homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-30


#552 2014-05-02 21:29:01

Dana26
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-11-05
Mesaje: 22

Re: rana pe col 2

Buna,

La inceputul anului m.am hotarat sa dac cateva analize mai amanuntite. Stiam ca am o rana pe col dar mica si la pap nu iesea nimic grav. De data asta dr mi a recomandat videocolposcopie si hpv. La hpv mi a iesti genotip 16, asa ca am facut o interventie ERAD. A fost totul ok o saptamana, cand a inceput sa se vindece rana si sa cada crusta s a rupt un vas de sange. Dupa cateva incercari cu pansamente de a opri sangerarea mi s a facut si o electrocauterizare (am citipe aici ca nu e dureros, pe mine m a durut ft tare). Intre timp a venit si menstruatia, destul de abndenta si cu dureri. Dupa 2 sapt de la cauterizare am inceput sa am iar o scurgere cu sange. M am dus la dr si mi a spus ca rana e ok, nu s a rupt iar vasul iar sangerarea vine din uter, asa caexista 2 posibilitati. 1 exista un vas rupt in interior, 2 este posibil ca acum sa fie menstruatie iar atunci sa fi fost o scurgere de la vindecarea dupa cauterizare. Saptamana aceasta am fost in fiecare zi laclinica, pansamente + pastile orgametril, vidan. Azi mi a spus ca in sf s a oprit si mi a pus un pansament cu o solutie, imi scapa acum numele sad
Am ajuns acasa si de atunci tot curge cate un firicel de sange. Ma duc luni iar la control.

d na dr este ft draguta si isi da interesul, m a sunat acasa, se intereseaza de cazulmeu, m am dus la ea fara programare. Aici nu sunt probleme

Acum eu sunt un pic debusolata si nu inteleg ce se intampla, daca este cineva care a trecut prin asa ceva si are un sfat sau imi poate spune macar ce s a intamplat in cazul ei, as fi foarte recunoscatoare.

Este cred a doua oara cand scriu pe acest forum asa ca daca trebuia sa scriu la alt topic sau exista povestiri de acest gen va rog sa imi spuneti si sa ma scuzati.

multumesv si multa sanatate tuturor smile

Offline

 



#553 2014-08-03 22:18:49

anna9
New member
Inregistrat: 2014-08-03
Mesaje: 11

Re: rana pe col 2

Buna fetelor!! Am o intrebare legata de spalaturile vaginale. Am primit tratament cu Cicatridina si Softigyn lactobacillus sa pun cate un ovul la 3 zile. Dna doctor mi-a spus sa folosesc irigatorul cu apa si sare inainte sa pun ovulul doar ca ma simt mult mai bine cand nu folosesc irigatorul... + ca am citit ca f multa lume este impotriva irigatorului. Cum sa procedez? Merci big_smile

Offline

 

#554 2014-08-04 01:22:57

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: rana pe col 2

Sare? In vagin? Wow!! De asta chiar nu am auzit, stiam de bicarbinat de sodiu, dar nu de sare.
Ce pot sa spun, pana la urma el este medicul, dar cum toti suntem diferiti, eu zic sa faci ceea ce te face sa te simti bine, iar daca te simti mai bine fara acele spalaturi, renunta la ele sau incearca sa mergi la un alt medic


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#555 2014-08-14 17:12:42

beauty23
New member
Inregistrat: 2014-08-14
Mesaje: 6

Re: rana pe col 2

Buna, fetelor!
Rana pe col se poate face si de la Chlamydia, daca infectia e prezenta de mult timp?

Offline

 

#556 2014-12-17 12:01:44

anaa28
Membru
Inregistrat: 2014-12-17
Mesaje: 3

Re: rana pe col 2

Buna ziua.in urma unui control medicul mi-a zis ca am o rana pe col urata.Am facut un test PAP si cica mi-a iesit bine ....iar la diagnostic a scris col lezional,leucoree..la cOMENTARII:modificari reactiv-inflamatorii in celule epiteliale scamoase....la CONCLUZII,RECOMANDARI:negativ pentru displazie/malignitate                                  inflamatie bacteriana .Pe reteta scrie cervicita cronica pusenactiv sau ceva de genu k nu se intelege prea bine..Am luat antibiotice ..antiinflamatoare ..ovule..si am facut spalaturi cu apa.Dupa 3 luni am fost iar la control si mi-a spus ca inca am rana si o sa imi dea alt tratament..Eu nu prea am inteles de ce a zis ca e cervicita cronica...si nici nu mi-a recomandat un examen al secretiei sau o colposcopie..Ma poate ajuta cineva cu o parere?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2014-12-17 12:05:06

daenarys
Vizitator

Re: rana pe col 2

ana,mergi sa faci o colposcopie asa iti dai seama sigur daca ai sau nu rana pe col.

