homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Karissa - Yasmin sau Triquilar?


#1 2010-12-09 18:15:28

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Karissa - Yasmin sau Triquilar?

Buna ziua.

Incerc sa expun pe scut problema mea.

Iau anticonceptionale de mai bine de 5 ani. Am inceput si Logest, din cauza spotingului am trecut pe Yasmin, din cauza lipsei menstrei am trecut pe Novynette si apoi pe Karissa.

Dupa o pauza de 7 luni am ramas gravida. In timpul alaptarii am luat Cerazette, timp de 2 luni. Cand am terminat cu alaptatul mi s-a prescris Logest. Bineinteles ca am avut spotting si am trecut pe Karissa. Toate bune si frumoase, dar pe langa o pofta de mancare incredibila si kilogramele acumulate, mestruatia este aproape inexistenta de mai bine de 3 luni. Adica doar cateva picaturi, cat sa stiu ca mi-a venit, dar nimic mai mult.

Am ajuns din nou la dr si mi s-a prescris Yasmin...spunandu-i ca as incerca totusi si altceva, in conditiile in care am mai luat acum ceva timp si nu a fost totul perfect, mi=a prescris Triquilar.

Problema este ca eu stiu ca cele pe care le-am luat eu pana acum sunt monofazice si am citit ca Triquilarul este trifazic, oare este ok sa il iau in conditiile descrise mai sus? Oare asta este raspunsul la problemele mele? Sau sa incerc din nou cu Yasmin.

Sincer, sunt in ceata rau si chiar nu mai pot ajunge din nou la dr, stie toata lumea cat e de greu cu un copil mic dupa tine.

Poate ma ajuta si Doctoressa cu o parere, nici nu stiu ce sa mai zic sau fac.

Mai mentionez ca analizele mi-au iesit ok, am colesterolul si trigliceridele marite pe fond de stres cu asta mica si iau Omega 3. In rest toate sunt bune. La controlul gineco toate sunt ok, si Pap si secretie. Am probleme cu greutatea, probleme pe care le-am avut intotdeuana, sunt cu mult peste greutatea normala.

Astept si eu o parere. Multumesc anticipat tuturor.


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 



#2 2010-12-09 18:19:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Karissa - Yasmin sau Triquilar?

de ce nu mergi la doctoressa la cabinet, daca esti din Bucuresti ?

Offline

 

#3 2010-12-09 19:36:59

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Karissa - Yasmin sau Triquilar?

Sunt tocmai in capatul celalalt al Bucurestiului, nu am masina si mi-e aproape imposibil sa ajung cu cea mica dupa mine, in conditiile in care o cresc singura si nu am cu cine sa o las. De aia incercasem sa aflu ceva pareri pe forum.


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#4 2010-12-10 12:01:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Karissa - Yasmin sau Triquilar?

draga mea, in afara de faptul ca nu inteleg absolut deloc de ce te supara pe tine ca ai menstra redusa cantitativ si ce nevoie ai putea avea de o menstra abundenta, trebuie sa iti spun ca, de vreme ce yasmin ti-a oprit odata menstra de tot o va face si a doua oara(nu ca ar avea vreo semnificatie patologica asta insa tu nu asta vrei).
ca sa ai menstra pe care ti-o doresti(desi repet, nu inteleg de ce ti-ai dori-o) solutia sunt contraceptivele trifazice, de tipul triquilar


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2010-12-10 12:43:39

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Karissa - Yasmin sau Triquilar?

Multumesc mult de tot pentru raspuns.

Stiu ca menstra redusa cantitativ nu este o problema in sine, dar sunt luni in care aproape ca lipseste cu desavarsire, doar o picatura doua, si avand in vedere ca mai sunt zile in care nu respect ora sau mai uit sa iau pastila, e destul de greu psihic vorbind sa stau cu sufletul al gura sa nu fie vorba despre o sarcina nedorita. Asadar, e vorba numai si numai de confortul meu psihic....ca sa zic asa.

Inca odata multumesc.

Si inca o intrebare: pot incepe sa iau Triquilar dupa puza de 7 zile? E ok asa, se mentine protectia ca si la schimbarea intre cele monofazice?

Ultima oara a fost editat de alexamelin (2010-12-10 12:46:03)


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-12-10 18:14:05

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Karissa - Yasmin sau Triquilar?

alexa, la ce farmacie ai gasit triquilar? ca eu de 2 luni nu l-am mai gasit in nici o farmacie si am trecut pe tri regol (acelasi lucru)

Offline

 

#7 2010-12-10 20:12:39

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Karissa - Yasmin sau Triquilar?

sleeping_beauty a scris:

alexa, la ce farmacie ai gasit triquilar? ca eu de 2 luni nu l-am mai gasit in nici o farmacie si am trecut pe tri regol (acelasi lucru)

Pai nu am cautat, pentru ca inca nu eram hotarata ce sa iau.


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#8 2010-12-10 20:22:50

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Karissa - Yasmin sau Triquilar?

alexamelin a scris:

Multumesc mult de tot pentru raspuns.

Stiu ca menstra redusa cantitativ nu este o problema in sine, dar sunt luni in care aproape ca lipseste cu desavarsire, doar o picatura doua, si avand in vedere ca mai sunt zile in care nu respect ora sau mai uit sa iau pastila, e destul de greu psihic vorbind sa stau cu sufletul al gura sa nu fie vorba despre o sarcina nedorita. Asadar, e vorba numai si numai de confortul meu psihic....ca sa zic asa.

Inca odata multumesc.

Si inca o intrebare: pot incepe sa iau Triquilar dupa puza de 7 zile? E ok asa, se mentine protectia ca si la schimbarea intre cele monofazice?

Da, e corect sa le incepi dupa pauza de sapte zile.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#9 2010-12-11 21:37:48

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Karissa - Yasmin sau Triquilar?

si din pacate si eu stiu ca triquilar nu se mai gaseste...tri-regol insa da si e practic acelasi produs, fabricat de alta firma


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2010-12-11 21:48:46

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Karissa - Yasmin sau Triquilar?

am fost disperata cand am vazut ca nu se mai gaseste triquilar, sunt singutele cu care m-am inteles bine din cate am incercat, sper sa nu dispara si triregol. Doc, mai exista si alte a.c. cu aceeasi compozitie ca aceste doua? e suficient un raspuns afirmativ sau negativ ...eventual a.c. cu compozitie relativ asemanatoare?

Offline

 

#11 2010-12-12 08:17:41

daenarys
Vizitator

Re: Karissa - Yasmin sau Triquilar?

Sleep,di cate stiu eu nu mai sunt alte ac trifazice asemanatoare....astea 2 plus milligest sunt sg contraceptive trifazice de la noi.ma rog acum a mai ramas doar tri regrol si miligest smile

 

#12 2010-12-13 18:49:37

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: Karissa - Yasmin sau Triquilar?

mersi frumos ptr raspuns dae puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.