homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tampoane interne sau absorbante...?-17


#305 2011-08-11 14:03:31

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

nu am patit nimic de la ele eu personal, asa ca ce am auzit... nu pot garanta ca e adevarat. mai imi spuneau asistentele, medicii cand mai dadeam pe acolo sa nu folosesc ca mentin microbii in acea zona, plus ca pot ramane firisoare de vata.. oricum dupa rana pe col si problemele cu candida am zis ca mai bine nu ma risc.
nu stiu cat de adevarat o fi, dar frica pazeste pepenii


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 



#306 2011-08-11 14:04:58

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

chestia cu mentinutul e adevarata smile dar cu o igiena adecvata se rezolva si eventualele probleme aparute.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#307 2011-08-11 14:07:14

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

eu am impresia ca persoanele alea sunt lejer "ramase in urma" cu una, cu alta si ca, la o adica, ar fi in stare sa spuna si ca absorbantele nu sunt ok, sa ramanem la vata.
ma rog, eu sunt o persoana care accepta progresul, nu inseamna ca toti trebuie sa fie la fel.

cora, parca am inteles ca de fapt n-ai avut totusi nicio rana pe col. sau?

Ultima oara a fost editat de alinda (2011-08-11 14:08:46)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#308 2011-08-11 14:13:20

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

alinda inca nu stiu rotfl initial mi s-a zis ca am avut, apareau hematii in analize dar nu facusem colpo. am facut tratament de rana insa la ochi tot imi ziceau ca exista. doar ca in analize nu mai apareau hematii. la colpo a reiesit ca nu am.
acum daca a fost sau nu d-zeu cu mila lol important e ca nu mai este tongue


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#309 2011-08-11 23:10:12

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

lovingyou a scris:

pai fiind ultima zi, adica foarte foarte putin cantitativ, ma gandesc ca e mai dificil sa bagi un ob, asa mai "pe uscat" nustiu mersi pentru raspunsuri fetelor puss

cele mai mici sunt atat de subtiri si alunecoase incat intra chiar si cand nu esti la ciclu (ceea ce nu e recomandat !!!) daca inca mai esti, sigur n-o sa fie greu de introdus.
ce am observat eu e ca , indiferent de dimensiune aluneca mai usor daca le introduc imediat dupa dus, cat e inca uda bine zona aia, inainte de a ma sterge. intra mai usor decat cand e uscata.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

 Publicitate


loading...

#310 2011-08-12 12:17:07

ryanna22
Hero member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4516

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

la inceput si eu am fost sceptica in privinta o.b. dar dupa ce am vazut cat de bine e sa nu mai porti "punga" aia permanent dupa tine....cand ies afara n-as putea sa mai pun Always(care ma irita ingrozitor neutral ), in casa mai merge dar afara no way!

Offline

 

#311 2011-08-12 12:21:17

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

exista si variante fara "punga"

Offline

 

#312 2011-08-12 12:23:52

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

si eu imi aduc aminte cat de bine era cu ob-uri, mai ales vara. nu tu rani, nu tu patat, nici nu stiam ca sunt la ciclu. dar m-am speriat destul de mult recenziile negative, oricat de false sau adevarate ar fi, asa ca pur si simplu nu ma mai risc.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#313 2011-08-14 19:28:23

StarBaby
Full member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 168

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

Buna fetelor puss...Am folosit si eu saptamana asta OB`uri..fiind la mare..n`am avut ded ales...Pot spune ca am fost multumita...desii in vreo 2 zile...parca tot aluneca in jos big_smile...Dar probabil cum ma tot gandeam daca e bine pus..daca nu aluneca..daca nustiu ce...si cred ca in legatura cu psihicul...muschii se contractau si respingeau putin Ob`ul... Prietenul meu explicatia asta mi`a dat`o wink)...A fost  pt prima data cand am folosit..si probabil vara voi mai folosii..sau cand e ocazie speciala smile.. [Ps..Poate e si chestiune de obisnuinta...iar apoi sa le suport mai bine smile...Oricum a fost Ok..si m`au ajutat ENORM hjarta ]!


Am invatat ca trebuie sa iubesti...ca sa poti fi iubit !

Offline

 

#314 2011-08-14 21:10:48

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

E bine , cand se termina cu bine ! smile Si eu am folosit vara asta prima data. primul nu l-am pus cum trebuie si aveam un fel de discomfort permanent. Incepand cu al doilea - am uitat ca il am smile Ma bucur ca ai reusit sa te distrezi in ciuda perioadei in care erai . Asta e...noi fetele, trebuie sa suportam multe tongue


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 

#315 2011-08-14 21:59:42

StarBaby
Full member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 168

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

Da` wink)..pana capatam experienta wink)..trebuie..Dar e frumos sa fi femeie !  hjarta


Am invatat ca trebuie sa iubesti...ca sa poti fi iubit !

