homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ma simt singura-2


#20 2010-11-19 20:44:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ma simt singura

sweety, cred ca esti la alt topic decat ce cauti, nu stiu de ce... intrebari si raspunsuri e alt topic... tongue

anka, nu, nu cred ca au pb astea, cum zice si adina
offtopic ce mai faceti? a trecut vara si n-am facut copoul sad vina mea, stiu sad poate ma revansez acu in toamna


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#21 2010-11-19 21:03:37

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Ma simt singura

Adina, eu nu ma pricep la atitudinea barbatilor in sarcina,  dar daca as fi in locul tau, l-as pune sa citeasca topicul asta, in special ce ai scris tu. Poate asa intelege ca intr-adevar te doare ceea ce se intampla in relatia voastra.

Offline

 

#22 2010-11-23 18:27:47

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Ma simt singura

adina ce aproape identice sunt poestile noastre....a ta cu a mea...diferenta este ca eu nu sunt insarcinata doar atat...
eu am vb ffffff mult cu al meu...fetele de la infertilitate stiu mai bine...am tacut si am inghitit de mii de ori...cand am inceput sa-i zic verde-n fata deja nu-i mai placea dar uite ca acum,multumesc lui Dumnezeu totul e ok...adik mai ok decat inainte...vorbiti vorbiti vorbiti...
pune-i pliante despre sarcina in casa sa de-a de ele,fa-l sa le citeasca,pe calculator pune o poza de-a ta cu burtica goala tot felul de chestii de genul asta si vezi...poate poate.....


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#23 2010-11-27 20:25:28

indie
Full member
Inregistrat: 2008-02-15
Mesaje: 711

Re: Ma simt singura

Imi pare si mie rau despre ce citesc aici...
Adina, eu cred ca mai exista posibilitatea ca el sa fie un pic speriat de situatie, si de schimbarile care intervin acum in viata voastra. Exista un factor psihologic pe care l-am observat la mai multi prieteni de-ai nostri, cupluri: dupa nunta incepeau certurile. Pentru ca fiecare credea ca acum totul va fi altfel, ca vor si sot-sotie si ca lucrurile se schimba. De fapt, suntem aceeasi oameni, nu se schimba nimic si asta trebuie sa ne ramana in cap. Probabil se acol osi certurile voastre. Plus venirea lui bebe, poate l-a speriat un pic. Barbatii sunt niste copii mai mari. Dar sunt de acord cu ce zice Kata,trebuie sa-l scuturi un pic.


I'll be nice if you give me chocolate!
avem un puiutz de om bebe Oliver 21.05.2010

Offline

 

#24 2010-12-03 10:38:46

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Ma simt singura

am citit tot ce ati scris dar nu am mai postat nimic. nu am prea avut timp si nici spatiu. ne-am mutat si acum suntem in curatenie...
multumesc pentru ganduri si sfaturi.

am vorbit cu el cam de atunci. am spus fiecare ce il doare..
e clar ca nu gandim la fel. asta nu e nimic nou. stiam de mult dar amandoi am crezut ca rezolvam diferentele astea.
are niste idei fixe cu care ma exaspereaza. daca spun ceva asa trebuie sa ramana. indeferent despre ce vorbim. indiferent de ce intervine.
apoi e balanta. totul trebuie sa fie egal, de ce sa fi eu mai rasfatata ? indiferent de situatie...

in ultima vreme, dupa ce ne-am impacat, a fost mai dragut cu mine, mai grijuliu, dar ma tem ca nu va tine mult.
incerc sa mai vorbesc cu el. vreau sa ii propun sa facem asa: sa spunem frecvent ce ne deranjeaza unul la altul chiar daca sunt lucuri minore. eventual sa tinem un soi de jurnal. sa discutam despre tot.

si-a amintit de ziua noastra si m-a luat in brate grater hjarta

Ultima oara a fost editat de adina84 (2010-12-03 10:41:01)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2010-12-03 12:17:46

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Ma simt singura

katami a scris:

adina, eu sunt perfect de acord cu blue.

si adaug ca -  fara sa vreau sa fiu aia scarboasa care zice "vai ce rau iti va fi" (ca NU e asa) -  in momentul in care apare bebe fix de cimentat relatia cu sotul nu o sa-ti arda. Atunci o sa iti pese de copil, iar el va tb sa te ajute. Ultimul lucru de care ai nevoie ca proaspata mamica e sa te certi cu sotul!! Crede-ma, am trecut pe acolo (si al meu nu e neimplicat, e doar... neatent lol dar intetiile sunt cele mai bune din lume. si tot a iesit cu scantei).

