homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Este necesar cerclajul???pt doctoressa


#1 2010-10-10 10:49:16

iulia07
New member
Inregistrat: 2010-10-10
Mesaje: 5

este necesar cerclajul???pt doctoressa

buna ziua,am o mare nelamurire.Sunt insarcinata in 6 saptamani jumate si la eco de 6 saptamani doctorul mi-a spus ca imi va face cerclaj pe la mijlocul sarcinii,deoarece eu am colul moale.La mine au fost niste probleme si din aceasta cauza medicul mi-a sugerat cerclajul.
  Prima sarcina:am nascut in ianuarie 2007,la 37 de saptamai si 4 zile,cu dilatatie de col incepand cu 36 de saptamani jumate.Din pacate din cauza unor incompetenti,fetita nascuta la termeni si perfect sanatoasa s-a dus(lipsa de aparatura in clinica privata).Apoi am ramas insarcinata in aprilie 2007,la doar cateva luni de la nastere.Am nascut la fix 37 de saptamani tot o fetita,care acum are 3 anisori,dar am stat internata in spital 4 saptamani deoarece colul mi s-a deschis incepand cu saptamana 33 de sarcina.
   Acum,dupa aproape 3 ani de la ultima nastere sunt din nou insarcinata si medicul a zis ca si acum voi pati la fel,adica colul se va deschide inainte de termen.
   Eu totusi ma gandesc ca la a doua sarcina m-am dilatat mai repede deoarece am ramas insarcinata mult prea repede,la 2-3 luni dupa o nastere,deci era de asteptat sa nasc prematur(desi cu ajutorul medicilor si al lui Doamne Doamne am nascut la termen).Avusesem si o rana pe col pe care am cauterizat-o in 2008.
  Sunt f stresata de necesitatea unui cerclaj,si pana voi ajunge si la alt medic sa cer o parere,va rog sa ma ajutati dvs. cu niste sfaturi.

Offline

 



#2 2010-10-10 10:55:46

persifona
Vizitator

Re: este necesar cerclajul???pt doctoressa

iulia07, ii las link doctoressei

 

#3 2010-10-10 11:46:16

iulia07
New member
Inregistrat: 2010-10-10
Mesaje: 5

Re: este necesar cerclajul???pt doctoressa

multumesc mult

Offline

 

#4 2010-10-10 17:01:15

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: este necesar cerclajul???pt doctoressa

iulia de ce iti e frica de cerclaj? ai avut col dilatat prematur la ambele sarcini iar faptul ca ai ramas insarcinata atata de repede dupa prima nastere nu are legatura cu dilatatia colului prematur de la a doua sarcina. Slava Domnului ca te-ai dilatat dupa 34 de saptamani dar ce faci daca se intampla pe la 20 de saptamani? informeaza-te corect si ia decizia cea mai inteleapta puss


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2010-10-10 22:16:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: este necesar cerclajul???pt doctoressa

sunt de acord cu o'hara...nu ai de ce sa te sperii de ideea de cerclaj.
e foarte bine sa ceri si parerea unui al doilea medic insa merita de luat in calcul parerea medicului tau care pare a fi foarte pertinenta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-10-11 10:16:14

iulia07
New member
Inregistrat: 2010-10-10
Mesaje: 5

Re: este necesar cerclajul???pt doctoressa

multumesc fetelor pentru raspunsuri.Nu mi-e frica neaparat de cerclaj,de operatia in sine,caci pt copilasul meu fac orice e necesar....doar ca trebuie sa ma informez foarte bine despre riscurile acestei proceduri,ca sa fim bine si eu si bebe.Ma mai sperie gandul ca va trebui sa stau la pat dupa cerclaj,asta am citit pe forumuri...nu stiu daca e 100% adevarat,lucru care-mi va fi greu,dar il voi face ,decat sa ajung sa stau iar in spital,pt ca acum am un copil acasa care are nevoie de mine.
   Oricum daca dr imi recomanda cerclajul il voi face,dar vreau sa fiu foarte sigura ca am luat decizia corecta si ca dr imi recomanda ceva ce e neaparat necesar,si nu doar o masura de siguranta care ar putea fi evitata.

