homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4-55


#1027 2011-09-08 19:57:07

taisha
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-01-17
Mesaje: 2199

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Si mie mi se pare aiurea rau cu banii separati. Eu inca nu m-am mutat cu prietenul, dar cand o voi face, cu siguranta banii vor fi la comun. Si parintii mei tot asa fac, cand iau salariile scot banii, ii pun la comun, si din ei platesc facturi, mancare, benzina, si ce mai trebuie.
O familie inseamna sa imparti cu celalt totul, casa, bani, greutati, bucurii nustiu

Offline

 



#1028 2011-09-08 19:58:38

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Fix la un copil ma gandeam si eu, Poke...Si la cumpera un cuplu cu banii separati pampers, lapte praf etc etc
Nu ca ar fi o tragedie ca fiecare sa aiba banii lui, dar ptr mine ar fi putin ciudat. Si daca eu imi termin salariul, ii cer cu imprumut sau cum??
Sau cand mergem la o zi de nastere/nunta/botez?? Cum facem? Punem jumi-juma?

Si nu mi se pare absolut deloc ciudat sa imi iau pantofi/haine/medicamente din salariul lui. E al nostru. Nu exista notiunea de " banii mei". Probabil e atat de mult timp de cand avem banii la comun, incat mi se pare absurd sa fie altfel lol

Offline

 

#1029 2011-09-08 20:11:37

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

yeap, pampersi si ce mai trebuie copilului se face jumate-jumate ...si daca unul ramane fara bani celalalt il ajuta ...fara imprumut sau ceva de genul ... dar clar asa se face mult mai tare diferentierea care aduce mai multi bani in casa  nustiu


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

#1030 2011-09-08 20:12:53

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Fiecare cum se simte mai confortabil, pana la urma!

Offline

 

#1031 2011-09-08 20:30:13

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Mai, si mie mi se pare ok sa avem banii la comun, sa nu ma intelegeti gresit, doar ca mi se pare complicat din pdv organizatoric.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1032 2011-09-08 20:55:44

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

atunci salariul unuia cheltuit pe toate(mancare, utilitati, iesiri, chiloti si sosete) si al celuilalt pus deoparte.gata, problema e rezolvata

Offline

 

#1033 2011-09-08 21:28:07

princ3s
Full member
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 378

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

4 Dreamgirl- suntem ortodoxi, cununia civila inainte cu o luna de cea religioasa
4 iris- sincer ai dreptate ii multumesc Lui Dumnezeu ca mi-a ajutat sa am noroc de o iubire asa frumoasa
4 Monica999- da asa este, desi nu pot sa vb de nunta ca imi dau lacrimile  ma si enervez  skitarg ,restaurant am gasit se numeste unique-salon unique,am semnat contractul am dat avansul,mai ramane avansul la lautari si cameram+foto,
Dap noi avem buget la comun ,fiecare isi ia ce doreste  si cati banuti ii trebuie .


hjarta Eu m-am nascut sa te iubesc ! hjarta
gravida 14+

Offline

 

#1034 2011-09-08 21:56:30

Dreamgirl
Full member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 209

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

deci,cununia religioasa este pe 8 septembrie sau cea civila?in caz de e cea religioasa,in calendarul ortodox,in ziua de 8 septembrie este praznic imparatesc si nu se fac nunti la biserica..de asta am intrebat.


Sunt femeia visurilor tale.Sa nu cumva sa uiti acest lucru daca nu vrei sa devin femeia cosmarurilor tale.

Offline

 

#1035 2011-09-09 12:15:01

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

kathrynn, chiar nu e nici o banca care sa ofere cont comun pe bune? Ca in afara exista asa ceva, chiar cont comun pentru intrari de salariu. Si cu doua carduri pe acelasi cont. Macar chestia cu doua carduri ar trebui sa fie posibila, asa cand vin salariile bagati pe toate pe un cont cu cardurile si gata.

