homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie-2


#20 2010-01-27 14:51:09

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

liliana83 a scris:

o fata spunea ca vine dupa 25 ian,mie dr mi-a zis ca vine in feb...mai multe nu stiu...
nu din cauza trimiterii,care nu mi-a folosit la nimic;nu stiu,probabil se ocupa mai mult de gravide care au avut probleme cu alte sarcini...

Astazi am sunat la Fundeni si mi-au spus ca s-a intors din concediu dna dr iar vineri o sa merg, sper sa ma primeasca.


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 



#21 2010-01-29 00:09:25

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Eu am pierdut prima sarcina acum doua luni si jumatate si am fost la consultatie saptamana trecuta, dupa prima menstruatie. Am intrebat medicul despre analizele pe care as putea sa le fac inainte de conceptie pentru a evita un alt chiuretaj si spre uimirea mea a spus ca nu sunt semnificative inainte de sarcina. Mi-a spus ca tot ce as putea sa fac sunt analize genetice. Daca am, de exemplu, toxoplasmoza ar trebui sa ma tratez in primele trei luni de sarcina ?!

Am auzit ca sunt scumpe aceste analize. Imi puteti spune si mie cum se numesc si, cel mai important, cat costa ?
Sunt foarte derutata ....   bebic

Offline

 

#22 2010-01-29 05:18:34

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Estera a scris:

Eu am pierdut prima sarcina acum doua luni si jumatate si am fost la consultatie saptamana trecuta, dupa prima menstruatie. Am intrebat medicul despre analizele pe care as putea sa le fac inainte de conceptie pentru a evita un alt chiuretaj si spre uimirea mea a spus ca nu sunt semnificative inainte de sarcina. Mi-a spus ca tot ce as putea sa fac sunt analize genetice. Daca am, de exemplu, toxoplasmoza ar trebui sa ma tratez in primele trei luni de sarcina ?!

Am auzit ca sunt scumpe aceste analize. Imi puteti spune si mie cum se numesc si, cel mai important, cat costa ?
Sunt foarte derutata ....   bebic

Eu zic sa mai consulti un dr.Eu una i-am spus dr meu inainte sa zica el ceva ca vreau sa ma trimita la analize, nici n-am stat la discutrie daca imi recomanda sau nu.Analizele pe care le-al facut sunt cele spuse de garagrita mai sus si m-au costat 500RON iar astazi ma duc sa fac si analiza de coagulare.
Mie mi-a gasit Mycoplasma hominis + Ureaplasma la analize pozitiv , deci o posibila cauza.Ce sa mai astept sa mi se mai intample odata?E posibil sa le faci degeaba insa eu cred ca merita riscul.
Iti dau mai multe detalii dupa amiaza dupa ce ma intorc de la Bucuresti daca mai ai nelamuriri.

Ai spus ca ai pierdut sarcina acum 2 luni jum si saptamana trecuta ai fost la control dupa prima menstruati?La cat timp dupa curetaj ti-a venit prima menstruatie?  offtopic


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#23 2010-01-29 13:30:38

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

mirik,astept sa ne zici cum  a fost;luni merg si eu din nou...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#24 2010-01-29 19:54:58

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

liliana83 a scris:

mirik,astept sa ne zici cum  a fost;luni merg si eu din nou...

M-a primit, mi-au cerut analize dar le-am spus ca nu sunt din Bucuresti si m-au acceptat cu o copie de pe biletul de iesire din spital.
Am uitat dosarul in masina si nu iti pot da date exacte dar se pare ca sunt la limita iar pe parcursul unei sarcini ar putea sa apara probleme.
Mi-a dat tratament 6 saptamani cu acid folic, vitamina e forte si aspenter sa vada cum reactionez.
Din cate am inteles eu pentru a sti ce sa facem daca apare sarcina.
Oricum sarcina se pare ca am pierdut-o de la ureaplasma iar mobilitatea spermatozoizilor se pare ca s-ar putea sa fie tot de la ureaplasma.Sper sa scap cat mai repede de nesimtita asta de infectie si eu si sotul.

Dr a fost ok am inteles ca are si toane insa eu clar am prins-o in toane bune big_smile

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-01-29 19:57:17)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-01-29 20:38:07

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

ma bucur mirik...am si eu emotii mari de tot pt luni!
sa stii ca si mie mi-a iesit ureaplasma dupa pierderea sarcinii,si am si banuit-o ca ar fi vinovata...

ai dat ceva asist.sau dr?

Ultima oara a fost editat de liliana83 (2010-01-29 20:49:21)


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#26 2010-01-29 20:47:08

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

bravo mirik

Offline

 

#27 2010-01-29 20:58:41

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Multumes fetelor!

Nu am dat nimic pentru ca era foarte multa lume acolo si imi este rusine.De ce ai emotii Lili?Dr a fost ok m-am nimerit acolo cu o tiza si ne-a spus ca ne asteapta sa ne intoarcem insarcinate peste 6 saptamani, eu de emotionata ce eram am uitat sa-i spun ca nu se poate big_smile,inainte sa plece m-a mangaiat pe obraz si ne-a zis fara fete lungi si fara pesimism.

