homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Citomegaloirus IgM - pozitiv dupa 6 luni


#1 2010-05-28 17:49:17

iulia05
Membru
Inregistrat: 2010-05-28
Mesaje: 2

Citomegaloirus IgM - pozitiv dupa 6 luni

Despre ce este vorba in cazul meu: in aprilie 2009 am pierdut o sarcina la 9 saptamani.
    Cum s-a intamplat? Un caz nefericit. Nu am avut un medic, am mers impreuna cu sotia colegului meu la Dna Margaritescu la CF2. La consult a zis ca e ok, ne-a pus sa ascultam inimioara si la final a inceput sa zica ca i se pare ca embrionul este mai mare decat 8 saptamani si crede ca sunt 2 embrioni, ca se teme sa nu fie siamezi, sa revin peste 2 saptamani la o noua eco. Am ajuns acasa distrusa cu sufletul frant ca e posibil sa fie "lipiti" pt ca siamezi pt mine asta se intelegea. Imi doream gemeni, dar nu lipiti.
    Am hotarat sa nu asteptam pana dupa pasti si sa cautam alt medic. Am ajuns la Polizu la dna dr Tataru, era de garda. Sora mea nascuse primul copil cu dansa. O intamplare, pt ca pe timpul sarcinii o urmarise un alt medic, care cu vre-o 2 saptamani inainte sa nasca nu-i raspundea la telefon de nici un fel si a trebuit sa-si gaseasca pe altcineva. Culmea, ca domnul dr era si oarecum prieten de familie, mai exact sora dumnealui, prietena ffff apropiata cu tatal meu.
    Acolo la eco, supriza: fatul nu avea batai cardiace si se oprise din evolutie. Ne-a recomandat chiuretajul, urgent, sa nu astept weekendul, sarbatorile pascale, sa ma apuce hemoragia si sa pic pe mana oricui la garda.
    Am alergat disperati in seara aceea incercans sa ne convingem ca dna dr. nu a facut eco bine si ca e totul ok. Am fost la Universitar si dupa 3-4 ore de stat la usa la urgenta, m-au poftit sa beau apa sa-mi faca o eco abdominala. La urgenta la Universitar nu exista posibilitatea unei ecografii intravaginale.
   Rezultatul acelasi: fara batai cardice.
    Am plecat inspre spitalul Militar, tot sperand sa fie bine si acelasi rezultat. La 1-2 noaptea ajunsesem acasa, dezamagiti ca trebuie sa ne programam pt chiuretaj.
    A doua zi dimineata ne-am prezentat la Polizu pt internare. Dna dr Tataru m-a recomandat pt chiuretaj la dr Branescu. Da, medicul care o urmarise pe sora mea si care nu raspunsese la telefon. S-a purtat frumos pe perioada spitalizarii si la controalele ce au urmat dupa. E drept ca la prima consultatie, inainte de operatie, i-am amintit "rangul" prieteniei, fara a preciza de incidentul cu sora mea. In final chiar nu am avut ce sa-i reprosez. Un medic excelent. Mi-a dat cateva analize de sange, nu le am acum sa scriu ce si cum, dar oricum...probabil fara mare importanta (pentru ce avea sa urmeze), pt ca nici un medic din cei consultati ulterior nu m-a intrebat daca am facut acele analize, nu au mai fost recomandate de nimeni, pana acum. Poate au avut si ele rostul lor... la momentul respectiv.
    In octombrie 2009 am facut un set de analize, la recomandarea medicului, dna dr Tataru (ma hotarasem sa raman la dumneaei, pt ca m-a impresionat modul in care am fost tratata in acea seara cand a trebuit sa decidem chiuretajul, o persoana foarte calda, competenta si apropiata in aparenta si mi-a convenit ca este femeie, discuti mai deschis decat cu un barbat), pt ca m-am hotarat sa merg pe mana dumneaei, incercand sa vedem starea de sanatate si daca am putea descoperi ceva care a intervenit in incetarea in evolutie a sarcinii.
    Printre rezultatele analizelor efectuate am descoperit IgM-ul pozitiv la citomegalovirus.
    Mi s-a recomandat sa astept 6 luni pana la o noua repetare de analize si in functie de rezultat ...procreerea.       
    M-au asigurat (3 medici pe care i-am consultat: Tatatru si Ionesc de la Polizu plus inca un domn dr de la Giulesti) ca in acest timp se formeaza anticorpii si ca totul va fi bine...
    Toti mi-au zis acelasi lucru: 6 luni pauza.
    Din ce am citit pe net "mamicile" descopera aceasta cauza in momentul cand sunt deja insarcinate si li se recomanda testul de aviditate si apoi amniocenteza.
    Au trecut cele 6 luni si am refacut analiza (saptamanile trecute) PENTRU CITOMEGALOVIRUS - IgM (metoda ELISA, asta se face la SANADOR) si pe rezultat sunt trecute valorile parametrilor astfel:
    negativ<1,0
    pozitiv>1,2
    echivoc 1,0-1,2)

