homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?


#1 2010-01-16 23:11:38

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

Sotul meu a fost diagnosticat cu Oligoastenospermie.
Spermograma a fost facuta in luna octombrie iar in noiembrie ma ramas insarcinata insa din pacate am pierdut sarcina.
Ne chinuim sa facem un copil de aproape 2 ani si nu as vrea sa ne chinuim inca 2  sad (sau poate sa ne chinuim fara rezultat), stie cineva daca exista cazuri in care tratamentele au dat rezultate?Dr ginecolog ne-a indrumat catre urolog si ne-a spus ca deobicei se rezolva insa pe net nu am gasit decat povesti triste si sunt ingrijorata.
Cand a facut spermograma fuma acum s-a lasat de tigari, sunt sanse sa ne ajute si acest lucru? El face sport de performanta de la 9 ani, poate fi efortul fizic un motiv?


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 



#2 2010-01-17 01:17:14

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

mirika puss
imi pare rau pentru sarcina pierduta...
si sotul meu are oligoastenospermie... si s-a lasat de fumat de 5 luni...
stiu ca sportul excesiv (in cazul sotului tau de performanta) dauneaza fertilitatii...
dar eu zic ca daca ai ramas o data poti ramane si a doua oara...
poate nu ati nimerit momentul...
incearca sa iti monitorizezi si tu temperatura sa stii exact cand ovulezi sau incearca sa faci teste de ovulatie... si incearca sa "prestezi" cu o zi inainte de ovulatie, in ziua ovulatiei si o zi dupa ovulatie.. deci 3 zile la rand... si pana atunci incearca din 2 in 2 zile... sa apuce sa isi revina "gigeii"
daca vrei poti intra la subiectul "pentru aspirantele la titlul de mamica - 15"
acolo suntem mai multe fete care incercam sa avem un bebe... putem vorbi si ne putem sfatui... si sunt fete foarte dragute care te pot ajuta

si eu incerc de 2 ani sa raman insarcinata, dar din pacate nu am reusit sa raman supa
as vrea ca in martie sa fac o inseminare artificiala... poate asa voi reusi si eu sa raman insarcinata...

iti doresc din tot sufletul sa ramai insarcinata si sa iti tii copilasul in brate kram

Ultima oara a fost editat de nerama (2010-01-17 01:23:39)


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

#3 2010-01-17 08:21:08

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

Deocamdata 3 luni trebuie sa stam pe tusa(sa ne protejam - desi la problemele noastre suntem deja protejati  bang ) deoarece d dr nu ne-a dat liber la facut bebei dar dupa o sa facem cum ai spus tu.Daca nu mi s-ar fi intamplat sa raman insarcinata probabil ca as fi disperat insa asta ma incurajeaza.
Ce ma demoralizeaza pe mine este ideea ca din cauza problemelor sotului pot ramane foarte greu, nici eu nu am trompele ideale iar dupa ce am ramas....surpriza s-a oprit in evolutie, deci raman greu si nici atunci cand raman nu pastrez....distractie... bang  bang  bang .Acum o sa fac niste analize si o sa mearga si sotul la urolog sa vedem ce o sa iasa..
Sotul tau nu a facut tratament?A fost la urolog?Dupa ce s-a lasat de fumat nu si-au revenit  spermatozoid ?


Domne ajuta! Sa avem si noi bebeii nostri  rugaciune
O sa scriu si la aspirante dar cum sunt pe tusa deocamdata nu am indraznit.


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#4 2010-01-17 09:09:27

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

chiar daca esti pe tusa poti sa incepi sa iti monitorizezi temt.... sa ai o idee cand ovulezi...
hai la aspirante kram


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

#5 2010-01-17 13:16:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

si eu am patit ceva asemanator... sotul meu are o sperma nu prea grozava... am ramas o sigura data, dupa 3 ani si am pierdut sarcina. de atunci au mai trecut inca 2 ani si nimic...
in cazul nostru nu stim sigur cauza care a determinat fertilitatea scazuta la sot. sa mearga la medic sotul tau, pentru inceput la urolog apoi la endocrinolog; daca gasiti cauza aveti mari sanse sa o rezolvati si sa obtineti o imbunatatire a calitatii spermei

sunt cateva fete la noi pe forum ai caror soti au avut aceeasi problema ( inclusiv o pierdere de sarcina) si acum sunt gravidute.

hai aici:
http://forum.anticonceptionale.ro/t2896 … ca-15.html

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-01-29 21:09:40

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

Se pare ca motivul mobilitatii dezastruoase ar fi ureaplasma, sper ca odata cu tratamentul o speriem si deasemenea sper sa se imbunatateasca si spermograma....eu  sunt plina de sperante , acum sa vedem si rezultatele....revin cu informatii...sper eu bune  signof10

