homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebare anticonceptionale


#1 2010-12-19 01:06:03

tibimia
New member
Inregistrat: 2010-12-10
Mesaje: 8

intrebare anticonceptionale

buna..am si eu doua intrebari dc mi-a fost rau am avut stari de greata .. totusi am luat pastila la ora 21 si in timpul noptii pe la 2 asa am varsat.. credeti ca e vreo problema? si pot sa iau pastila intr-o zi cu vreo doua ore mai devreme... se poate intampla ceva? Multumesc

Offline

 



#2 2010-12-19 01:41:54

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: intrebare anticonceptionale

ti-am raspuns dincolo.
e suficient sa pui intrebarea intr-un sg loc si ti se va raspunde.
citeste regulamentul wink

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2010-12-19 01:42:17)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#3 2010-12-19 17:14:48

purple_flower
Full member
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 261

Re: intrebare anticonceptionale

Buna seara fetelor !
Am si eu o problemuta legata de ac Novynette pe care le folosesc...
Sambata seara am fost plecata de acasa la o petrecere , si in loc sa le iau la ora 20:00 cum obisnuiesc, le-am luat dupa 6 ore...
Vreau sa va intreb daca urmatoarele 7 zile este nevoie sa folosesc protectie suplimentara intrucat am inteles ca Novynette au o concentratie slaba de hormoni si ma gandesc ca e posibil ca efectul pilulei de vineri seara sa se fi dus demult...


Va multumesc frumos  puss

Offline

 

#4 2010-12-19 17:38:17

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: intrebare anticonceptionale

aseara am uitat sa iau pastiluta nr 15 din folia de mercilon...am luat o azi, insa au trecut 12 ore...ce trebuie sa fac in continuare?


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#5 2010-12-19 17:44:35

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: intrebare anticonceptionale

purple, daca ai intarziat 6 ore protectia s-a mentinut, nu trebuie sa intarzii mai mult de 12 ore

onyca, daca ai depasit 12 ore trebuie sa te protejezi suplimentar 7 zile, adica pana inghiti 7 pastilute....daca urmeaza perioada de pauza poti sa iei in plus pana se fac 7 pastilute dintr-o folie de rezerva si apoi sa faci pauza


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-12-19 18:48:12

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: intrebare anticonceptionale

pe prospect la mercilon scrie astfel:
"Un comprimat uitat in saptamana 3
Puteti alege una dintre urmatoarele optiuni, fara a fi nevoie sa utilizati metode contraceptive suplimentare:
1. Administrati comprimatul uitat imediat ce va amintiti (chiar daca aceasta inseamna sa administrati 2 comprimate in acelasi timp) si administrati urmatoarele comprimate la ora obisnuita. Incepeti urmatorul blister imediat ce blisterul actual se termina, deci fara pauze intre blistere. Este posibil sa nu aveti sangerare de intrerupere (sangerare menstruala) pana la sfarsitul celui de al doilea blister, dar puteti avea mici sangerari (pete) sau sangerari neregulate in zilele de administrare a comprimatelor.

Sau
2. Intrerupeti administrarea de comprimate din blisterul current, aveti o perioada de 7 zile fara comprimate (calculati si ziua in care ati uitat sa administrati comprimatul) si continuati cu urmatorul blister. Cand urmati aceasta metoda, puteti sa incepeti intotdeauna blisterul urmator in aceeasi zi a saptamanii asa cum v-ati obisnuit.
- Daca ati uitat sa administrati comprimatele dintr-un blister si menstruatia asteptata nu apare in primul interval de pauza obisnuit (fara comprimate), puteti fi gravida. Spuneti medicului dumneavoastra inainte de a incepe urmatorul blister."


mi se pare asa nesigur..


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#7 2010-12-19 18:49:28

daenarys
Vizitator

Re: intrebare anticonceptionale

ce e asa de nesigur?protectie suplimentara 7 zile si nu ai probleme smile

 

#8 2010-12-19 19:20:19

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: intrebare anticonceptionale

pai pe prospect spune cu totul altceva...ori iau pastiluta si apoi nu fac pauze intre blistere..ori fac pauza acum..


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#9 2010-12-19 19:51:14

purple_flower
Full member
Inregistrat: 2008-03-09
Mesaje: 261

Re: intrebare anticonceptionale

dea_di a scris:

purple, daca ai intarziat 6 ore protectia s-a mentinut, nu trebuie sa intarzii mai mult de 12 ore

onyca, daca ai depasit 12 ore trebuie sa te protejezi suplimentar 7 zile, adica pana inghiti 7 pastilute....daca urmeaza perioada de pauza poti sa iei in plus pana se fac 7 pastilute dintr-o folie de rezerva si apoi sa faci pauza

Multumesc frumos pentru raspuns , am priceput  puss

Offline

 

#10 2010-12-19 20:11:02

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: intrebare anticonceptionale

cu placere purple puss

onyca, nu stiu ce scrie pe prospect...ideea cand uiti o pastila e sa te protejezi suplimentar pana inghiti 7 pastile! poti sa faci cum ti-am spus eu, adica sa iei in plus pastile de pe o alta folie pana se fac 7 si apoi sa faci pauza.....ori daca ti se pare mai sigur nu mai fa pauza, uneste doua folii! dar si prima metoda e la fel de sigura!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#11 2010-12-19 22:35:05

