homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Radiografia dentara in sarcina


#1 2009-11-26 19:03:07

roxana.voicu
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-13
Mesaje: 2

Radiografia dentara in sarcina

Buna tuturor,

Suntnoua pe acest forum si noua in postura in care ma aflu. Sunt insarcinata in 7 saptamani. Ultima menstra a fost pe 30 septembrie. Problema pe care o am acum, si care ma macina din tot sufletul este urmatoarea: eu momentan nu sunt in tara, sunt in stainatate pentru o perioada de 4 luni. In acest timp am ramas insarcinata. Mi-am facut aici analize de urina si toxoplasma, mergand la un medic de familie, el recomandandu-mi doar aceste analize, deoarece restul re aveam fcute din tara, si sunt ok. Impreuna cu sotul meu ne dorim un bebe f mult. Analizele au iesit bine, toxoplasma negativ si urina este bine, nu am nici o infectie. Insa de luni, am o inflare la o masea, de fapt este puroi. Am stiu din prima. Am fost la un medic dentist, pentru ca sa imi faca un drenaj ceva sa imi scoata puroiul de la masea. Am specificat ca sunt insarcinata. Este vorba de o doctorita de aici din belgia. Dansa mi-a recomandat sa imi faca o radiografie pentru a-si da seama ce econcret acolo. daca este de vina maseaua sau nu. daca trebuie s aumble la masea sau doar gingia s-a infectat. Am intrebat-o daca este normal sa imi faca radiografia acum, fiind insarcinata si ea a spus ca da, nu este nici un pericol pentru sarcina, mi-a pus peste mine o haina de plumb sau fier cred, si a spus ca nu ar face nimic care sa ma expuna la risc, insa trebuie sa fac aceasta radiografie pt sanatatea mea. Am facut-o, a spus ca e de la gingie inflamatia, si ca trebuie sa iau antibiotic, pentru a elimina infectia cu totul , iar sapt viitoare s amerg sa imi dezinfecteze gingia. Ajungand acasa am citit pe net inf legate de aceasta radiografie. Daca se recomanda sau nu sa le faci. raspunsul transant NU. Nu stiu daca va imaginati ce e in sufletul meu, am resunat-o pe doctorita sa o intreb care e situatia, a zis ca nu este nici o problema, ca riscurile sunt fff mici, am sunat medicu la care amfost aici in belgia, mi-a spus la fel, insa sotul meu a vorbit cu medici din tara si ei au zis ca nu trebuia sa imi faca asa ceva, mai ales in aceasta perioada , in 2 luni. Acum sunt in sit in care nu vreau sa iau nici antibioticele, si ma gandesc sa nu fi facut ceva copilului meu, ceva inremediabil ....sunt distrusa de fapt. Poate sentimentele mele sunt exaferate insa asta simt. Ma puteti ajuta cu un sfat sau lamuriri? multumesc din suflet.

Offline

 



#2 2009-11-26 23:16:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Radiografia dentara in sarcina

eu stiu ca radiografiile sunt total interzise in sarcina!!! mai degraba exista antibiotice permise... eventual locale.... eu n-as face pt nimic in lume radiografie in sarcina, mai ales in primul trimestru!!!


eu te-as sfatui sa cauti un medic acupunctor bun.... mie mi-a rezolvat sotul (pe care il "laud" ca nefiind dintre cei mai tari in domeniu) in vreo 3 zile o infectie la masea pt care medicul stomatolog mi-a prezis ca "voi ajunge la urgente maxilo-faciale daca nu o operez pe loc". am refuzat, n-am luat nici antibiotice... si mi-a trecut cu acupunctura. cauta un acupunctor bun in belgia si vezi daca nu merge si la tine smile


sarcina usoara in continuare!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#3 2009-11-26 23:26:28

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Radiografia dentara in sarcina

nu se fac radiografii in sarcina....chiar si cu acel costum nu esti protejata. pe mine m-au intrebat daca sunt insarcinata si m-au pus sa semnez ca nu sunt insarcinata...am avut si costumul acela si dupa mi-au facut radiografie. imi pare rau dar nu stiu ce sa te sfatuiesc.

Offline

 

#4 2009-11-27 07:26:49

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Radiografia dentara in sarcina

Roxana ti-am trimis email. Daca nu l-ai primit spune-mi ca sa iti trimit din nou. Stai linistita ca totul ca fi bine. O sa vezi!


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#5 2009-11-27 08:35:28

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Radiografia dentara in sarcina

daca te-a protejat cu sortul de plumb, NU E ABSOLUT NICI UN RISC!
e f bine ca ai facut radiografia, afli care e problema, mai riscant e sa stai cu infectie, fara tratament decat o radiografie facuta corect!!!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2009-11-27 11:39:10

roxana.voicu
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-13
Mesaje: 2

Re: Radiografia dentara in sarcina

Buna tuturor,

Stiti ce este mai greu? Faptul ca am facut totul la indicatia medicului, nu am facut nimic de capul meu. Am fost la dentist tocmai din cauza infectiei sa nu se agraveze si sa provoace complicatii in sarcina, sa se extinda in corp. Mi-am dorit sa fac totul f bine, pentru ca ne-am dorit f mult acest copil, insa se pare ca am dat-o in bara. Nu stiu, in sufletul meu e o mare disperare, teama, repros fata d emine insami ca nu am refuzat acea radiografie, ca trebuia sa nu fac , indiferent de ce spune medicul. Ceea ce este si mai trist este ca regretele sunt cele care au ramas si nu pot sa schimb nimic. Dentistul, mi-a spart punga de puroi si vad ca incepe sa isi revina gingia, nu am luat antibioticul inca, vreau sa mai astept sa vad cum evolueaza, cred ca nu il voi lua pana la urma. Pe 18 vin in tara si merg la un ginecolog pentru un control, insa imi e o teama imensa de ce imi va spune. Cam asta este situatia mea......nu doresc nimanui sa teaca prin ce trec eu zilele astea. E cumplit.

Offline

 

#7 2009-11-27 12:26:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Radiografia dentara in sarcina

eu acu am citit atent si am vazut ca ai facut-o deja... in cazul asta, Doamne ajuta sa fie ok. nu e cazul sa te stresezi atata... de acum fii optimista, ai incredere ca totul va fi ok....

stressul tau afecteaza pe bebe mai tare decat a facut-o radiografia dentara....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#8 2009-11-27 13:23:25

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: Radiografia dentara in sarcina

Stiu ca in sarcina radiografiile nu sunt indicate. Acum insa depinde ce fel de radiografie ai facut. Dentista la care merg eu face radiografii digitale - 5 digitale corespund la una "clasica". Oricum, e bine ca ai purtat sortul de plumb. Eu am facut radiografie la o masea inainte sa aflu ca sunt insarcinata (inca nici nu-mi intarziase menstra) si am intrebat medicul ginecolog si mi-a spus ca nu e pericol pentru ca inca nu se nidase sarcina. Ce mi-a mai spus mie medicul - este ca la radiografii legea este "totul sau nimic": daca bebele a fost iradiat efectiv nu se mai dezvolta...se opreste din evolutie sad Ai grija cu antibioticul ca este foarte periculos. Nu vreau sa te sperii, poate stomatologul din Belgia are altfel de aparatura...Bafta, tinem pumnii sa fie totul bine!


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.