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-01-30 11:36:35)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#28 2010-01-30 08:05:00

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

fetelor, analiza asta de coagulare se face numai in spital? nu se face si la un lab de analize?
eu sunt din iasi si evident ca nu as putea sa ajung sa fac la spitalul la care ati facut voi...


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#29 2010-01-30 11:35:35

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

printesica a scris:

fetelor, analiza asta de coagulare se face numai in spital? nu se face si la un lab de analize?
eu sunt din iasi si evident ca nu as putea sa ajung sa fac la spitalul la care ati facut voi...

Sincer nu stiu ce sa spun, dr meu a insitat sa fac la dr Uscatescu pentru ca se pare ca este cea mai buna din tara.Eu cred ca se face ca doar nu o sa vina toata tara la Bucuresti sa faca analiza asta.
Vorbeste cu dr ta, ea trebuie sa stie unde este cel mai ok laborator din zona ta.

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-01-30 12:58:18)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#30 2010-01-30 11:52:22

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

ms de info mirik


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#31 2010-01-30 19:08:43

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Iti multumesc pentru raspuns, Mirik. Prima menstruatie a venit dupa 36 de zile, dar au fost doar dureri specifice fara sangerare, al doilea dupa 29 de zile. Asa ca am mers la doctor dupa prima menstruatie apropiata de normalitate. Si eu ma gandesc sa merg la alt medic. Intre timp am mai cautat si am gasit urmatoarele informatii care sper sa fie utile celor care sunt interesate si le citesc :

A: Generale (care se pot face de regula o data pe an): HLG+VSH, Glicemie, Calcemie, Transaminaze, Creatinina+Ureea Sanguina, Colesterolemie, Trigliceride, Coagulograma, Grupa Sanguina+RH, serologia hepatitelor B+C (HBsAg+HCV) , serologia sifilisului + anticorpi (VDRL+ TPHA), HIV, sumar-urina, urocultura-antibiograma. Aceste analize se fac de catre ambii viitori parinti.

B: Dozari anticorpi pentru: zoonoze (toxoplasmoza, riketsii, listeria, brucella), CMV (citomegalovirus), Rubeola Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma.
De stiut : se dau ca rezultate doua grupe de anticorpi: IgM si IgG .

IgM, imunoglobulina M caracterizeaza infectia in actiune, este contraindicata o sarcinain perioada de IgM pozitiv. Stati linistite, infectia la o perioada de 3-6 luni devine cronica, deci se negativeaza IgM. Este necesara o reexaminare periodica si tratament dupa caz, pana la negativarea IgM.

IgG, imunoglobuluina Gsunt anticorpii ce caracterizeaza o infectie cronica, mai bine zis, raspunsul sistemului imunitar la infectie, femeia poate ramane insarcinatasi poate naste un copil sanatos, care la nastere primeste un bagaj de anticorpi, atat de necesari in primele luni de viata. Alaptatul la san (in special colostrul din primele 2-3 zile dupa nastere) este de asemenea o imunizare pasiva a copilului, atat de necesara lui.
 
C: Consult genetic: se indica daca in familiile partenerilor au fost cazuri de malformatii in cupluri unde partenerii sunt rude (grad 2,3).

Bafta tuturor!

Offline

 

#32 2010-01-31 02:58:33

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Estera - cum adica ai avut menstruatie fara sangerare?   va .De unde sti ca a fost menstruatie daca nu ai sangerat?

Lili ai zis ca ti-au gasit si tie ureaplasma,banuiesc ca ai scapat de ea, nu?Dupa cat timp? A afectat si mobilitatea  spermatozoid ??

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-01-31 14:17:12)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#33 2010-01-31 22:33:59

liliana83
Hero member
Inregistrat: 2008-04-17
Mesaje: 2785

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

am scapat repede-dupa trat de 10 zile am refacut analiza si a iesit negativ...
mobilitatea nu stiu sa fi afectat-o pt ca si acum la a3-a incercare am ramas ff usor...mai mult nu ma pricep,pt ca sotul nu si-a facut analize...
oricum cu antibioticul (care a iesit la antibiograma a fi bun) am luat si biotics si flucovim150 si apoi si niste ovule-polyginax;de atunci n-am mai avut probleme nici cu candida,nici cu infectiile urinare,care ne-au terminat iarna trecuta si pe mine si pe sot...


Serban,"cel mai iubit dintre pamanteni",16.08.2010
Mara,a doua minune,23.07.2012
Iti multumim,Doamne!

Offline

 

#34 2010-02-01 08:13:28

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

liliana83 a scris:

am scapat repede-dupa trat de 10 zile am refacut analiza si a iesit negativ...
mobilitatea nu stiu sa fi afectat-o pt ca si acum la a3-a incercare am ramas ff usor...mai mult nu ma pricep,pt ca sotul nu si-a facut analize...
oricum cu antibioticul (care a iesit la antibiograma a fi bun) am luat si biotics si flucovim150 si apoi si niste ovule-polyginax;de atunci n-am mai avut probleme nici cu candida,nici cu infectiile urinare,care ne-au terminat iarna trecuta si pe mine si pe sot...