    Rezultaul:3,70. Adica POZITIV.

    In octombrie 2009, IgM a avut valoarea 2,99 . Acum, in mai 2010 are valoarea 3,70. Adica a crescut in loc sa scada!!!!
    Ce sa fac, unde sa merg? Vreau sa raman insarcinata, dar fara sa risc de malformatii, ce pot face?
    Am fost la urgenta la Polizu si doamna doctor pe care am gasit-o de garda (dr. Turcan) a ramas masca, a spus ca nu stie ce sa-mi raspunda, mi-a lasat nr de telefon sa o sun si incearca sa se consulte cu alti colegi.... Am sunat a 2-a zi cum spunea si a zis sa merg la Victor Babes si in nici un caz sa nu raman insarcinata pana nu ma tratez.
    Am refacut analiza la Babes, clinica particulara, (si pt IgG si IgM) si in cateva ore mi-a dat rezultatul. Incercasem si la cel de stat, dar se pare ca acolo colectau analizele pana intruneau nr de 50 de probe, cat continea setul si abia apoi le trimiteau la laborator. Asa ca am preferat ca sa platesc si bine am facut, pt ca am avut mare noroc cu personanul de la clinica si experienta pe care o au.
    Se pare ca rezultatul iesise tot pozitiv. Faptul ca IgGul era f mare le-a dat de gandit si faptul ca s-au mai confruntata cu pb asta in trecut, fiind vorba chiar de colege de-ale lor. Mi-a explicat lucrul acesta dna doctor de la laborator (dr Voinea), pe care am gasit-o acolo seara, nu plecase. Au lucrat analiza prin alta metoda, metoda ELFA, si ne-a explicat ca sunt niste interferenta care dau rezultatul fals-pozitiv.
    Tototdata mi-a recomandat o alta analiza la Institutul de virusologie Stefan Nicolau, numita Antigen PP 65 (care se pare ca doar acolo se poate face, la Babes nu au reactivii necesari...). Tot ea mi-a recomandata si o analiza de ADN pentru a vedea incarcatura virusologica sau ceva de genul....
   Astazi am m facut analiza Antigen PP65 si astept rezultatul, dar acolo mi-au recomandat tot testul de ADN la Genetic Lab. Se pare ca este singurul unde se face.... Medicul de la Stefan Nicolau mi-a spus ca e pe fond de stres, CA CMV-UL ESTE O BOALA A STRESULUI CARE SE REACTIVEAZA IN CONDITII DE STRES, spune sa ma linistisesc ca sigur nu e nimic de genul acesta, dar mi-a zis ca sa ma asigur pot face analiza de ADN.
    Astept raspunsul vostru, daca v-ati confruntat cu astfel de probleme.

