homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col 2-8


#134 2010-08-12 21:37:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col 2

amarica rodika a scris:

Buna ziua, ma numesc Amarica Rodica, am 25 de ani si acum 6 saptamani am fost internata in spital pt investigatii si tratament de specialitate pt colul lezional. Am facut cauterizare . Am fost azi la spital pt a mi ridica analizele de la anat patol. si din cate am inteles de la doctora mea nu sunt foarte bune si mi a sugerat sa fac teste de imunohistochimie(nu stiu in ce consta). Rezultatul examenului este ERAD-cervicita cronica ulcerativa polipoida, displazie moderata(CIN II)asociata cu arie foarte mica de displazie severa (CIN III)dezvoltata pe fondul unei proliferari papilomatoase plane ; infiltrat limfocitar nodular si difuz. As vrea sa stiu si eu daca se poate cam ce inseamna aceste analize.

Daca se poate sa mi raspunda doamna doctoressa. Va multumesc mult

din nefericire nu suna bine deloc
asa cum ti s-a zis deja testele de imunohistochimie vor transa diagnosticul de cancer de col(despre care cam vorbesc rezultatele astea)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#135 2010-08-12 21:52:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col 2

marilyne a scris:

buna ziua! am fost ieri la ginecolog si in urma unei ecografii transvaginale am urmatorul rezultat: ovar drept-contine o formatiune folicular periferica de 18,6 mm/17,3mm. mi s-a propus un chiuretaj dar am refuzat deocamdata pt ca eram f speriata. in ce consta asta? la ce se refera acest rezultat?
este recomandat acest chiuretaj?
va multumesc!

pentru ce sa faci curetaj?
rezukltatul se refera la faptul ca luna asta vei ovula din ovarul drept


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#136 2010-08-17 21:39:55

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: rana pe col 2

tocmai am venit de la gineco si mi-a zis ca am o rana pe col. eu m`am dus ca am o infectie x( si sa`mi zica ce e...si sa`mi dea tratament. vineri mai vb cu ea despre rana.

ideea este ca am fost in mai la gineco si nu aveam nimic. acum banuiesc ca rana mi`a aparut de la infectie dupa cum m`am documentat pe google.

sunt putin speriata :-< eu care n`am avut niciodata nimic cu sanatatea..acuma asta :-<

Offline

 

#137 2010-08-21 14:01:45

amarica rodika
New member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

buna.dupa ce mi au iesit analizele de imunohistochimie  mi am facut programare pt conizatie pe 6 septembri si mi  s a spus ca perioada de vindecare este de aproape 5 luni(mi se pare mult),in fine voi trece si peste asta dar as vrea sa stiu daca din cauza ranei pe col nu am putut sa raman insarcinata pana acum. cred ca ma chinui de 2 ani de zile sa raman insarcinata

Offline

 

#138 2010-08-23 17:10:27

dr333a
New member
Inregistrat: 2010-05-04
Mesaje: 31

Re: rana pe col 2

Va rog mult, ma puteti ajuta cu un sfat? Am aflat ca am rana pe col acum 1 an si jumatate. In urma acelei analize scumpe, am aflat ca nu am nicio tulpina cu risc de cancer, motiv pt care doamna doctor imi tot da tratament cu ovule si cu vitamine A si D, pe motiv ca va trece de la sine. De 1 an si jumatate nu trece, dar dansa considera ca s-a micsorat. E normal? Sa mai stau asa, cu tratament, asteptand, sau sa ii cer doamnei doctor sa ma cauterizeze? Chiar nu stiu cum sa procedez... Apreciez orice raspuns.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2010-08-23 17:11:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col 2

mergi la un alt medic si mai cere o parere si fa si o colposcopie

Offline

 

#140 2010-08-23 17:17:18

dr333a
New member
Inregistrat: 2010-05-04
Mesaje: 31

Re: rana pe col 2

Am facut colposcopii, dupa fiecare tratament. In urma fiecarei colposcopii imi spune ca s-a mai inchis din rana... Ultima coplposcopie dateaza de saptamana trecuta, cand mi-a spus acelasi lucru si mi-a dat acelasi tratament pt urmatoarele 6 luni. Precizez ca este unul dintre cei mai buni medici din orasul meu, deci nu inteleg de ce mie nu mi se pare normala treaba asta...