Multumesc pentru raspuns Lili!!  puss
Infectiile urinare erau provocate de ureaplasma.Sper sa scap si eu din prima da ea desi n-am fost niciodata asa norocoasa  supa

Bafta astazi la Fundeni!!! Sa ne povestesti cum a fost!

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-02-01 08:33:28)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#35 2010-02-01 23:23:16

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Am avut dureri care imi apar doar in primele doua zile de menstruatie, intese. Si am avut acele simptome pe care le am in timpul celor cateva zile de menstruatie. Nu cred ca are rost sa le enumar acum, aici. Eram si eu curioasa sa aflu de ce nu am avut si sangerare atunci. La al doilea ciclu am avut o mica sensibilitate la unul dintre ovare, drept pentru care am primit niste antibiotic, iar dr. spunea ma vor ajuta la urmatorul ciclu. Analizele pe care mi le-a facut acolo au fost bune.
Stie cineva in ce constau dozarile hormonale ? Si cam cat costa ?

Mirik, de infectiile urinare te poti feri daca bei muuuuulte lichide (ceaiuri multe si apa).

Offline

 

#36 2010-02-01 23:26:40

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Estera a scris:

Am avut dureri care imi apar doar in primele doua zile de menstruatie, intese. Si am avut acele simptome pe care le am in timpul celor cateva zile de menstruatie. Nu cred ca are rost sa le enumar acum, aici. Eram si eu curioasa sa aflu de ce nu am avut si sangerare atunci. La al doilea ciclu am avut o mica sensibilitate la unul dintre ovare, drept pentru care am primit niste antibiotic, iar dr. spunea ma vor ajuta la urmatorul ciclu. Analizele pe care mi le-a facut acolo au fost bune.
Stie cineva in ce constau dozarile hormonale ? Si cam cat costa ?

Mirik, de infectiile urinare te poti feri daca bei muuuuulte lichide (ceaiuri multe si apa).

Nu stiu daca ar putea fi considerata menstruatie...dr ce a zis?El a considerat-o menstruatie?
Daca sunt provocate de ureaplama nu stiu cat te poti feri daca nu o tratezi.

puss Nopte buna!
Nu stiu sa-ti rapsund la intrebarea despre dozari hormonale, asteptam sa-ti raspunda fetele.

Lili astept sa-mi povestesti ce ai facut la Fundeni  puss


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#37 2010-02-02 00:23:12

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Nu am spus ca nu trebuie tratata infectia , dar ajuta sa speli rinichii si sa ii cureti de microbi.

Durerile mele nu aveau cum sa fie provocate doar de o eventuala ureaplasma, pentru ca nu ar aparea doar o data pe luna si la interval regulat de 27-29 de zile. Am calculat a doua menstra functie de data primeia, cea considerata de mine, si am avut surpriza sa se nimereasca. Eu consider menstruatie ansamblul de modificari care au loc lunar in organismul meu si pe care eu le simt , la o anumita data, printre care si sangerarea. Doctorul nu m-a contrazis. M-am gandit ca este fie o problema hormonala, fie una cauzata de modul in care a facut chiuretajul ... .  sover produce sover

Offline

 

#38 2010-02-02 09:11:13

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Estera a scris:

Nu am spus ca nu trebuie tratata infectia , dar ajuta sa speli rinichii si sa ii cureti de microbi.

Durerile mele nu aveau cum sa fie provocate doar de o eventuala ureaplasma, pentru ca nu ar aparea doar o data pe luna si la interval regulat de 27-29 de zile. Am calculat a doua menstra functie de data primeia, cea considerata de mine, si am avut surpriza sa se nimereasca. Eu consider menstruatie ansamblul de modificari care au loc lunar in organismul meu si pe care eu le simt , la o anumita data, printre care si sangerarea. Doctorul nu m-a contrazis. M-am gandit ca este fie o problema hormonala, fie una cauzata de modul in care a facut chiuretajul ... .  sover produce sover

Nu am asociat durerile tale cu ureaplasma, n-as avea de unde sa stiu eu daca ai sau nu.Ma refeream la Lili si la mine ca noi am avut (eu inca am) ureaplasma si probabil si infectiile urinare tot de la ea sunt.
Am tot insistan pe ideea menstruatiei fara sangerare pentru a ma lamuri pentru ca mie inca nu mi-a venit dupa curetaj si daca mi se intampla la fel sa stiu ce s-a intamplat.

Estera de ce nu intri la topicul pentru aspirante?Acolo suntem destul de multe fete si te ajuta sa afli raspunsul la intrbari in plus o sa ai si multa sustinere.Acolo suntem mai multe care am trecut prin asta(sarcina oprita in evolutie)

http://forum.anticonceptionale.ro/t2914 … CA-16.html

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-02-02 09:35:23)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.