homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Doctoressa....help mee, please!!!!!!


#1 2006-11-17 13:51:05

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

doctoressa....help mee, please!!!!!!

Buna....ma ia durerea de cap, pe bune......credeam ca mi-s-au terminat problemele,am inceput sa iau marvelon asa cum mi-s-a prescris si am fost foarte bucuroasa ca luna trecuta am avut pauza de 3 saptamani fara sa-mi vina ciclul,dupa ce mi-a venit am am inceput o noua folie de marvelon,adica de luni...si ieri(dupa doar 3 zile) i-ar am inceput sa sangerez....nu o cantitate obisnuita ca la un ciclu normal si parca e si mai inchis putin la culoare....ce poate fii??? oare n-o sa scap niciodata de asta,oare mie chiar nu mi-se potriveste nici un anticonceptional?????va ro sfatuiti-ma spuneti-mi daca e cazul sa intru in panica...e vorba doar de spooting...adik pana se va obisnui organismul meu cu marvelonul......totusi dupa 3 luni de mercilon,2 luni de karissa si 1 luna de marvelon, inca e posibil sa mai fiu tot la faza de acomodare cu aceste pastile??????multumesc....si ma scuzati daca va stresez.....

Offline

 



#2 2006-11-17 14:01:59

eakarina
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-12
Mesaje: 789

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

e cat se poate de probabil sa fie spotting.pe mine m-a tinut 3 luni de zile asa ca totul depinde de la persoana la persoana.


A gandi e cea mai dificila munca, probabil de aceea o fac atat de putini.

Offline

 

#3 2006-11-17 14:08:18

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

si eu cred ca este spotiing...organismul se adapteaza la fiecare anticonceptionale in parte...asteapta oricum si parerea doctoressei smile


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#4 2006-11-21 12:17:34

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

doctoressa de ce nu raspunde, ma bazam pe parerea ei...

Offline

 

#5 2006-11-21 12:24:51

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

danyghil, ia cite 2 pastile pe zi, citeva zile, pina trece singerarea. Apoi revi la cite una pe zi, pina faci 21 zile de cind iei. Nu intra in panica, se va rezolva


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-11-21 12:47:50

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

cum adica doua pastile pe zii???? doua la ora la care luam pastila de obicei sau la ore diferite....si nu are nimik daca voi lua mai mult de 21 de pastile....sau cand termin folia ma opresc....scuza-ma daca te stresez....chiar nu inteleg care e cauza a tot ce mi-se intampla......si doctorita parea asa surprinsa, a zis ca mai rar se intampla asta.....va rog mult sa ma ajutati,ma bucurasem luna trecuta ca a fost o luna normala acum chiar nu mai inteleg.....de ce a revenit problema.....

Offline

 

#7 2006-11-21 14:30:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

danyghil, e o lipsa de estrogen...nu te panica, nu e sfirsitul lumii. Ia 2 pastile pe zi, una dimineata si una seara....nu are nimik daca iei mai mut de 21, mai putine sa nu iei...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2006-11-21 15:00:14

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

deci.....iau 2 pastile odata sau la un interval de cateva ore?????...scuze doctoresa ca insist dar ies de la serviciu..si nu mai am acces la net.....si in mod normal pastila eu o iau la ora 21 seara.....si vreau sa stiu cum sa procedez concret....sa nu am parte de reactii adverse......te rog mult sa-mi raspunzi sa ma lamuresc ce am de facut???? este posibil ca sa fii inceput sa sangerez din nou din cauza unei raceli sau datorita stresului(pe sistem nervos)???????

Offline

 

#9 2006-11-21 15:02:42

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

iei una seara si una dimineata pana se opreste sangerarea, iar apou continui pana se fac 21 de ZILE de luat pastile. (deci iti va mai trebui o folie)


Nobody home

Offline

 

#10 2006-11-21 15:09:51

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

ok doctoresa probabil ca mi-ai raspuns exact cand iti scriam dinnou....am inteles....de maine dim o sa iau 2.....dar spune-mi sincer am vre-o sansa sa se opreasca sangerarea asta....adik,  nu cred ca e normal sa iau atatea pastile....ma gandesc si eu sa nu fac vre-o dereglare hormonala......am auzit fel si fel de reactii adverse.....adik nu vreau sa iau la infinit 2 pastile pe zii......si sa stii ca sunt foarte panicata...pe bune.....

