homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Aparat dentar!-5


#77 2008-04-06 10:46:19

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: aparat dentar!

Si eu am purtat aparat dentar fix un an si jumatate, si mi l-am pus pe la 17 ani. Pot sa va recomand si eu un ortodont bun in Bucuresti, dr. Stanciu Dragos, are cabinetul langa Gradina Icoanei. M-a costat in jur de 3000 de euro, dar a meritat, acum am o dantura f frumoasa si sanatoasa smile Pentru mai multe detalii, puteti sa intrati aici: http://www.leodent.ro/


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 



#78 2008-04-06 19:28:00

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: aparat dentar!

si eu am purtat aparat cand eram mica sad am avut chiar 3 aparate.Doua pt un dinte din fata si ultimul pt o masea.Le-am purtat cum trebuia si si-au facut treaba fff bine.Ca dintele ala din fata era rasucit f urat si acum este drept big_smile


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#79 2008-05-30 18:21:24

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: aparat dentar!

Fetelor, am si eu o nelamurire. Mi-am pus aparat fix (lingual) de 2 saptamani si nu vad niciun rezultat inca. Am intrat in panica putin pentru ca am citit pareri cum ca deja dupa 2 saptamani se vad rezultate vizibile, dar la mine nu. E cazul sa intru in panica? E posibil ca un aparat sa nu isi faca efectul? Doamne, sper ca nu e posibil as aceva neutral

Ultima oara a fost editat de Venus (2008-05-30 18:22:02)

Offline

 

#80 2008-05-30 18:26:00

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: aparat dentar!

eu nu am dintii strambi ci inegali. un aparat dentar ar putea rezolva problema asta?


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#81 2008-11-06 14:58:19

Dalyda
New member
Inregistrat: 2008-07-11
Mesaje: 5

Re: aparat dentar!

hello!am 17 ani..si akum 2 zile mi`am pus si eu aparat dentar fix din ceramica!ce pot sa spun..dekt k te incomodeaza putin dar cu timpu presupun k o sa te obisnuiesti,nu prea poti sa mananci lucruri tari..Dentistul mi`a spus k am sa`l port 2 ani..akum..am o intrebare pt fetele kre au de mult timp aparat.Ce folositi ca sa il ingrijiti ff bne,sa evitati respiratia urat mirositoare,etc.Si poti sa saruti normal chiar dk ai aparatul?astept raspunsul vostru.Pup

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2008-11-06 23:18:14

Danisia
Full member
Inregistrat: 2008-09-09
Mesaje: 666

Re: aparat dentar!

Eu nu mi-as pune aparat...si toata lumea care ma cunoaste imi zice k asta e farmecu meu...As da orice sa am dintii perfect drepti , dar cand o sa am mai multi bani o sa ii fac oke...nu imi vine akm cum se numeste ....ceva gen chirurgie plastica dar dentara...va spun maine cum se numeste
Estetica dentara se numeste  .

Ultima oara a fost editat de Danisia (2008-11-07 20:53:48)


Ce nu te doboara te face mai puternic

Offline

 

#83 2008-11-23 13:48:14

goloplo
Membru
Inregistrat: 2008-11-23
Mesaje: 1

Re: aparat dentar!

indie a scris:

Celini a scris:

am si eu o intrebare si ar fi urgent....sunt din bucuresti si vreau sa imi pun aparat dentar. am inteles k medicul face toti banii si k in mana lui sta viitorul meu zambet. nu cunosc vreun ortodentist si as fi incantata daca mi-ati recomanda cativa. repet SUNT DIN BUCURESTI.. VA ROG SA IMI DATI SI DETALII ..unde lucreaza...nr de tel etc..tot c se poate:)

Ortodontul acesta se numeste Dr. Boboc Gheorghe, daca esti din Bucuresti sigur stii unde este blocul Eva pe Magheru. Trebuie sa ajungi in spatele blocului Eva (unde este si un mic parculet), si la interfonul uneia dintre scari vei vedea: Boboc. Nu stiu exact adresa si nici nr de tel nu am, dar daca te duci pana acolo gasesti sigur. Eu am fost ultima oara la el anul trecut in vara, sa ma consulte in legatura cu extractia unor masele de minte.

Poti da mai multe detalii despre doctorul Boboc, un numar de telefon? Multumesc.