Ultima oara a fost editat de dr333a (2010-08-23 17:19:18)

Offline

 

#141 2010-08-23 17:28:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col 2

mergi totusi la inca un medic, eu asa as face

Offline

 

#142 2010-08-28 09:19:41

mada66000
Full member
Inregistrat: 2006-07-23
Mesaje: 140

Re: rana pe col 2

Va salut fetelor!Vad din ce in ce mai multe fete panicate cand primesc diagnosticul de "rana pe col".Am avut o discutie si cu medicul meu ginecolog si cu alti doctori care mi-au explicat faptul ca denumirea de "rana" in domeniul ginecologic este atribuita mai mutor afectiuni ale colului si e practic impropriu spus "rana".Poti primi acest diagnostic nu neaparat sa fie acolo o taietura sangeranda asa cum ne duce gandul pe majoritatea dintre noi cand auzim acesti termeni si deja ne gandim la cauterizare.Poate fi colul inflamat si ca diagnostic primim tot rana pe col.Am gasit mai multe articole si pe internet si am sa postez si aici cateva randuri:
"Una dintre marile angoase ale femeilor preocupate de propria sanatate este riscul de a primi un diagnostic fatal, ce prezinta suspiciuni de evolutie precanceroasa. In aceasta categorie intra leziunile cervicale, care netratate pot evolua spre cancer de col uterin.
Ce nu stiu insa aceste femei este ca tratamentul pe care il recomanda cei mai multi medici romani, cauterizarea, nu se mai practica in tarile europene de aproape 6 ani.
Rana pe col sau exocervicita reprezinta o inflamare a colului pe partea externa a acestuia si, de cele mai multe ori, aparitia ei are la baza cauze virale, infectii bacteriene, iritatii mecanice sau diferite traumatisme. In general, ranile pe col in prima faza nu antreneaza simptome prea zgomotoase, in afara de o leucoree care, daca nu este prea abundenta, trece neobservata.
Atunci cand sunt asociate unei infectii insa, femeia constata o modificare a secretiei, ce ridica suspiciuni. Ajunsa la medic, ea primeste diagnosticul de rana pe col si de aici incep dramele: pericolul de cancer pare a fi iminent mai ales dupa o incursiune pe forumurile ?de specialitate? si, usor, usor, incep sa se contureze tot soiul de scenarii pesimiste de viata. Iar una dintre cele mai gresite abordari terapeutice este cauterizarea ranii. "
Sursa:www.csid.ro
Asa ca fetelor nu amanati vizitele la medic indiferent daca e o problema minora.O investigatie de rutina pe an va poate salva viata si o problema ginecologica descoperita la timp se poate trata mult mai usor decat una evoluata.Sanatate tuturor va pup!

Ultima oara a fost editat de mada66000 (2010-08-28 09:24:56)

Offline

 

#143 2010-08-30 09:50:19

ina83
New member
Inregistrat: 2010-08-28
Mesaje: 5

Re: rana pe col 2

Salutare tuturor!In urma unui control la medicul ginecologic mi s-a recomandat o ecografie transvaginala, din aceasta a rezultat ca am: uter AVF cu dimensiuni 42.6 34 44.7 mm  si endometru neomogen de 9.8 mm, e normal?
Multumesc!

Offline

 

#144 2010-08-31 22:25:37

amarica rodika
New member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

buna fetelor. vreau sa stiu si eu daca interventia de conizatie se face ca o cezariana sau se face exact ca la cauterizare ? ma poate ajuta cineva?

