homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Attachment parenting-6


#96 2011-11-11 18:11:47

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Attachment parenting

am facut rost de vreo 60 de carticele si articole despre attachment parenting (speeeer ca toate sunt, pt ca nu am avut timp sa le deskid pe toate) dar nu stiu cum sa le sharuiesc si cu voi.
am 4shared dar nu prea stiu sa il folosesc. sad

Offline

 



#97 2011-11-12 09:42:31

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

blueeyes a scris:

Si nu o sa-i faci detoxifiere homeopata?

din cate stiu,e c am tarziu sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#98 2011-11-12 18:40:51

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Attachment parenting

katami a scris:

blueeyes a scris:

Si nu o sa-i faci detoxifiere homeopata?

din cate stiu,e c am tarziu sad

eu parca am citit ca merge la orice varsta... Uite aici, jos, la comment-uri: http://www.cristelageorgescu.ro/?p=4589


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#99 2011-11-12 20:17:51

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Attachment parenting

impresionant blogul cristelei...ma gandesc serios sa nu mai fac niciun vaccin...mie mama nu mi-a facut vacc de 1 an pt ca ghiciti:paralizase un copil inainte sa intre ea cu mine in cabinet si a fugit mancand pamantul


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#100 2011-11-12 21:21:05

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Attachment parenting

Doamne, dunia.... grater


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2011-11-13 11:56:06

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Attachment parenting

da crisule...citiseam aseara pe blogul pus de kata si am vazut ca luna trecuta la fel ..inca un copil paralizat in urma vacc antipoliomielita...NU ii fac vaccinul asta si gata..sa ma oblige cineva
http://bucovinaprofunda.wordpress.com/2 … %E2%80%9D/

Ultima oara a fost editat de ddunia (2011-11-13 12:05:37)


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#102 2011-11-13 14:08:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

blueeyes a scris:

katami a scris:

blueeyes a scris:

Si nu o sa-i faci detoxifiere homeopata?

din cate stiu,e c am tarziu sad

eu parca am citit ca merge la orice varsta... Uite aici, jos, la comment-uri: http://www.cristelageorgescu.ro/?p=4589

mersi puss

ddunia sad sunt MULTE astfel de cazuri sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#103 2011-11-14 11:21:19

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Attachment parenting

da kata,tocmai de asta nu ii fac ror-ul...nici tu nu i l-ai facut asa e?ai intampinat vreo problema ca ai refuzat?
intreb pt ca o mamica mi-a zis ca i s-a refuzat inscrierea la gardi si amenintarea ca nu poate nici la scoala fara carnet vaccin complet

Ultima oara a fost editat de ddunia (2011-11-14 11:23:05)


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#104 2011-11-14 15:02:55

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

ddunia, io nu i-am facut niciun vaccin, cu exceptia celor 2 din maternitate (le refuzam si pe alea daca nu eram absenta  -fizic si nu numai - in mom ala sad ).

dr de fam ne-a pus sa semnam o declaratie pe proprie raspundere.

nu stiu ce sa-ti spun de scoala, in sensul in care SE INTAMPLA, intr-adevar, ce zici, al unele unitati scolare. dar ce tre sa stim toate (atentie, ce urmeaza NU vrea sa fie lobby anti-vaccin, ci doar... informare ca "se poate") ESTE UN ABUZ SI ATAT. teoretic, daca sdai scoala/gradi in judecata, cf legislatieiroamne in vigoare, castigi (bine, asta nu prea ii de dorit, ca tot plozii nostri si-o iau de la directiune dup-aia).
likuri utile in sensul asta:
- o poveste REALA a unei mame care a refuzat vaccinarea in scoala: http://www.cristelageorgescu.ro/?p=4861 (bune si commenturile)
- cum se poate refuza vaccinarea - baza legala, inclusiv model de declaratie: http://bucovinaprofunda.wordpress.com/2 … za-legala/

repet, NU am niciun chef de a starni polemici pe tema asta, la fel cum NU recomand nimanui sa nu vaccineze. noi asta am ales si ne rugam sa fi ales corect. daca mai vrea careva, linkurile pot fi utile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#105 2011-11-14 15:48:07