Eu nu pot sa imi imaginez un cuplu casatorit cu banii jumate jumate, pentru ca nah, daca te gandesti sa cumperi o casa, si unul are salariul mai mic si nu isi permite sa dea jumate, ce faci? Sau o masina, sau o groaza de chestii. Plus, daca femeia ramane insarcinata si vrea sa stea cu copilul acasa primii doi ani atunci iar, ce se intampla? Practic nu  poti sa iti faci planuri de viitor. Parerea mea.

Offline

 

#1036 2011-09-09 13:14:57

Valentinaaa
Full member
Inregistrat: 2009-02-03
Mesaje: 511

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

doua carduri pe un cont este posibil si la noi.
asa avem noi,doua carduri pe contul sotului + un card pe contul meu, amandoua sunt de salariu, dar la noi nu se pune problema de impartit, fiind zile diferite, salariul meu este de cheltuiala si al lui de facturi, rate...etc.


Nu e niciodata prea tarziu sa fii ceea ce ai fi putut fi.

nails

Offline

 

#1037 2011-09-09 14:30:29

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

monica, nu stiu ca n-am cercetat problema in profunzime, dar stiu ca se poate asa cu 2 carduri pe un cont, asa ne gandeam si noi sa facem doar ca la noi e mai complicata treaba cu veniturile deocamdata (prefer sa nu intru in detalii).

am auzit si eu de familii casatorite in care cei doi au banii separat, dar nu ii cunosc personal asa ca nu pot sa ii intreb cum fac, mai exact. cert e ca o situatie tare aiurea , ca sa nu zic anormala ...


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#1038 2011-09-09 16:08:37

princ3s
Full member
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 378

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Dreamgirl a scris:

deci,cununia religioasa este pe 8 septembrie sau cea civila?in caz de e cea religioasa,in calendarul ortodox,in ziua de 8 septembrie este praznic imparatesc si nu se fac nunti la biserica..de asta am intrebat.

Doamneee asa este,doamneee, sun la rest. sa schimb data

Ultima oara a fost editat de princ3s (2011-09-09 16:24:08)


hjarta Eu m-am nascut sa te iubesc ! hjarta
gravida 14+

Offline

 

#1039 2011-09-09 16:39:04

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

pai da nu ti-a spus preotul cand ai fixat data cu el ca nu se poate pe data aceea? sau n-ai vb cu el?


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#1040 2011-09-09 16:40:48

Dreamgirl
Full member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 209

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

princ3s a scris:

Dreamgirl a scris:

deci,cununia religioasa este pe 8 septembrie sau cea civila?in caz de e cea religioasa,in calendarul ortodox,in ziua de 8 septembrie este praznic imparatesc si nu se fac nunti la biserica..de asta am intrebat.

Doamneee asa este,doamneee, sun la rest. sa schimb data

nu trebuie sa te panichezi.toate se rezolva.eu stiam asta pentru ca si eu am vrut la inceput pe 8 septembrie si am vazut ca nu se poate.eu am pe 15 septembrie nunta.sper sa rezolvi cu restaurantul  smile


Sunt femeia visurilor tale.Sa nu cumva sa uiti acest lucru daca nu vrei sa devin femeia cosmarurilor tale.

Offline

 

#1041 2011-09-09 16:46:19

princ3s
Full member
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 378

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

dpoamne ce zapaceala, am intls ca se poate face nunta anul viitor in sept pe data de 8 sept sfanta marie mica, pe data de 14 nu ,cand este inaltarea sfintei cruci :)doamne deci merg acum la 17.00,deja imi tremura picioarele, am sunat si la rest si au spus ca mai au loc lier in sala resp pe 15 sepp grater((((((((((((((((((am plecat, REVIN cu detalii grater((

Ultima oara a fost editat de princ3s (2011-09-09 16:48:00)


hjarta Eu m-am nascut sa te iubesc ! hjarta
gravida 14+

Offline

 

#1042 2011-09-09 16:49:45

Dreamgirl
Full member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 209

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

eu ti-am spus din ce stiu de la preotul meu...pe 7 si 8 septembrie si pe 13 si 14 septembrie nu se fac cununii religioase.eu am spus doar pur informativ.tu hotarasti cand faci smile


Sunt femeia visurilor tale.Sa nu cumva sa uiti acest lucru daca nu vrei sa devin femeia cosmarurilor tale.