Multumesc,
    Iulia

Offline

 



#2 2010-05-28 18:52:18

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Citomegaloirus IgM - pozitiv dupa 6 luni

ti-am citit povestea si imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. sper ca ai facut si restul alizelor care se fac in mod normal inainte de a incerca sa ramai insarcinata ca sa nu mai treci prin asta.

inafara de ceea ce ti-au recomandat medicii si biologii, nu stiu ce sfat ti-as mai putea da. asteapta rezultatul la antigen si fa si testul ADN. la Genetic Lab vei gasi si geneticieni cu care vei putea discuta.

succes si sanatate

Offline

 

#3 2010-09-15 20:32:58

drmyha
Membru
Inregistrat: 2010-09-15
Mesaje: 3

Re: Citomegaloirus IgM - pozitiv dupa 6 luni

buna .sunt myha si am si eu o problema acum 3 luni am pierdut o sarcina la 6 sapt,atunci nu mi facusem nici o analiza,acum vreau din nou sa raman insarcinata si azi mi am facut toxo si CMV si au iesit pozitive ambele pentru  ig G(pt o infectie in antecedente).ma puteti sfatui ce trebuie sa fac in continuare?merci

Offline

 

#4 2010-09-15 22:46:06

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Citomegaloirus IgM - pozitiv dupa 6 luni

daca IgM-urile sunt negative nu trebuie sa faci absolut nimic.
alte analize ai mai facut?
ai aici o listuta:
http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … 6#p1758096

Offline

 

#5 2012-10-08 19:40:24

Mina1986
Membru
Inregistrat: 2012-10-08
Mesaje: 1

Re: Citomegaloirus IgM - pozitiv dupa 6 luni

buna, vin si eu cu un mesaj si tot cu o problema:(...sunt insarcinata in 13 saptamani, saptamana trecuta am primit rezultatele de la analize si la profilul TORCH ,CMV IgM mi-a iesit pozitiv sad, la fel si CMV IgG, dar asta am inteles ca nu este o problema. Am discutat cu medicul meu care m-a sfatuit sa cer la laborator sa mi se faca un test de aviditate. Azi la prima ora am fost prezenta la laborator, acum astept raspunsul pentru a vedea cat de vechi este virusul si daca l-am contactat inainte de sarcina sau in perioada aceasta sad...sunt cu nervii la pamant, de cateva zile nu mai dorm noaptea si plang intruna...ne dorim ff mult acest copil, este prima mea sarcina si nu vreau sa o pierd:(....o sa va tin la curent...feicitari mamicilor care au avut curajul sa mearga mai departe indiferent de ce  au spus medicii....sa ne auzim cu bine, multa sanatate tuturor mamicilo, viitoarelor mamici si nu in ultimul rand bebelasilor

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-10-09 13:42:18

ochii_mei
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1579

Re: Citomegaloirus IgM - pozitiv dupa 6 luni

Buna, Mina. Aceeasi poveste si la mine
prima data Profilul Torch la 13 sapt, CMV IGG si IGM pozitivi; am repetat la al doilea lab, IGG pozitiv, dar IGM negativ.
Dr mea, mi-a vb direct de amniocenteza, si daca e infectia in lichidul amniotic, in cond in care acum am 17 sapt, pana ar veni rez la amnio as face 20, de AVORT MEDICAL......Tot prima sarcina, obtinuta dupa probleme, la 30 de ani. La mom resp dr mi-a zis ca testul de aviditate este irelevant, el determinand daca infectia e mai veche sau nu de 90 de zile, eu deja aveam 120.
Sambata am repetat CMV la al treilea lab, dar intre timp am trimis analizele mele si in Austria, si la o clinica specializata in CMV din Germania.
La al treila lab IGM tot negativ e (IGG azi ar treb sa-l primesc). cei din Germania mi-a zis neaparat sa fac testul de aviditate, chiar de am mai mult de 90 de zile de sarcina, prin urmare am solicitat la laborator din serul sa sambata sa-mi faca testul de aviditate (pana la sf sapt voi primi rez, si il trimit in Germania).
Nu ma incanta amniocenteza, mai ales ca nu sunt dispusa la 20 de sapt sa-mi omor copilul, datorita unor analiza. Tipa de la ultimul lab, dupa ce i-am spus istoricul, mi-a zis ca tinde sa creada ca primul rez a fost eronat, avand in vedere ca ult doua sunt negative si nu are cum sa scada valoarea IGM in 2 sapt.
Tu dc nu ni te alaturi la subiectul pentru burtici? http://forum.anticonceptionale.ro/t3896 … ci-24.html
Tu ce valori ai avut la IGG si IGM?


Doamne,Iti multumim pentru minunea aparuta in viata noastra!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.