homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Virgin la 18 ani,merg pe 19-3


#39 2009-11-26 22:05:32

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

Tocmai ti-a spus ea ce sa faci. Do that,si daca tot nu merge,vino sa mai ceri sfaturi.

Offline

 



#40 2009-11-26 22:59:33

1ul1an
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-08
Mesaje: 420
Site

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

Sincer, nu cred ca poate exista un om atat de pesimist (excludem personajele negre ale vietii contamporane - asa numitii "emo"), ci doar abandoned are chef de caterinca. Uitati-va ca orice i-ati zice gaseste un raspuns: "o sa innebunesc de tot intelegi?", "nu am bani de haine", nu aia, nu aia. Vorba englezului: bullshit.

Dar nu e nimic, ai nimerit in locul potrivit diablo

Ia sa incerc si eu sa te ajut:
1. Ai 2 maini, 2 picioare si un cap pe umeri ?
2. Stii sa vorbesti si sa asculti ?
3. Esti dispus sa depui efort pentru a schimba ceva ?

Atunci esti un om normal si putin peste si sincer nu cred ca vei avea o problema in a incerca macar sa interrelationezi cu oamenii din jurul tau, sa-ti faci prieteni s.a.m.d.


                  O femeie ar dori ca un singur barbat sa-i satisfaca toate dorintele, pe cand un barbat                                                                   si-ar dori ca toate femeile sa-i satisfaca singura lui dorinta diablo

Offline

 

#41 2009-11-26 23:07:49

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

sau e deprimat supa

Offline

 

#42 2009-11-26 23:08:00

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

Povestea se repeta... Si stai putin Alex ca inca nu au scris pe aici decat vreo 3% din fetele care intra zilnic pe forum.
Daca nu ai gasit, mai exista un topic asemanator: "Virgin la 28 de ani", si care a sarit de 52 de pagini...
Ca de obicei, fetele sar cu aceleasi "sfaturi" ironice; si se mira intr-atat de parca nu ar cunoaste ca exista si printre ele multe fete complexate din diferite motive. Multe dintre cele dintai nu pot cunoaste ca darul sociabilitatii(socializarii) pe care il au le-a fost dat de Dumnezeu. Multi oameni cred ca abilitatile pe care le au sunt innascute, si ca asa trebuie sa se nasca cu ele. De aceea cele mai multe iti vorbesc "de sus". Este adevarat ca unele au depus eforturi serioase ca sa ajunga cat mai sus; dar asta nu le da dreptul sa de-a si raspunsurile tot de sus. Cu toate ca Dumnezeu este mai sus decat noi toti, El a stiut ca nu exista alta cale ca sa-L intelegem, decat aceea de a ne vorbi la nivelul nostru.
Alex, multi cunosc complexul acesta dar putini il inteleg. Si tocmai din acest motiv il cunosc putini: pt ca este f.f.complex...
Si cu toate ca este ca o datorie a noastra sa ne ajutam semenii, cei mai multi te vor respinge asa cum au facut-o de la inceput. Eu unul iti spun: intoarce-ti privirea catre Dumnezeu. La El cauta ajutor. Pentru ca si cei care au acum, tot de la Dumnezeu au primit, chiar daca multi nu I-au fost recunoscatori si nu I-au multumit. Totusi, in curand va veni vremea cand Domnul le va lua chiar si ce nu au, pentru ca darurile oferite de El nu le-au folosit spre slava Lui, ci spre slava lor. Nimeni nu te poate ajuta asa cum o poate face El.
Din punct de vedere omenesc iti vorbesc acum: sa stii ca nu toate cuplurile sunt fericite; unii sufera din dragoste, altii din pricina certurilor si a neintelegerilor, altii din pricina urmarilor pastilelor contraceptive care au dus la degradarea severa a sanatatii lor, altii sufera ca organismul lor nu suporta nici un mijloc contraceptiv, etc... Bineinteles, acestea nu sunt motive care sa te impiedice sa iubesti, sa te atasezi de o fata. Sunt doar lucruri care sa te faca sa intelegi ca o dragoste necontrolata duce la asemenea urmari.

Daca Domnul va voi, te va binecuvanta cu o relatie. Dar nu uita sa te intorci sa-I multumesti pentru darul oferit, dar sa si traiesti dupa voia Lui.


