homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Emotii puternice


#1 2009-11-21 21:09:01

andresita29
New member
Inregistrat: 2009-03-24
Mesaje: 19

emotii puternice

stiti vreun medicamenat impotriva emotiilor?am de sustinut un examen si  ca de obicei, o sa am trac.aveti vreu sfat?

Offline

 



#2 2009-11-21 21:22:11

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: emotii puternice

distonocalmul dadea la mine randament..insa daca vrei sa iei cumva,vezi sa nu iti dea somnolenta...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#3 2009-11-21 21:23:56

wra_blu
Banat
Inregistrat: 2008-08-31
Mesaje: 9276

Re: emotii puternice

eu la licenta am luat o juma de distonocalm...tot din cauza asta cu somnolenta, poate incepeam sa casc pe-acolo smile

Offline

 

#4 2009-11-21 21:24:32

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: emotii puternice

eu zic sa nu iei pastile! mai bine bea un ceai de tei inainte sa pleci de acasa, asculta o melodie relaxanta si incearca sa gandesti pozitiv...autosugestia e cel mai bun leac!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#5 2009-11-21 21:29:21

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: emotii puternice

cred ca si mai bine este sa te duci sa te rogi inainte cu o zi,iti va aduce o liniste sufleteasca si iti va da putere si incredere in tine.bafta.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-11-21 21:32:03

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: emotii puternice

da, sau poate e o biserica in drum spre examen! intra si aprinde o lumanare! smile ...pe mine tot timpul ma linisteste asta, chiar daca nu sunt foarte credincioasa!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#7 2009-11-21 21:35:31

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: emotii puternice

si eu sunt cu autosugestia si cu Doamne Doamne hjarta

pastile, nu am luat niciodata insa am mai citit ca ar fi bun si extraveral.. cel mai bine intrebi un medic, sa nu iei de capul tau. asta daca chiar vrei pastile si nu merge cu ceaiul si Dumnezeu.

Offline

 

#8 2009-11-21 21:40:15

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: emotii puternice

extraveralul este foarte puternic din ce am inteles eu. nu mai tin minte exact, dar parca din asta a luat bunica mea si a dormit 2 zile.
si eu am luat distonocalm si m-a ajutat mult, dar se da numai cu prescriptie medicala, asta daca nu te place farmacista si iti da fara, ca in cazul meu lol
mai poti incerca si cu algocalmin. mamei mele ii face bine, eu nu i-am simtit prea mult efectul, dar difera de la om la om, poate pt tine e bun smile


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#9 2009-11-21 22:13:23

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: emotii puternice

ia mai bine ceva din plante pt calmare daca ai neaparat nevoie


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#10 2009-11-22 00:01:23

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: emotii puternice

Autosugestia poate sa te ajute foarte mult, dar depinde de fiecare persoana in parte, si de capacitatea de a se autosugestiona pe care o are.
In realitate, cam totul este autosugestie. De ea tin multe.
Tot un fel de autosugestie este si atunci cand te stresezi prea mult pentru ceva, fara motive reale. Dar se intampla fara sa constientizei. E un mod de gandire gresit, care se poate schimba.
La fel se intampla si cand nu iti place o persoana din diferite motive, si dupa ce altcineva lauda persoana respectiva, sau iti spune ca o place, incepi sa o privesti altfel, tot autosugestie este, dar sugestia o transmite altcineva, nu tu.

Poti sa incerci sa bei ceaiuri pentru calmare, sunt prin farmacii sau supermarketuri diferite combinatii de plante, sau ceai de tei.  Si sa ai incredere in tine, pentru ca sursa stresului e lipsa increderii.