 

#558 2014-12-19 13:48:21

anaa28
Membru
Inregistrat: 2014-12-17
Mesaje: 3

Re: rana pe col 2

spuneti-mi va rog..un control ginecologic,fara testul PAP ..se poate face si dupa 15 zile de la prima zi de menstruatie,respectiv 20?se poate vedea daca am rana pe col?

Offline

 

#559 2014-12-19 13:56:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col 2

da, se poate

Offline

 

#560 2014-12-19 15:13:22

anaa28
Membru
Inregistrat: 2014-12-17
Mesaje: 3

Re: rana pe col 2

Multumesc pt raspuns.As mai avea o intrebare.Ovulele(in cazul meu cicatrizine) pot sa incep sa le iau si dupa 15 zile de la terminarea menstruatiei sau trebuie neaparat din prima zi dupa menstruatie?

Offline

 

#561 2014-12-19 15:45:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col 2

ideea e sa ai suficiente zile pana la urmatoarea menstruatie, cum spui tu mi se pare cam tarziu, nu apuci sa le pui pe toate ca vine menstruatia

Offline

 

#562 2014-12-21 13:54:23

alicemaria
Membru
Inregistrat: 2014-12-21
Mesaje: 1

Re: rana pe col 2

Buna ziua,

  Din anul 2008 ma duc regulat la control ginecologic la d-na dr Tarlea Virginia si sunt foarte multumita. Am si eu nevoie daca ma puteti ajuta cu cateva pareri.Am ajuns la d-na dr in urma aparitiei pe col a unei zone rosii de marime medie dar care la controlul ginecologic,colposcopic si analizei papanicolau nu a pus probleme.D-na dr mi-a explicat ca aceasta zona rosie este o ectopie.
  In aceasta vara am fost din nou la control unde am facut din nou controlul colposcopic,pap , analize secretie si culturi din col.
Rezultatele au fost urmatoarele:

raport medical colposcopie

-FP-col cu zona rosie medie.OEC regulat cu fanta transversala,13-14 mm
AA JSC tip 1 ectropion postpartum ce prezinta TPI pe suprafata
TL negativ,contur flou

diagnostic
status genital normal

REZULTAT PAPANICOLAU

-s-a recoltat citologie in mediu lichid
satisfacatoare : celule endocervicale prezente

Diagnostic citologic descriptiv
rare celule superficiale si frecvente celule intermediare,rare celule bazale externe,indice PA 20la suta,polimorfonucleare +++,hematii+++,rar hiperkeratoza,parakeratoza+
CI cu modificari atipice(ASC-us)
rare parabazale hipecrome
celule endocervicale aspect normal fiziologic
flora bacteriana bacilara

INTERPRETAREA FROTIULUI ACTUAL
-ANOMALII ARE CELULEOR EPITELIALE
ASCUS -celule scuamoase atipice cu semnificatie nedeterminata


Evaluare hormonala
pattern hormonal incompatibil cu varsta si anamneza

Rezultat final: ASCUS pe fond inflamator ,hipoestrogenic
REcomandari: repetare dupa tratament

La secretie col uterin la flora microbiana
-bacili gram pozitiv ,polimorfi(probabil Doderlein)

Cultura secretie col uterin
-pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena in conditii aerobe
-pe mediul Sabouraud s-au izolat frecvente colonii de candida spp
-pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat Streptococ.

  In urma acestor rezultate d-na dr mi-a recomandat Genotipare HPV pe care o facusem si in 2008 si iesise negativa. Si in 2014 acelasi rezultat negativ.

  Diagnosticul in urma rezultatelor a fost din nou status genital normal.Recomandare ovestine + tratamentul pentru candida.si revenire la control peste 6 luni.

imi puteti da cateva pareri? imi este teama cand ma gandesc ca in ianuarie trebuie sa revin pentru analize.

multumesc

Offline

 

#563 2015-02-23 10:50:16

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

am facut PAP in mediul lichid luna trecuta.rez-satisfacator,nicio leziune intraepiteliala sau maligna.

Genotipare HPV-tuplinile 16,18-negativ.alte tuplini cu risc crescut-pozitiv.

dr mea m-a chemat si la o colposcopie.rezultat bun,in afara de o leziune minora pe col.mi-a spus sa raman insarcinata si mi-o va scoate dupa 9 luni.pt ca poate creste in 2,3,5 ani...

intrebarea mea-poate creste ff mult in sarcina?poate impiedica implantarea?dr mi-a zis ca asta nu.

iau cervugid ovule.pot lua si doxiciclina de 100 mg,2/zi,din Z 1 pana la ovulatie?

multumesc pt raspuns.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#564 2015-02-23 23:27:50

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: rana pe col 2

nu impiedica implantarea.
poate creste in sarcina, dar nu e neaparat sa fie asa, depinde foarte mult de la persoana la persoana. cel mai important e ca oricum o sa fii foarte supravegheata in sarcina, deci orice problema va fi observata in timp uitil.