Offline

 

#84 2008-11-26 16:24:47

ralukitza
Membru
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 4

Re: aparat dentar!

buna.eu sunt foarte complexata de dintii mei.am "pauze" intre dintii din fata si am citit pe net ca exista niste aparate care apropie si totodata indreapta dintii,doar ca n-as vrea sa-l port ziua...stiti ceva despre acest aparat?cam cat costa?cat timp trebuie sa-l port?daca pot sa-l port doar noaptea?am mai auzit si despre 'fatetele dentare',se aplica pe dinti...numai ca nu stiu daca pot sa-mi acopere spatiile dintre dinti sad.de-asta va intreb pe voi...poate stiti ceva....multumesc!

Offline

 

#85 2008-11-26 17:53:12

ada2910
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-07-13
Mesaje: 299

Re: aparat dentar!

Aryanne a scris:

Si eu am purtat aparat dentar fix un an si jumatate, si mi l-am pus pe la 17 ani. Pot sa va recomand si eu un ortodont bun in Bucuresti, dr. Stanciu Dragos, are cabinetul langa Gradina Icoanei. M-a costat in jur de 3000 de euro, dar a meritat, acum am o dantura f frumoasa si sanatoasa smile Pentru mai multe detalii, puteti sa intrati aici: http://www.leodent.ro/

si eu am crezut al fel de Stanciu, dar e un escroc de prima clasa, 4 ani cat am fost la el, nu dadea nici o chitanta (nici macar una)...acum poate e altfel. Si m-a chinuit cu un aparat 2 ani si ceva iar la mine nu se punea problema de indreptat, am o problema mai complexa, dintii mei nu sunt strambi, sunt doar mai in fata, datorita faptului ca mandibula mea este mai in spate (deci doar o operatie la mandibula ar rezolva problema)....iar dupa toate vizitele la el si "sfaturile" cum ca aparatul ar rezolva problema am ajuns in Spania (prima oara) si dupa in Franta la clinici de ortodontie si chirurgie maxilo faciala si mi-au spus ca am dat banii aiurea pe aparat ca nu avea ce sa-mi faca....

iar totusi un doctor bun, ar fi trebuit as stie chestiile astea...iar eu nu am fost singurul "caz" al dr. Stanciu, au mai fost prietene la el...si nici ele nu au fost prea incantate...Poate tu ai avut noroc, oricum conteaza ca esti multumita de rezultat...

Eu nu am fost nici de rezultat, si nici de dr. in sine...era sa ma sufoce odata cu toate prostiile pe care mi le baga in gura....atunci chiar s-a speriat si el...oricum de atunci nu am mai fost la el, si nici nu mai merg.

Am gasit o tipa super in Buc, Kozma (parca se scrie cu K), la o clinica de langa Unirii (Velvet)...sper sa nu fac reclama, dar chiar sunt de lux si lucreaza numai cu materiale din Germania...



PS; Pentru cele interesate recomand aparatul dentar fix, este mult mai performant decat cel mobil.
Iar dupa aprox 2 ani, se va pune pentru 1 an, aparat mobil, pentru a fixa, altfel exista riscul ca dintii sa revina la starea initiala...

Este normal sa doar primele 2-3 zile dupa ce se strang braketurile. Isi face efectul.

In aceasta perioada este necesara o mult mai atenta ingrijire a dintilor (Spalatul pe dinti dupa fiecare masa, este mai mult decat indicat)...eu tot timpul aveam o mini periuta cu mine, pentru ca dupa masa, se depun intre braketuri resturi de mancare...iar in afara de factul ca nu este deloc aspectuos, este si nesanatos pentru dinte.


ralukita...poti purta aparat doar noapte pentru a rezolva pb cu spatiile, doar ca procesul este ceva mai lent, iar in ceea ce priveste fatetele, nu recomand, deoarece din ceea ce stiu eu, trebuie piliti dintii naturali, iar dupa asta se aplica fatelele....eu asa stiu, daca mai exista si alta solutie poate te ajuta fetele. Oricum stiu ca este destul de scump.

Mai bine dai 50 lei si faci o vizita la stomatolog si iti expune toate variantele

Ultima oara a fost editat de ada2910 (2008-11-26 17:59:47)


Infrange-ti deci durerea
Fii vesel de se poate
Caci tot la zi ajunge
Si cea mai lunga noapte!

Offline

 

#86 2009-01-23 16:21:04

Celini
New member
Inregistrat: 2007-04-05
Mesaje: 15

Re: aparat dentar!

