homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-6


#96 2010-07-08 23:28:28

iulia88
Membru
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 2

Re: rana pe col 2

Buna! Am si eu o problema. Am fost la ginecolog, m-a consultat si mi-a zis k as avea colul uterin cu o mica zona rosie periorificial. Rezultatul secretiei si papanicolau au iesit bune. Dar pentru ce mi-a zis sa mai revin la colposcopie, din moment ce rezultatele au iesit bune? E posibil sa se fi inselat doctora la consultatie?
Eu am o mancarime si mi-a zis sa fac irigari cu tantum rosa. Pentru mancarime sau col?
Nici anticonceptionale nu mi-a recomandat, a zis k imi trebuie analize la sange. Sunt putina dezamagita.
Ma puteti ajuta, va rog? Va multumesc.

Offline

 



#97 2010-07-08 23:50:40

Chrys
Sr. member
Inregistrat: 2010-04-22
Mesaje: 1435

Re: rana pe col 2

Nu stiu de ce te-a chemat pt colposcopie.Irigatiile cu Tantum Rosa sunt pt acele mancarimi pe care spui ca le ai.Posibil sa fie candida.Dar pt col eu as zice sa folosesti cervugid ovule,cate unul intravaginal seara inainte de culcare si spalaturi cu tinctura de propolis.Este antiseptica si cicatrizanta si este f buna.Odata te speli cu tantum,odata cu propolis.Bafta!!!

Ultima oara a fost editat de Chrys (2010-07-08 23:51:30)


Nimic nu se termina pana in momentul in care te opresti sa mai incerci...

Offline

 

#98 2010-07-08 23:54:48

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: rana pe col 2

colposcopia este pt acea mica pata de pe col. chiar daca papanicolau a iesit bine, pata aia nu are ce cauta acolo

Offline

 

#99 2010-07-09 03:18:58

iulia88
Membru
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 2

Re: rana pe col 2

Chrys a scris:

Nu stiu de ce te-a chemat pt colposcopie.Irigatiile cu Tantum Rosa sunt pt acele mancarimi pe care spui ca le ai.Posibil sa fie candida.Dar pt col eu as zice sa folosesti cervugid ovule,cate unul intravaginal seara inainte de culcare si spalaturi cu tinctura de propolis.Este antiseptica si cicatrizanta si este f buna.Odata te speli cu tantum,odata cu propolis.Bafta!!!

Mersi mult! De aceea am vrut sa merg neaparat la ginecolog, am crezut k am candida, dar mi-a zis ca nu am si secretia si papanicolau au iesit bune. E posibil sa am mancarimi de la lenjerie, sau infectie, nespalare adecvata. A fost foarte evaziv ginecologu.
Cervugidul este scump? Si cam cat timp ar fi bine sa folosesc? Mi-e teama sa folosesc cervugid pe de-o parte, sa nu aiba efecte adverse. Mai stii pe cineva care a luat si i-a facut bine?
As folosi mai degraba spalaturi cu tinctura de propolis, sunt mai naturale. Ai idee de unde pot cumpara? De la plafar?

Offline

 

#100 2010-07-09 14:04:33

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col 2

nu folosi cervugid fara sa ti le recomande un medic. mergi la colposcopie pentru pata aceea si intreaba atunci ce e de facut.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2010-07-10 09:02:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col 2

monaeu81 a scris:

buna
am primit rezultatele la papa nicolau
scrie asa
inflamatie, imagini de proplazie si retroplazie
col lezional

ce inseamna

inseamna ca ai o rana pe col, mai pe romaneste
asadar, parerea mea e ca trebuie mers la medic sa interpreteze rezultatul in context clinic(adica si functie de ce te supara pe tine si de ce gaseste el la examenul clinic) si sa te indrume mai departe


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#102 2010-08-05 22:18:15

andal_1
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 77

Re: rana pe col 2

buna. o rana pe col poate fi vazuta si de asistentele care rezolteaza? eu am avut un rezultat la secretie cu candida (la papanicolau am iesit ok, candida nu era bifata) si dupa tratamentul cu ovule canesten si caspsula flucovim (dat de doctor fara sa ma mai consulte, ci pe baza rezultatelor de secretie, pap si un eco abdomen general pe care l-am luat eu cu mine), a trebuit sa repet recoltarea (foarte dureroasa de altfel). din greseala am recoltat la acelasi sediu (uitasem ce nasol a fost la prima recoltare si voiam neaparat sa repet analiza in termenul de 7- 10 zile dupa tratament) si asistenta mi-a spus si prima data ca am colul rosu si acum cand cand am repetat recoltarea. E posibil sa aiba dreptate asistenta? sa iau in seama ca zice ea sau sa-mi vad de treaba? ce altceva in afara de spusele ei ar tb sa ma ingrijoreze?

Offline

 

#103 2010-08-09 17:25:05

amarica rodika
New member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

Buna ziua, ma numesc Amarica Rodica, am 25 de ani si acum 6 saptamani am fost internata in spital pt investigatii si tratament de specialitate pt colul lezional. Am facut cauterizare . Am fost azi la spital pt a mi ridica analizele de la anat patol. si din cate am inteles de la doctora mea nu sunt foarte bune si mi a sugerat sa fac teste de imunohistochimie(nu stiu in ce consta). Rezultatul examenului este ERAD-cervicita cronica ulcerativa polipoida, displazie moderata(CIN II)asociata cu arie foarte mica de displazie severa (CIN III)dezvoltata pe fondul unei proliferari papilomatoase plane ; infiltrat limfocitar nodular si difuz. As vrea sa stiu si eu daca se poate cam ce inseamna aceste analize.

