homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?


#1 2010-05-14 12:37:25

blue_ellf
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-03
Mesaje: 870

Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Voi ce parere aveti de spitalele din Romania? Dar de personalul medical? Ati tecut vreodata prin situatii jenante, limita? Sunteti multumite/multumiti de sistemul sanitar de la noi din tara?

Eu una nu prea sunt... este adevarat ca exista cadre medicale bune dar majoritatea nu au ce cauta in spitalele din Romania. Majoritatea doctorilor te cam flituie, iti fac un control, se uita pe niste analize, se observa ca sunt niste nereguli dar doctorul spune "n-ai nimic", ca apoi sa te intorci iar sa ceri trimiteri pt analize ca mai apoi sa ti se spuna "de ce iti trebuie daca n-ai nimic m?" Aseara ne-am intersectat cu un amic care ne-a zis ca sotia lui este insarcinata si au decis ca atunci cand va fi momentul ea sa se  interneze  la o clinica privata, unde conditiile sunt pe masura. dai un ban dar sti ca face. au decis asta deoarece in spitalele de stat stai si astepti ca prostu, fara sa te bage nimeni in seama, ca asistentele(unele) si medicii(unii) sa nu te bage in seama pana nu le bagi ceva in buzunare sau mai rau sa contractezi o infectie, boala, etc.(asta cel mai mult din cauza mizeriei nedescrise).

Ultima oara a fost editat de blue_ellf (2010-05-14 12:38:27)


13.04.2011  deja mamica de Natalia Ana-Maria
relax,take it easy smile
Cel mai important lucru pe care un tată îl poate face pentru copiii lui este să o iubească pe mama acestora.
http://lmtf.lilypie.com/kA8zp2.png

Offline

 



#2 2010-05-14 13:46:13

ddd
New member
Inregistrat: 2010-04-20
Mesaje: 31

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

in general prefer sa merg la privati, macar nu trebuie sa imi iau liber, sa stau pe la cozi, ma duc cand am eu timp si privelistea e mai draguta, imi mai ridica moralul...totusi cred ca depinde de la caz la caz, uneori conteaza si medicul, nu doar spitalul...singura situatie care m-a enervat a fost cand o doctorita s-a simtit ofensata ca mestec guma, aveam si eu vreo 16 ani si a simtit ea ca tb sa imi dea un sfat parintesc...in general sunt plictisiti de moarte, dar cel mai trist e cand se poarta urat cu oameni mai batrani sau amarati  sad
pt o nastere categoric nu as putea suporta sa ajung intr-un spital de aici, am citit niste chestii pe net de m-au trecut fiorii, si-asa experienta e groaznica, asa ca ori as merge la privat, ori as strange bani pentru austria...

Offline

 

#3 2010-05-14 13:46:22

kreed
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-13
Mesaje: 1040

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

eu am avut ocazia sa dau piept cu spitalele din Romania anul trecut si sper sa nu mai ajung ever acolo! nu zic ca vai cat de prost am fost tratata, ca eu am nimerit foarte bine, intr*un salon ok, dar ca sa ma operez eu a trebuit sa cumpar cam tot, betadina, glucoza, ser pana si firele cu care sa ma coase tot eu l-am cumparat, ca deh, spitalul nu are! si spaga pe care a trebuit sa o dau la medic si anestezist si tot asa....

Offline

 

#4 2010-05-14 13:51:28

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Eu am fost internata o singura data in viata,cand am nascut.Ce sa zic,doctorii au fost ok,asistentele erau unele foarte dragute,ne ajutau si nici nu primeau bani,iar altele erau foarte ciufute,tipau,ne vorbeau urat si nici nu ne ajutau cu copiii,ba chiar ne  certau daca nu stiam ceva.
Cat despre nasterea in clinicile particulare....din cate am auzit eu,unele nu au aparatura necesara in caz de complicatii,si tot la spitalul de stat te trimit.Si mai e si aspectul financiar.E drept ca  la spital arunci cu banii in dreapta si in stanga,de la doctor si pana la infirmiere,dar tot nu ajungi la tarifele clinicilor private.Sincer,pentru 3 zile,nu as da 7000-10000 lei decat daca as avea foarte muuuulti bani si n-as avea ce sa fac cu ei(chiar daca as vrea eu sa dau,nu cred ca ne mai da vreo banca credit,ca avem destule  chicot )Eu am o prietena care a nascut la spital de stat,a stat in rezerva cu sotul si copilul,si a cheltuit in jur de 3000 de lei.