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Attachment parenting

Eu sunt asa de suparata - am ratat o programare la cel mai bun homeopat din Bv grater Ma sunasera cand dormea David, am vazut abia peste 15 min, i-am sunat insa deja se ocupase locul liber bang Si vreau musai sa vb cu cineva despre detoxifiere + schema de vaccinare homeo + problemele lui David...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#106 2011-11-15 18:44:58

IuniaOlteanu
Full member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 102

Re: Attachment parenting

Nu am inteles eu foarte bine ce inseamna conceptul acesta de Attachment parenting, dar se pare ca sunt pe aproape in ceea ce priveste educatia si cresterea copiilor mei. Lui Anto am incercat sa ii dau cate de multa libertate am putut, dar controlata. Ma inteleg tare bine cu el, chiar daca are 4 ani. Imi pare rau ca nu am stiut la prima sarcina despre sistemele acestea de purtare a copilului. Tare bine mi-ar fi prins, mai ales ca anto era lipit de mine tot timpul. M-am obisnuit sa fac mai totul cu o singura mana, caci pe cealalta o aveam tot timpul ocupata.
Sper sa va faceti rabdare cu mine si sa imi explicati ppe intelesul meu despre ce este vorba in acest concept.

Offline

 

#107 2011-11-16 10:35:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

iunia, is ff multe de zis (si articolele de pe attachmentarenting.ro spun mai multe decat noi). incerc sa schitez si eu ceva:
- in primul rand, ap nu tine direct de utilizarea sist de purtare, a scutecelor lavabile, a alimentatiei naturale etc etc, asa cum, la prima vedere, s-ar putea intlege. ap este un sist de "parenting" bazat pe 2 idei mari si late: IUBIRE NECONDITIONATA si RESPECT fata de copil si alegerile lui;
- concret, parintii ap fac ce fac in asa fel incat sa fie IN CONTACT FIZIC cu copilul, cat timp acesta este mic (purtat, contact piele pe piele, tinut in brate etc). logic, pe langa disponibilitatea fizica, trebuie sa existe si cea sufleteasca.
- copilul creste LIBER, adica parintii au rol de a ii crea doar CONTEXTUL NATURAL PT INVATARE, de a crea SITUATII REALE DE INVATARE (adica nu neaparat vrafuri de jucaii educative, cat cntact socialalaturi de parinti, integrarea fireasca a bebelusului in viata lor).
- cnd copilul mai creste, va auzi cat mai putin "nu fa aia" (spre deloc), va fi lasat sa aiba experientele proprii (pozitive si negative. limittele, aici, depind de fiecare parinte in parte. este de drit ca si astea sa fie naturale... adica limitele familiei sa fie, natural, si ale copiluluio. si nua ltele, impuse in plus, artificial). mie notiunea de "libertate controlata" nu-mi spune nimic, mi se pare contradictorie, daca vrei, pls dezvolta
- TRATEAZA COPILUL ASA CUM VREI SA FII TU TRATAT (SAU ASA CUM AI TRATA UN PRIETEN ADULT). pt mine, asta e esenta ap-ului. adica daca e copil, nu a "gresit cu nimic' pentru a fi tratat ca pe inapoiati... cu maimutareli, pacaleli, fortat sa manance ce nu vrea, pupaturi si tras de obraz etc etc... ET (is muuulte, nu le detaliez acu, toate reflectand LIPSA DE RESECT pt copil si alegerile sale).
- pt cei care au impresia ca parintii ap is supraprotectivi... practica a demonstrat ca un copil purtat, alaptat la cerere si autointarcat, caruia i s-au aceptat preferintele si antipatiile alimentare de mic, care NU a fost lasat sa planga "ca sa nu se rasfete" sau din altfel de motivatii stupide, nu doar ca NU va fi un adult dependent de "fusta mamei". din contra, va fi un copil care, desprinzandu-se natural de parinti, FARA SA SARA NICIO ETAPA din dezvoltareaafectiva alaturi de parinti, copilul care are CERTITUDINEA VALIDATA IN TIMP ca parintii il sustin neconditionat, va fi mai independent si mai echilibrat emotional fata de unul cre a sarit etape in coplarie, care a fost lasat sa planga ca sa "devina independent" cu forta si care va ramane, o viata intreaga, cu trauma subconstioenta si cu dilema "are mama chiar ma iubeste?"

