homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aparat dentar!-14


#248 2011-07-26 23:50:45

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: aparat dentar!

ms de informatie.

ar fi bine sa fie vorba doar de atat (avand in vedere pretul), nici nu pare sa se vada big_smile. eu am toti dintii in rest frumosi si drepti, doar acea gaura strica totul!
daca cineva stie ceva despre cris smile, va rog sa imi spuneti smile


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 



#249 2011-07-27 00:09:48

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: aparat dentar!

nu vazusem ca cereai sfaturi despre cris smile, dar eu tot pe ei ti i-am recomandat lol  eu ii cunosc pe cei de acolo, sunt ok, de treaba si foarte eficienti. smile preturi acceptabile.
iti recomand cu caldura. puss


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#250 2011-07-27 21:08:33

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: aparat dentar!

ms frumos big_smile sper sa fie bine big_smile


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 

#251 2011-08-11 18:05:47

aanca
Membru
Inregistrat: 2011-03-25
Mesaje: 3

Re: aparat dentar!

Lunatica a scris:

cine stie ceva despre cabinetul Cris Smile din Bucuresti? sau puteti sami recomandati un ortodont bun? smile

Buna,
Eu mi-am montat un aparat dentar la Cris Smile chiar ieri. Au preturi foarte bune in comparatie cu alte cabinete.
Aparatul meu e din safir, e transparent si mai discret. M-a costat 2500 ron (in alte parti e cam 3500 ron).
Eu am fost la dr. Andreea Negru. Nu mi-a recomandat-o nimeni, am mers la noroc. Sunt foarte multumita. Si ceilati medici de la clinica pareau de treaba, dar mai mult nu stiu ce sa-ti spun.
Povestea mea si poze cu aparatul gasesti pe blogul meu http://aparatuldentar-jurnaldebord.blogspot.com/

Offline

 

#252 2011-09-06 14:40:45

me3rry
Membru
Inregistrat: 2011-09-06
Mesaje: 1

Re: aparat dentar!

buna ! as dori sa imi spuneti si mie daca stiti cumva in ce situatii pot apela la un aparat dentar mobil? (mentionez ca am 17 ani jumate) . Adica, daca 3 dinti de sus sunt usor rasuciti imi pot pune un aparat mobil sau trebuie neaparat fix ? supa

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2011-09-06 21:26:20

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: aparat dentar!

iti poti pune mobil, numai sa te tii de el. Cum iti spune doctorul sa-l porti, asa sa faci. si eu mi-am pus aparat mobil in clasa a 11-a parca si a functionat. bine, la mine nu 100% caci am dinti de o natura tampita si nu pot ajunge drepti drepti, dar la sfatul meu si-a pus si cumnata-mea si la ea se poate. arata f bine.

Offline

 

#254 2011-09-06 21:53:18

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: aparat dentar!

port aparat dentar si stiu cam tot despre chestiile astea..
aparat mobil se pune pana in varsta de 11-12 ani, insa pentru afectiuni minore se poate apela si la o varsta mai inaintata.
in cazul dintilor si putini rasuciti, se pune un aparat mobil, numit disjunctor ca sa faca loc dintilor ca sa intre intr-o pozitie normala,iar apoi se pune aparat fix, cel putin 6 luni de tratament si 6 luni de contentie ca sa nu mearga dintii inapoi.
sper ca ti-am putut fi de folos. oricum un consult te-ar lamuri mai bine


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#255 2011-09-09 15:07:25

Zambet Metalic
Membru
De la: Romania
Inregistrat: 2011-09-09
Mesaje: 2
Site

Re: aparat dentar!

*reclama*


Zambet Metalic

Offline

 

#256 2011-09-10 09:07:20

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: aparat dentar!

Zambet Metalic ai ban 1 zi pt reclama

Offline

 

#257 2011-09-18 19:41:45

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: aparat dentar!

yee... smile vineri mi-am scos aparatul. si nu pot spune decat ca sunt foarte fericita si ca zambetul meu merita toti banii acum!

curaj fetelor!  goodluck


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#258 2011-09-28 19:56:44

beatfreak
Membru
Inregistrat: 2011-09-28
Mesaje: 3

Re: aparat dentar!

salut, poti sa imi spui cat l-ai purtat? eu stiam ca se poarta cam 2 ani...eu il de port de 2 ani si 3 luni, si din martie in fiecare luna imi spune ortodontul ca mi-l scoate si in fiecare luna ma mai amana si nu mai suport grater(( am impresia ca nu mi-l da jos ca sa tot merg si sa platesc...nu m-ar deranja,dar incep facultatea si nu vreau sa ma stie si acolo toata lumea ca pe fata cu aparat, pt ca stiti ce rai pot fi oamenii :-<

