homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

DESORELLE


#1 2011-02-17 16:32:55

Miss.Andreea
New member
Inregistrat: 2010-11-17
Mesaje: 8

DESORELLE

Buna ziua!

Am fost la un cabinet de planning si mi s-a recomandat Desorelle, dar cand am cautat pe internet informatii despre anticonceptionalele astea am gasit ca sunt cu o concentratie de hormoni foarte mare, ca pot avea foarte multe efecte secundare si ca sunt de obicei recomandate celor care nu au ciclul menstrual regulat. Mai pe scurt, cam din tot ce am citit am inteles ca nu mi s-ar potrivi deloc aceste anticonceptionale si imi este cam teama sa incep sa iau.

Offline

 



#2 2011-02-17 16:47:58

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: DESORELLE

Sincer ... nu cred ca stii tu mai bine decat medicul ce ti se potriveste si ce nu. Si cu atat mai putin daca te bazezi pe informatiile de pe net, care nu intotdeauna sunt avizate.

Medicul a avut unmotiv pentru care ti-a recomandat aceste pilule. Cat despre efecte secundare, ... absolut toate contraceptivele au efecte secundare, mai ales in primele trei luni de administrare, nu numai Desorelle.

Sfatul meu este sa asculti sfatul medicului si nu internetul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2011-02-17 16:55:09

Miss.Andreea
New member
Inregistrat: 2010-11-17
Mesaje: 8

Re: DESORELLE

Nu m-am bazat pe informatii de pe net spuse de oameni neavizati, ci pe ce spunea doctoressa, ca raspuns unei alte fete, si anume "printre altele:.ciclul menstrual neregulat/singerare menstruala redusa(3-4 zile)/reactivitate vaginala redusa la stimuli erogeni(lubrifiere dificila declarata), sini mici...in principiu in absenta nodulilor mamari, ne indeamna sa ne gindim spre o doza mai maricica de estrogen...mai tine si de fler si de bunavointa medicului...ar mai fi si altele...spune-le prietenelor tale ca nu se studiaza in facultate, se fac niste studii complementare postuniversitare de contraceptie"

De asta spun ca nu stiu daca mi s-ar potrivi, pentru ca nu mi se potriveste absolut nimic din ce scrie acolo, iar Desorelle are doza destul de mare de estrogen... Chiar nu stiu ce sa fac..

Ultima oara a fost editat de Miss.Andreea (2011-02-17 17:37:49)

Offline

 

#4 2011-02-18 10:29:21

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: DESORELLE

daca medicul tau ti le-a recomandat ia-le

Offline

 

#5 2011-02-18 15:47:43

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: DESORELLE

Buna.Imi cer scuze daca deranjeaza pe cineva ca intreb aici insa cred ca nu are rost sa deschid alt topic.Am si eu o intrebare referitor la fetele care au luat Marvelon 21 si l-a inlocuit cu Desorelle,v-a venit menstruatia in saptamana de pauza?


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-07-12 21:55:19

alexandra_g
New member
Inregistrat: 2010-08-26
Mesaje: 15

Re: DESORELLE

Buna fetelor!
Sunt si eu la primul blister de Desorelle pe care de fapt l-am terminat acum 5 zile, vineri, cand am luat ultima pastiluta.
Intrucat sunt mai "novice" ca sa zic asa intr-ale AC, am cateva nelamuriri.... este posibil sa nu imi vina ciclul in saptamana asta de pauza? Daca nu imi vine, incep al doilea blister in ziua in care trebuie sa il incep sau sa astept pana imi vine? Intreb pentru ca de obicei inainte sa imi vina am ceva simptome gen mici crampe, dureri de cap... insa zilele astea nu am simtit nimic....
Si inca o chestie "ciudata" ca sa zic asa: peste tot pe acest forum citesc despre tot felul de efecte adverse cu care fetele se confrunta in primele luni de AC...eu insa nu am avut nimic,nici macar o durere de cap sau altceva, era ca si cum nici nu le luam (ceea ce in momentele mele de paranoia ma ducea cu gandul la faptul ca poate nu si fac efectul)....Si ca sa n o mai lungesc mult, v as fi tare recunoscatoare daca mi-ati da cateva sfaturi sau pareri... principala mea grija e ce fac daca nu imi vine ciclul pana sambata(?)cand trebuie sa incep cel de al doilea blister.... Va pup!!

Offline

 

#7 2011-07-13 08:09:54

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: DESORELLE

cand iei AC sindromul premenstrual se diminueaza si dupa un timp nu mai simti absolut nimic inainte sa-ti vina. Pana sambata are timp sa iti vina si eu zic ca va veni sigur. Chiar daca esti la prima folie nu e obligatoriu sa ai niciun efect advers, nici macar spotting, ceea ce inseamna ca tie ti se potrivesc acele AC. nu mai fi speriata fiindca daca le-ai luat corect esti protejata 365 zile/an


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#8 2011-07-13 08:50:53

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: DESORELLE

Nici eu n-am avut nimic in primele luni smile ma rog, putin, dar foarte putin spotting in primele 2 saptamani de pastile, dupa care totul a fost mai mult ca ok; daca nu iti vine zilele astea, incepi noul blister normal, dupa pauza smile Daca nici luna viitoare nu iti vine in saptamana de pauza, du-te inapoi la planning.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#9 2011-07-14 22:16:00

alexandra_g
New member
Inregistrat: 2010-08-26
Mesaje: 15

Re: DESORELLE

Fetelor, mi a venit big_smile ... finally!