Daca se poate sa mi raspunda doamna doctoressa. Va multumesc mult

Offline

 

#104 2010-08-09 21:52:58

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col 2

andal, teoretic da, o rana se poate vedea la recoltare insa eu iti sugerez sa faci o colposcopie ca sa te lamuresti

amarica, am lasat link doctoressei

Offline

 

#105 2010-08-09 21:59:59

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: rana pe col 2

amarica rodika a scris:

Am facut cauterizare

analizele sunt facute dupa cauterizare sau inainte de cauterizare?


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

#106 2010-08-09 23:30:48

corina89
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2010-07-30
Mesaje: 10

Re: rana pe col 2

Buna seara! Am rana pe col cauzata de HPV. La tipare virala a iesit ca sunt celule canceroase. Zilele urmatoare voi merge timp de o saptamana la Lacul Sarat (Braila) si am auzit prin cunostinte ca apa sarata "face rau" la celulele canceroase sau la cancer. As vrea sa stiu daca e adevarat, daca exista vreo contraindicatie in sensul acesta. Va  multumesc!


Iubirea e mai presus de orice!

Offline

 

#107 2010-08-09 23:33:20

echinaceea
New member
Inregistrat: 2010-01-24
Mesaje: 74

Re: rana pe col 2

cuma iesit la tiparea virala ca sunt celule canceroase? esti sigura?

poate ai HPV cu risc oncogen crescut, asta nu inseamna celele canceroase neaparat...

Offline

 

#108 2010-08-11 19:52:26

amarica rodika
New member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

analizele au fost facute dupa cauterizare.

Offline

 

#109 2010-08-11 23:30:15

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: rana pe col 2

Vrei sa spui ca ti s-a recoltat biopsia dupa cauterizare?
Analizele de imunohistochimie arata cu o precizie mare daca este vorba sau nu de cancer. Faptul ca tu ai acea zona foarte mica de displazie severa ridica aceasta suspiciune. Poti sa faci sau nu aceasta investigatie, important este insa sa faci CONIZATIE ( o interventie prin care se taie cu bisturiul zona afectata), ceea ce va rezolva 100% problema, indiferent ce ar fi acolo. Deci, poti sa faci acea analiza pt linistea ta ( ca poate iese ca nu este), dar indiferent de rezultat sa faci conizatie.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#110 2010-08-12 03:23:12

echinaceea
New member
Inregistrat: 2010-01-24
Mesaje: 74

Re: rana pe col 2

amarica rodika a scris:

analizele au fost facute dupa cauterizare.

fetelor, scuzati-ma ma bag si eu ca musca in lapte.

rodica, si eu am trecut prin ceva asemanator.
Cel mai important este sa ai un doctor ginecolog bun. Eu am fost f multumita de d-na doctor Tarlea, de la Sanador... Daca ai incredere in doctor, te poti lasa pe mana lui, fara sa te mai stresezi inutil...

Oricum, mult curaj! Eu am fost foarte speriata la inceput. acum insa, la 5 luni dupa conizatie ma simt f bine si pap-ul mi-a iesit ultima data tip 2....  tummenupp

Offline

 

#111 2010-08-12 03:43:38

echinaceea
New member
Inregistrat: 2010-01-24
Mesaje: 74

Re: rana pe col 2

ana maria212 a scris:

buna seara si la multi ani la toate fetele , sa va povestesc prin ce-am trecut am fost diacnosticata in luna decembrie 2009 cu asc-us si hpv 16 risc ridicat am urmat tratamentul prescris de d-na doctor cu strictete si dupa foarte multe controale fusesem programata sambata 06.03.2010 la erad m-a urcat pe masa pregatise anestezia toate aparatele si cand sa inceapa s-a uitat mai bine si-mi zice "pai nu mai am ce opera ca rana ti s-a vindecat, o minune de la Dumnezeu" si asa fetelor m-am dus sa fac erad si am plecat de la doamna doctor facand decat un control ginecologic spunandu-mi la plecare ca ne mai vedem dupa o sarcina si ca poate in timp voi scapa si de hpv 16 daca organismul meu reactioneaza la fel de bine ca si pana acum, asa ca m-am pus pe treaba sa fac un bebe.

ana maria, din curiozitate, despre ce doctor e vorba?

Offline

 

#112 2010-08-12 07:45:37

daenarys
Vizitator

Re: rana pe col 2

echinacea,ai facut conizatie sau cauterizare? ca e o diferenta intre cele doua smile

 

#113 2010-08-12 12:26:19

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: rana pe col 2

amarica rodika a scris:

analizele au fost facute dupa cauterizare.

hmmm...sa inteleg ca au trecut aproximativ 5 saptamani de la cauterizare cand au fost recoltate analizele ....
din experienta mea, dupa vaporizare primele analize au fost recoltate dupa 3 luni de zile...trebuie lasat colul sa-si revina dupa cauterizare ...nu se reface asa instant .... dupa vaporizare o luna nu am folosit nimic si apoi 2 luni de zile am folost tratament si abia apoi mi-au refacut analizele

corectati-ma daca gresesc


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

#114 2010-08-12 12:30:02

daenarys
Vizitator

Re: rana pe col 2

pink ala a fost rezultatul de la biopsie.ce a scos la erad a fost analizat.

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.