Deci ia-l de guler ACUM, REPEDE... faza cu "atunci cand apare bebe toate vor fi roz" e o MARE ILUZIE.... e adevarat ca un copil cimenteaza relatia dintre 2 oameni, dar asta se intampla tocmai prin LUPTA COMUNA CONTRA FACTORILOR DE STRESS SI TENSIUNE CARE APAR. daca aceasta lupta comuna nu exista... in niciun caz nu va fi mai bine dupa nastere sad

Iar pt un copil trebuie NEAPARAT (eu una nu mi-am dat seama la timp cat de neaparat) ca TU sa fii calma si IUBITOARE. Adica NU merge, din pacate, cum  a zis x_ynna... ca "vei avea copilul si nu vei mai fi singura". Intr-un fel asa e... dar daca tu te refugiezi in copil, ii dai tzatza plangand sau rumegand la x treaba pe care ti-a facut-o "nenorocitul".... COPILUL SUFERA.... incredibil de fizic neutral

Asa ca eu zic... scutura-l bine, zi-i tot ce ai pe suflet... iar daca in micile certuri nu poti ceda si nu-l poti ierta.... mai bine lasa-l. Suna dur, dar copilul tau are nevoie de tine intreaga, nu descompusa.... iar a te refugia in el inseamna sa incarci un energetic micut, fara aparare, cu o tensiune ENORMA.... ceea ce numai bine nu ii va face.

iti doresc sa nu intelegi pe propria piele cum e ce ti-am povestit mai sus kram

kata, parcă fiecare cuvințel ar fi fost spus de mine smile, exact aceleași lucruri mă pregăteam să i le spun și eu adinei
eu abia azi am văzut acest topic și-mi pare f rău pt tine, adina  puss . știu că repet ce a spus kata, dar o dată cu apariția copilului, dacă lucrurile mergeau rău ?nainte ?ntre cei doi, după vor merge de 2-3 ori mai rău.
nu e greu să crești un copil, e foarte greu, e foarte solicitant, vei avea zile ?n care vei ur? pe toată lumea, vei pl?nge, vei răbufni și vei urla, poate, singură, așa că ultimul lucru de care ai nevoie e lipsa de ?nțelegere a bărbatului de l?ngă tine

am să-i mulțumesc ?n fiecare zi lui dumnezeu pentru bărbatul de l?ngă mine, pt că pe l?ngă faptul că a fost 100% implicat ?n sarcină, acum e 100% TATĂ și SOȚ. el face curat, m?ncare, piața, plătește facturi, ?mi cumpără tot ce am nevoie, mă ajută cu copilul, se scoală noaptea ?n zilele lui libere pt ea, ?mi e alături ca bărbat, ca tată, e atent cu mine, ?mi iubește noile forme și mă alintă de zeci de ori mai mult ca ?nainte, pt că i se pare că sunt mai frumoasă ca oric?nd, acum că sunt mamă, etc. și tot am zile ?n care-mi vine să-mi iau c?mpii, singură de dimineața p?nă la ora 16 cu cea mică, pt că e extrem de solicitantă
nu spun să fie toți ca al meu, pt că realizez că e imposibil, fiecare are un caracter diferit, dar măcar jumate din lucurile astea și tot ar trebui să le poată face, pentru a-ți ușura și ție viața și așa grea după o sarcină, c?nd poate răm?i cu niște kg ?n plus, cu alte forme, cu o mie de griji și un suflețel total dependent de tine

ai grijă și la depresia post-partum, e f periculoasă și se manifestă f ur?t, dacă sarcina a fost dusă ?ntr-un climat stresant ?n cuplu. p?nă și pe mine m-a ?ncercat vreo c?teva zile și n-am avut deloc probleme, așa că toate carențele trebuie să fie rezolvate p?nă vei naște, măcar să știi o treabă. sună dur, așa cum a zis și kata, dar copilul tău e pe primul plan, iar relația voastră e evident că nu mai e la fel și crede-mă că nici nu va mai fi, după apariția copilului. e ori mai rea, ori mai bună, dar niciodată la fel

ai spus că e balanță. zodiile nu sunt mereu definitorii, dar la balanțe să știi că nimic nu e egal. ți-o spune o balanță sadea. se va pune pe sine mereu pe primul loc, va avea mereu impresia că i se cuvine totul și că nu greșește niciodată, cu o singură excepție: dacă e femeie și devine mamă, moment ?n care copilul trece pe primul loc și lumea ei se schimbă radical.
baftă și curaj!  puss