Offline

 

#259 2011-09-29 16:10:43

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: aparat dentar!

beatfreak, eu am purtat aparat dentar doar la facultate, ca la liceu e mult mai aiurea comportamentul celor din jur. la facultate sunt mii de studenti, printre care nu o sa mai fii drept unicul caz cu aparat dentar. deci stai linistita ca nu o sa te arate nimeni cu degetul.
eu l-am purtat 1 an si 2 saptamani, dar intr-adevar, am avut o afectiune minora (un canin crescut in cerul gurii si nu a trebuit decat sa fie tras inafara). eu nu stiu de ce doctorul ala tot te amana. dupa ce iti face ultimele reglari, trebuie sa mai ai aparatul in gura inca 6 luni ca sa ii stabilizezi in gingie.
el face lucrari? schimba sarma? elasticele? sau doar se uita daca nu s-a intamplat nimic?


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#260 2011-10-02 20:57:14

beatfreak
Membru
Inregistrat: 2011-09-28
Mesaje: 3

Re: aparat dentar!

pai,doar schimba ligaturile. atat... mi s-au inchis spatiile,dintii sunt perfect drepti,tot. sa cer oare si a2a opinie? vad ca esti din cj, poti sa imi recomanzi un ortodont?

Offline

 

#261 2011-10-02 22:48:39

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: aparat dentar!

si eu tot asta ma gandeam sa-ti recomand cand ti-am citit prima oara postul. sa mergi la alt medic.

Offline

 

#262 2011-10-03 14:10:14

beatfreak
Membru
Inregistrat: 2011-09-28
Mesaje: 3

Re: aparat dentar!

da,te rog lasa-mi nr ei de tel. eu cu ortodontul meu ma tot cert, pt ca ma programeaza si cand merg trebuie sa astept cate 2 ore si tot el imi spune ca daca nu imi convine sa imi caut alt ortodont...

Offline

 

#263 2011-10-03 14:17:52

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: aparat dentar!

ti-am trimis mail! puss


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#264 2012-03-11 23:00:34

iulya12
Membru
Inregistrat: 2012-03-11
Mesaje: 2

Re: aparat dentar!

buna!am implinit 14 ani in februarie si as vrea sa port si eu aparat dentar,dar ma cam ingrijoreaza faptul ca o sa arat urat si nu stiu ce sa fac.dupa pararea voastra mai bine stati cu dintii strambi sau mai bine suportati vreun 1-2 ani??

Offline

 

#265 2012-03-11 23:23:03

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: aparat dentar!

salut! smile
sincer eu am avut 19 ani cand mi-am pus aparat, chiar in primul an de facultate. imagineaza-ti ca la facultate nu e ca in liceu, acolo oamenii sunt din multe colturi ale tarii si te pot critica dupa bunul plac. Eu nu am avut probleme cu toate ca am avut aparat metalic. Si cred ca nici tu nu vei avea, ar fi cel mai bine sa ti-l pui acum, mai apoi ai sa regreti cum am facut si eu. Cu cat esti mai mare cu atat sunt mai greu de miscat dintii.
Eu am purtat aparat 1 an si ceva pentru un singur dinte stramb (un canin).. conteaza foarte mult mai incolo, cand iti cauti un loc de munca sa ai dinti frumosi... daca nu faci pasul asta acum, mai incolo o sa te lovesti de alte chestii.
si eu ma vedeam urata si hidoasa si tocmai de asta nu mi-am pus aparat in timpul liceului. totusi m-am obisnuit cu el si ti se obisnuieste si fata si pari draguta. eu cand mi l-am dat jos (fiind totusi adult!), am inceput sa plang ca il vreau inapoi lol m-am obisnuit cu el si parca el m-a facut mai speciala in fata celorlati (era un lucru ce nu puteau sa il uite)

bafta puss


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

#266 2012-04-07 02:34:00

cioby92
Membru
Inregistrat: 2012-04-07
Mesaje: 2

Re: aparat dentar!

Buna, sunt nou pe aici ... stiu ca nu prea am ce cauta pe aici, dar topicul acesta este exact ce cautam. Sa incep, am aprat dentar cu brecketi ceramici, iar acum port si lligaturi metalice. Vrand sa indoi capatul unei ligaturi, metalice (de la caninul din stanga sus), am rupt acea prelungire pe care o au doar brecketii caninilor. Acum intrebarea: este necesara schimbarea acelui brecket?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.