sper ca te-am lamurit cat de cat smile

LE: uitasem, altceva esential in ap este A NU PUNE ETICHETE (fara "esti rau"/"esti obraznic"/"esti cuminte", judeci situatia si nu persoana, din perspectiva subiectiva si nu atotstiutoare: "mi-a palcut/nu mi-a placut cum ai actionat in cutare situatie"). de asemenea, RUSINEA NU EDUCA, deci FARA "nu ti-e rusine sa..?"/"e rusine sa.."/"o sa rada x de tine daca..' etc etc, atat de intalnite, din pacate, in "educatia" de la noi sad

LLE: scuze pt evenualele incoerente/greseli de tastare, scriu pe fuga si pe bucati

Ultima oara a fost editat de katami (2011-11-16 11:00:41)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#108 2011-11-16 14:01:23

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Attachment parenting

Dunia, tu de care vaccin zici ca a facut copilul aa de a paralizat? Care e ala ROR? Ma bagati in boala si nu-l duc pe Cezar la niciun vaccin....

Fetelor, scz dak v-am mai intb.... nu mai stiu - la voi exista crize cu tavaleli pe jos combinate cu urlete atunci cand bb nu obtine ce vrea? De ex, David a intins mana spre un cutit aseara; de regula il las cu orice... si la aragaz dak se duce, nu-i interzic, dar stau lg el, se face ca da de butoanele alea, dupa care se intoarce la masinutele lui. Dar aseara am tipat, din instinct, NU!! si am luat rpd cutitul de acolo; nu va zic ce crize a facut...... s-a trantit pe jos si a zbierat 15 min de nu-l mai puteai opri. La voi se intampla asa? O fi normal?


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#109 2011-11-16 14:47:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Attachment parenting

da, se intampla si la noi. paaarca se raresc, totusi, apogeul de pana acum a fost pe la 1 an si 3-4 luni. dar, oricum, nici acu nu ma plang, suuuunt cu carul. cica is normale in jurul varstei de 2 ani. se cheama in engl "tantrums", googleste-le


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#110 2011-11-16 18:37:35

IuniaOlteanu
Full member
Inregistrat: 2011-11-15
Mesaje: 102

Re: Attachment parenting

Multumesc pentru lamuriri, Kata. Cam asta intelesesem  si eu din ce am citit de la voi. Se pare ca in mare parte reusesc si eu sa le aplic.
Si pe mine ma exaspereaza treaba cu e rusine, nu e frumos. La noi tati mai apeleaza la sintagma asta si ii tot explic ca pe Anto il doare in fund de ce i se pare frumos sau nu lui tat-sau.

Offline

 

#111 2011-11-17 00:16:12

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Attachment parenting

Da, am mai citit de tantrum, dar voiam sa "aud" si de la alta mamica "copilul meu se tavaleste si urla" ! Thanks! tongue


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#112 2011-11-17 10:11:11

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Attachment parenting

cris,e vb de vaccinul ala antipoliomielita,dar la noi se face Pentarix care are 5 vacc inauntru,printre care si asta de la care i s-a tras copilului...dar acu stau si ma gandesc..pt boala asta disparuta nu se face doar 1 vacc..sunt combinate/atunci de unde stiu ei ca exact de la asta a paralizat?
in leg cu mine vb de ROR,anti rubeola,oreion,rujeola,ala nu mi l-a facut mie mama in trecut pt ca vazuse ce vazuse...


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#113 2011-11-17 10:52:50

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Attachment parenting

Tot citesc aci despre da, sau nu vaccinurilor. Nici noi nu le-am facut decat pe alea 2 din spital si pe cel de 2 luni (infanrix hexa).
In viata mea nu-mi mai vaccinez puiul! Clar!
Ca terapie antivaccin mi-a fost recomandata o doza unica de thuja 200. Inca nu i-am dat.


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#114 2011-11-17 13:44:02

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: Attachment parenting

Dunia, si asta antipoli...... la ce vrasta se face?


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.