Offline

 

#10 2011-08-31 13:38:13

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: DESORELLE

Buna ziua. Dupa ce v-am stresat luni, cu atatea postari, am rasfoit putin (mai mult) forumul si sunt in dubii. Primele antibebe pe care le-am luat au fost Novynette. Cand au fost scoase de pe piata, ginecologul care mi le-a prescris (doctora mamei - dansa a fost primul ginecolog la care am mers)mi-a spus sa iau Desorelle. Am luat Desorelle 2 luni dupa care a urmat pauza (facusem 6 de cand le luam, gincologul meu mi-a spus sa fac pauza si am facut). La controlul periodic (dupa cele 6 luni) ginecologul meu mi-a spus ca Desorelle are o concentratie mai mare de hormoni si sa schimb cu Yasmin sau Mercilon. Avand in vedere ca nu am auzit lucruri prea bune despre ultimele doua, si nici nu m-am simtit rau dupa Desorelle (era ca si cum as fi continuat cu Novynette), nu prea as vrea sa renunt la el. Ideea este urmatoarea : Am sfaturile a doi medici diferiti, care mi-au recomandat 3 tipuri de antibebe : Desorelle, Mercilon, Yasmin. Ce imi recomandati sa fac? smile

Offline

 

#11 2011-08-31 13:43:17

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: DESORELLE

desorelle nu e aceeasi chestie cu novynette, intradevar au o concentratie mai mare; mercilonul este echivalentul novynette.

http://www.anticonceptionale.ro/forum/p … tiei.html#


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#12 2011-08-31 13:44:20

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: DESORELLE

Nici eu nu prea inteleg doctorii astia...eu zic sa iei ce ti-a recomandat si daca nu te simti bine cu ele poti reveni la Desorelle


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

#13 2011-08-31 13:49:01

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: DESORELLE

Stiu ca nu sunt aceeasi chestie. Dar de Mercilon, respectiv Yasmin am auzit lucruri urate. Si asta spuneam, nu le-as schimba pentru ca n-am avut probleme cu Desorelle. Insa, cu riscul de a ma repeta, sunt 2 doctori diferiti, 3 pastile diferite. Nu le iau dupa ureche, tocmai ca toate AC-urile au fost recomandate! Si raman cu buza umflata nestiind ce sa fac lol

Ultima oara a fost editat de Blue-Snowflake (2011-08-31 13:50:14)

Offline

 

#14 2011-08-31 13:51:54

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: DESORELLE

atunci ramai cu astea daca ti-e bine cu ele smile si nu inteleg o chestie... daca pana si desorelle au concentratie mare de hormoni in opinia lui, care este logica in a-ti recomanda yasmin?
in fine forgetit parerea mea e sa ramai cu desorelle.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#15 2011-08-31 13:56:07

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: DESORELLE

Sunt doi doctori diferiti, am specificat asta. Problema a fost in felul urmator : m-am pricopsit cu niste chisturi ovariene acum 2 ani, am luat Novynette la recomandarea ginecologului mamei (le-am luat 3 luni, cum mi-a spus, si le-am intrerupt, virgina fiind si neavand o relatie stabila). Anul acesta, incepand cu ianuarie am avut niste dureri ingrozitoare de ovare si ajungand la alt ginecolog, mi-a prescris acelasi lucru : Novynette. In momentul in care acestea s-au retras de pe piata, am sunat ginecologul mamei care mi-a recomandat Desorelle. Insa la controlul periodic, ginecologul meu mi-a spus de Yasmin/Mercilon. D-aia sunt pareri diferite lol Sper ca m-am facut inteleasa. Stiu ca e un amestec de date, dar am schimbat ginecologul din cauza faptului ca trebuia neaparat sa fac o eco.

Offline

 

#16 2011-08-31 13:57:46

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: DESORELLE

ginecologul meu mi-a spus ca Desorelle are o concentratie mai mare de hormoni si sa schimb cu Yasmin sau Mercilon

la asta ma refeream tongue din chestia asta se intelege ca acelasi medic care a spus ca desorelle au conc. mare ti-a recomandat yasmin smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#17 2011-08-31 14:04:02

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: DESORELLE

Acum am inteles, si da, ai dreptate. Aceeasi doctora care a zis ca Desorelle au concentratie mare de hormoni mi-a spus sa iau Mercilon sau Yasmin. lol Acum eu sunt in dubii, nu stiu ce ar trebui sa fac.

Cu riscul de a o da in Offtopic, dupa cum am spus, luni am luat Postinor-2. Eh, e miercuri si nici urma de acea "sangerare". (Ginecologul mamei mi-a spus ca daca in 10 zile de la prima pastila de Postinor-2 nu apare, sa fac un test de sarcina, avand in vedere ca eram in perioada fertila. ) Din cate am inteles, nu este obligatorie, dar intrebarea mea aduce tot la AC-uri. Pot incepe cu ele la urmatoarea menstruatie? (dupa calculul meu, ar trebui sa vina pe 11, dar nu stiu daca isi face de cap, sau vine la tanc)

Offline

 

#18 2011-08-31 14:06:13

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: DESORELLE

teoretic poti, daca sangerarea apare in perioada normala, se poate considera menstruatie.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#19 2011-08-31 14:07:06

Blue-Snowflake
New member
Inregistrat: 2011-08-29
Mesaje: 25

Re: DESORELLE

Am inteles, multumesc frumos smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.