Izza_bella
Full member
Inregistrat: 2010-12-07
Mesaje: 310

Re: intrebare anticonceptionale

hey as avea si eo o intrebare si m.am gandit s o pun aici decat la celalalt topic care e ft ft plin tongue .
nu stiu daca a mai pus cineva aceasta intrebare,deci scuze dak o repet.
de cateva luni tot incerc anumite pastile de slabit,curele nu m slabesc deloc nici acelea dramatice,sport nu prea m pricep plus nu prea am timp nici s merg la sala..asa ca am incercat pastilele de slabit.
am luat unele cu ananas si otel,mai rau imi dadeau senzatie d foame lol ,apoi super slim..care cand le.am luat in pauza de 7 zile nu am avut nici o reactie adversa,dar imediat c am inceput s iau anticonceptionalele am avut dureri de cap,ameteli,stari de voma deci am renuntzat la ele.
acum iar capsula de slabit care e renumita pt efectele ei : minim 4 kg-maxim 12 kg date jos intr`o luna.eo nu am slabit decat 1 kg intr`o luna de cand le iau  skitarg .
Asa ca intrebarea mea e : anticonceptionalele afecteaza pastilele de slabit?

Mentionez ca iau ac Mercilon si ca acele pareri despre cat slabesti de la acele pastile nu sunt luate de pe net ci de la prietene(chiar si mama mea big_smile ) care le.au folosit.


cold

Offline

 

#12 2010-12-20 08:48:25

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: intrebare anticonceptionale

in primul rand nu-ti distruge sanatatea cu pastile de slabit! adopta mai bine un regim de viata sanatos si incearca sa faci miscare acasa daca nu ai timp sa mergi la sala.

anticonceptionalele, oricare ar fi ele, reactioneaza diferit la fiecare organism. daca cineva a slabit sau s-a ingrasat de la ele nu inseamna ca la fel vei pati si tu... sper, deci, sa nu iei anticonceptionale de capul tau...

Offline

 

#13 2010-12-20 10:22:37

Scarletgirl
New member
Inregistrat: 2009-01-07
Mesaje: 86

Re: intrebare anticonceptionale

salut.. am postat si in alta parte si nu mi s-a raspuns.. am sters postul de acolo

Am uitat sa iau penultima pastila de pe folie (cea de miercuri). Apoi am luat joi pastila de miercuri, crezand ca e.. miercuri (nu ma judecati, am avut o perioada grea). Apoi, vineri, n-am mai luat nimic pentru ca stiam ca vineri incepe pauza. Si am ramas cu o pastila neluata deloc, iar duminica mi-a venit desi trebuia sa imi vina azi. Atunci m-am uitat la folie si am vazut ca am ramas cu o pastila neluata.

Ce sa fac acum? Inteleg ca o sa iau 7 pastile pana sa fiu din nou protejata. Dar cand incep sa le iau? Incep normal? Ce fac cu pastila uitata de tot? Cred ca organismul meu a resimtit ca am terminat pastilele dupa ce am uitat-o pe aceea, din moment ce mi-a venit cu o zi mai devreme. Sunt confuza rau de tot.

Ultima oara a fost editat de Scarletgirl (2010-12-20 10:24:11)

Offline

 

#14 2010-12-20 11:01:35

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: intrebare anticonceptionale

dea_di a scris:

cu placere purple puss

onyca, nu stiu ce scrie pe prospect...ideea cand uiti o pastila e sa te protejezi suplimentar pana inghiti 7 pastile! poti sa faci cum ti-am spus eu, adica sa iei in plus pastile de pe o alta folie pana se fac 7 si apoi sa faci pauza.....ori daca ti se pare mai sigur nu mai fa pauza, uneste doua folii! dar si prima metoda e la fel de sigura!

deci...am luat pastiluta uitata a doua zi, insa trecuse 12 ore, restul care au mai ramas in folie (ultima spatamana de luat pastilute inainte de menstra) le iau normal la ora stalita initial.in tot acest timp protectie suplimintara?..mai fac pauza intre blistere sau nu?


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#15 2010-12-20 12:04:36

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: intrebare anticonceptionale

scarlet, fa pauza normal si protejeaza-te suplimentar pe timpul ei si pe primele 7 pastilute din noua folie

onyca, cate pastilute mai aveai in folie fara pastila uitata?


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#16 2010-12-20 12:59:39

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: intrebare anticonceptionale

6 pastilute ..sunt la ultima saptamana in care iau pastilute, urmeaza apoi sapt de pauza


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#17 2010-12-20 13:02:22

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: intrebare anticonceptionale

bun! ia cele 6 pastilute si apoi, in loc sa incepi pauza, mai ia o pastiluta de pe o alta folie pe care apoi o tii de rezerva! si faci pauza cu o zi mai tarziu!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#18 2010-12-20 13:08:57

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: intrebare anticonceptionale

deci sambata seara trebuia sa iau pastila la ora 22..am uitat de ea si am luat o a doua zi, duminica la ora 14.00...pastla de duminica am luat o normal la ora 22...restul de pastile care mi au ramas din folie le iau la ora stabilita initial...mai e nevoie de inca o pastila in plus? sau e de ajuns daca ma protejez in urmatoarele 7 zile?


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#19 2010-12-20 13:15:04

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: intrebare anticonceptionale

deci inca o data! cand uiti o pastila protectia se restabileste dupa ce inghiti 7 pastile corect! tu prima pastila pe care ai luat-o corect a fost aia de duminica seara, la 22! trebuie sa mai iei luni, marti, miercuri, joi, vineri si sambata pastile ca sa se restabileasca protectia! tie cand ti se termina folia? daca ti se termina vineri mai trebuie sa iei o pastila sambata, de pe o alta folie! asta tot incerc sa-ti explic!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.