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#5 2010-05-14 13:57:25

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

eu personal sunt oarecum multumita... mi-am facut f multe analize la stat si nu am dat un banut tongue iar la particular as fi scos din buzunar milioane bune...
e adevarat, am stat si pe la cozi, dar asta e...oricum,  s-au purtat frumos cu mine
cred depinde f mult si de problema pe care o ai...
eu de exemplu la dentist si la ginecolog merg la particular big_smile partile corpului meu  care nu vrea sa fie tratate salbatic sau superficial lol


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-05-14 14:06:18

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Noi avem noroc pentru ca de ceva timp, daca avem nevoie de ceva din sistemul medical, mergem pe recomandare, iar asta vine la pachet si cu simpatia medicului la care mergem smile
Tata a fost internat in spital de 2 ori, cu complicatii, operatii destul de dificile si a stat cam o luna de fiecare data pana i-au dat drumul acasa. Asta se intampla la spitalul Militar, la sectia de chirurgie. A venit cu recomandare si cu trimitere speciala (ca, din cate stiu eu, nu oricine poate ajunge la sp. Militar daca nu e sau n-a fost cadru militar) si nu stiu exact cat a fost implicarea medicilor si cat a fost cuvantul spus de altcineva.

Cert e ca au avut grija de el, asistentele, cu mici exceptii, simpatice si saritoare, doctorii la fel. Si cel putin cei care au taiat si cusut la el in 3 randuri extrem de profi si de buni la ce faceau, dovada ca acum e inca-n viata. Si asta nu se poate cumpara nici cu toti banii din lume. Cumperi o vizita in plus pe zi de la asistenta sau o vorba buna de la medic, dar nu cred ca poti sa-i cumperi experienta si dexteritatea in sala de operatie. Atenti, interesati, daca le cereai o informatie stateau si-ti explicau in limita timpului disponibil.
Am dat bani pentru ca am vrut sa fim siguri, fiind si un caz un picut mai dificil. Poate s-ar fi rezolvat si fara, dar noi am preferat sa dam. Oricum am impresia ca asta a devenit cumva de la sine inteles in spitalele noastre... si da, si noi am venit cu pastile de acasa, am cumparat fase si leocoplast si nu mai stiu ce prostii din astea de care ditamai spitalul nu dispunea. Ca deh, mi se pare normal sa nu aiba asa ceva, doar e un spital mare, nu? smile

Si apropo de faza cu clinica particulara e mai buna pentru ca dai un ban, dar stii ca face, nu as baga mana in foc pentru asta pentru ca stiu cazuri de persoane care, cu toate ca au dat si au plusat nu au "castigat" simpatia asistentelor si tot prost au fost tratati.
Recunosc, noi suntem un caz fericit, we know people who know people ca sa zic asa si daca, Doamne fereste, se intampla ceva care necesita spitalizare, sansele sa ajungem pe niste maine competente sunt mult mai ridicate decat in cazul celor care se duc cu bocceluta in spate la o operatie la un spital de stat.
Si imi pare foarte, foarte rau ca oamenii sunt asa cum sunt, ca salariul primit nu-i motiveaza suficient incat sa fie draguti si la fel de atenti cu toata lumea fara sa primeasca ceva in plus etc. Din experienta zic ca daca nu cunosti sau nu dispui de destui bani, e cam greu sa fii tratat omeneste. Normal, sunt si cazuri fericite, dar cred ca prea putine in comparatie cu cele triste...

Offline

 