Offline

 

#1043 2011-09-09 16:58:10

Dreamgirl
Full member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 209

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

am gasit si un articol
"Atunci cand stabiliti data casatoriei, mai ales daca sunteti de religie ortodoxa, este bine sa luati in calcul zile in care nu se oficiaza cununii religioase.
Se stie ca Biserica Ortodoxa a randuit pentru credinciosii crestini anumite zile si perioade de post. Pentru crestini postul este o porunca, dar nu o porunca absurda prin care Dumnezeu voieste sa-si arate puterea de stapan, ci o porunca izvorata din iubirea de oameni a Creatorului, care stie cele mai bune mijloace pentru curatirea si sfintirea oamenilor. Toate legile bisericesti - printe care si obligatia postului - se stabilesc spre folosul credinciosilor si in spatele acestor legi se gaseste nevoia fiecarui om de a trai cat mai aproape de Dumnezeu si de a scapa de toate rautatile ce stau in calea comuniunii omului cu Dumnezeu.
Postul mai poate fi vazut si ca un exercitiu al vointei. Cel care reuseste sa renunte la un anumit fel de mancare, va castiga astfel puterea de a renunta la orice fel de indemn sau pofta ce aprinde in el pacatul.

In mod obisnuit nu se fac nunti (cununii religioase) in urmatoarele zile si intervale de timp:

    *
      In toate zilele de post de peste an: cele patru posturi mari ( Postul Pastelui, Postul Craciunului, Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel, Postul Adormirii Maicii Domnului) si toate zilele de miercuri si vineri de peste an (in afara celor notate cu Harti)
    *
      In zilele praznicelor imparatesti si in ajunul lor. Praznicele Imparatesti ale Bisericii Ortodoxe sunt cele mai importante sarbatori ale anului liturgic. Dintre acestea, sapte sunt praznice in onoarea Domnului nostru Iisus Hristos iar cinci sunt in onoarea Maicii Domnului, impreuna constituind cele Doisprezece Praznice Imparatesti: Nasterea Maicii Domnului, Inaltarea Sfintei Cruci, Intrarea in Biserica a Maicii Domnului, Nasterea Domnului (Craciunul), Botezul Domnului, Intampinarea Domnului, Buna Vestire, Duminica Intrarii Domnului in Ierusalim, Inaltarea Domnului, Pogorarea Duhului Sfant, Schimbarea la Fata, Adormirea Maicii Domnului).

Conform calendarului crestin-ortodox pe 2012 nu se savarsesc cununii in urmatoare zile si intervale de timp:

    *
      Taierea-imprejur a Domnului  - (1 ianuarie 2012): este sarbatoarea randuita in amintirea taierii-imprejur dupa trup a Domnului nostru Iisus Hristos ca prunc.
    *
      Boboteaza (6 ianuarie 2012 ) si in Ajun -  (5 ianuarie 2012): se praznuieste botezarea Domnului Iisus Hristos de catre Sfantul Ioan Botezatorul in raul Iordan si inceputul propovaduirii timpurii a lui Hristos.
    *
      Intampinarea Domnului - (2 februarie 2012) si in Ajun (1 februarie 2012): se sarbatoreaste Aducerea la Templu a Pruncului Iisus sau Intampinarea Domnului si este unul din Praznicele Imparatesti ale Bisericii Ortodoxe.
    *
      Saptamana lasatului de carne - (20 - 26 februarie 2012): o saptamana pregatitoare pentru inceputul Postului Mare.
    *
      Postul Sfintelor Pasti - (27 februarie - 14 aprilie 2012): Postul Pastelui (Postul Mare sau Postul Patruzecimii) este cel mai lung post din calendarul crestin-ortodox si dureaza sapte saptamani.
    *
      Sfintele Pasti - (15 Aprilie 2012): Invierea Domnului Iisus Hristos din morti este cea mai importanta sarbatoare pentru crestinii ortodocsi.
    *
      Saptamana Luminata - (16 aprilie - 21 aprilie 2012): Saptamana de dupa Pasti este socotita Saptamana Luminata fiindca e toata scaldata in Lumina Invierii.
    *
      Inaltarea Domnului - (24 mai 2012): Praznic Imparatesc care cade la 40 de zile dupa inviere.
    *
      Pogorarea Sfantului Duh - Rusaliile - (2 iunie 2012): Praznic Imparatesc care cade la 50 de zile dupa Inviere.
    *
      Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel - (11 - 28 iunie 2012): Sfintii Apostoli Petru si Pavel, care se sarbatoresc la 29 Iunie al fiecarui an, au propovaduit amandoi Evaghelia cu mult zel.
    *
      Postul Adormirii Maicii Domnului - (1-14 august 2012): Adormirea Maicii Domnului este unul din Praznicele Imparatesti ale Bisericii Ortodoxe, sarbatorita in 15 august.
    *
      Taierea capului Sfantului Ioan Botezatorul - (29 august) si Ajun (28 august): Ioan Botezatorul a fost ucis pentru ca i-a adresat reprosuri aspre lui Irod Antipa, care, contrar Legii, se casatorise cu Irodiada, sotia fratelui sau. Prin viata, dar si prin moartea sa, Sfantul Ioan Botezatorul ramane cunoscut ca un Profet al lui Iisus.
    *
      Nasterea Maicii Domnului - (8 septembrie) si Ajun (7 septembrie): este cea dintai mare sarbatoare din cununa Sfintilor de peste an este sarbatoarea Nasterii Maicii Domnului.
    *
      Inaltarea Sfintei Cruci - (14 septembrie): este cea mai veche si cea mai importanta dintre sarbatorile crestine inchinate cinstirii crucii lui Iisus.
    *
      Postul Nasterii Domnului - (14 noiembrie - 24 decembrie 2012): a fost randuit de Biserica pentru a pregati pe crestini pentru serbarea marelui praznic al nasterii cu trup a Domnului Iisus Hristos.
    *
      De la Nasterea Domnului pana la Botezul Domnului - (25 decembrie 2012 - 6 ianuarie 2013): intre Craciun si Boboteaza nu se oficiaza de asemenea cununii.

Fiind o institutie divina este firesc sa fie oficiata casatoria cu toata increderea si maretia inaintea lui Dumnezeu, dupa toate legile bisericesti. Asadar casatoria este un legamant inaintea lui Dumnezeu si Dumnezeu este martor. Este firesc si frumos ca acest legamant sa fie oficiat inaintea Martorului principal, care totdeauna vegheaza si va veghea asupra mirilor ce au incheiat legamantul.
Chiar daca din perspectiva religioasa nu se pot oficia cununii in zilele mentionate mai sus, totusi pentru cununii civile nu exista interdictii; ziua casatoriei civile este marcata de legalizarea relatiei la Oficiul Starii Civile."


Sunt femeia visurilor tale.Sa nu cumva sa uiti acest lucru daca nu vrei sa devin femeia cosmarurilor tale.

Offline

 

#1044 2011-09-09 20:41:47

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Eu cu iubitul meu ne intelegem foarte bine (acum, ca s-a terminat cu nemultumirile tuturor si ne lasa si celoalti sa supravietuim si noi) si nu ne gandim caree, cum si ai cui bani ii chletuim. Eu momentan sunt studenta si am bani ce reusesc sa strang, economii ale mele de care stim doar noi si e obicei plateste el iar cand se intampla s anu aiba pun si eu. Mi se pare anormal ca intr-o familie sa fie notiunea de ""banii mei si banii tai". Atunci de ce se mai numeste familie?


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#1045 2011-09-09 21:33:23

princ3s
Full member
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 378

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Doamne deci am fost la preotul de la Biserica SF Vineri si din contra era f bucuros ca am ales aceasta data cand sarbatorim Nasterea Maicii Domnului, a spus ca daca era post,Inaltarea Sfintei Cruci  sarbatori in luna sept  si nunta era in una din aceste zile nu se putea , deci am sunat-o iar pe dna de la rest si a ramas tot pe 8Septembrie...am mai plans si azi  skitarg  skitarg


hjarta Eu m-am nascut sa te iubesc ! hjarta
gravida 14+

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.