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#11 2009-11-22 12:00:33

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: emotii puternice

april sunset a scris:

extraveralul este foarte puternic din ce am inteles eu. nu mai tin minte exact, dar parca din asta a luat bunica mea si a dormit 2 zile.
si eu am luat distonocalm si m-a ajutat mult, dar se da numai cu prescriptie medicala, asta daca nu te place farmacista si iti da fara, ca in cazul meu lol
mai poti incerca si cu algocalmin. mamei mele ii face bine, eu nu i-am simtit prea mult efectul, dar difera de la om la om, poate pt tine e bun smile

extraveralul contine plante (valeriana 80mg)si f putin fenobarbital(20 mg) deci nu ai cum sa dormi atat d mult distonocalmul ee mult mai puternic singurul pt care il poate lua fara sa aibe somnelenta si alte stari este sedocalm sau ceai d tei .desi eu nu recomand decat autosugestia big_smile


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#12 2009-11-22 13:53:59

skumpi
Vizitator

Re: emotii puternice

andresita29 a scris:

stiti vreun medicamenat impotriva emotiilor?am de sustinut un examen si  ca de obicei, o sa am trac.aveti vreu sfat?

daca esti pregatita pentru examen in mod normal nu o sa ai nici o problema ! concentreaza`te pe ce ai de spus/de scris ! nu`ti face scenararii de dinainte, repeta`ti in fiecare zi ca o sa stii, ca o sa reusesti , ca nu o sa ai nici un trac, nimic !
Daca incepi de pe acum cu calmante pentru un examen mereu o sa apelezi la medicamente pt orice situatie care o sa tzi se para stresanta ! Nu e tocmai okey !

 

#13 2009-11-22 13:59:56

andresita29
New member
Inregistrat: 2009-03-24
Mesaje: 19

Re: emotii puternice

multumesc pt raspunsuru. la biserica merg de fiecare data. am auzit ca sedatif este un medicament foarte bun in astfel de cazuri. stiti ceva de el?

Offline

 

#14 2009-11-22 14:18:23

ani88
Full member
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 873

Re: emotii puternice

verisoara mea mai mare inainte de a da examen la o facultate foarte grea am inteles mai ales pe vremea lu Ceasca,aeronave,  a luat un paharel de tarie- desi nu bea alcool, sau nu bea regulat.
Personal cand ma simt tare anxioasa fara motiv imi aprind o tigara(ce-o fi, tigara normala) sau iau un Calmogen Plant (contine Passiflora pare-mi-se)

Ultima oara a fost editat de ani88 (2009-11-22 14:20:25)


I love you. Remember. They cannot take it

Offline

 

#15 2009-11-22 15:09:35

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: emotii puternice

ani88 calmogen contine  valeriana hamei big_smile si floarea pasiunii big_smile


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

#16 2009-11-22 18:59:14

ani88
Full member
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 873

Re: emotii puternice

adina15 a scris:

ani88 calmogen contine  valeriana hamei big_smile si floarea pasiunii big_smile

stiu..
pe de alta parte...I guess ca la plante nu conteaza numai planta in sine, ci si combinatiile wink
Calmogen Plant asta, spre deosebire de valeriana(extract de valeriana) mie una nu imi da somn. Sau o fi autosugestie, vorba cuiva de pe aici...stii ce vrei sa obtii si cam asa "urmaresti" sa te simti smile


I love you. Remember. They cannot take it

Offline

 

#17 2009-11-22 20:44:43

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: emotii puternice

Mai bine fac yoga inainte de examen decat sa iau distonocalm sau alte pastile  kapitulation


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#18 2009-11-23 16:30:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: emotii puternice

ma ingrozesc de ce citesc... neutral fratilor, e asa important un nenorocit de examen incat sa ajungeti la pastile din cauza lui? neutral sa il pic de 10 ori si tot nu mi-as strica sanatatea pt asta... neutral


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#19 2009-11-23 17:16:02

adina15
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-01-09
Mesaje: 2274

Re: emotii puternice

katami a scris:

ma ingrozesc de ce citesc... neutral fratilor, e asa important un nenorocit de examen incat sa ajungeti la pastile din cauza lui? neutral sa il pic de 10 ori si tot nu mi-as strica sanatatea pt asta... neutral

nu toti au aceleasi emotii si trairi .... poate pt tine nu conteaza sa ilpici d 10 ori dar poate pt unii e atat d important incat nu concep asta.....  eu nu am fost afectata niciodata la examene si nici nu am avut emotii d neastapanit dar nah fiecare cu emotiile lui big_smile


Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere
Si intelepciunea de a face diferenta dintre ele......

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.