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

#43 2009-11-26 23:08:07

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

sunt 2 posibilitati....ori are chef de caterinca...vb lui 1ul1an...ori e deprimat rau...
trebuie luata in considerare si ultima varianta...iar dak e asa...e si normal sa zica NU la toate sfaturile voastre...pt k e descurajat,s-a izolat de lume,iar dupa replica "nimeni nu ma intelege" ma duce cu gandul la adolescenta cand toate problemele erau vazute de noi de ori mai grave decat erau.. smile
si ii dau dreptate in unele privinte.Am vazut si eu de multe ori cum unii sunt exclusi din grup si batjocoriti doar pt k au defecte fizice sau nu au o situatie materiala destul de buna. Lipsa asta de incredere in sine...poate fi cauzata si de familie,nu doar de societate.
sper oricum sa fie caterinca.. smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-11-26 23:19:27

abandoned
Full member
Inregistrat: 2009-11-26
Mesaje: 203

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

extra a scris:

Povestea se repeta... Si stai putin Alex ca inca nu au scris pe aici decat vreo 3% din fetele care intra zilnic pe forum.
Daca nu ai gasit, mai exista un topic asemanator: "Virgin la 28 de ani", si care a sarit de 52 de pagini...
Ca de obicei, fetele sar cu aceleasi "sfaturi" ironice; si se mira intr-atat de parca nu ar cunoaste ca exista si printre ele multe fete complexate din diferite motive. Multe dintre cele dintai nu pot cunoaste ca darul sociabilitatii(socializarii) pe care il au le-a fost dat de Dumnezeu. Multi oameni cred ca abilitatile pe care le au sunt innascute, si ca asa trebuie sa se nasca cu ele. De aceea cele mai multe iti vorbesc "de sus". Este adevarat ca unele au depus eforturi serioase ca sa ajunga cat mai sus; dar asta nu le da dreptul sa de-a si raspunsurile tot de sus. Cu toate ca Dumnezeu este mai sus decat noi toti, El a stiut ca nu exista alta cale ca sa-L intelegem, decat aceea de a ne vorbi la nivelul nostru.
Alex, multi cunosc complexul acesta dar putini il inteleg. Si tocmai din acest motiv il cunosc putini: pt ca este f.f.complex...
Si cu toate ca este ca o datorie a noastra sa ne ajutam semenii, cei mai multi te vor respinge asa cum au facut-o de la inceput. Eu unul iti spun: intoarce-ti privirea catre Dumnezeu. La El cauta ajutor. Pentru ca si cei care au acum, tot de la Dumnezeu au primit, chiar daca multi nu I-au fost recunoscatori si nu I-au multumit. Totusi, in curand va veni vremea cand Domnul le va lua chiar si ce nu au, pentru ca darurile oferite de El nu le-au folosit spre slava Lui, ci spre slava lor. Nimeni nu te poate ajuta asa cum o poate face El.
Din punct de vedere omenesc iti vorbesc acum: sa stii ca nu toate cuplurile sunt fericite; unii sufera din dragoste, altii din pricina certurilor si a neintelegerilor, altii din pricina urmarilor pastilelor contraceptive care au dus la degradarea severa a sanatatii lor, altii sufera ca organismul lor nu suporta nici un mijloc contraceptiv, etc... Bineinteles, acestea nu sunt motive care sa te impiedice sa iubesti, sa te atasezi de o fata. Sunt doar lucruri care sa te faca sa intelegi ca o dragoste necontrolata duce la asemenea urmari.

Daca Domnul va voi, te va binecuvanta cu o relatie. Dar nu uita sa te intorci sa-I multumesti pentru darul oferit, dar sa si traiesti dupa voia Lui.

Si daca nu va voi,o sa raman singur toata viata?nu mi-a oferit un asemenea dar pana acum

Offline

 

