homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Relatie sau casatorie intre cumnati


#1 2011-02-03 19:14:47

cata_a
New member
De la: suceava
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 43

relatie sau casatorie intre cumnati

este voie sa aiba o relatie sau sa se casatoreasca 2 cumnati? ce parere aveti?

Offline

 



#2 2011-02-03 19:18:40

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Stiu ca biserica interzice asta. Poate s-o mai fi schimat regulile, du-te si intreaba


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#3 2011-02-03 19:23:56

cata_a
New member
De la: suceava
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 43

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

este cazul unor vecini , pe care eu i-am descoperit intamplator, iar ceilalti din fam lor nu stiu nimic. parca de cand stiu de ei nu mai am liniste

Offline

 

#4 2011-02-03 19:29:41

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

dar de ce nu mai ai tu liniste de ce fac niste vecini?
biserica probabil nu accepta asta dar nu cred ca e problema nimanui ce fac ei


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#5 2011-02-03 19:33:27

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

bubutadana a scris:

dar de ce nu mai ai tu liniste de ce fac niste vecini?

Subscriu !
Atat timp cat nu se casatoresc nu cred ca e vreo problema.
LE: si la urma urmei e pacatul lor.. si au constiinta.

Ultima oara a fost editat de QueenOfRoses (2011-02-03 19:34:16)


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-02-03 19:34:36

cata_a
New member
De la: suceava
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 43

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

sora fetei in cauza este cea mai buna prietena a mea, si nu stie nimic. oricum nu ar fi de acord cu relatia lor.

bubutadata: daca nu era prietena mea nu ma interesa. nu sunt asa de curioasa ce fac vecinii.

Ultima oara a fost editat de cata_a (2011-02-03 19:36:28)

Offline

 

#7 2011-02-03 19:38:47

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Pai ai doua variante. Ii spui si o sfatuiesti sa vorbeasca cu ei si sa nu faca scandal. Ori nu-i spui, si vorbesti cu fratele ei si luati o decizie impreuna.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#8 2011-02-03 19:48:46

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Dupa cum a spus si Bubutadana e strict problema lor.Sunt oameni mari capabili de propia raspundere.Parerea mea este cu toate ca fata este prietena ta e sa nu te bagi in chestia asta.E problema ei daca ea nu accepta aceasta relatie si pana la urma nici nu are dc sa accepte ca doar 2 persoane se iubesc una pe alta.Au si ele dreptu la o viata a lor nu?Ghinionu este doar ca s-a nimerit sa fie cumanati.Eu nu vad un pacat prin asta...a iubi o persoana si cealalta sa-ti raspunda la fel (in cele din urma fara sa vrei) este cv frumos nu un pacat.


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#9 2011-02-03 19:52:34

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Daca stau sa ma gandesc la o fraza care a spus-o Asd, referritor la faptul ca nu este un pacat pentru ca se iubesc. Asa e, Biserica ne invata ca Dumnezeu e iubire, si Deus. ne invata si daruieste iubirea intre oamenii, din dragoste pentru noi. Asa ca, daca Deus. e iubire, de ce ar fi pacat ?


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#10 2011-02-03 20:32:41

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

tu ai spus ca este vorba de niste vecini si nu mai ai liniste de cand ai aflat
de aceea am afirmat ca nu cred ca este problema ta
daca iti este prietena, ii spui


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#11 2011-02-03 20:34:15

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

cata eu zic ca nu e treaba ta sa te bagi, fiecare este stapanul propriului destin

Offline

 

#12 2011-02-03 23:42:10

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

la o adica, daca biserica nu este de acord, ei nu au voie sa fie impreuna? asta e, nu se casatoresc religios, mare paguba. prea multa importanta pentru ce... daca vor sa fie fericiti impreuna, doar nu or sa se desparta ca asa le zice un preot. si mama dupa primul divort biserica nu i-a permis sa se mai casatoreasca, asta nu a oprit-o in a face nunta cu tata, insa nu religioasa. cum ar fi fost sa ramana singura toata viata ca nu o lasa biserica

si eu zic ca nu e treaba ta cata, tu nu ai nici o implicare in situatia asta, este decizia lor si vor anunta deciziile lor atunci cand vor fi ei pregatiti.

