homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

MERCILON-19


#343 2011-09-26 13:07:44

LuckyStar
New member
De la: București
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 13

Re: MERCILON

Salut,
Iau Mercilon de aproximativ 8 ani. Anul trecut mi-am făcut o investigație, la Euroclinic. Mi s-au descoperit ovare polichistice (eram ?n timpul unei pauze de trei luni). Doctorița era aceeași care mi-a prescris ?n urmă cu 8 ani, anticoncepționalele, pentru reglarea menstruației. După descoperirea ovarelor polichistice, doamna doctor mi-a recomandat să continui tot cu Mercilon, ca și p?nă atunci și să nu mai fac pauze, dec?t dacă-mi doresc un copil. ?ntrebările mele sunt următoarele:

1) Cum de am ovare polichistice, dacă utilizez anticoncepționale de at?ția ani? Doamna doctor nu mi-a răspuns...
2) Există posibilitatea ca ovarele să fi redevenit polichistice, ?n termenul acelor 3 luni de pauză? La ecografia vaginală m-au durut la palpare. După 6 luni (la repetarea ecografiei, timp ?n care am luat și ac) nu m-au mai durut la palpare, ?nsă ?ncă existau chisturi pe ele.

Menționez că de c?nd am optat pentru anticoncepționale, am folosit doar Mercilon, la sfatul medicului ginecolog și mă simt foarte bine cu aceste pastile (fără dureri, menstruație ceas, fără fluctuații de greutate sau dureri de picioare, ca urmare unor eventuale tromboflebite). Uneori mai am spotting, dar doar c?nd uit vreo pastilă (pe care o adaug celei din ziua respectivă).

Vă rog, dați-mi un sfat, ?n legătură cu ovarele polichistice.
Mulțumesc mult!


V-am adus mere de la teiul lui Creangă! big_smile

Offline

 



#344 2011-09-26 13:29:44

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: MERCILON

exista posibilitatea sa fi avut ovare polichistice de la inceput, si sa fi revenit in respectiva pauza de 3 luni, la fel cum se poate sa fi aparut acum... cel mai bine tot dansa te poate lamuri, ea a vazut ce si cum.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#345 2011-09-29 15:30:00

LuckyStar
New member
De la: București
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 13

Re: MERCILON

yoyolina a scris:

exista posibilitatea sa fi avut ovare polichistice de la inceput, si sa fi revenit in respectiva pauza de 3 luni, la fel cum se poate sa fi aparut acum... cel mai bine tot dansa te poate lamuri, ea a vazut ce si cum.

Am ?nțeles...dar e normal să apară ?n doar trei luni (9 chisturi pe un ovar și 11 pe altul), av?nd ?n vedere că anticoncepționalele sunt administrate și pentru eliminarea acestor probleme? Adică...8 ani, mi se pare o perioadă destul de mare de administrare (aproape) continuă a pastilelor, ca să nu mai existe nici urmă de chist. C?t despre doamnele doctor, nu au știut ce să-mi răspundă, nici cea de la Euroclinic nici cea de la Romar (unde m-am dus special pentru această problemă) skitarg , de aceea, caut răspunsuri ?n altă parte. Am citit și eu că aceste chisturi...nu prea se știe de unde vin, ?nsă AC-urile ar trebui să rezolve problema, cel puțin ?n timpul administrării lor, nu?

Ultima oara a fost editat de LuckyStar (2011-09-29 15:31:03)


V-am adus mere de la teiul lui Creangă! big_smile

Offline

 

#346 2011-10-12 19:51:14

ana_d
New member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 45

Re: MERCILON

am o intrebare urgenta pentru o prietena: trebuie sa inceapa sa ia anticonceptionale; astazi a avut niste sangerari slabe, cum se intampla de obicei in cazul ei la menstruatie, dar nu este menstruatia propriu-zisa. menstruatia propriu-zisa ar trebui sa apara de maine. prima pastila o ia in seara asta, sau asteapta pana maine seara, cand este sigura 100% ca a venit menstruatia? mersi.

Offline

 

#347 2011-10-13 11:47:33

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: MERCILON

daca asa ii incepe menstruatia inseamna ca azi este prima zi, adica aseara a fost...
putea sa inceapa folia aseara, daca nu a inceput-o, sa o inceapa azi

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.