Offline

 

#316 2011-08-24 15:40:15

Ioana II.
New member
Inregistrat: 2011-08-24
Mesaje: 7

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

Deci, in concluzie cum e cu OB-le ? Dezvirgineaza sau nu ?Intr-adevar,incepi cu o dimensiunea cea mai mica,dar daca treptat treci la cele normale,si in functie de menstra,la cele super - sunt consecinte asupra himenului ? Mai esti sau nu virgina ?

Offline

 

#317 2011-08-24 15:43:08

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

virginitatea inseamna (si) altceva in afara de ruperea himenului, ma rog...
ideea este ca daca ai un himen elastic poti folosi ob-uri, cea mai mica marime, evident. sunt insa si fete care nu pot introduce un ob cat timp sunt virgine pentru ca simt durere.
incerci si vezi daca poti folosi sau nu.
virgina esti pana ai primul contact sexual.

Ultima oara a fost editat de alinda (2011-08-24 15:45:05)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#318 2011-08-25 08:44:19

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

coraline a scris:

de acord cu tine one, always suck!!  box fac niste rani de toata frumusetea de la ele. prefer libresse, sunt unele cu bumbac si musetel, sunt ff ok.

iar interne...la cate povesti de groaza am auzit de la ele, ca trichomonas, ba gardenella, ba rana pe col... nu ma mai ating de ele. ca si asa am destule pe cap, ob-uri mi-ar mai trebui forgetit

se pare ca nimeni nu stie ca always au si varianta sensitive care au suprafata ca bumbacul si nici nu se simt?!?!?!

Offline

 

#319 2011-08-25 08:50:33

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

nu au aceeasi putere de absobtie, de aia multa lume le evita.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#320 2011-08-25 09:14:46

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

mi-a zis si mie dr sa nu mai folosesc ob uri pana nu fac un copil.la naiba!ziceti-mi si mie niste absorbante pe care sa le pot lua cu pantaloni cand ma duc la scoala si sa nu se vada si nici sa nu ma patez.multumesc.

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2011-08-25 09:15:14)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#321 2011-08-25 10:48:14

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

alexia a scris:

se pare ca nimeni nu stie ca always au si varianta sensitive care au suprafata ca bumbacul si nici nu se simt?!?!?!

yoyolina a scris:

nu au aceeasi putere de absobtie, de aia multa lume le evita.

exact. merg doar daca ai un ciclu usor, fara flux abundent. mie dpdv al calitatii mi se par cu mult sub bella, desi sunt mai scumpe si au pretentii de "always". chiar si libresse sunt mai bune.

sonia, bella albastre sunt excelente, nu m-am patat niciodata cu ele. au suprafata fina, ca de bumbac (nu plastic) si absorb foarte bine. daca ai un flux ft ft abundent, atunci mai indicate sunt always maxi, doar ca au suprafata din plastic skitarg. insa pt un ciclu normal, bella albastre sunt ideale. si pt o protectie garantata, 2 perechi de chilotei smile (in zilele de maxim), care sa stea strans pe corp.
LE: de vazut nu se vede niciun absorbant, toate au grosimi milimetrice. always maxi sunt mai grosute, dar nici acelea nu se vad prin pantaloni.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-08-25 10:50:19)

Offline

 

#322 2011-08-25 10:50:05

kamesita
Platinum member
Inregistrat: 2009-02-22
Mesaje: 17138

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

sonia, eu sunt multumita de cele de la always, normale, cu 4 picaturi parca smile nu le-as schimba nici de curiozitate cu altele smile
always maxi sunt oribile  acklad groase, zici ca ai pampers  acklad

Ultima oara a fost editat de kamesita (2011-08-25 10:51:32)


So where is the passion when you need it the most...

Offline

 

#323 2011-08-25 10:57:05

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Tampoane interne sau absorbante...?

eu am folosit multi ani always si de cand am descoperit bella, nu am niciun motiv sa ma intorc la suprafata aia de plastic. ai aceeasi protectie, dar nu simti ca te lipesti de absorbant si transpiri  acklad, pt ca suprafata e fina, placuta la atingere si te simti curata.
pt mine sunt ideale always maxi in cele 2 zile de maxim, cand curg cheagurile din mine ca de la robinet si simt ca nu pot face nimic sa le opresc supa. orice absorbant subtire ar fi inundat in astfel de momente... la fel si pantalonii mei cesafac.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.