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-01-29 21:10:06)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#7 2010-01-30 09:05:42

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

mirik sotul meu areoligoastenoteratospermie severa +varicocel...urmeaza tratament cu masculion...medicul urolog nu ne-a dat sanse prea mari daca l-ar opera de varicocel, ca ar creste calitatea spermei..nu are gigei de ajuns pentru inseminare...decat pentru fiv... eu m-am operat acum cateva zile unde mi s-au legat trompele( aveam histerosalpingx bilateral ,cu toate ca o trompa ar fi fost bunicica, am fi putut incerca cu inseminare, dar medicul ginecolog nu ne-a garantat absolut nimic, ca am obtine o sarcina)  si in luna martie vom face fertilizare.
     bine ar fi ca sotul tau sa isi faca dozarile hormonale ...stresul , oboseala, tutunul  sunt nocive pentru spermatozoizi
      iti urez bafta...cu incredere si speranta continua pe drumul pe care l-ai luat....dumnezeu este mare si are grija de noi...o sa apara si bebele, dar trebuie sa luptam noi, unele, pentru ceea ce ne dorim


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#8 2010-01-30 11:43:55

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

bunea georgeta a scris:

mirik sotul meu areoligoastenoteratospermie severa +varicocel...urmeaza tratament cu masculion...medicul urolog nu ne-a dat sanse prea mari daca l-ar opera de varicocel, ca ar creste calitatea spermei..nu are gigei de ajuns pentru inseminare...decat pentru fiv... eu m-am operat acum cateva zile unde mi s-au legat trompele( aveam histerosalpingx bilateral ,cu toate ca o trompa ar fi fost bunicica, am fi putut incerca cu inseminare, dar medicul ginecolog nu ne-a garantat absolut nimic, ca am obtine o sarcina)  si in luna martie vom face fertilizare.
     bine ar fi ca sotul tau sa isi faca dozarile hormonale ...stresul , oboseala, tutunul  sunt nocive pentru spermatozoizi
      iti urez bafta...cu incredere si speranta continua pe drumul pe care l-ai luat....dumnezeu este mare si are grija de noi...o sa apara si bebele, dar trebuie sa luptam noi, unele, pentru ceea ce ne dorim

Speranta mea este ca daca s-a intamplat odata se mai poate intampla odata, pe mine mai tare ma sperie ideea de a ramane si a pierde din nou sarcina decat ca nu as ramane, probabil ca daca imi rezolv problema si nu o sa se imbunatateasca spermograma si nici nu o sa raman in urmatoarele luni o sa incep sa ma panichez si pentru asta...sper sa nu fie cazul...  signof10 
Stiu povestea ta si sper din tot sufletul sa iasa din prima fertilizarea, si Doamne ajuta poate se aproba si legea masii ca doar suntem niste oameni care incearca sa conceapa un copil, nu facem operatii estetice.Ar tebuii sa avem mai multa sustinere.Mie mi se pare aberant sa fim nevoite sa platim sume enorme pentru interventii si analize pentru a avea un copil.Ferice de cei care ne permitem sa facem asta dar cei care nu isi permit?Li se anuleaza din start dreptul de a fi parinti?
Domne ajuta !!!  rugaciune


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#9 2010-01-30 14:08:34

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

mirik sunt ferm convinsa ca sunt foarte multe cupluri in romania care se confrunta cu aceasta grava problema, partea financiara...sunt doua lucruri total diferite , dar amandoua au legatura....nu poti avea un copil pe cale naturala, dar speranta ar fi ca daca ai plati 3500-4000 euro, ai putea deveni mama....si mie , sincer imi este putin teama  banii pentru fertilizare in martie nu sunt o problema , dar daca nu se va forma mogaldeata in luna aprilie va trebuii sa incerc si nu stiu cum voi  fi cu banii.....dar...acum menirea mea pe acest pamant este sa lupt pentru a deveni mamica...sa ne de-a d-zeu putere, putere sa mergem mai departe indiferent de hopurile pe care le vom intampina rugaciune  rugaciune  rugaciune


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#10 2010-01-30 14:46:22

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

bunea georgeta a scris:

mirik sunt ferm convinsa ca sunt foarte multe cupluri in romania care se confrunta cu aceasta grava problema, partea financiara...sunt doua lucruri total diferite , dar amandoua au legatura....nu poti avea un copil pe cale naturala, dar speranta ar fi ca daca ai plati 3500-4000 euro, ai putea deveni mama....si mie , sincer imi este putin teama  banii pentru fertilizare in martie nu sunt o problema , dar daca nu se va forma mogaldeata in luna aprilie va trebuii sa incerc si nu stiu cum voi  fi cu banii.....dar...acum menirea mea pe acest pamant este sa lupt pentru a deveni mamica...sa ne de-a d-zeu putere, putere sa mergem mai departe indiferent de hopurile pe care le vom intampina rugaciune  rugaciune  rugaciune

rugaciune Doamne ajuta! Sper sa fie bine din prima incercare.Trebuie sa gandesti pozitiv!