Offline

 

#26 2010-12-03 12:30:22

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Ma simt singura

Adina, poate lucrurile incep sa se aranjeze usor si cu rabdare ;kiss;

Offline

 

#27 2010-12-03 13:04:11

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Ma simt singura

si eu sper sa fie mai bine..
am citit acum chestia cu balanta.. hmm.. sunt oameni si oameni. sotul meu e balanta si s-a implicat si inainte si acum dupa nastere.. si nu.. nu se pune deloc pe primul plan pe el ci pe noi 2.


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#28 2010-12-03 13:08:11

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Ma simt singura

asta ziceam și eu sanca, zodiile nu sunt mereu definitorii, dar și dacă ai baftă de un om care are din caracteristicile respectivei zodii...să te ții. și pe undeva ?l recunosc pe soțul adinei ?n mine, dar eu am reușit să mă schimb ?n timp, cu mult ajutor și ?nțelegere din partea soțului. iar acum, cu copilul, mă consider schimbată definitiv ?n bine

Offline

 

#29 2010-12-03 13:21:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Ma simt singura

anabella_n a scris:

[
, vei avea zile ?n care vei ur? pe toată lumea, vei pl?nge, vei răbufni și vei urla, poate, singură

vai, nu mai sunt singura in univers si mi-ai facut ziua mai buna kram (NU ma bucur de raul altuia!! doar de... intelegere) kram

adina, ma bucur mult ca e mai bine. las ca dupa nastere ai sa treci mai usor peste diferentele de opinii etc.... din simplul motiv ca si tu ai sa faci "abateri" de la propriile principii (eu pana sa nasc ma isterizam pt orice lucru lasat aiurea, pt mancarea uitata pe foc, pt ca a uitat x sau y chestie... acum, cand si eu fac asa.... mai tac big_smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#30 2010-12-03 14:30:39

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Ma simt singura

doamne și c?te momente de astea am avut, kata smile
dar trec precum vin, atunci c?nd mă uit la moaca lui cati hjarta

Offline

 

#31 2010-12-03 15:46:47

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Ma simt singura

Eu si acum ma isterizez pentru lucrurile lasate aiurea big_smile
Si chiar speram sa-mi treaca dar se pare ca nu a fie.

Offline

 

#32 2010-12-07 20:47:58

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Ma simt singura

http://www.roportal.ro/articole/depresi … i-3653.htm
adina, nu stiu in ce masura te poate ajuta acest articol insa nu vad ce rau ai face daca ai citi puss sper ca lucrurile sunt mai bune acum fata de ultima oara cand ai scris aici  kram

Offline

 

#33 2010-12-22 22:01:07

SofySofia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 812

Re: Ma simt singura

Pentru un barbat e o chestie soc atunci cand isi tine copilul in brate: s-a terminat cu joaca. Va renunta la pretentia de a fii bagat in seama pentru ca altcineva este de acum important winkwink

Ultima oara a fost editat de SofySofia (2010-12-22 22:01:32)


Strong reasons make strong actions!

Offline

 