Offline

 

#11 2006-11-21 15:20:10

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

nu le iei la infinit! doar pana se opreste sangerarea. de-asta iei cate 2 pe zi: sa aduci mai mult estrogen in corp, ca sa opresti sangerarea.


Nobody home

Offline

 

#12 2006-11-21 15:50:59

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

ok...de acord..dar daca si luna viitoare se va repeta...si tot asa??? iti dai sema din iunie pana in prezent, oricine ar fii fost in loculmeu si-ar fii pierdut rabdarea....si ar fii fost la fel de panicata.....

Offline

 

#13 2006-11-21 15:54:50

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

te-ai gandit sa le schimbi?


Nobody home

Offline

 

#14 2006-11-21 16:12:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

Nashira, tocmai le-a schimbat...si le tot schimba de atunci
O sa se rezolve danyghirl....nu fi stresata si panicata ca nu rezolvi nimik


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2006-11-22 09:28:56

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

da,exact...le-am tot schimbat (mercilon,karissa si marvelon din iunie asta tot fac,le schimb mereu)...doctoressa stie problema mea (si chiar vreau sa-ti multumesc mult ca ai fost intelegatoare cu mine),am luat aseara pastila si am mai luat una de dimineata...sper din suflet sa se opreasca,o sa va tin la curent insa daca si luna viitoare va fii la fel,va trebuii sa iau tot 2 pastile pe zii???? fiindca ma gandesc ca eu dublez cantit de estrogeni dar si cea de progesteron si ce ma fac daca iau in greutate prea mult???? mi-e teama de dereglare.....in fine sa fiu optimista.....poate totusi imi fac griji degeaba....chiar imi amintesc ce fericita am fost luna trecuta ca n-am mai avut probleme....sper sa se termine odata pt totdeauna.....

Offline

 

#16 2006-11-22 14:04:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

danygirl...hai sa ajungem luna viitoare si om vedea atunci ce va fi si cum va fi....pina atunci hai sa vedem daca reusim sa oprim singerarea asta de acum


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#17 2006-11-22 15:36:23

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

ok.....de acord...acum momentan iau doua pastilute/zi si va tin la curent......multumesc din suflet....

Offline

 

#18 2006-11-24 10:51:56

danyghil
New member
Inregistrat: 2006-08-30
Mesaje: 50

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

buna dinnou......ce sa va spun o imbunatatire a aparut sa zicem ieri am sangerat destul de putin iar azi si mai putin...deci cred ca efectul pastilelor a fost benefic.....dar a mai aparut o problema.....nici nu stiu cum sa va spun....de regula chiar daca sangeram asa putin in lunile astea de cand iau anticonceptionale totusi aveam contact sexual, ca prietenul meu nu accepta ideea sa facem dragoste doar odata pe luna (mai ales ca nu stam impreuna...va dati seama ce ar fii insemnat asta) dar asta nu a fost o problema pana acum,adik pana aseara......dupa ce am terminat....am observat ca am sangerat destul de mult (pana acum nici nu se baga de seama) aproape la fel de mult ca la primul contact sexual....si apoi am mai remarcat ceva pe servetele era o bucatica mica de carne zic eu,cat un bob de fasole....ce sa fii fost oare???? care e cauza pt care a aparut???? o fii fost vre-un cheag de sange ...nu stiu ce sa mai zic....m-am facut programare pt luni la ginecolog dar sunt putin speriata......va rog sa-mi raspundeti repede poate ma mai linistesc.....

Offline

 

#19 2006-11-24 11:26:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: doctoressa....help mee, please!!!!!!

danyghil, linisteste-te...probabil un mic cheag sau ceva sperma coagulata.
Contactul sexual poate produce contractii uterine, ca urmare, apare o singerare mai abundenta....orgasmul face acelasi lucru....prostaglandinele din sperma, la fel.
E bine ca mergi la ginecolog....e o decizie inteleapta.....revin-o la o pastila/zi


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.