homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Perioada de fertilitate-2


#20 2010-05-16 21:01:51

miha0623
New member
Inregistrat: 2010-01-23
Mesaje: 9

Re: perioada de fertilitate

vreau sa-mi calculez perioada fertila. am luat in considerare menstruatiile de pe un an. cea mai lunga a fost de 36 de zile. niciodata nu am avut un ciclu atat de lung. intotdeauna am avut ciclurile intre 26 si 34 de zile maxim. sa iau in considerare perioada cu 36 de zile sau sa calculez cu 34?

Offline

 



#21 2010-05-17 08:23:25

miha0623
New member
Inregistrat: 2010-01-23
Mesaje: 9

Re: perioada de fertilitate

va rog sa imi raspundeti si mie la intrebare sad

Offline

 

#22 2010-05-17 15:35:22

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: perioada de fertilitate

miha eu zic sa iei in calcul cele 36 de zile, stiu ca se ia ciclul cel mai lung...  de asemenea fii atenta la secretii....la ovulatie secretia are aspectul albusului de ou
in plus, ai putea incerca si cu teste de ovulatie...cele mai bune sunt cele marca Oview
bafta multa


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#23 2010-11-16 20:57:40

Dannna
New member
De la: Iasi
Inregistrat: 2010-11-12
Mesaje: 87

Re: perioada de fertilitate

Citesc de cateva zile mesajele voastre si uneori ma incurajez, uneori ma intristez cu trairile voastre. Sunt noua oarecum si astfel imi permit sa salut pe toata lumea si sa va urez toate cele bune...Doamne ajuta!
Sunt putin trista deoarece, la fel ca voi,  incerc si eu sa fiu mamica si astept minunea de vreo 3 luni.
Luna trecuta am apelat si eu la teste de ovulatie pentru ca nu am avut niciodata siguranta zilei de ovulatie, practic daca ovulatia poate tine doar cateva ore...mi-e foarte greu sa inteleg cum sa fie fecundarea atat de precisa?! Bineinteles am facut testele ( 5 la numar) si au fost pozitive pe data de 28 si 29 octombrie ( ciclul a inceput cu data de 17 octombrie), astfel ca ovulatia a fost in data de 12 octombrie; am prestat atat pe 28 cat si pe 29 octombrie, dar nimic cu ochisori, pe data de 14 noiembrie a revenit ciclul- mare dezamagire. M-am intristat ca nu am calculat bine si trebuia prestat mai bine toata saptamana, desi ma intreb daca prestarea non stop nu scade calitatea fertilitatii ( a spermatozoizilor ma refer ) si atunci  ma incarc cu rabdare si energie pentru urmatoarea luna...mare ''chin'' cand e cu atata dorinta de reusita.
   Fetelor astept , va rog, metode  atat de prestare precisa ( chiar si pozitii cu final reusit) cat si sfaturile voastre din experienta. patfierbinte

Am vrut sa spun ca ovulatia a avut loc in a 12-a zi de la menstruatie. Mi-as dori sa pot simti mai multe si ma intreb cum putem detecta daca s-au rupt foliculii in timpul ovulatiei?! bebe

Ultima oara a fost editat de Dannna (2010-11-16 21:08:02)


33+ gravida   are mama doi puiuti bebic bebic in burtica
DNP 20.08.2011

Doamne Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi

Offline

 

#24 2010-11-16 21:10:18

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: perioada de fertilitate

bine ai venit dana!

ovulul traieste cam 12-24 ore dar exista avantajul faptului ca spermatozoizii traiesc mai mult, cam pana la 3 zile. asa ca daca va iubiti cu 1-2-3 zile inainte de ovulatie, spermatozoizii vor fi deja "la locul de intalnire", pentru a intampina ovulul.
se zice ca nu e bine sa existe raporturi sexuale prea dese, mai ales daca barbatul are o calitate mai slaba a spermei. o zi da una nu este considerata formula ideeala din punct de vedere al frecventei. voi n-ati prestat rau, dar trebuia sa continuati si in zilele urmatoare. ovulatia poate avea loc si la 2 zile dupa ultimul test de ovulatie pozitiv. faptul ca nu ai ramas insarcinata nu inseamna neaparat ca nu ati prestat la momentul potrivit. sunt atat de multi factori implicati... stii ca nici la FIV nu ai siguranta faptului ca se va obtine o sarcina.

daca vrei, poti veni la aspirante, acolo sunt mai multe fete care au acelasi scop: sa faca un bebe
http://forum.anticonceptionale.ro/t3263 … ca-35.html

LE poti face echo inainte si dupa ovulatie si poti folosi metoda temperaturii bazale:
http://forum.anticonceptionale.ro/t3178 … riend.html

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-11-16 21:22:21

Dannna
New member
De la: Iasi
Inregistrat: 2010-11-12
Mesaje: 87

Re: perioada de fertilitate

sunt sigura ca m-a luat valul si visam deja ca am reusit din prima sa fac ochisori si pe data de 29 a fost negativ testul , nu am mai prestat pentru ca nu am mai avut timp...sotul lipsea...daca acum ar fi sa repet lucrurile ar trebui sa iau in calcul la fel a 12-a zi de la menstruatie, respectiv 25-26-27-28 noiembrie . Vroiam sa va intreb, fara gluma, exista o varianta de prestat cu succes la o anumita perioada a zilei?! intreb pentru ca am avut surpriza sa aflu mamici care au prestat dimineata cu succes... patfierbinte

Ultima oara a fost editat de Dannna (2010-11-16 21:23:38)


33+ gravida   are mama doi puiuti bebic bebic in burtica
DNP 20.08.2011

Doamne Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi

Offline

 

#26 2010-11-16 21:40:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: perioada de fertilitate

nu conteaza momentul zilei smile

Offline

 

#27 2010-12-22 16:33:49

mihaela21
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 220

Re: perioada de fertilitate

buna...aici ma trimis o prietena de pe aici si se pare ca aici imi puteti spune un raspuns concret bn ca si ia ma ajutat dar mai multe sfaturi nu strica....as vrea sa stiu daca mi-a inceput perioada fertila tinand cont ca mentruatia mea e cam dereglata e cam greu sa aflu cand am...in fine
de 3 luni mi-a venit menstruatia pe data de 12 pe urma se decaleaza numai stiu cand imi vine....deci dureaza 31 de zile cam cand ar fi perioada fertila???? rugaciune  rugaciune  gravida

Ultima oara a fost editat de mihaela21 (2010-12-22 16:34:08)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.