#34 2011-01-14 01:00:24

eu_tatic?
Membru
Inregistrat: 2011-01-13
Mesaje: 1

Re: Ma simt singura

buna mamicilor am descoperit acest topic dintr-o prostie scriind pe google^ ma simt singur^ ,problema mea este ca in mom in care am inceput sa scriu aceste cuvinte sa adaugat un A  la sfarsitul cuvantului singur,deci CINEVA A MAI INITIAT ACEST SEARCH ...GHICITI CINE POATE FI ?...BINEINTELES SOTIA MEA....DECI INTR-ADEVAR MA INTERESEAZA SUBIECTUL PT CA IMI PASA.
Pe cat de surprinzator este subiectul pe atat de dureros este pt ca sincer imi pare rau ca treceti sau ati trecut prin aceste perioade asa ca o sa incerc sa va descriu ceea ce simtim noi barbatii.Nu sunt in aceeasi situatie ca a sotilor vostrii(pt ca nu sunt tatic ) dar oarecum inteleg profunditatea problemei,oricum ma voi adresa mai mult Adinei pt ca ea a deschis acest subiect.
Eu sunt casatorit de 8 ani si inca nu avem un copil pt ca simtim ca inca nu este momentul( bineinteles din motive oarecum" puerile" gen financiare ,nemultumiri prefesionale s.a.m.d) cu toate ca am momente in care  sentimentele  paterne isi fac aparitia in inima mea.Cat despre sotia mea nici nu se pune problema de a simti ceva privitor  la un bebe in viata noastra.Precizez ca iubeste f mult copiii si imi demonstreaza acest lucru de fiecare data cand intra in contact cu un copil avand o rabdare infinita cu ei ,reuseste mereu sa ii farmece si eu sunt f incantat de acest lucru ...chestia ciudata este ca eu nu am rabdare cu ei cu toate ca eu sunt cel care are sentimentele paterne...in fine sper sa nu fiu la fel si cu bebicul meu.Am mai uitat sa  precizez ca am varsta de 30 de ani si sotia 29 asta doar ca sa intelegeti mai bine situatia mea, in fine sa revin la problema voastra.Am observat ca sfaturile pt tine ADINA sunt pro si contra pt ca vin din diverse situatii ,unele mai bune altele mai rele dar pt mine lucrurile sunt clare.Daca ai incercat toate sfaturile mamicilor si nu ai obtinut nici un rezultat convingator este clar ca trebui sa faci ceva in acest sens.Trebuie sa te gandesti ca avem o singura viata de trait si noi avem dreptul de a fii fericiti pt ca timpul zboara f repede si nimeni si nimic nu trebuie sa ne rapeasca acest drept.Concluzia deci este ca trebuie sa actionezi cat mai repede inainte de a veni pe lume acest copil , atunci cu siguranta vei avea nevoie de tot sprijinul din partea sotului tau .As fi vrut sa fi stiut mai multe detalii despre casnicia ta gen de cand sunteti impreuna,varsta voastra,cum era el inainte pt ca m-ar fi ajutat mai mult in intelegerea problemei...in fine tu treb sa intelegi in primul rand daca el te iubeste aspectul cel mai important pt ca dragostea nu inseamna numai flori, zimbete, iubire, ci inseamna si lacrimi, dorinta, pasiune si nu in ultimul rand sacrificiu.Problema sotului tau a prins proportii cu trecerea timpului? pt ca daca este asa inseamna ca v-ati casatorit la o varsta f frageda sau el nu a inceput viata de cuplu destul de matur.E posibil ca el sa simta ca nu a simtit viata in totalitate ma refer la perioada dinainte de casnicia voastra,e posibil si faptul ca el nu a avut o viata sexuala f activa ,ma refer la cunoasterea a mai multor partenere, caractere  si de aici incep sa se contureze anumite prbleme in mintea lui legate de nemultumirea in sine fata de viata.O casnicie necesita f multa maturitate si trebuie sa fia cladita de doi parteneri care au o la baza o vasta experienta de viata.Acum cu venirea copilui pp ca este si mai speriat pt ca este trezit total la realitate si a realizat ca toate lipsurile pe care el le are nu le va mai completa,e posibil ca sa simta ca vrea dependenta,libertate.Daca el te iubeste atunci  trebuie sa faca anumite sacrificii si sa accepte situatia,trebuie sa se resemneze oarecum pt ca nu a fost fortat sa intre in acest "joc" al vietii.Sfatul meu este sa te gandesti bine la fericirea ta pt ca tu esti cea  mai importanta, este viata ta si indiferent de situatie tu trebui sa fii pe primul loc .Nu vreau sa cataloghezi iubirea de sine drept egoism pt ca nu este asa,exista prioritati.Daca se va ajunge la divort nu trebuie sa iti fie frica de nimic ,uite am citit un articol interesant poate te va ajuta sa intelegi mai bine problema(http://www.sensart.ro/despre-divort.html)
Sper sa fi fost destul de explicit si sper sa ti se rezolve problemele
Salutarile mele mamicilor o s amai revin pe aici si sper sa nu fii creat alte probleme
P.S. O chestie citita de ceva timp ,sper sa va placa ce a scris acest poet:Definiţia iubirii este aşa : puţin alb, un cer greu, nefericirea. Apoi, o ploaie mică, amestec de gheaţă, carne şi vers, durere scursă.
Ce contează scadenţa, at?ta vreme c?t există magia ? Nu-i ?ntrebare cu răspuns care să nu alunge praful mincinos, plin sau gol, milă necrezută, absurd de mult. Toate ?ntrebările sunt vinovate.

