homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina sau dereglare hormonala?


#1 2010-06-18 08:35:58

Dru_me
New member
Inregistrat: 2006-06-16
Mesaje: 40

Sarcina sau dereglare hormonala?

Buna la toata lumea!
La inceputul lunii mai am renuntat la pilulele anticonceptionale. De atunci, eu si logodnicul meu folosim prezervativul. Ultima menstruatie pe care am avut-o a venit normal, pe 10 mai. De atunci insa, nu a mai aparut, ceea ce inseamna ca este deja in intarziere cu 12zile. Am avut intotdeauna o menstruatie regulata, chiar si inainte de a folosi antibebe. Tocmai de aceea acum eram aproape sigura ca am ramas insarcinata, desi ne-am protejat. Miercuri dimineata, in a10-a zi de intarziere a menstruatiei am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Putea sa fie o eroare, sa fie prea devreme pentru a face testul sau putea sa fie o dereglare hormonala. Am hotarat sa nu mai "pierd timpul" cu testele de sarcina si sa merg direct la medic. Ca atare, ieri am fost la o clinica si mi s-a facut o ecografie genitala. Nu s-a vazut nicio sarcina, dar nici ovarele nu dau semne ca ar urma sa-mi vina menstruatia. Sfatul dnei doctor a fost sa incerc sa mai fac cateva teste de sarcina si saptamana viitoare sa revin la o ecografie. Daca nu apare nici atunci nimic, cel mai probabil este o dereglare.
Intrebarea mea este: care sunt sansele sa fie o sarcina? E posibil ca acum sa nu se fi vazut, dar peste o saptamana sa se vada?
Am luat antibebe timp de aprox. 4 ani si am mai facut de 2 ori pauza (la intervale mari de timp una de cealalta), dar niciodata nu am avut probleme cu dereglarea menstruatiei.

Offline

 



#2 2010-06-18 11:40:52

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Sarcina sau dereglare hormonala?

o sarcina, mai exact sacul gestational, se vede la echografie transvaginala cam la o saptamana de cand incep sa se pozitiveze testele de sarcina. deci nu prea poti spera sa vezi la echo ceva ce testele nu-ti arata inca.
daca ati folosit prezervativ si nu ati avut accindente cu el, este putin probabil sa fie o sarcina. incearca sa te linistesti si sa mai astepti o vreme. daca tot nu apare menstra, mergi si discuta cu un ginecolog. probabil ca este o dereglare si o sa-ti dea ceva  sa-ti induca menstra.

Offline

 

#3 2010-07-02 21:04:37

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Sarcina sau dereglare hormonala?

aceasta e prima luna dupa AC?
daca da, se poate sa ai un ciclu fara ovulatie si in general ciclurile onovulatorii sunt fie f scurte fie f lungi. Unul lung experimentez si eu acum, in prima luna dupa AC. Si eu zic sa mai astept un pic, dar daca tot nu vine sa mergi la medic sa discuti cu el sa vezi ce e de facut...


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#4 2010-07-03 20:14:34

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Sarcina sau dereglare hormonala?

dupa renuntarea la anticonceptionale e posibil ca menstruatia sa intarzie deoarece ovarele trebuie sa functioneze din nou singure, si nu intotdeauna o fac regulat de la bun inceput. daca testele sunt negative cel mai probabil aceasta este cauza intarzierii

Offline

 

#5 2010-07-14 11:46:02

jony-sony
Membru
Inregistrat: 2010-07-14
Mesaje: 3

Re: Sarcina sau dereglare hormonala?

buna ...am renuntat la pastile dupa 2 ani.menstruatia nu mi-a venit .mi-a intarziat 3 sapt insa am o secretie continua de culoare maronie.eu si prietenul meu am folosit prevervativ doar o singura data sa intamplat fara insa nu ejaculat in mine.de ce imi intarzie????e o dereglare sau poate fi o sarcina??

Ultima oara a fost editat de jony-sony (2010-07-14 11:51:09)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-07-14 11:50:38

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Sarcina sau dereglare hormonala?

nu mai posta in mai multe locuri aceleasi intrebari jony.
citeste te rog regulamentul:
http://forum.anticonceptionale.ro/misc.php?action=rules

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.