Offline

 

#145 2010-09-01 11:44:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col 2

sper ca am inteles bine intrebarea; se face prin vagin, nu exista taietura pe abdomen, ca la cezariana.

Offline

 

#146 2010-09-01 20:09:44

echinaceea
New member
Inregistrat: 2010-01-24
Mesaje: 74

Re: rana pe col 2

rodika, interventia se face prin vagin, asa cum a spus si gargarita. nu-ti face griji. mult curaj! eu nu am simtit mai nimic. doar mic disconfort.
iti face anestezie totala?

Offline

 

#147 2010-09-02 18:46:10

amarica rodika
New member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

buna fetelor.azi am aflat ca sunt insarcinata dar am o problema, pe 6 septembrie trebuia sa fac o conizatie si nici nu stiu ce sa fac sa ma bucur sa nu ma bucur . am inteles ca trebuie sa dau sarcina afara pt ca poate inrautatii problema cu conizatia. numai ca eu ma chinui de 2 ani sa raman insarcinata si nu am putut deloc si acum sa l dau afara.
daca poate sa ma ajute si pe mine cineva sa mi spuna daca intradevar asa este si trebuie sa dau bebele afara?
maine ma duc la doctor dar pana atunci parca stau pa jar

Offline

 

#148 2010-09-02 19:20:17

amarica rodika
New member
Inregistrat: 2010-08-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

multumesc mult pt informatie. anestezia este totala dar acum ca sunt insarcinata nu stiu ce o sa mi mai faca

Offline

 

#149 2010-09-02 20:15:55

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col 2

pai nu prea poate sa-ti faca nimic cat esti insarcinata.
daca problema suporta amanare ( asta medicul iti poate spune), conizatia se va face dupa ce nasti.

Offline

 

#150 2010-09-03 16:01:12

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: rana pe col 2

Buna,
am si eu o intrebare. Se poate in cazul in care ai o rana pe col ce se vede si se preteaza la cauterizare, Papanicolaul sa iti iasa normal? o prietena mi-a zis ca se poate insa mi se pare f greu . cunoasteti vreun caz?

Offline

 

#151 2010-09-03 16:13:52

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: rana pe col 2

cristinuk a scris:

Buna,
am si eu o intrebare. Se poate in cazul in care ai o rana pe col ce se vede si se preteaza la cauterizare, Papanicolaul sa iti iasa normal? o prietena mi-a zis ca se poate insa mi se pare f greu . cunoasteti vreun caz?

se poate daca persoana care iti recolteaza pentru pap e foarte foarte nepriceputa. altfel e intr-adevar complicat, dar nu imposibil.

Offline

 

#152 2010-09-09 19:28:12

miss you
New member
Inregistrat: 2010-09-09
Mesaje: 12

Re: rana pe col 2

buna tuturor...e prima data cand scriu.la un control acum 2 ani stiam k am o rana mica ,un polip si infectie cu tricomonas,am luat tratamentul pt infectie dar nu am mai ajuns la un alt control deoarece am fost plecata din tara cu sotul meu(deci nu cred k mia trecut de la acel tratament infectia).azi m-am hotarat si am fost la un control si doctora mi-a zis k am o rana fff mare pe tot colul uterin care sangereaza la orice atingere chiar si la control am sangerat,si k asa am avut-o mereu k m-am nascut cu ea.mi-a facut si o ecografie si totul in regula fara nici un polip sau altceva.am facut si papanicolaul.i-am zis si de infectia cu tricomonas dar secretia nu mi-a luat-o la analiza si st curioasa dk la analiza de papanicolau poate sa afle si dk am vreo infectie.???????deocamdata mi-a dat sa iau LUTENYL de maine 10 zile si vitamine A,C,E.iar sambata ma duc sa iau rezultatul analizei ,st cam speriata pt.ca doctora a zis k rana arata f urat a zis chiar k am ,,col facut praf"....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.