Mi-am făcut un inventar aici, unde scriu : e un dor ars, aruncat pe masă, eşti tu, goală şi un văl aspru. ?ntr-o altă lume am fost poet. Am avut at?t succes ?nc?t cafeneaua mea preferată a ars. Să nu uiţi !
Definiţia iubirii nu ţine cont de stih, titlurile alunecă pe treptele rupte, pe rolul sf?rşitului de vis. Aproape că nu mai cred ?n nimic. Fiecare clipă e o cameră umplută cu tine, flacără ce pl?nge, terminaţia disperării. Aseară am pl?ns.
Ce dacă uşa infernului e mereu ?ntredeschisă, ce dacă speranţa a plecat pe mare ? ?ntrebările urcă dealul abrupt, crezul tresaltă, degetele se ?nnoadă. De v?nzare a mai rămas numai sufletul. Cu sunetul la maxim, cu mine, fără tine.

?ntr-o altă lume am fost pictor. Te-am desenat fără culori, te-am inclus ?n dreptul meu la s?mbătă. ?ntr-o altă lume ţi-am fost z?mbet.
Definiţia iubirii e ca o cutie : ?năuntru e o c?rpă aruncată printre jarii necuraţi, purifică visul păm?ntul, suie calea prăpastia. Dincolo de tine nu mai e nimic. Dumnezeu există.
?n calea mea stau două lucruri : ochii răi şi vara. ?n ochii răi se sting valurile mării, iar vara? dorm. Dorm şi c?ntecele se ?neacă.. Nu-mi lua elanul.

Definiţia iubirii este aşa : tu şi eu.

Offline

 

#35 2011-01-14 01:24:55

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Ma simt singura

tu taticule nu cumva esti defapt sotul adinei si ai inflorit o mica poveste la inceputul postarii tale?


ps: nici o femeie insarcinata nu isi doreste sa auda de varianta divort wink

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2011-01-14 01:25:43)

Offline

 

#36 2011-01-14 11:04:23

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Ma simt singura

sleeping_beauty a scris:

ps: nici o femeie insarcinata nu isi doreste sa auda de varianta divort wink

Te contrazic. Eu aveam momente in care cautam pe google ce se va intampla cu bebicul, daca divortez inainte de a naste. Si vorbesc absolut serios  butter


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#37 2011-01-14 11:26:43

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Ma simt singura

blue eu sunt convinsa ca in sufletul tau sperai ca lucrurile sa fie mai bine si sa nu ajungi la divort...in sensul asta m-am referit...era mai util daca venea cu niste sfaturi nu cu idei din acestea de consolare ca nu a mers si ca hai repede la divort

Offline

 

#38 2011-01-14 12:43:06

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Ma simt singura

eu_tatic. iti raspund la cele cateva intrebari: suntem impreuna de 6 ani si ceva, ne-am casatorit acum 9 luni. 

situatia descrisa de mine in primul post pare sa se mai fi ameliorat (dar vorba aia, "nu zi hop, pana nu..."). ne intelegem mai bine, nu ne-am mai certat de cateva saptamani. e mai apropiat de mine, ma menajeaza mai mult, se apropie si de burtica acum, vorbim despre bebe, vrea sa se asigure ca voi naste in cele mai bune conditii (plecarea la Bv care este destul de costisitoare), si ar mai fi...

la divort m-am gandit si eu la inceputul sarcinii si credeam ca nu mi-e frica. imi este frica, dar asta nu inseamna ca voi trai oricum numai ca sa evit un divort. daca la un moment dat nu se va mai putea, chiar si cu bebe la mijloc, voi face pasul asta. si cred ca si el gandeste la fel.
problema cea mai mare la el este orgoliul nemasurat, care nu isi are rostul intre noi doi si egoismul lui. iar eu am facut niste greseli si am lasat lucrurile sa-mi scape de sub control.
nu vreau sa mai rascolesc iar si sa intru in detalii.
multumesc oricum pt sfaturi si pt interes.

Ultima oara a fost editat de adina84 (2011-01-14 13:02:18)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.