Offline

 

#7 2011-01-28 18:27:41

anamaria ste
New member
Inregistrat: 2011-01-28
Mesaje: 7

Re: este necesar cerclajul???pt doctoressa

buna fetelor! sunt noua aici! sunt foarte ingrijorata si stiu ca o discutie cu voi ma poate linisti.Am o sarcina de 18 saptmani.la ultimul control doctorul mi-a spus k am sarcina jos,trebuie sa am mare grija. de cateva zile am incput sa am dureri sub burtica,ma ineapa..etc,si am impresia uneori ca mi se intareste! i-am spus asta doctorului azi si mi-a spus sa maresc doza de arefam(precizez k de la inceputul sarcinii mi-a prscris arefam 200 dr administrate pe cale orala,2 pe zi) acum mi-a spus sa dublez doza iar dp o sapatamana sa ajung la 6 pastile! ma ingrijoreaza tare durerile..si nu stiu daca e norml ce m-a recomandat doctorul,am citit prospectul si nu e tocmai asemanatoare indicatia trapeutica!  sunt fff senibila acum si ma panichez! imi doresc din tot sufletul copilul asta.v rog ajutati-ma.Multumesc

Offline

 

#8 2011-01-28 18:42:58

iulia07
New member
Inregistrat: 2010-10-10
Mesaje: 5

Re: este necesar cerclajul???pt doctoressa

Buna.Si eu sunt intr-o situatie destul de frustranta,mi s-a indicat cerclajul la 16 saptamani,dar l-am amanat pana la 19 saptamani pt ca urmau sarbatorile de iarna.Din pacate la 19 saptamani a fost tarziu pt cerclaj pt ca aveam deja colul deschis pe interior mai mult de jumate,adica 2,5 cm deschis,restul 1,5 cm inchis.Am primit tratament 3 utrogestan 100 plus 3 nospa pe zi.Medicul a zis ca din cauza contractiilor nedureroase pe care le am,colul se deschide.pe langa tratament trebuie sa stau si in pat cat mai mult,sa ma odihnesc.Tratamentul si odihna au fost bune,deoarece dupa numai 5 zile colul imi era inchis de 3 cm,si mai ramasese deschis doar vreo 9 mm...cea ce e de bine.
  Tratamentul mi l-a dat un medic din cluj,conferentiar,deci nu orice medic,asa ca eu cred ca e ok.Doza de progesteron pe care o iau e de 300 pe zi.Arefamul are doza 200 pe capsula,iar la 6 capsule pe zi....parerea mea e ca e cam mult...si daca ai contractii e mult mai eficient nospa-ul,de care vad ca n-ai pomenit.

  Colul tau daca e inchis,e bine,nu prea ai de ce sa-ti faci griji.Durerea de burta o aveam si eu,dar era ca un junghi si ma durea doar in momentul in care stranutam,imi suflam nasul sau tuseam,dar medicul a zis ca-s ligamentele care se intind la inceputul sarcinii.

  Nu stiu cat de mult te-am lamurit,dar daca mai ai intrebari te ajut cu placere.

Offline

 

#9 2011-01-28 18:51:00

anamaria ste
New member
Inregistrat: 2011-01-28
Mesaje: 7

Re: este necesar cerclajul???pt doctoressa

offf,incepi sa ma linistesti!iau no spa la 8 ore! si pe mine ma dare cand stranut! dar acum ma doare permanent! e o durere in surdina,suportabila dar destul de dernjanta! de col deschis nu a pomenit nimic! banuiesc ca se vedea la eco,nu? mi-a recomandat sa renunt pt moment la elevit si sa-l reiau pe la 5 luni. nu stiu ce e cu durerile,cand stau in pat ma mai linistesc... multumesc iulia    smile

Offline

 

#10 2011-01-28 19:04:59

iulia07
New member
Inregistrat: 2010-10-10
Mesaje: 5

Re: este necesar cerclajul???pt doctoressa

Din cate imi amintesc si pe mine ma mai durea burta,asa o durere surda,pe la inceputul sarcinii si de obicei seara.Parerea mea e sa mai consulti un medic ,caci doza de progesteron mi se pare f mare,cea de 6 buc pe zi.Si pana una alta,odihneste-te cat de mult,fara efort,urcat scari,nervi sau stres.Apropo si eu am placenta joasa,asa am avut-o si la celelalte sarcini duse la termen.
  Colul se masoara cel mai bine la o eco transvaginala,dar se vede si ecografic,daca vrea medicul sa vada,caci nu toti vad  supa

Offline

 

#11 2011-01-28 19:15:32

anamaria ste
New member
Inregistrat: 2011-01-28
Mesaje: 7

Re: este necesar cerclajul???pt doctoressa

tu nu mai ai nevoie de serclaj,asta e un lucru bun nu? si eu m-am mirat de cantitatea de progesteron! nu stiu ce sa zic.daca tu ai dus o sarcina la termen cu placenta joasa inseamna ca si eu pot! sa dea dumnezeu sa se ridice! sper ca acum iti e mai bine si mai linistita..eu sunt tare zapacita dar incerc sa fiu optimista! sanatate pentru tine si bebi tai!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.