homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Polip endometrial - cauza infertilitatii??


#1 2010-01-22 16:51:33

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

polip endometrial - cauza infertilitatii??

Buna ziua!
In urma unei eco transvaginale mi s-a spus ca am un polip endometrial sesil de 1.3 cm. Cum se poate rezolva problema asta? E grav? Am citit ceva ca s-ar face o interventie numita histeroscopie... Precizez ca incerc sa raman insarcinata de 2 ani, se poate sa fie asta cauza? Restul analizelor au iesit bune mereu, inclusiv spermograma sotului...
Si inca ceva: ecografia am facut-o in ziua 23 a CM si endometrul era de 6 mm... banuiesc ca daca nu  ar fi polipul cauza infertilitatii mele, ar fi endometrul subtire...oricum, una din ele...
Astept pareri... si poate am noroc si imi raspunde doctoressa.. smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 



#2 2010-01-22 18:49:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: polip endometrial - cauza infertilitatii??

polipul se rezolva fara probleme prin histeroscopie...si mi-e greu sa cred ca el ar putera fi motivul pentru care nu ai inca o sarcina....mult mai probabil e vorba despre o eventuala insuficienta de progesteron


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2010-01-22 19:31:02

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: polip endometrial - cauza infertilitatii??

multumesc frumos pt raspuns
urmeaza sa imi fac si dozarile hormonale, astept sa ma duc in zilele potrivite... insa am ciclul super regulat la 29 de zile, nu am avut probleme de niciun fel, de aceea medicul a exclus dereglarile hormonale intr-o prima faza..
ovulatie am pt ca mi-am facut teste de ovulatie si ies pozitive in zilele 14 - 15
endometrul insa nu este prea subtire (6 mm in ziua 23)? am citit ca pentru fixarea unei sarcini ar trebui sa fie mai gros..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#4 2010-01-25 09:32:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: polip endometrial - cauza infertilitatii??

un raspuns complet si corect iti poate da medicul tau dupa ce faci toate investigatiile necesare
succes


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.