homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale luate mai devreme


#1 2010-05-18 16:53:21

rothmund
Membru
Inregistrat: 2010-05-18
Mesaje: 4

Anticonceptionale luate mai devreme

Buna ziua,
Sunt noua pe aici, si daca va rog daca ma puteti ajuta cu o informatie. Am inlocuit contraceptivele vechi, marvelon 28, cu novynette si aceasta este a doua luna de novynette. Cand am inceput a doua folie, m-am incurcat si am luat pastilele mai devreme, asa cum luam marvelonul, in prima zi de menstruatie, uitand, de fapt, ca novynette se dupa 7 zile de pauza, adica din a 8-a zi. Este vreo problema ca am inceput folia mai repede, adica cu 3 zile?Am nevoie de protectie suplimentara?Cand incep urmatoarea folie o incep norma, cum ar trebui, in a 8-a zi, nu?Astept un raspuns din partea voastra si a Doctoress-ei.Multumesc.Sa aveti o zi buna in continuare.

Offline

 



#2 2010-06-23 14:06:47

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Anticonceptionale luate mai devreme

Protectia nu e afectata de faptul ca ai inceput mai devreme folia. Important este sa nu prelungesti pauza. Urmatoarea pauza o faci normal, adica de 7 zile si in ziua a opta incepi pastilele.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2010-06-23 16:05:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Anticonceptionale luate mai devreme

oricum tot asa ar fi trebuit sa iei si Marvelon, nu dupa alta schema


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2010-06-29 20:17:04

rothmund
Membru
Inregistrat: 2010-05-18
Mesaje: 4

Re: Anticonceptionale luate mai devreme

Sorry,
Acum am alta problema.Am si eu o nelamurire. Iau anticonceptionale Novynette. Aceasta e al 3-lea blister. Pana acum nu am avut nici o problema in cele 2 luni. Acum sunt in perioada de 7 zile de pauza si ma aflu, astazi, in a sasea zi. Pana acum nu mi-a venit menstruatia. E vreo problema ca intarzie? In data de 1 iulie, este a 8 zi si trebuie sa incep blister nou. Daca nu imi vine menstruatia, incep blister nou? Este posibil sa fiu insarcinata? Mentionez ca am luat pastilele fara intarziere, cam la aceeasi ora in fiecare seara. Nu am mai avut contact sexual de 4 zile, ultimul fiind in a doua zi din cele 7 de pauza. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Multumesc. O seara frumoasa in continuare.

Offline

 

#5 2019-09-11 14:26:54

Andreea Denisa
Membru
Inregistrat: 2019-09-11
Mesaje: 2

Re: Anticonceptionale luate mai devreme

Daca am inceput anticonceptionalele mai devreme( ele trebuiau luate din a 5-a zi dupa ce mi-a venit menstruatia, iar eu le-am luat din prima zi) pot sa raman insarcinata?

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.