#7 2010-05-14 14:09:38

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

blue, numai dupa toate cazurile ce s-au auzit acum in media despre sistemul nostru de sanatate si deja nu prea mai ai ce parere sa iti faci, ca e jale neutral
Copii nenorociti in maternitate, fete de 15 ani care mor dupa un avort facut la 4 luni, femei care se duc pt o rana pe col si ajung in coma in soc septic... zeci de mii de oameni care pleaca din spitale cu alte boli decat cele pt care au venit sa se trateze... si numarul e de fapt mult mai mare, dar se musamalizeaza situatia.
Tatal prietenului meu, cardiac si cu 3 infarturi la activ merge la medic in ploiesti si in 10 ani nu ii face macar o ecocardiografie, ajunge intr-un final la buc in stare grava neutral .. si peste tot auzim de cazuri de malpraxis, dar mai grav e ca nu stiu exact cate sunt si cat de incompetent e sistemul sanitar cu adevarat.
Pe mine vroia un medic orl-ist sa ma opereze sa imi scoata un ganglion inflamat inainte de a imi face macar un set de analize banale la sange!!! si altii imi zic ca nu e nicio problema sa scot un ganglion, ajung intr-un final in germania si imi zic aia ca operatia e cu risc foarte mare si nu o recomanda pt ca risc sa raman paralizata.
Spitalul de TBC din Buc e un jeg total..pica peretii, murdar.. desi aici medicii mi s-au parut ok, pacat de conditii
Se ia spaga la greu si nici asa nu ai nicio siguranta ca isi dau interesul sa te trateze asa cum meriti.
Sistemul sanitar particular e o alegere cat de cat ok, dar dupa cazul baietelului mort la CMU ca nu au avut cu ce sa il resusciteze, te face sa te gandesti de 2 ori daca sunt mai buni sau nu.
Cu toate astea, aleg sistemul privat pt toate consultatiile, macar esti tratat civilizat. Iar pt cand o fi sa nasc, sper sa am suficienti bani sa plec in afara, pt ca aici mi-e frica sa aduc un copil pe lume.

Offline

 

#8 2010-05-14 15:02:20

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Este adevarat ca sistemul medical din Romania este JALE. Insa aici cauzele sunt multiple, din pacate, si principalul vinovat zic eu ca e STATUL.

1. desi o sa ajung medic si as putea acum sa le iau apararea trebuie sa recunosc ca am ramas cu un gust amar dupa ce am umblat prin spitale pentru familie. Infumurarea si proasta crestere este invers proportionala cu gradul pe care il ocupa cei ce lucreaza in spital. Astfel ca infirmierele intra intr-un salon plin de bolnavi vorbind tare si urat iar asistentele vin sa puna perfuziile cu 5 minute inainte de masa asa numai ca sa incurce lumea ca si asa nu e destul de bolnava;

2. medicii sunt foarte prost platiti, fapt ce ii determina sa primeasca spaga (sa nu ma intelegeti gresit, nici pe departe asta nu le scuza comportamentul, dar este o realitate crunta faptul ca un medic rezident iese dupa 6 ani de facultate cu un salariu minim pe economie);

3. dotarea este foarte proasta; stiu medici care imi sunt profesori si merg uneori cu cate o fiola de ceva dupa ei ca in cazul in care apare vreo urgenta sa aiba pe ce pune mana;

4. aparatura cat se poate de proasta iar locurile in care poti face practica si in care poti invata ceva ca lumea sunt din ce in ce mai putine...

ff trist dar adevarat...daca nu m-ar retine niste lucruri legate de viata mea personala aici, as pleca in strainatate  fara sa ma gandesc nici macar un minut...

Ultima oara a fost editat de x_ynna (2010-05-14 15:03:50)


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#9 2010-05-14 16:10:17

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Am dat si peste medici incompetenti si peste medici foarte inteligenti care mi-au salvat viata. Am avut destule probleme pana la varsta asta si am avut noroc ca am fost diagnosticata si tratata corect (evident, nu fara bani dati).

Cand aveam 10 ani m-am dus la Budimex cu dureri insuportabile de cap, febra si voma, iar medicul de garda m-a trimis acasa si i-a spus mamei sa-mi dea ceai cu lingurita... m-am intors a 2a zi dupa o noapte de cosmar, m-a vazut alt medic, m-a internat si aveam meningita.. puteam sa raman debila mintal sau chiar sa mor daca mai stateam un pic netratata...

Si alta experienta nasoala a fost la Spitalul de dermato-venerice. In afara de faptul ca arata ingrozitor si pe dinafara si pe dinauntru, mai are un pic si cade, este si murdar, iar in sala de operatii si tratamente statea nestingherita o pisica, pe pervaz, in interior neutral In mod normal intr-o sala de operatie ar trebui sa intre aer filtrat, iar ei aveau geamurile deschise cand ma taiau pe mine...

La Fundeni m-am operat si a fost bine. Evident, cu spaga. Era cu mine in salon o fata care astepta de o luna operatia, dar inca nu daduse bani si nu o bagau in operatie neutral

Concluzia: daca nu aveam bani sa dam probabil eram moarta la ora actuala...
Imi pare rau ca medicii, suparati pe salariile lor mici, se razbuna pe pacienti..