referitor la doxiciclina, eu una as evita sa iau orice fel de medicamente care sa nu fie vitamine in apropierea ovulatiei. sau si  mai bine zis in luna dinaintea conceptiei. studiile nu ma sustin neaparat, dar e o parere destul de informata si avizata smile bineinteles, tu iti cunosti cel mai bine situatia si ce trebuie sa iei. doxiciclina insa nu e chiar a walk in the park smile nu imi dau seama daca intrebai daca poti lua cervugid cu doxi, rasp e da. sau daca intrebai de zilele cand poti lua doxi.

sanatate si spor cu sarcina! smile

Offline

 

#565 2015-02-24 09:50:02

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

multumesc mult pt raspuns,moksha puss

am intrebat dr si mi-a zis ca pot lua doxiciclina din Z 1 pana in seara dinaintea punctiei.

multumesc mult si pt urare.numai bine si tie!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#566 2015-04-07 19:32:31

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: rana pe col 2

Salutare fetelor! Long time, no see!

Nici nu stiu unde sa scriu, aici sau la HPV...
Treaba e asa: Am fost la control anual la gine, din cauza unui istoric mai lung (e pe undeva prin topicuri) mi s-a recomandat Pap anual. Mereu mi-a iesit bine, tip II, de obicei asociat cu ceva micoza. Ams chimbat resedinta, deci si medicul si am mers la Sanador la doamna dr. Dascalu. I-am spus ca doresc un control de rutina, Pap si HPV genotipare, fiindca cel facut acum 3 ani la Synevo mi-a iesit negativ, in conditiile in care doctorita mea imi spunea ca am condiloame. Ma rog.
Si mi-a facut si colposcopie. Surpriza. Rana pe col. Nu mi-a zis mare lucru, a zis sa asteptam rezultatul analizelor pana saptamana viitoare. In raportul medical scrie asa:

INVESTIGATII:
-Colposcopie:
  FP: col uterin cu mica zona rosie periorificial
  AA: JSC vizibila, tip I, endocol vizualizabil intr-o profunzime de 1 cm, periorificial circular zona de epiteliu aceto-alb cu mozaic grosier
  TL: ZTA iod negativ, contur net.

DIAGNOSTIC:
- Col lezional
- Suspiciune infectie HPV

Pe moment, eu am fost atat de socata, ca nici nu prea am intrebat multe, o sa intreb la rezultate, insa poate cineva spune ce inseamna toate cuvintele alea? Am ramas socata 2 zile, abia acum incep sa-mi revin... Sunt speriata. Fosta prietena a fostului meu prieten l-a anuntat la inceputul anului ca are ceva forma incipienta de cancer de col si tulpinile 11 si 17. Mi-a picat fata cand mi-a zis doctorita rana si mi-a aratat si mie ceva chestie acolo intr-un col care parca nu era asa netetda ca restul zonei...

Nici nu stiu ce sa fac acum. Mai mult, m-a intrebat doctorita daca am facut cumva vaccinul HPV ca asa era mai putin stresata. I-am spus ca nu. Asa sunt de ingrozita acum ca daca se dovedeste ca nu am vreuna dintre acele tulpini cred ca l-as face. Voi l-ati facut careva?

Nici nu as stii ce sa vamai intreb, voiam doar sa impartasesc cu cineva care a mai trecut prin asta...smile

Offline

 

#567 2015-04-10 12:57:31

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: rana pe col 2

autumn,au venit rezultatele la HPV si PAP?daca ai orice tulpina de HPV,fie high fie low risk,vaccinul nu mai poti sa il faci.nu mai are rost...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#568 2015-10-26 20:19:39

Flower
Membru
Inregistrat: 2015-08-11
Mesaje: 1

Re: rana pe col 2

Buna fetelor!revin pe acest topic in speranta ca mai sunt si alte fete cu problema aceasta. Am facut acum 11 zile o cauterizare-totul ok conform doctorului- scurgeri destul de abundente galbui-maro insa de 2zile a inceput o scurgere rozalie(ca o spalatura de carne) insa astazi scurgerea a fost de-a dreptul rosie. Mi-am sunat medicul si mi-a zis ca e ok insa parca as mai vrea sa aflu si experientele voastre-ati patit asa ceva?cat tine aceasta scurgere sangerie? Multumesc!

Offline

 

#569 2015-10-26 20:31:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col 2

Daca e abundenta sangerarea mie mi-a spus sa ma intorc, sa mai cauterizeze putin pe acolo s-o opreasca. O scurgere maronie care incepe dupa vreo 10 zile este normala, parte din procesul de refacere.

Offline

 

#570 2015-11-02 14:51:56

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: rana pe col 2

Si eu am avut la fel..mai intai rozalie si apoi sange ca la menstra..m-am la control si mi a spus ca e menstruatie,ca nu e de la col ci vine din uter..si intr adevar asa a fost ca dupa mi a venit propriu zis menstrutia ca aveam sanii durerosii si dupa s a oprit normal ..mi a zis ca din cauza anesteziei care mi a facut in col,a dereglat..acum nu stiu daca si la tine e la fel dar mergi la control

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.