Buna, eu am 21 de ani si vreau sa port aparat damon 3. Sunt din bucuresti dar am vazut ca singurul care e acredidat in a pune astfel de aparate este un doctor WIDU care e la timisoara. Am posibilitatea sa mi-l pun si in bucuresti la doctorul DACIANA VELISARATO. Ea zice k nu trb s aun curs special k sa pui damon pt k e la fel k oricare aparat cu braketi. Cunoaste careva persoanele astea doua?
Ce imi recomandati?

Offline

 

#87 2009-01-26 20:47:30

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: aparat dentar!

poate cineva recomanda u ortodont bun in galati ? eu am auzit de la cineva de un anume domn Balteanu Alexandru. Suna cunoscut ?

la mine problema e f grava sad nu mi-au crescut incisivii laterali, si am spatii in fata sus, intre canini, plus o strungareata de toata "frumusetea". norocul meu ca nu mi se vad dintii de sus cand vorbesc. insa nu pot zambi si e ingrozitor.
cei doi medici stomatologi la care am fost mi-au recomandat sa nu fac nimic in privinta asta pt ca mi-ar lua f mult timp si in plus operatiile mi-ar putea fi traumatizante. grater
totusi as vrea sa merg la ortodont, sa flu mai multe.

si-a facut cineva implant dentar ?
am vazut niste filmulete pe net. INGROZITOR !!!! grater si cred ca ai probleme toata viata de la el...

Ultima oara a fost editat de adina84 (2009-01-26 21:07:26)

Offline

 

#88 2009-02-03 12:02:51

simsim
Membru
Inregistrat: 2009-02-03
Mesaje: 4

Re: aparat dentar!

BUNA!!  sunt deja de 1 an de zile in tratament ortodontic. am 21 de ani si pana acum 2 ani nici nu m-am gandit vreodata ca am sa port aparat dentar. Am dintii foarte drepti, dar o alta mare problme... ocluzie inversa. Dintr-o intamplare fericita am ajuns la un inteerviu pentru un job la un cabinet stomatologic in care se lucreaza exceptional. Nu mi s-a spus decat ca ma vor opera, la inceput, dupa care mi-au explicat ce voi avea de facut exact. Acum 1 an mi-am inceput tratamentul ortodontic. Am aparat fix metalic inferior, urmand ca luna urmatoare sa imi pun si superior. Urmeaza o perioda de cateva luni de activare 1 data la 3-4 saptamani, si voi intra in operatie. Lucrand deja de apropape 2 ani acolo si vazand atatea si atatea cazuri rezolvate cu brio, m-as putea urca si maine pe masa de operatie chiar daca as sti ca nu ar prinde anestezia foarte bine.
credeti-ma ca sunt foarte incantata de rezultate, la fel ca 95 % din pacienti.
aparatul nu ma mai incomodeaza deloc. rad cu gura pana la urechi cu  el si nimeni nu comenteaza nimic. La activare se pot schimba culorile modulelor(elastice micute ce se prind pe brk). devine foarte haios...
e destul de greu cu igiena...dar ce nu dam sa avem un zambet de vis...
practic, sa fiu mai explicita, problema mea e cu ocluzia....eu nu musc cu maxilarul peste mandibula ci invers(mandibula e in fata maxilarului). se numeste ocluzia inversa. Se poate modifica doar prin operatie ortognata. Si am nimerit la cel mai bun medic oro-maxilo-facial. Credeti-ma ca stiu ce spun. smile Am avut pacienti, cu aceeasi problema,pe care nu i-am recunoscut dupa operatie, si ma minunez si in ziua de azi.  medicul ortodont la care sunt in tratament este Dr Magda Enache. E foarte buna in domeniu, la fel ca si Dr Lidia Boboc. Stiti cat conteaza mai tarziu un zambet de invidiat, o dantura perfecta si cate incredere poti prinde in tine dupa ce nu mai ai nici un complex? stiti cat accent se pune pe treaba asta in alte tari?
Credeti-ma ca au incercat N persoane sa ma convinga sa nu port aparat, sa nu ma operez ca asta e farmecul meu, si ca pot reusi in viata si cu problema asta?
ei bine, nu m-am lasat convinsa si stiu sigur ca am luat decizia potrivita.
am vazut intrebari pe forum gen " pana la ce varsta se poate purta aparat dentar?"
Va spun doar ca avem pacienti cu aparate dentare, si de 35-40 de ani, medici, avocati, reporteri si multi altii.
In legatura cu placa de contentie(retainer) da e posibil ca la unii sa fie necesar pentru toata viata, dar practic e o sarmulita ce sta lipita pe dinti in interior, ce nu incurca cu nimic, nu se vede si nu incomodeaza.
cand auzi de 2 ani de tratament nu iti pica foarte bine, sunt convinsa de asta, dar nici nu stiti cat de repede trece timpul, cu sau fara aparat dentar, si va treziti ca faceti alte si alte complicatii pentru ca nu ati luat decizia potrivita la momentul potrivit.
promit ca am sa va trimit poze before and after....si eu sunt curioasa de cum voi arata dupa.....big_smile

