homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce anticonceptionale dupa 35 de ani?


#1 2010-09-23 19:54:34

rorica
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 37

ce anticonceptionale dupa 35 de ani?

Buna!
Folosesc in prezent Milligest, sunt multumita de ele, desi mai am ceva probleme cu ciclul abundent...dar macar e doar o zi asa, nu 5! Si deoarece am 34 de ani ma gandesc ca ar trebui sa nu mai iau anticonceptionale, sau macar sa aleg unele cu concentratii mai mici de hormoni? Doctorita mea e in concediu si trebuie sa imi vina menstra, nu stiu ce sa fac? Nu fumez, nu sunt grasa, nu mananc grasimi sau carne in exces. Ma gandeam la Logest sau Yaz...oricum, as vrea sa o dau pe monofazice. Voi ce parere aveti? Sa iau tot Milligest ? Sa nu mai iau deloc? Nu s-a gandit nimeni la femeile peste 35 de ani? Ele ce sa faca sa nu mai ramana gravi??  yikes

Offline

 



#2 2010-09-23 21:03:27

gugustiuc
New member
Inregistrat: 2010-09-20
Mesaje: 19

Re: ce anticonceptionale dupa 35 de ani?

Contraceptivele se pot lua pana la 40 de ani, fara riscuri cauzate de varsta. Dupa 40 de ani medicul poate evalua posibilitatea continuarii; se pot folosi pana la menopauza. Eu te-as sfatui sa continui luna aceasta tot cu Milligest, in asteptarea medicului. E posibil sa iti apara spotting-ul, avand in vedere ca vei trece pe pilule cu concetratii mai mici. Logest contine aceeasi hormoni ca si Milligest (etinilestradiol si gestoden); Yaz ofera mai multe beneficii noncontraceptive. De aceea cred ca este mai bine sa vorbesti cu medicul, pentru ca impreuna sa stabiliti ce se potriveste mai bine cu dorintele tale.
Si persoanele slabe pot avea colesterolul crescut, sau pot avea lipidele "rele" crescute, chiar si cu valori normale ale lipidelor totale.

Offline

 

#3 2010-09-24 08:35:19

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: ce anticonceptionale dupa 35 de ani?

rorica a scris:

Buna!
Folosesc in prezent Milligest, sunt multumita de ele, desi mai am ceva probleme cu ciclul abundent...dar macar e doar o zi asa, nu 5! Si deoarece am 34 de ani ma gandesc ca ar trebui sa nu mai iau anticonceptionale, sau macar sa aleg unele cu concentratii mai mici de hormoni? Doctorita mea e in concediu si trebuie sa imi vina menstra, nu stiu ce sa fac? Nu fumez, nu sunt grasa, nu mananc grasimi sau carne in exces. Ma gandeam la Logest sau Yaz...oricum, as vrea sa o dau pe monofazice. Voi ce parere aveti? Sa iau tot Milligest ? Sa nu mai iau deloc? Nu s-a gandit nimeni la femeile peste 35 de ani? Ele ce sa faca sa nu mai ramana gravi??  yikes

daca te simti bine cu ele nu vad de ce le-ai schimba....
poti sa iei anticonceptionale si dupa 35 de ani daca nu fumezi si, evident, sub supravegherea medicului, ca si acum

Offline

 

#4 2010-09-24 15:56:41

rorica
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 37

Re: ce anticonceptionale dupa 35 de ani?

Ma gandesc ca totusi milligestul au prea multi estrogeni, din moment ce inca ma dor sanii , iar sangerarea de la menstruatie e inca mare...adica daca asta e doar o sangerare falsa...e cam scary sa schimb tamponul la o ora cu AC. Eu am mai luat - mai demult e drept microgynon si cu alea abia simteam ca am menstra...de asta ma gandeam sa le schimb. Ma gadesc ca o data ce cresc in varsta oricum estrogeni sunt mai multi si progesteron mai putin, nu? Of, abia astept menopauza, m-am saturat de ciclul asta!!!

Offline

 

#5 2010-09-24 16:31:06

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: ce anticonceptionale dupa 35 de ani?

Rorica, parerea mea este sa mai astepti o luna. Pana atunci ar trebui sa vina si doctorita ta din concediu ... Si cu o luna si fara ... rezultatul iti spun eu ca va fi acelasi.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-09-25 10:38:24

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: ce anticonceptionale dupa 35 de ani?

rorica a scris:

Ma gandesc ca totusi milligestul au prea multi estrogeni, din moment ce inca ma dor sanii , iar sangerarea de la menstruatie e inca mare...adica daca asta e doar o sangerare falsa...e cam scary sa schimb tamponul la o ora cu AC. Eu am mai luat - mai demult e drept microgynon si cu alea abia simteam ca am menstra...de asta ma gandeam sa le schimb. Ma gadesc ca o data ce cresc in varsta oricum estrogeni sunt mai multi si progesteron mai putin, nu? Of, abia astept menopauza, m-am saturat de ciclul asta!!!

Nu stiu din care parte a tarii esti insa daca esti din Bucuresti, parca te-as invita sa imi faci o vizita....ca par a fi multe lucruri de lamurit
Oricum, pina una alta, NU, estrogenii nu sunt din ce in ce mai multi pe masura ce evansezi in virsta! si menopauza nu e chiar o fericire.
Si evident ca nu se micsoreaza singerarea daca iei contraceptive trifazice!
si Microgynon are mai multi estrogeni decit Milligest
asa ca hai la cabinetul de planning sa discutam despre toate astea si sa gasim solutia potrivita


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.