Offline

 

#10 2010-05-14 16:43:18

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Am fost acum 2 ani intr-un spital din Romania.
M-a ciupit ceva de picior si in 2 zile mi se umflase piciorul si nu mai puteam sa calc, facusem o infectie extrem de urata.
Logic, am chemat salvarea si m-au dus la spital... cred ca la Municipal m-au dus prima data, undi mi-au facut o injectie si m-au expediat la alt spital ca cica nu e spital de boli infectioase neutral

Am ajuns la spitalul respectiv, nu stiu cum se numeste... si m-au intrebat de asigurare medicala.. logic, nu aveam... si numai chef de intrebari la ora 23:00 nu aveam, deja piciorul mi se invinetise, am crezut ca imi taie vreun deget, doua...

Pana la urma, cu spaga la greu m-au "cazat" intr-un salon in care erau 2 mamici...
Salonul era cat bucataria... 2 paturi pe un perete un pat pe celalalt perete.. un culoar intre ele miiiic de treceai asa intr-o parte.
Cand m-am asezat in pat am zis ca o iau razna... nu stiam cum sa ma intorc sa nu imi intre arcurile in coaste neutral
In plus, era vara, peste 40 de grade afara si in salon nu era pic de aer, baia era jalnica, imi era sila de fiecare data cand faceam pipi... am stat acolo 3 zile dupa care m-am externat pe proprie raspundere.

In fiecare zi am dat spaga la asistente, altfel se uitau urat si una chiar a refuzat sa imi puna branula in mana pe motiv ca nu are.
Cand i-am spus ca nu-i problema, aduc de acasa mai multe, s-a enervat si mi-a pus una in bataie de joc si mi-a spart si vena...

Deci cam asa se intampla prin spitalele din Romania smile


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#11 2010-05-14 16:48:36

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

nici sa nu aud de spitalele din romania poate daca traiam in alta tara si aveam alte spitale probabil tatal meu era si acum cu mine  , tatal meu murea pe patul de spital si medicul eram beat in birou .

Ultima oara a fost editat de akisandra (2010-05-14 16:49:03)

Offline

 

#12 2010-05-14 18:44:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

rozik a scris:

Eu am fost internata o singura data in viata,cand am nascut.Ce sa zic,doctorii au fost ok,asistentele erau unele foarte dragute,ne ajutau si nici nu primeau bani,iar altele erau foarte ciufute,tipau,ne vorbeau urat si nici nu ne ajutau cu copiii,ba chiar ne  certau daca nu stiam ceva.
Cat despre nasterea in clinicile particulare....din cate am auzit eu,unele nu au aparatura necesara in caz de complicatii,si tot la spitalul de stat te trimit.Si mai e si aspectul financiar.E drept ca  la spital arunci cu banii in dreapta si in stanga,de la doctor si pana la infirmiere,dar tot nu ajungi la tarifele clinicilor private.Sincer,pentru 3 zile,nu as da 7000-10000 lei decat daca as avea foarte muuuulti bani si n-as avea ce sa fac cu ei(chiar daca as vrea eu sa dau,nu cred ca ne mai da vreo banca credit,ca avem destule  chicot )Eu am o prietena care a nascut la spital de stat,a stat in rezerva cu sotul si copilul,si a cheltuit in jur de 3000 de lei.

oarecum asa zic si eu. si eu am fost internata doar la nastere. o singura pb am cu spitalele... si pe asta o consider FARA SCUZA: cand iesi mai bolnav decat intri... e grav. la noi in iasi in maternitate exista, de ceva timp, un stafilococ "celebru"... toata lumea stie ca exista, dar nu prea ai alternative. nu-ti convine, nasti acasa, cam asa...

ori asta mi se pare mizerabil, criminal... sa vii acasa cu un nou nascut si sa ii dai antibiotice injectabile pt ca... a venit din spital plin de furuncule. si tu la fel, evident... poti sa pierzi si lactatia de la antibiotice.

pt asa ceva nu gasesc scuza...


in rest... cu personalul n-am avut pb. fiecare padure e cu uscaturile ei si in fiecare meserie exista si ingeri, la fel cum exista si pers care n-ar avea ce cauta acolo.... asta e peste tot, nu doar in romania