#45 2009-11-27 07:57:41

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

Alex, este bine cand oamenii ajung sa isi puna intrebari serioase. Acesta este modul prin care tot Dumnezeu il aduce pe om in starea de a-si pune asemenea intrebari, descoperindu-i in felul acesta nevoile/lipsurile pe care le are. Si odata vazuta lipsa/nevoia aceasta in viata noastra, este privilegiul nostru sa cerem de la Dumnezeu, care da tuturor cu mana larga.
De ce nu ti-a dat si tie darul de a comunica usor cu ceilalti, nu stiu exact. Nu sunt profet si nici prooroc, dar cunosc modul in care Dumnezeu lucreaza cu oamenii.
Oamenii nu au, pentru ca nu cer; sau cer si nu au, pentru ca cer cu gand rau... Nu stiu care dintre aceste 2 motive pot fi aplicate in viata ta. Dumnezeu este Singurul care cunoaste cele mai ascunse ganduri ale inimii. Uita-te la cei care au din belsug darul sociabilizarii, care tie iti lipseste: care dintre acestia recunosc ca l-au primit de la Dumnezeu? Sau care dintre ei l-au folosit si in nevoile altora? Uita-te dar la felul in care si-au folosit darul in raspunsurile care ti le-au oferit. Poate ca tu ai fi facut mai rau ca ei... Si ca sa iti dai seama de asta, trebuie ca sa te cercetezi si sa vezi daca este asa. Sau poate ca Dumnezeu doreste sa te conduca pe un alt drum diferit de al lor.
In oricare din aceste cazuri, sa stii ca Dumnezeu nu doreste si nici nu-I face placere sa intristeze pe vreunul dintre noi, ci doreste ca noi sa ajungem sa depindem cu totul de El, si linistiti, sa-I cerem cu credinta ce ne lipseste, si sa ne incredem in El.
Indrazneste si cere-I lui Dumnezeu ceea ce ai nevoie; nu ca El nu ar stii nevoile tale, dar acesta este si un mijloc prin care mai tarziu, atunci cand Dumnezeu va raspunde la rugaciune, omul sa cunoasca ca nu prin puterea lui a dobandit lucrul de care a avut nevoie.


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

#46 2009-11-27 09:26:52

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

applause extra! cu completarea ca atunci cand ii ceri ceva lui d-zeu sa crezi cu adevarat in el si in puterea lui de a-ti da ceea ce ceri, sa crezi ca va veni ziua cand rugaciunile iti vor fi ascultate, sa fii perseverent in rugaciune.
atitudini de tipul

abandoned a scris:

Si daca nu va voi,o sa raman singur toata viata?nu mi-a oferit un asemenea dar pana acum

nu au ce cauta, ele te indeparteaza de d-zeu si atunci degeaba te mai rogi. o sa sfarsesti prin a-l acuza ca te-ai rugat si nu ti-a dat.

eu ma gandesc insa si la varianta ca abandoned=citystar si ne pune doar la incercare sa vada ce sfaturi i-am fi dat daca era mai tanar.

daca totusi este alt caz si are varsta pe care o declara, atunci mai degraba l-a palit curentul "emo" si vb depresia din el. daca este asa, sftaul meu: pastreaza-ti optimismul, scoate-ti gandurile negative din cap si incearca pe zi ce trece sa schimbi ceva in viata ta. intra in vb cu colegii, ignora-ti complexele si ai sa vezi ca doar tu te vezi "ratusca cea urata si necomunicativa", ceilalti s-ar putea sa vada un baiat de tb.

Offline

 

#47 2009-11-27 12:35:32

abandoned
Full member
Inregistrat: 2009-11-26
Mesaje: 203

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

extra a scris:

Alex, este bine cand oamenii ajung sa isi puna intrebari serioase. Acesta este modul prin care tot Dumnezeu il aduce pe om in starea de a-si pune asemenea intrebari, descoperindu-i in felul acesta nevoile/lipsurile pe care le are. Si odata vazuta lipsa/nevoia aceasta in viata noastra, este privilegiul nostru sa cerem de la Dumnezeu, care da tuturor cu mana larga.
De ce nu ti-a dat si tie darul de a comunica usor cu ceilalti, nu stiu exact. Nu sunt profet si nici prooroc, dar cunosc modul in care Dumnezeu lucreaza cu oamenii.
Oamenii nu au, pentru ca nu cer; sau cer si nu au, pentru ca cer cu gand rau... Nu stiu care dintre aceste 2 motive pot fi aplicate in viata ta. Dumnezeu este Singurul care cunoaste cele mai ascunse ganduri ale inimii. Uita-te la cei care au din belsug darul sociabilizarii, care tie iti lipseste: care dintre acestia recunosc ca l-au primit de la Dumnezeu? Sau care dintre ei l-au folosit si in nevoile altora? Uita-te dar la felul in care si-au folosit darul in raspunsurile care ti le-au oferit. Poate ca tu ai fi facut mai rau ca ei... Si ca sa iti dai seama de asta, trebuie ca sa te cercetezi si sa vezi daca este asa. Sau poate ca Dumnezeu doreste sa te conduca pe un alt drum diferit de al lor.
In oricare din aceste cazuri, sa stii ca Dumnezeu nu doreste si nici nu-I face placere sa intristeze pe vreunul dintre noi, ci doreste ca noi sa ajungem sa depindem cu totul de El, si linistiti, sa-I cerem cu credinta ce ne lipseste, si sa ne incredem in El.
Indrazneste si cere-I lui Dumnezeu ceea ce ai nevoie; nu ca El nu ar stii nevoile tale, dar acesta este si un mijloc prin care mai tarziu, atunci cand Dumnezeu va raspunde la rugaciune, omul sa cunoasca ca nu prin puterea lui a dobandit lucrul de care a avut nevoie.

