homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sangerare in zilele ovulatiei ,posibil avort spontan?


#1 2010-11-19 03:25:43

Daylin
New member
Inregistrat: 2010-11-19
Mesaje: 22

sangerare in zilele ovulatiei ,posibil avort spontan?

Buna seara , am si eu cateva intrebari .
Am un chist ovarian si de 1 an am luat Diane, doamna ginecolog mi-a spus sa renunt la anticonceptionale doar inaine cu o luna inainte sa concep sarcina.(asa am inteles eu ). Zis si facut , 29 octombrie  ultimul CM , pana in data de 9 noiembrie  am avut contacte neprotejate , in 10 noiembrie am calatorit o zii intreaga (ternul , avionul) seara m-am simtit rau  cu o durere puternica de cap si ca si cum aveam febra . In 11 nov am vazut ceva urme maronii , dar putine , in 12 -13 am avut sangerari ca si menstruatia si in 14 s-a oprit).
Este posibil sa fi facut un avort spontan? este de vina perioada apropiata a folosirii anticonceptionalelor sau calatoria? pana in ce perioada dupa concepere este cu risc calatoria cu avionul?MAi trebuie sa fac un test de sarcina?vreau sa fac un control dar mai trebuie sa astept inca 2 saptamani pana ma intorc in tara si intre timp nu stiu se sa facm sunt preocupata.
Ce ma sfatuiti sa fac ca sa pot ramane insarcinata in curand?
va multumesc

Offline

 



#2 2010-11-19 08:57:47

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: sangerare in zilele ovulatiei ,posibil avort spontan?

e posibil sa fie o dereglare de la oprirea pastilutelor ... cat despre avion eu stiu ca nu e voie cam 3 luni cel putin , dare de preferat sa nu fie deloc .


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#3 2010-11-19 09:09:46

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: sangerare in zilele ovulatiei ,posibil avort spontan?

Eu zic ca este foarte posibil sa fie dereglare dupa oprirea AC  nustiu

Petru sfaturi poti vorbi cu fetele de la aspirante, sunt sigura ca te vor ajuta!
Multa bafta!  goodluck  goodluck  goodluck


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#4 2010-11-19 13:40:04

Daylin
New member
Inregistrat: 2010-11-19
Mesaje: 22

Re: sangerare in zilele ovulatiei ,posibil avort spontan?

Va multumesc pentru raspunsuri , dar totusi daca era doar o dereglare al CM  este ciudat sa vina exact cand ar fii trebuit sa fie ovulatia ..

Offline

 

#5 2010-11-20 02:28:33

Daylin
New member
Inregistrat: 2010-11-19
Mesaje: 22

Re: sangerare in zilele ovulatiei ,posibil avort spontan?

Am facut astazi un test de sarcina care se poate face la orice ora , ca nu mai aveam rabdare sa astept pana maine. Rezultatul- negativ grater  .. Stiam eu , ca nu a putut sa mai fie o sarcina dupa sangerarea  avuta zilele trecute. Sper din tot sufletul sa fie doar o dereglare asa cum ati spus voi ..si sa nu fii pierdut o sarcina . ciudat in 29 ani am avut mereu grija de mine sa nu raman insarcinata  ca sa imi dau seama ca, atunci cand o doresti din tot sufletul , sa fie asa de greu de obtinut (citind din experienta fetelor de pe forum)Ma gandeam ca sarcina este ceva natural , dar devine un adevarat stres pentru a putea sa ramai insarcinata ,sa faci o gramada de analize, sa iei vitamine , sa masori temperatura bazala , sa faci teste pt ovulatie...Sa calculezi fiecare pas  hmm
Eu am inceput primul pas astazi  mi-am cumparat acid folic si voi continua sa citesc din povestirile voastre  ca sa fiu pregatita tummenupp

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-11-20 10:39:18

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: sangerare in zilele ovulatiei ,posibil avort spontan?

daylin daca ai avut sangerarea cand ar fi trebuit sa fie ovulatia, nu are cum sa fi fost avort spontan...pt ca la momentul ovulatiei nu esti gravida...abia in cateva zile se produce fecundarea ovulului si calatoria lui spre uter...si la 6 -10 zile de la ovulatie se produce nidarea (implantarea) embrionului in uter...practic pana la nidare nu esti insarcinata... daca nu se produce nidarea degeaba a fost fecundat ovulul, pt ca se elimina la menstruatie (care vine normal) fara sa ai habar de asta...
ar trebui oricum sa te duci la medic pt ceva investigatii, nici dereglarile hormonale nu sunt de ignorat...
stiu ca e greu sa astepti cand iti doresti asa mult un copil, si eu incerc de mai bine de 3 ani si nici prin cap nu mi-a trecut altadata ca va fi asa, dar numai cu rabdare vom reusi...insa eu stiu sigur ca vom reusi atata timp cat nu renuntam
multa bafta, capul sus si nu te lasa...va veni si bebe puss


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#7 2010-11-21 04:04:51

Daylin
New member
Inregistrat: 2010-11-19
Mesaje: 22

Re: sangerare in zilele ovulatiei ,posibil avort spontan?

Ciao Cris , iti multumesc pentru raspuns , acum m-am mai linistit citind raspunsurile voastre , sunteti toate niste dragute , ma bucur mut ca nu a putut fii avort (ma simt asa de prostuta ).saptamana viitoare merg la doctor la un control , sa vedem ce analize imi prescrie  dr. sa incep sa le fac . Voi face o pauza sa vad  cum se regulaza CM , tinand cont ca inainte sa iau anticonceptionalala nu aveam ciclul regulat  , sperand sa nu se mareasca chistul daca e de asteptat prea mult pt bebe.
iti urez multa sanatate si  multa bafta  puss

Offline

 

#8 2010-11-21 18:48:12

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: sangerare in zilele ovulatiei ,posibil avort spontan?

Daylin, daca inainte de AC nu aveai ciclul regulat, cu atat mai mult as spune ca a fost o dereglare hormonala...
Daca vrei sa afli mai multe, poti veni la topicul pentru aspirante la titlul de mamica, eu am invatat foarte multe de la fete...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#9 2010-11-25 22:37:30

Daylin
New member
Inregistrat: 2010-11-19
Mesaje: 22

Re: sangerare in zilele ovulatiei ,posibil avort spontan?

Buna fetelor, astazi am fost la control .chistul a disparut  rotfl  Si doamna doctor mi-a spus ca era o dereglare a CM , acum sa vedem, teoretic trebuie sa vina maine... dar mi-a spus dr. ca poate s-a schimbat data CM cu cea a ultimei singerari din 11noiembrie ...  de acum ma pun pe calculat si urmarit ovulatia  tongue
Ma alatur voua pe topicul pentru aspirante la titlul de mamica   puss

Offline

 

#10 2010-12-07 12:01:58

roxor
Membru
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 3

Re: sangerare in zilele ovulatiei ,posibil avort spontan?

Buna !Dupa un avort spontan - rezultatul biopsiei este urmatorul:
- Fragmente tisulare de culoare cenusie violacee;
-Endometrita postabortum cu tendinta la formarea de microabcese;
-Nu s-au evidentiat vilozitati placentare.
Stiti cumva ce semnifica ? Programare la doctor am tocmai saptamana viitoare...
Daca ma poate ajuta cineva cu o explicatie ..
Va multumesc !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.