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#13 2010-05-14 19:35:12

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

o singura data am stat internata 5 zile in spital cand m-am operat de apendice si am zis ca turbez...grija au avut de mine ca au umplut ai mei buzunarele celor in cauza ca daca nu..cine stie cum ma tratau. am fost un caz fericit am scapat sanatoasa din spital big_smile insa am stabilit cu sotul ca atunci cand voi naste, sa nasc la o clinica particulara. nu de alta dar mi-e frica de multiplele boli care se pot lua din spital si daca ar pati copilul meu ceva din cauza asta...nu mi-as ierta-o niciodata ca m-am zgarcit la niste bani in plus. asa ca prefer varianta asta si stau linistita in ceea ce priveste curatenia


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#14 2010-05-14 19:46:32

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Eu nu cred ca salariul mic e o scuza pentru ca medicii sa ceara spaga! Pentru ca la noi nu se mai poate vorbi de cadouri date medicilor in semn de rasplata sau admiratie ( gen un buchet de flori) ci de mita in adevartul sens al cuvantului.Si cam asta fac majoritatea medicilor. Nu iti ofera niciun serviciu pana nu isi primesc banul. Ba unii mai au chiar si nesimtirea sa iti stabileasca un anumit tarif, nu iti permit sa dai cat vrei. Altfel, cazul tau nu e o urgenta, operatia se poate amana, chiar daca tu esti vai de capul tau.

Si stiau ce salariu vor avea atunci cand au depus juramantul, asa ca nu e o scuza. Sa se reprofileze daca ii nemultumeste venitul oferit de stat.

Cat despre spitale, in general, nu pot sa zic decat fereasca dumnezeu sa ajungi intr-unul din Romania cu o boala grea.

Offline

 

#15 2010-05-15 10:51:28

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Ca medicii au salariul mic, e una. Ca se comporta ca niste animale, e alta. Faptul ca femeia de serviciu nu poate spala cu apa curata pe jos, ci una neagra pt ca ii e lene sa schimbe apa, e vina ei, nu a statului. Ca doctorii fumeaza in spitale si arunca mucurile jos, e vina lor, nu a statului. Ca oamenii internati fac prapad prin saloane si se c*ca pe unde apuca, e vina oamenilor care sunt prost crescuti si dobitoci, nu a statului.

Statul e si un factor important, dar nu la fel de important ca factorul uman.

Spitalele din Romania? Da, sunt ft tari. Ma refer la cele particulare ... unde au toata aparatura necesara. Sau, prin absurd, daca nu o au, te trimit in general la spitalul Militar, care oricum e un fel de spital privat lol

In Romania e la modul urmator: daca nu ai bani sa dai, iesi mort de pe masa de operatie. Asa ca daca tot ii dau, ii dau la particular. Macar stiu ca nu stau 2 ore pe culoare in jeg si cine stie ce boli mai iau.

Offline

 

#16 2010-05-15 18:18:32

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

jalnic, mizerie, dezinteres...

probabil ca sunt si 20-30% exceptii, dar trebuie sa cauti mult si sa nu ai nevoie de servicii de urgenta.

experiente neplacute cu totii cred ca am avut: pe noi ne-a sunat mama din spital ca ii era f rau si ne-a rugat sa cumparam calciu fiole si sa mergem repede ca tremura ca varga. surprinzator cica, dom'le nu ii facusera pana atunci pentru ca nu aveau. dar nu ne-au anuntat decat atunci cand i s-a facut rau.
si sa nu uit. am cerut sa o externeze pe proprie raspundere si nu vroiau, ba ca ii e rau, ba ca mai tarziu, ca sa asteptam.... nu stiu cat de prost si imbecil trebuie sa fii sa tii un bolnav cand iti explica ca pleaca la o clinica mai buna si mai ales cere asta pe proprie raspundere.

acum ma gandesc, daca nu aveau fiole de calciu acum 4 ani, acum pe timp de criza.... Doamne-fereste sa ajungi in vreun spital!

