homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nuvaring


#1 2010-05-06 16:05:20

Georggy
Membru
Inregistrat: 2010-05-06
Mesaje: 3

nuvaring

e cineva online care-mi poate raspunde daca a avut reactii adverse la nuvaring? pls

Ultima oara a fost editat de Georggy (2010-05-06 16:08:11)

Offline

 



#2 2010-05-07 11:24:55

Georggy
Membru
Inregistrat: 2010-05-06
Mesaje: 3

Re: nuvaring

mai e activ forumul asta? mai umbla cineva pe aici?

Offline

 

#3 2010-05-07 11:28:10

daenarys
Vizitator

Re: nuvaring

evident ca este activ.daca nu ti-a raspuns nimeni inseamna ca nu a intrat nimeni care s afoloseasca nuvaring.iar discutia referitoare la efectele adverse cel mai bine e s ao ai cu un medic,el e in masura sa iti explice cel mai bine smile

 

#4 2010-05-07 15:31:03

Georggy
Membru
Inregistrat: 2010-05-06
Mesaje: 3

Re: nuvaring

ok! smile ms frumos!

Offline

 

#5 2010-05-07 16:51:37

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: nuvaring

Posibilile reactii adverse la nuvaring sunt in mare proportie aceleasi ca si la pilulele contraceptive, si anume:

Cele mai frecvente: vaginita, cefalee, ICRS, leucoree, sinuzita, crestere ponderala, greata. Determinate de dispozitiv: senzatie de corp strain, probleme copulative, expulzia dispozitivului, discomfort vaginal, vaginita, leucoree, cefalee. Severe: tromboflebita, tromboza venoasa cu sau fara embolie, tromboembolie arteriala, embolie pulmonara, IM, hemoragie cerebrala, tromboza cerebrala, adenom hepatic, hipertensiune, afectiune biliara, tumori benigne hepatice, tromboza mezenterica, tromboza retiniana. Gastrointestinale: icter colestatic, inflamatie, greturi si varsaturi. Genito-urinare: amenoree, sangerare, sani durerosi, cresterea volumului sanilor, modificari ale fluxului menstrual, reducerea lactatiei atunci cand este administrat imediat postpartum, infertilitate temporara dupa intreruperea tratamentului, candidoza vaginala. Diverse: modificari ale greutatii, bombarea corneei, edeme, intoleranta la lentile de contact, depresie, migrena, rash alergic, scaderea tolerantei la carbohidrati.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-05-15 17:01:50

alissss 30
Membru
Inregistrat: 2010-05-15
Mesaje: 1

Re: nuvaring

buna fetelor,folosesc inelul de 6 zile si am avut niste dureri grozave in primele  doua zile de menstruatie.intrebarea mea este ,in timp aceasta durere o sa dispara sau o sa fie la fel in fiecare luna???? grater plus k mai toata saptamana ma cam durut burta.....stiu k in prospect  la reactii adverse sunt trecute durerile abdominale,dar vreau sa stiu daca in timp vor fii la fel de intense! smile

Offline

 

#7 2010-05-15 18:42:37

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: nuvaring

probabil ca apar pt ca esti in perioada de acomodare. vezi cum iti e pe viitor.

Offline

 

#8 2010-05-16 09:30:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: nuvaring

alissss 30 a scris:

buna fetelor,folosesc inelul de 6 zile si am avut niste dureri grozave in primele  doua zile de menstruatie.intrebarea mea este ,in timp aceasta durere o sa dispara sau o sa fie la fel in fiecare luna???? grater plus k mai toata saptamana ma cam durut burta.....stiu k in prospect  la reactii adverse sunt trecute durerile abdominale,dar vreau sa stiu daca in timp vor fii la fel de intense! smile

in principiu nu e voie sa ai asa dureri mari la menstruatie(mai ales daca anterior nu le-ai avut)....daca sunt la felm si luna viitoare intoarce-te la medicul tau de planning sa discuti despre asta sui eventual despre alta metoda contraceptiva


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2010-07-26 02:31:06

creatza_creatza
New member
Inregistrat: 2010-07-24
Mesaje: 5

Re: nuvaring

am o prb...sunt noua pe forum..daca poate cineva sa imi raspunda...situatia e urmatoarea: sunt plecata din tara si mi-am cumparat nuvaring pt urmatoarele 3 luni. inca nu am folosit, voi incepe din august..cand am cumparat de la farmacie, mi s-a spus ca trebuie pastrat la frigider...pe internet am gasit ca trebuie la temperatura camerei...le-am tinut (cele3-pt 3 luni) la frigider 3-4 zile, iar acum le tin la temperatura camerei...credeti ca au fost afectate in vreun fel? si pana la urma..unde se pastreaza?cesafac
sorry, dar sunt un pic stresata..ca nu stiu daca mai sunt bune .. chiar nu vreau surprize!!
ms frumos!




poate sa imi raspunda si mie cineva, va rog frumos?

Offline

 

#10 2010-07-26 15:21:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: nuvaring

parerea mea e sa citesti prospectul si sa actionezi conform indicatiilor de acolo.
tutusi, inelele sunt pastrate in farmacie(care sigur are un stoc) potrivit indicatiilor producatorului deci cred ca farmacista stie cum le pastreaza si asa ti-a spus si tie sa faci


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2010-07-26 15:24:00

creatza_creatza
New member
Inregistrat: 2010-07-24
Mesaje: 5

Re: nuvaring

pai cum am zis...am gasit mai multe surse...cum ca s-ar pastra la o temp de 2-8 grade, cum k la temp camerei...in concluzie...sunt ok sa le folosesc acum? ms frumos!

Offline

 

#12 2012-06-08 21:40:05

Divya
Hero member
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 2837

Re: nuvaring

e cineva care foloseste aceat inel,nuvaring?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.