Ultima oara a fost editat de coraline (2011-02-03 23:45:44)


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#13 2011-02-04 00:31:42

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Da eu nu inteleg o chestie: daca ei doi sunt cumnati, inseamna ca cel putin unul din e casatorit. Ca eu asta stiu ca inseamna cumnat de ex: sotul surorii mele mi-ar fi cumnat. Si atunci cum m-as putea eu casatori cu el? Ca asta e bigamie deja ...


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#14 2011-02-04 09:35:38

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

nu kath
sa zicem ca ea e sora miresei si el e fratele mirelui..
ai inteles?


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#15 2011-02-04 12:39:53

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Eu nu inteleg altceva... sunt rude prin alianta, nu de sange. Care e problema atunci? In cate filme si seriale (a se citi telenovele) din diferite tari nu am vazut chestia asta... Dar in Romanica totul e posibil.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#16 2011-02-04 13:32:47

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Prin casatorie apar si rude spirituale. Cumnatul iti devine frate spiritual. Cel mai bine ar fi sa ceara sfatul unui preot. Si nu va mai dati cu presupusul ca Biserica accepta sau nu. A intrebat cineva? Biserica sfatuieste si o face bine, pentru a pastra sanatatea fizica si sufleteasca a omului. Sunt preoti cu care poti discuta...si sa stiti ca se pastreaza secterul acestor conversatii. Putina cultura nu ar strica nimanui in acest sens.
Si inca o chestie...IUBIREA asta e chiar iubire sau fapul ca e interzis o face mai ...placuta. Asa e omul constituit. Si inca ceva, omul mai are si ratiune nu numai instincte ca de aia ne numim oameni.
Daca iti e prietena vorbeste cu ea, sfatuieste-o sau o iei de mana si mergeti sa vb cu un preot, eventual din alt cartier sau sat daca e asa de mare problema. Ca noi romanii ne cam cramponam de ce zic vecinii.


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#17 2011-02-04 15:54:55

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

Mie personal, astea cu nu ma lasa Biserica sunt prostii, cel putin in cazul de fata. Ce sa-ti spun, acu oamenii aia doi trebuie sa se ascunda ca vezi-Doamne, nu-i lasa Biserica sa fie impreuna. Ce treaba au oamenii aia doi ca fratii lor sunt casatoriti!? Eu sunt o persoana credincioasa, insa nu sunt de acord cu toate aberatiile scornite de popi si de babe!

Ultima oara a fost editat de V's bunny (2011-02-04 15:55:48)

Offline

 

#18 2011-02-04 16:19:05

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

dar daca iei situatia in care doua surori/frati se indragostesc de doi frati/surori ...  atunci tot pacat este ? acum daca sotia / sotul calca stramb cu fratele/soara sotului/sotiei  in cazul asta e lipsa de respect fata de partener , pentru ca persoana care inseala putea sa se orienteze catre alt amant/amanta

Offline

 

#19 2011-02-04 18:42:17

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: relatie sau casatorie intre cumnati

V's bunny a scris:

Mie personal, astea cu nu ma lasa Biserica sunt prostii, cel putin in cazul de fata. Ce sa-ti spun, acu oamenii aia doi trebuie sa se ascunda ca vezi-Doamne, nu-i lasa Biserica sa fie impreuna. Ce treaba au oamenii aia doi ca fratii lor sunt casatoriti!? Eu sunt o persoana credincioasa, insa nu sunt de acord cu toate aberatiile scornite de popi si de babe!

total de acord  tummenupp  tummenupp

eu nu inteleg asta cu mersul si vorbitul cu preotul...ca sa ce? ca sa pot sa imi fac o familie trebuie sa cer permisiunea bisericii, nu pot sa imi vad de viata mea daca nu imi zice un preot ce sa fac inainte? nu stiu, credinta asta devine deja cam dusa la extrem, parca deja o dam in obsesie. una doua, orice problema ar fi, fuga la preot ca stie el mai bine.
am vazut ce bine stiu preotii aia sa fie pedofili sau sa omoare oameni bolnavi legandu-i de cruci. preotii sunt oameni, atata tot. au facut o facultate ca orice om, nu s-au nascut cu stea in frunte.

este problema lor daca vor sa se iubeasca sau nu si parerea mea este ca nu ar trebui sa se bage nimeni intre ei. oricum ei vor face ce doresc si cum se simt ei mai bine, oricate rude si prieteni or sa intervina.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.