I-am zi de nenumarate ori inainte de culcare.Adica m-am rugat,mereu ma rog si nu s-a intampla nimic,dar ma rog in continuare

Ultima oara a fost editat de abandoned (2009-11-27 12:35:48)

Offline

 

#48 2009-11-27 12:37:57

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

Mai fara suparare, dar e exact asa cum ti-am zis...tu stai si astepti sa iti pice ceva din cer! Ai primit aici sfaturi si chiar exemple, Dumnezeu iti dar dar nu iti baga in traista!

Offline

 

#49 2009-11-27 12:54:24

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

abandoned a scris:

Salut.Ma numesc Alex si sunt cam urat si slab(scandura)ce sa ma fac nimeni nu ma intelege si sunt singur de multi ani..

box aoleu, ma frate, tu ori iti bati joc de noi, ori chiar crezi ce zici, ceea ce e grav. incepe prin a te iubi si a te accepta PE TINE... daca tu te vezi urat si fara sanse, ASA OR SA TE VADA SI CEILALTI. ESTI CEEA CE EMANI... emani incredere, esti perceput de cei din jur ca o persoana puternica si pozitiva... emani frica si neincredere... asta vad si ceilalti la tine.

iar chestia cu banii este o alta tampenie. n-au nicio legatura banii cu relatiile... decat, doar, daca vrei o "relatie" de tipul "plimbat o pipitza tip umeras machiat prin oras cu masina bengoasa si muzica data la maxim, sa moara veciiiniiiiii de invidie" neutral daca ATAT vrei... da, poate ca are legatura cu banii. dar daca vrei dragoste/sex/ambele cu o fata normala... ce treaba au banii? nu va casatoriti de acu, nu? si chiar daca o faceti, nici acolo nu conteaza prea mult.

tipul cu cel mai mare succes la femei pe care il cunosc e mereu fara 1 leu in buzunar (pe bune - adica genul cu care mergi la sarbatorile orasului si pandeste micii lasati de altii in farfurii). si asta nu l-a impiedicat sa aiba atat relatii serioase si durabile, cat si o gramada de aventuri de o noapte. CONTEAZA PSIHICUL... conteaza SA NU-TI FIE RUSINE CU TINE... conteaza sa stii sa te pui in valoare....

asa ca sfatul meu: grow up, lasa dracului ideile preconcepute si stereotipurile (de unde stii tu "ce vor fetele" daca n-ai avut niciuna?), lasa tot la ala cu coarne si fatalismul asta emoid si incepe prin A TE SIMTI BINE IN PIELEA TA. ai sa vezi ca, in momentul ala, vor aparea si prietenii... si fetele smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#50 2009-11-27 13:01:22

Melany1
Banat
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 8186

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

De ce nu incerci tu un psiholog?chiar te-ar ajuta.Tu ai o problema in modul de a privi viata si problemele
a fi virgin nu este o problema asa mare
a fi slab- nici asta nu e o problema,cu timpul metabolismul se mai schimba
dar deja tu o iei : nu pot sa fac aia,nu ma acecepta..NU NU NU
Nu totul se rezuma la haine de firma...am vazut oameni care nu au haine de firma si sunt ingrijiti si placuti
Acum depinde si unde bati tu si ce oameni vrei langa tine,eu in primul rand mi-as face prieteni care sunt la fel ca mine: fara fite,haine de firma si pitzipoance
Daca tu nu iei atitudine,nimeni nu o va lua in locul tau si tu vei citi posturile astea dar vei ramane cu aceaisi gandire

Offline

 

#51 2009-11-27 13:07:48

kristall
Full member
De la: MD
Inregistrat: 2008-10-15
Mesaje: 441

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

hm... a fi slab chiar nu e o problema...
eu de cand ma stiu am slabiciuni pentru slabanogi...


Ce que femme veut, Dieu le veut!

