homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Bb alaptat la san nu i-a suficient in greutate


#1 2010-02-08 20:59:40

madiuly
Membru
Inregistrat: 2010-02-08
Mesaje: 1

Bb alaptat la san nu i-a suficient in greutate

Buna mamicilor.Numele meu este Madalina si sunt mamica unei superbe fetite de 3 luni.Am si eu o problema?.Buburuza mea are 3 luni si este exclusiv alaptata la san.BB nu i-a suficient in greutate dupa spusele pediatrului(s-a nascu8t cu 3700g,am iesit din spital cu 3500g si acum avem 5300g)si mi-a spus sa-i dau completare cu lapte praf.Buburuza mea nu vrea sa manince lapte praf.Nu stiu ce sa fac sa o fo0rtez sa manince si lapte praf sau sa o las sa manance exclusiv numi de la sin?Daca puteti sa-mi dati vreun sfat va sunt recunoscatoare.P>S.Am uitat sa va spun ca bb este fff sanatos si fff vioaie.Pediatra a spus ca singura prtoblema esrte ca nu i-a suficient in greutate

Offline

 



#2 2010-02-09 15:29:06

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Bb alaptat la san nu i-a suficient in greutate

daca bebe nu ia bine in greutate,asta e un semn ca mama nu are suficient lapte,de-aia ti-a si recomandat pediatrul sa-i dai completare de lapte praf.Ai putea incerca sa o pui mai des la san,ca din ce am citit  am inteles ca asta stimuleaza lactatia.Daca tot nu rezolvi nimic va trebui sa recurgi pana la urma la lapte praf.
           Din proprie experienta iti spun ca s-ar putea sa faci mai multe incercari pana vei nimeri laptele praf pe care sa-l accepte fetita ta.A mea,in maternitate,nu voia sa pape Nan,ca asta le dadea acolo,iar asistentele ziceau :"Inseamna ca s-a saturat de la san,ca in primele zile de viata ei mananca foarte putin la o masa";in schimb ea urla de foame si ele nu intelegeau ce are.Acasa am mai incercat o data cu Nan:acelasi rezultat.Apoi am incercat de doua ori cu Lactogen,ca din asta ii dadea sora mea bebelusului ei:la doua ore dupa ce manca varsa in jet puternic si cateva ore dupa asta zacea pur si simplu.In cele din urma am ajuns la Milumil si pe asta l-a acceptat fara probleme.
              Mi-a mai povestit o cunostinta,farmacista,ca ea a incercat cu fetita ei toate formulele de lapte care se gaseau atunci pe piata,si aceasta nu l-a acceptat decat pe cel care se dadea pe vremea aia gratuit de la primarie(nu stiu cum se numea,ca asta se intampla acum 12 ani,dar mama fetitei spunea ca ei i se parea tare ciudat laptele ala,ca avea un miros dubios,insa copilul ei doar pe asta l-a vrut)

Ultima oara a fost editat de rozik (2010-02-09 15:29:46)


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#3 2010-02-10 22:31:59

alina 28
Full member
Inregistrat: 2008-09-14
Mesaje: 105

Re: Bb alaptat la san nu i-a suficient in greutate

sa stii ca nu toti copii pot lua la fel in greutatte cum scrie la carte.Si pe mine m-a disperat doctorita mea de familie cu grasanul meu  ca nu ia bine in greutatate cum trebuia inclusiv si acum si vreau sa spun ca m-am consumat enorm il puneam p[e cantar dupa fiecare supt sa vad cat mananca si ii duceam foia cu fiecare masa,ajunsesem sa fac nevroza de la asa ceva,sa raman fara lapte, chiar vroiam sa trec pe lapte praf, dar vb cu o alta mamica si mergand la un doctor pediatru f bun m-am linistit pt ca atatat timp cat copilul nu plange de foame,e vioi,se joaca nu ai de ce sa iti faci griji,atat ii trebuie lui.Noi ne-am nascut cu 4300gr,la 1 luna 5200,la 2-6000,la 3-6800,la 4- 7200,la 5 - 7800,la 6- 8200,la 7-8400,la 8 -8700,la 9- 9000gr.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.