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#11 2010-01-30 16:38:27

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

poate imi va reusi din prima rugaciune  rugaciune  rugaciune


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#12 2010-01-30 18:41:50

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

bunea georgeta a scris:

poate imi va reusi din prima rugaciune  rugaciune  rugaciune

georgy sigur iti va reusi din prima goodluck  goodluck  majoreta  majoreta


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

#13 2010-01-30 19:09:23

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

goodluck  goodluck  goodluck  majoreta  majoreta  georgy suntem alaturi de tine, multa bafta  majoreta  majoreta  goodluck  goodluck  goodluck


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#14 2010-01-30 22:45:52

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

Nera puss  o sa fie din prima si la tine la inseminare si la mine la fiv rugaciune  rugaciune  rugaciune trebuie sa avem incredere in dd  rugaciune  rugaciune  rugaciune  rugaciune  rugaciune

  Lavigiti puss  multumesc mult,mult de tot pentru sustinere si incurajari rugaciune  rugaciune


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#15 2010-01-30 23:09:16

LaviG
Insomniac member
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 5631

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

nu ai pt ce georgi, macar de as putea face ceva, ma gandesc ca dorinta de a fi mama e imensa si uneori greu de atins si de aceea te admir, mai ales prin cate ai trecut, esti o femeie puternica si sunt convinsa ca iti vei indeplini visul, iar cand vei auzi din gura propriului tau copil sau copii cuvantul mama vei trai niste emotii si bucurii pe care nu le vei putea descrie in cuvinte... rugaciune


Mamica fericita de bebe Raul Mihai din 8.11.2010 hjarta

Offline

 

#16 2010-02-01 23:34:05

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

Lavig  numai cand scriu COPILUL bebe  meu sau ma gandesc la copilul meu , lacrimile imi curg pe obraz....de bucurie...imi imaginez cum ar fi viata noastra de acum incolo...cu un ''bulgaras'' langa noi.... bebe  l


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#17 2010-02-02 09:12:06

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

bunea georgeta a scris:

Lavig  numai cand scriu COPILUL bebe  meu sau ma gandesc la copilul meu , lacrimile imi curg pe obraz....de bucurie...imi imaginez cum ar fi viata noastra de acum incolo...cu un ''bulgaras'' langa noi.... bebe  l

puss  par


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#18 2010-02-02 10:22:08

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

mirik puss


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#19 2011-03-03 20:37:31

denyela_14
New member
Inregistrat: 2008-02-18
Mesaje: 62

Re: Oligoastenospermie - exista tratament care sa dea si rezultate?

buna! va urez o primavara frumoasa si cu bebe! nu am mai scris de mult timp.... si noi suntem un cuplu care ne confruntam cu probleme de fertilitate... am pirdut o sarcina  la 10 saptamani , oprita in evolutie. eu nu am probleme...sotul meu si-a facut o noua spermograma si a iesit cam asa:
volum.........3.8 mL
aspect .......normal
pH sperma......7.8
nr spermatozoizi......18 mil/mL
spermatozoizi mobilitate normala.......40%
spermatozoizi mobilitate redusa .........30%
spermatozoizi immobili.......30%
spermatozoizi aspect normal........50%
spermotozoizi forme aberante.....50%
viabilitate .......70%
tip A....40%   mmobilitate rapidacu miscari laterale ale capului, progresie in linie deapta
tip B....10%   cu miscari ale cozii , dar fara miscari ale capu;luifara deplasare in linie dreapta
tip C.... 20%  vibratii frenetice
tip D.... 30%  spermatozoizi imobili.
frcvente celule epiteliale superficiale, rare leucocite, prezenta flora.
    va rog din suflet sa imi spuneti ce parere aveti despre rezultat... sunt sanse sa raman insarcinata cu asa spermograma? a mai avut cineva asa rezultat?
ne dorim foarte mult un bebe.... ce tratament ati luat voii ?
va pup merci

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.