Offline

 

#89 2009-02-03 12:07:22

simsim
Membru
Inregistrat: 2009-02-03
Mesaje: 4

Re: aparat dentar!

adina84 iti pot recomanda in galati un medic stomatolog( nu ortodont) ce probabil te va trimite la bucuresti la un medic foarte bun, sau te va chema la o consultatie acolo, cand merge acest medic la el in cabinet si opereaza. E un medic foarte bun in domeniu. E cel ce ma v-a opera pe mine.smile

Offline

 

#90 2009-02-03 12:58:58

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: aparat dentar!

eu am purtat aparat in clasa aIII-a, apoi a VI-a si a VII-a... -mobil-
problema mea e ca ii am 'in fata' si orice as face nu am cum sa unesc dintii de jos cu cei de sus... asa ca mananc doar pe masele...
in tot timpul asta s-au indreptat putin...pt ca inainte aveam 'cerul gurii' ff starmt... nici acum nu e cine stie ce, dar ma simt mai bine big_smile
avandu-i in fata mi se cam vad gingiile (si dintii, normal dar nu sunt 'incalecati' sau departati)...
am inteles ca se poate face o operatie prin care sa mi coasa buza superioara de gingie... hmm ca sa se vada numai dintii cand rad ..stiti ceva despre asta?
a... si mi-a spus odata cu chirurg ca daca vreau sa mi indrept dintii ma poate opera: sa mi scoata premolarii si sa mi bage un fel de triunghi in gura, pe care sa l port o luna-timp in care as manca doar cu paiul si as fi internata-, dupa care sa'mi puna premolarii din portelan si gata.... hmm
deocamdata nici nu ma gandesc la asta....
oricum, nu mai sunt asa complexata de dinti pt ca, la urma urmei asta e farmecul meu smile

Ultima oara a fost editat de carmen_21 (2009-02-03 13:00:15)


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#91 2009-02-03 21:24:32

November
Full member
De la: In Noiembrie
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 661

Re: aparat dentar!

Am avut aparat dentar de la 17-20de ani pe atunci am dat 400$. Nu m-a deranjat deloc. La mine era mandibula de sus inainte si barbia in spate asa ca am purtat si sus si jos. A durut atunci cind mergeam sa mi-l stringa in rest a fost destul de ok. Ma puteam si saruta pe atunci big_smile

Offline

 

#92 2009-02-04 08:34:39

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: aparat dentar!

simsim a scris:

BUNA!!  sunt deja de 1 an de zile in tratament ortodontic. am 21 de ani si pana acum 2 ani nici nu m-am gandit vreodata ca am sa port aparat dentar. Am dintii foarte drepti, dar o alta mare problme... ocluzie inversa. Dintr-o intamplare fericita am ajuns la un inteerviu pentru un job la un cabinet stomatologic in care se lucreaza exceptional. Nu mi s-a spus decat ca ma vor opera, la inceput, dupa care mi-au explicat ce voi avea de facut exact. Acum 1 an mi-am inceput tratamentul ortodontic. Am aparat fix metalic inferior, urmand ca luna urmatoare sa imi pun si superior. Urmeaza o perioda de cateva luni de activare 1 data la 3-4 saptamani, si voi intra in operatie. Lucrand deja de apropape 2 ani acolo si vazand atatea si atatea cazuri rezolvate cu brio, m-as putea urca si maine pe masa de operatie chiar daca as sti ca nu ar prinde anestezia foarte bine.
credeti-ma ca sunt foarte incantata de rezultate, la fel ca 95 % din pacienti.
aparatul nu ma mai incomodeaza deloc. rad cu gura pana la urechi cu  el si nimeni nu comenteaza nimic. La activare se pot schimba culorile modulelor(elastice micute ce se prind pe brk). devine foarte haios...
e destul de greu cu igiena...dar ce nu dam sa avem un zambet de vis...
practic, sa fiu mai explicita, problema mea e cu ocluzia....eu nu musc cu maxilarul peste mandibula ci invers(mandibula e in fata maxilarului). se numeste ocluzia inversa. Se poate modifica doar prin operatie ortognata. Si am nimerit la cel mai bun medic oro-maxilo-facial. Credeti-ma ca stiu ce spun. smile Am avut pacienti, cu aceeasi problema,pe care nu i-am recunoscut dupa operatie, si ma minunez si in ziua de azi.  medicul ortodont la care sunt in tratament este Dr Magda Enache. E foarte buna in domeniu, la fel ca si Dr Lidia Boboc. Stiti cat conteaza mai tarziu un zambet de invidiat, o dantura perfecta si cate incredere poti prinde in tine dupa ce nu mai ai nici un complex? stiti cat accent se pune pe treaba asta in alte tari?
Credeti-ma ca au incercat N persoane sa ma convinga sa nu port aparat, sa nu ma operez ca asta e farmecul meu, si ca pot reusi in viata si cu problema asta?
ei bine, nu m-am lasat convinsa si stiu sigur ca am luat decizia potrivita.
am vazut intrebari pe forum gen " pana la ce varsta se poate purta aparat dentar?"
Va spun doar ca avem pacienti cu aparate dentare, si de 35-40 de ani, medici, avocati, reporteri si multi altii.
In legatura cu placa de contentie(retainer) da e posibil ca la unii sa fie necesar pentru toata viata, dar practic e o sarmulita ce sta lipita pe dinti in interior, ce nu incurca cu nimic, nu se vede si nu incomodeaza.
cand auzi de 2 ani de tratament nu iti pica foarte bine, sunt convinsa de asta, dar nici nu stiti cat de repede trece timpul, cu sau fara aparat dentar, si va treziti ca faceti alte si alte complicatii pentru ca nu ati luat decizia potrivita la momentul potrivit.
promit ca am sa va trimit poze before and after....si eu sunt curioasa de cum voi arata dupa.....big_smile

fiul meu are o problema asemanatoare.acum poarta un aparat fix cu un prag care calca peste dintisorii de jos.ce ma mira la tine simsim este ca pomenesti de operatie ,iar la noi nici nu s-a pus problema.malpozitia nu este f.grava,dar este.vreau sa tinem legatura id-ul meu este :cdingar

Ultima oara a fost editat de codrutza (2009-02-04 08:35:22)

Offline

 

#93 2009-02-04 21:50:06

simsim
Membru
Inregistrat: 2009-02-03
Mesaje: 4

Re: aparat dentar!

Buna carmen. Din pacate eu nu iti pot spune exact care e problema ta si ce se poate face exact, dar daca vrei iti pot face o programare la cabinetul unde lucrez si eu Chirurgul de acolo sa iti explice ce si cum.
Acum depinde de unde esti si cat de greu iti e sa ajungi la Bucuresti.
Daca esti interesata pot lasa adresa de mail si vb mai multe despre asta.

Offline

 

#94 2009-02-04 23:00:44

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: aparat dentar!

simsim a scris:

adina84 iti pot recomanda in galati un medic stomatolog( nu ortodont) ce probabil te va trimite la bucuresti la un medic foarte bun, sau te va chema la o consultatie acolo, cand merge acest medic la el in cabinet si opereaza. E un medic foarte bun in domeniu. E cel ce ma v-a opera pe mine.smile

medicul pe care ai putea sa mi-l recomanzi este din galati ? spune-mi totusi cum se numeste si in ce zona are cabinetul.

la bucuresti nu stiu daca pot ajunge. si oricum ar trebui sa merg mereu... nu stiu. este foarte costisitor. nici macar nu stiu daca imi voi permite costurile aparatului si ale tratamentului...
voi merge totusi sa vad ce imi spune un ortodont.

Ultima oara a fost editat de adina84 (2009-02-04 23:01:07)

Offline

 

#95 2009-02-04 23:37:06

simsim
Membru
Inregistrat: 2009-02-03
Mesaje: 4

Re: aparat dentar!

Adina, da..medicul e din Galati...
se numeste Andrei Ciocanaru Are cabinetul pe strada brailei, undeva vis-a-vis de banci mi-a spus... nu cunosc galatiul asa ca nu as putea sa iti dau mai multe repere... sa ii spui ca vii din partea simonei de la dr Nicolescu. El iti va spune exact ce e de facut.
te pup

Ultima oara a fost editat de simsim (2009-02-08 00:44:55)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.