Offline

 

#17 2010-07-29 15:48:43

SofySofia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 812

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Buna.Sunt noua pe acest forum si m-am gandit sa scriu la topicul asta pentru ca eram curioasa cati dintre voi au patit-o in minunata noastra tara cu doctorii... adica daca vi s-a cerut spaga... daca vi s-a dat un tratament gresit.. daca vi s-a vorbit urat..sunt curioasa pentru ca eu m-am saturat pana peste cap de spitalele si doctorii din Romania..
-Cand aveam 7 ani am facut pneumonie.Am mers la medicul de familie care mi-a prescris o groaza de medicamente.In fiecare zi luam cate 2 pastile si 3 linguri cu sirop de tuse acklad
Intr-o seara pe la 2 noaptea am inceput sa ma sufoc groaznic.Parintii s-au speriat si au chemat pe loc salvarea de la Spitalul de copii Grigore Alexandrescu.Cand am ajuns acolo la camera de garda asistenta mi-a pus un fel de cleste la deget care arata ca aveam 0 oxigen in corp.Mi-am facut analizele care au aratat ca aveam defapt astm de la o pneumonie netratata cum trebuie.Am stat intrenata 2 sapt in spital cu perfuzie grater Dupa ce am iesit am continuat sa iau medicamente prescrise de doctorul de la Alexandrescu de data asta.Am lipsit aproape 2 luni de la scoala timp in care am stat numai in pat.
Si acum la 20 de ani continui sa ma mai sufoc cand fac efort. Si asta din cauza unei tampite de doctore cu diploma.
-Acum 2 luni cumnatul meu avea dureri groaznice de stomac.A mers la Spitalul Fundeni unde i s-a spus ca are gastrita.A fost internat in spital pt al tine la regim.In prima zi de dimineata vine asistenta la el cu piure,un copan de pui si salata de varza.Cumnatul meu a ramas masca si a mers la bucatareasa s-o intrebe daca acea mancare i se pare ca este pt regim.Bucatareasa a spus ca nu se pricepe si ca face ce i se comanda hmm Atunci el a plecat din spital si a tinut un regim special acasa pe care i l-a recomandat alt medic.Si acum continua sa tina acel regim si sa i-a calmante in speranta ca va ajunge la un spital bun unde sa i se aplice un tratament ca la carte.
SOO? morala care e? sa te tratezi singur acasa cu ce vezi pe internet?


Strong reasons make strong actions!

Offline

 

#18 2010-07-29 15:52:36

lala20
Hero member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 2809

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

Mda, şi eu era să mă duc pe copcă pe la vreo 5 ani c?nd m-a dus mama la spital aproape leşinată, cu febră mare şi erupţii pe piele, pe care doctoriţa le-a diagnosticat ca '' un simplu v?rsat de v?nt doamnă, mergeţi acasă că se tratează'', care s-a dovedit a fi de fapt scarlatină.
Ştiu că salariul unui doctor e foarte mic pt. c?t munceşte şi ?nvaţă, pt. că practic un medic ?nvaţă toată viaţa, dar mai ştiu că atunci c?nd s-a decis să urmeze această carieră a depus un jurăm?nt de moralitate şi trebuie să ?l respecte indiferent de circumstanţe, nu să sufere de ' miserupism'. Şi nu, nu generalizez, pt că ştiu că sunt şi foate mulţi medici valoroşi care din păcate aleg să părăsească ţara .


The wise man said just find your place
In the eye of the storm
Seek the roses along the way
Just beware of the thorns.

Offline

 

#19 2010-07-29 15:58:24

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Ce parere aveti in legatura cu spitalele din Romania?

din pacate,si eu am trecut prin destul de multe sad
cand eram micuta,am ajuns de urgenta la spital dupa ce medicul de familie mi-a dat ''dupa ureche'' un tratament cu antibiotice pentru o presupusa raceala,in conditiile in care eu aveam oreion.am ajuns intr-o stare atat de grava,ca am stat internata destul de mult timp,la perfuzii si regim sad
acum ceva timp,cand am avut problema cu genunchii,cu reumatismul,am fost plimbata din usa in usa sad se purtau extraordinar de urat,nu aveau timp de nimic,eu abia mergeam,le-am spus ca asa m-am trezit iar doactora ma intreba daca nu sunt sigura ca am cazut sad
in cele din urma am decis sa merg la o clinica particulara,unde desi am platit destul de mult,am primit un alt fel de ingrijire,am fost tratata in primul rand,cu mai mult respect.
dupa toate experientele nefericite prin care nu am trecut doar eu,ci si membrii familiei,am ajuns la concluzia ca daca ai bani,esti vazut cu alti ochi sad


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.