homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pacientele dr PECHI de la spitalul polizu-2


#20 2012-05-15 18:32:04

Musila
New member
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 15

Re: pacientele dr PECHI de la spitalul polizu

Salut smile

Multumesc, suntem bine, si eu si bebelina smile

Am inteles ca dc nu sunt probleme te externeaza dupa 2 zile, dar eu am prins pastele in spital si nu se faceau externari asa ca m-au tinut 3.

am stat intr-o camera cu o singura alta fata (asa s-a nimerit), dar am vazut si camere cu mai multe paturi.

am nascut seara (17.45), dar ajunsesem la spital in noaptea dinainte.

mie mi-a spus doctorul sa mentionez cand ajung la spital ca sunt pacienta lui, si cand va fi cazul il vor suna cei de la spital (presupun ca se incearca evitarea situatiilor de genul... tu te panichezi si il suni la 2 noaptea si cand ajunge la spital nici macar nu ai contractii regulate).
eu m-am dus la spital pentru ca mi se rupsese apa, dar nu eram deloc dilatata si nu avea sens sa fie anuntat doctorul inca de atunci.
oricum dimineata la 7 era acolo, ca era de garda.

de aceleasi sume auzisem si eu, si cam asa mi-am pregatit banii.
nu am reusit sa dau bani la toata lumea, de multe ori totul se petrecea prea repede, cu unele persoane n-am ramas deloc singura etc.
oricum personalul -cu mici exceptii- a fost foarte dragut, chiar dc in unele cazuri n-am apucat sa le dau bani, sau le-am dat bani dupa.

moase... la mine au fost 2, ca mi s-a intins travaliul pe 2 ture.
noaptea cand am ajuns a venit la mine una, mi-a facut o injectie, mi-a pus un aparat de masurat contractiile si a mai revenit de vreo 2 ori, apoi n-am mai vazut-o.
dimineata a venit alta, cu care am si nascut.
eu n-am putut sa deosebesc infirmierele de asistente...
si in general nu mi s-a parut prea evident cine e cine (vreau sa spun sa nu te astepti sa fie clar ce e fiecare si ce face, si nici sa nu-ti imaginezi ca va fi usor sa le dai bani, in afara de cazul in care te pricepi bine la asta tongue )

epiziotomia nu se face chiar tuturor, e in functie de cum decurge nasterea, de cat de mare e bebe, de cat de "elastica' esti tu etc.
am o prietena care a nascut tot cu dr pechi fara epiziotomie.

da, la hope medical am fost si eu. ce receptionista intepata si enervanta au  spranceana

te cred ca ai emotii, o sa fie bine  par

nu am avut nevoie de adeverinta, am avut la mine si chiar am vrut sa le-o dau celor de la camera de garda, dar mi-au spus ca sunt gravida si gravidele nu au nevoie de adeverinta...
mi-au cerut doar buletinul.

nu mi-au facut clisma, si pe mine ma preocupa subiectul asta smile
am iesit afara imediat ce mi s-a rupt apa -acasa- (am citit pe internet ca asa se intampla in general cand ti se rupe apa), si doctorul de garda m-a intrebat dc am iesit si am zis ca da, presupun ca de-aia nu mi-au facut -sau poate a fost o coincidenta, ca in fond nu cred ca se ocupa doctorii cu asta ci asistentele, si ele nu au adus vorba de asa ceva...

eu am intrat in sala de travaliu cu o gentuta pe care mi-o pregatisem dinainte, nu m-a intrebat nimeni ce e in ea, deci practic poti intra cu orice ai in gentuta (nu cu bagajul mare pentru spital).

eu am avut niste fese sterile, vata, hartie igienica, trusa de epidurala, portofel, mp3 player, telefon, un aparat de ras, lenejerie de unica folosinta... nu-mi mai amintesc exact, ce mai citisem si eu pe internet ca trebuie.
apoi a mai venit prietenul meu si mi-a mai adus diverse (apa, ca uitasem de asta, o carte- am stat in travaliu vreo 15 ore si la inceput durerile erau aproape plictisitoare  rotfl2  )
ai putea sa-ti iei cu tine si dosarul cu analize, pe mine m-a intrebat neonatoloaga diverse lucruri si mi-ar fi trebuit analizele (ce grupa am eu, tatal copilului, cu ce am tratat o infectie pe care am avut-o in sarcina etc)

in cazul meu sala de travaliu a fost si sala de nastere, nu stiu dc asa e in general. da, mi-au dat o camasa in care am nascut

eu nu am vrut sa-i pun cercei fetitei, dar cand am fost la un control la vreo 10 zile dupa nastere era o tipa care discuta despre pus cercei cu o asistenta si i s-a spus ca se pot pune la 2 luni, la sectia de neonatologie de la parter (cam pe unde e camera de garda)

s-au facut doua vaccinuri, antihepatic si antituberculos, parca. oricum doua.
doctori neononatogi au fost mai multi, unul (de fapt era doctorita) a asistat la nastere, si apoi in cele 3 zile cat am stat in spital au venit la vizita alte 2. ...si 2 mi s-au parut foarte dragute, una ceva mai putin (sau poate era doar grabita)

daca imi amintesc ceva ce consider ca te-ar putea ajuta, iti scriu

Multa sanatate si voua smile

Offline

 



#21 2012-05-15 20:09:01

Musila
New member
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 15

Re: pacientele dr PECHI de la spitalul polizu

dariutzi a scris:

De bani nu stiu ce sa te intreb, am tot citit pe forum de anumite "tarife" care se practica in spitalul polizu
Dl dr 800-1000 pt nastere normala, asistenta (moasa si cate sunt 1-2?) 200-300, anestezist  - 300, neonatolog - 200, asitente 10, infirmiere 5 ron, au ramas cumva "tarifele" astea?

am citit preturile pe diagonala, acum ma uit la ele cu adevarat.
eu am gasit pe internet sume mai mici pentru moasa si neonatolog.

dar cum crezi tu de cuviinta. te mai orientezi si la fata locului, in functie de 'calitatea serviciilor' smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.