homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Uleiuri cosmetice-3


#39 2011-05-29 11:08:11

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Uleiuri cosmetice

pai mi-am facut crema de fata, ser de fata care este pur si simplu genial, crema emolienta pentru picioare ca ma freaca pantofii vara in draci... aaa sapun, balsam de buze si lotiune tonica  nails

si planuiesc sa fac si o crema de dupa soare pentru pielea arsa ca al meu e fff sensibil si se arde usor, asa ca vreau sa ii fac o surprinza tongue mai urmeaza sa mai fac pe masura ce imi vin idei tongue

as avea mult de povestit pe aici.... am cumparat o multime de uleiuri cosmetice, de catina, germeni de grau, struguri, sunatoare, migdale dulci, alune etc etc si uleiuri esentiale pentru arome si tipuri de ten. daca as sta sa povestesc cred ca as face un post kilometric tongue

ideea este ca se pot face in casa cosmetice foarte bune, desi initial investitia este mare spre foarte mare pentru ca trebuie sa cumperi o multime de lucruri, pe termen lung este foarte ok.

Ultima oara a fost editat de coraline (2011-05-29 11:42:40)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 



#40 2011-05-29 11:33:11

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Uleiuri cosmetice

si de unde iei retetele?


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#41 2011-05-29 11:42:14

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Uleiuri cosmetice

de pe net smile sau de la oameni care au mai facut


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#42 2011-05-29 11:54:53

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Uleiuri cosmetice

Am aruncat o privire rapida pe google dar acum nu am timp sa aprofundez cautarea. O sa caut zilele urmatoare.
Dar ... ce cantitate poti sa faci odata incat sa nu fie prea multa sa o arunci? Stiu ca am citit despre cosmeticele fara conservanti ca au un termen de valabilitate mult mai mic decat celelalte si se strica mai repede.
Poti sa faci o cantitate care sa te tina macar o saptamana?
Ma gandesc in principal la o crema de corp ca pe alea de fata nu le-as schimba acum.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#43 2011-05-29 12:22:59

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Uleiuri cosmetice

pai tinute la frigider tin cam 6 luni, inafara frigiderului tin 30 de zile. cand miros a ranced se arunca. pai eu folosesc cantitati mici, in functie de cat ulei pui iti ies si cantitatile. crema de corp (daca vrei crema) o vei face cu ceara de albine. daca vrei sa nu te complici poti face un ulei de corp care nu lasa pelicula grasa si este si mai hidratant.
oricum daca tii la frigider este mult mai bine si te si tine mult


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-05-29 12:50:14

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Uleiuri cosmetice

as vrea o crema de corp cu miros fresh, de fructe, de citrice, imi plac astea vara.
cele gen cocos, vanilie, ciocolata imi plac iarna.

o sa ma documentez, oricum  wink


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#45 2011-05-29 14:03:37

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Uleiuri cosmetice

eu alui meu o sa ii fac crema de dupa soare cu aroma de rozmarin si roinita big_smile si mie imi plac tot aromele citrice vara. serul de fata are aroma de lamaie si lavanda, sapunul de roinita si tea tree, totul a fost facut foarte fresh big_smile

am sa imi fac o crema de corp cu aroma mai senzuala, pentru seara tongue cand am chef sa ma rasfat. probabil aroma de cocos cu scortisoara. si balsamul de buze are arome de scortisoara pentru ca imi place prea mult


aa si mult pepene galben  drool muuulte produse cu aroma de pepene galben  drool sunt lesinata dupa el hjarta

multa bafta big_smile daca nu gasesti sau ai nevoie e sfaturi, lamuriri, stii unde ma gasesti big_smile

Ultima oara a fost editat de coraline (2011-05-29 14:06:07)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#46 2014-08-03 16:57:37

-=-baby_pink-=-
Insomniac member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 7743

Re: Uleiuri cosmetice

Buna fetelor.stiu ca multe din voi folositi uleiuri esentiale pe post de crema de fata,ulei de par,unt de corp ,etc.. as vrea sa stiu si eu de unde le luati la niste preturi mai bune si ce uleiuri va plac mai mult. kram


•Trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea,dar esti responsabil pentru ceea ce devii! •

Offline

 

#47 2014-08-04 09:51:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Uleiuri cosmetice

uleiurile esentiale sunt altceva, sunt foarte concentrate si nu se folosesc direct de piele, zici de uleiuri vegetale presupun
ce tip de ten ai ? daca e mixt sau mai gras cel mai bine merge uleiul de jojoba

Offline

 

#48 2014-08-05 02:08:00

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Uleiuri cosmetice

pentru pielea ochilor, ulei de argan sau de migdale dulci.
pentru corp, as vrea si eu niste idei. poate uleiul de masline, nu?
un pic offtopic: voi v-ati da cu ulei de canepa pentru disparitia alunitelor? nu e mai bine sa nu ne jucam cu adn-ul celular?

Offline

 

#49 2014-08-05 09:45:44

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Uleiuri cosmetice

Pentru corp, uleiul de masline e ok, daca suporti mirosul. Eu mai folosesc unturi de corp. Momentan am unt de cacao si de shea, pun cate putin din fiecare, le topesc la bain marie si le amestec, dupa care le intind pe corp. Miroase f frumos cel de cacao. Cel de shea nu are miros.

Nu am auzit de remediul asta cu uleiul de canepa. Daca as avea alunite mari, deranjante, mai degraba le-as scoate chirurgical. Nu am decat cateva alunite fff mici pe corp si nu ma expun la soare fara protectie 30.

Ultima oara a fost editat de heart_breaker (2014-08-05 09:47:34)

Offline

 

#50 2014-08-05 10:37:29

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Uleiuri cosmetice

Eu stiam de ulei de ricin, si nu pentru alunite, ci negi (skin tags, papiloma), nu cred ca dispar alunitele cu ulei si nu vad cum un ulei ar modifica ADN-ul
Pentru corp folosesc iarna mai ales uleiuri (shea, macadamia, cocos, unt de cacao - asta merge bine pe pielea umeda dupa dus), vara prefer lotiuni mai usoare
Uleiul de masline nu-mi place folosit asa direct, dar imi mai fac scrub-uri cu ulei de masline sau de cocos si zahar, plus un pic de ulei esential si ramane pielea foarte catifelata dupa dus

Offline

 

#51 2014-08-05 20:13:52

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Uleiuri cosmetice

E o intreaga "miscare" online cu uleiul asta de canepa, ca cica ar trata cancere de mai multe feluri (vizibile la nivelul pielii, din cate am inteles), prin faptul ca corecteaza adn-ul celular; datorita acestui lucru, ar atenua si alunitele (tumori benigne, pana la proba contrarie), dar nu mi se pare de joaca.
Mi-e ca "moda" asta a inceput de la confuzia ca aceasta canepa ar fi canabis (denumirea latina a canepii este "canabis sativa"); si ca cei care doresc sa se legalizeze marijuana (iarasi, nu stiu care este legatura dintre canabis si marijuana) au lansat niste informatii si niste videoclipuri (gen testimonials) cum ca de fapt marijuana ar trata epilepsia, iar "uleiul de canabis" sau cel de canepa (?) ar trata cancere si muuuulte alte afectiuni. Eram curioasa daca exista un strop de adevar in asta.

Pentru negi, am citit ca rostopasca e cea mai buna.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-08-05 20:23:33)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.