Offline

 

#52 2009-11-27 13:50:40

Wyeth
New member
Inregistrat: 2009-11-26
Mesaje: 22

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

Eu nu stiu ce sa-ti zic ..daca e pe bune problema ta...atunci asculta aici . Un om care NU se simte bine in pielea lui nu sta numa' in casa si sa-si planga de mila. Din cate am inteles... fara o mana/ picior/ etc NU ESTI,  ai 19 ani nu 91, si traiesti intr-o lume a ta ...aia in care ai impresia ca daca esti mai slab sau nu esti Brad Pitt ..fetele nu se uita la tine. Prostii. Fetele nu vor doar baieti cu fitze, extra banosi si musculosi. Astea, dragul meu, sunt prejudecati  spranceana  Si prietenul meu e slabut, eu la fel , si nu suntem frumusetile pamantului. BIG DEAL! Ne acceptam/ placem asa cum suntem si ne iubim asa cum suntem.
            Zici ca esti inca virgin la aproape 19 ani. Ce sa-ti povestesc...si eu mi-am pierdut virginitatea dar si iubi meu tot la 19 ani si  nu a fost nimic rusinos. Stiu un caz real in care un baiat din orasul meu era virgin si la 30 de ani...s-a insurat la 33 parca, si atunci si-a dat "frau liber"  sexinpat   Si nu are nici o problema.
            Ai intrat pe aici sa ceri sfaturi, nu? Atunci nu mai o tine pe a ta ca " aia nu poti", " o sa innebunesc de tot intelegi? ", " Cred ca n-o sa am niciodata o prietena din cauza acestei societati bolnave ", " Nu am cum sa-mi fac prieteni ", " Nu am bani pt frizura si haine", " atunci eram vesel..." . Incearca sa intelegi ca : poti, nu innebunesti, societatea NU este bolnava ,  ai cum sa-ti faci prieteni, daca vrei sa lucrezi se poate, poti fi si acuma vesel. Nu mai fi asa de "inchis" ci incearca sa ti cont de sfaturi daca vrei sa reusesti...nu se pot toate deodata, dar..cu putin efort reusesti. Trust me.  wink
          Daca tu ai intrat aici in speranta ca toti te vor "sustine" sa te adancesti mai mult in problema ta, te inseli. noi vrem sa te ajutam, tu asculta-ne macar si vei vedea ca poti.
          Scuze pentru mesajul asta luung , anevoios...si poate si putin dur... dar trebuie sa iti deschizi ochii , altfel tind sa cred ca tu defapt nu vrei sa te schimbi deloc ...  wink

Ultima oara a fost editat de Wyeth (2009-11-27 13:54:49)


What matter most is how you see yourself

Offline

 

#53 2009-11-27 13:53:56

Divya
Hero member
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 2837

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

mai eu nu pricep o treaba:zicea ca la 15 ani era vesel,fericit,si acuma nu mai e.eu cred ca s'a intamplat ceva rau....nu se poate o schimbare asa brusca

Offline

 

#54 2009-11-27 13:56:42

Wyeth
New member
Inregistrat: 2009-11-26
Mesaje: 22

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

Divya a scris:

mai eu nu pricep o treaba:zicea ca la 15 ani era vesel,fericit,si acuma nu mai e.eu cred ca s'a intamplat ceva rau....nu se poate o schimbare asa brusca

Poi atunci sa ne explice frumos "de ce " era mai vesel inainte?  Arata de milioane si brusc s-a facut urat?! Sau care e problema.


What matter most is how you see yourself

Offline

 

#55 2009-11-27 14:45:29

abandoned
Full member
Inregistrat: 2009-11-26
Mesaje: 203

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

Pai la 15 ani mi s-a intamplat ceva si m-am izolat de lume o perioada de timp masurata in ani de zile

Offline

 

#56 2009-11-27 14:49:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

zi-ne ce. poate discutand reusesti sa treci peste.

Offline

 

#57 2009-11-27 15:00:42

Wyeth
New member
Inregistrat: 2009-11-26
Mesaje: 22

Re: Virgin la 18 ani,merg pe 19

abandoned a scris:

Pai la 15 ani mi s-a intamplat ceva si m-am izolat de lume o perioada de timp masurata in ani de zile

Daca ne zici ce ai patit, incercam sa te ajutam fiecare cum putem  wink  Insa daca nu ne zici...nici noi nu stim unde sa ne axam. De multe ori face bine sa te eliberezi si sa te lasi ajutat atat cat se poate.  wink Asta bineinteles daca vrei si tu  smile

Ultima oara a fost editat de Wyeth (2009-11-27 15:03:01)


What matter most is how you see yourself

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.