homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4-79


#1483 2012-08-12 20:40:09

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Annabel, da, sunt intr-o febra teribila cu ganduri si aranjamente. Am incins netul cu cate chestii am cautat de cand ne-am hotarat smile la fel ca si Giz, multe lucruri vor fi facute de noi. Mult mai personal si, de ce sa nu spun si asta, mai ieftin smile si cum nu am rabdare, normal ca am inceput sa ma agit sa aleg, sa sortez etc...si sa ma frustrez ca majoritatea chestiilor va trebui sa le fac de-abia de la inceputul anului pentru ca toata lumea imi spune ca e PREA DEVREME!! lol
Am vrut sa angajam un wedding planner independent, dar dupa o prima discutie cu ea mi-am dat seama ca putem sa ne descuram si singuri. Si am 'angajat' una dintre domnisoarele de onoare sa se ocupe de multe lucruri alaturi de mine pentru ca lucreaza intr-o locatie unde au loc frecvent nunti si petreceri. Ea mi-a recomandat si un Dj bun, tot ea imi va recomanda si un make-up artist care face si coafuri.
Mai ramane fotograful si cel care va filma...am si aici vreo 2 cunoscuti sau persoane de la care pot obtine referinte bune pe mai departe. Deci, tragand o linie, mi se pare ca suntem mai mult decat in plan avand in vedere ca mai avem 9 luni si ceva pana la eveniment smile

Giz, tu vrei sa ai muzica clasica toata nunta sau momente doar? Ca poti foarte bine sa-ti faci un desfasurator cu felul in care gandesti tu momentele muzicale si sa i-o dai Djului, oar el sa se conformeze. Ex: vrei ca primirea sa se faca pe muzica de Mozart si de fiecare data cand se serveste mancarea sa ascultai Bach...si ii spui asta cu ceva timp inainte ca sa poata sa isi faca playlist in caz ca nu are asa ceva in lista...si sunteti amandoi multumiti.

Offline

 



#1484 2012-08-12 20:52:37

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

lady,el cu ai lui vor muzica populara toata noaptea.vreau anumite momente sa fie cu muzica clasica.de exemplu primirea invitatilor,servitul la masa,aruncatul buchetului,momentul in care o sa imi lege baticul ala pe cap...etc lol restul sa fie muzica buna,veche...o sa caut un dj oricum.sunt sigura ca un dj face fata situatiei.de lautari nici nu se pune problema pt ca nu vreau sa aud de asa ceva.nu vreau o nunta tiganeasca ci una simpla,clasica de bun gust.sangele de neamt si polonez isi spune cuvantul lol


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#1485 2012-08-12 21:41:16

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Fetelor,dar de ce va deranjeaza atat de tare voalul?
Eu vreau ca voalul sa fie piesa de rezistenta,ca sa zic asa. Vreau un voal clasic,prins din crestetul capului...si as vrea sa il port pe tot parcursul zilei/noptii. Aici nu mai stiu cum e...e in regula daca raman cu voalul si dupa ce ies din biserica?

Offline

 

#1486 2012-08-12 22:30:32

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

da, voalul il tii pana la 12 noaptea, conform traditiei, cand ti-l da nasa jos, si iti pune o esarfa ceva, simbolizand basmaua de femeie maritata, de nevasta.

cand ti l pune nasa acasa in cap, iti canta ia-ti mireasa ziua buna, si cand ti-l da jos, sunt tot asa mai multe melodii specifice.. tot una cu nasa care nu vrea sa o mai lasa pe mireasa sa fie mireasa si o trece in randul muierilor lol

asta zic, dupa traditie

Offline

 

#1487 2012-08-12 22:47:29

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Eu n-am nicio problema cu voalul, mi se pare frumos si as vrea sa am...depinde acum si ce vom decide in privinta rochiei si in functie de asta stabilim ce se potriveste mai bine. Oricum o sa vreau diverse floricele impletite in par si vedem cum se 'impleteste' si voalul in toata treaba asta. Sigur n-o sa avem traditii de genul luatul de acasa cu lautari si hora din fata blocului...da' vom stabili mai aproape de nunta cum e cu traditiile astea si ce respectam din ele, la fel cum nu as vrea sa imi petrec jumatate din nunta cu o basma in cap lol poate o sa fie o esarfa sau poate o sa raman cu voalul toata noaptea...

Giz, eu nu cred ca daca ai o formatie sau niste lautari inseamna ca e nunta tiganeasca lol depinde pe cine aduci...ideea cu lautarii e sa aduca un plus de autenticitate povestii. Noi n-o sa avem lautari ca mi se pare prea mare bataie de cap, e posibil sa avem o formatie daca va accepta fratele meu sa performeze o bucatica, dar in rest va suplini djul si treaba formatiei si a lautarilor.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1488 2012-08-12 22:54:54

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

probabil ca o sa imi iau un val mai micut ceva...inca nu stiu sigur...
lady,majoritatea lautarilor sunt de o anumita etnie.si sunt rasista...asta e....dar un dj sigur face fata cerintelor lol
chiar ca,la al doilea model de rochie ce voal credeti ca se potriveste?


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#1489 2012-08-13 03:32:54

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

mie mi se pare ca nu merge voal la al doilea model de rochie. a merge ceva, o floare mare, alba, sau ceva asa, aplicat.

Offline

 

#1490 2012-08-13 06:33:53

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

la rochiile empire mi se par mai potrivite florile prinse in par ...
si legat de intrebarea de mai sus, consider ca voalul e simbolul puritatii, inocentei ... daca as fi fost pura rodnar as fi intrat cu voalul pe fata in biserica dar asa nu-l vad decat ca pe o bucata de dantela prinsa in par cu care tre sa stai toata noaptea

nici noi nu vrem traditiile cu gatitul miresei (imi displace ideea de 30 de oameni ingramaditi la mine in casa) desi melodia asta ma face sa bocesc lol , nu vom avea nici hora miresei, nici ruptul turtei si nici nu vreau sa fiu furata. A si nici chestia cu basmaua nu o sa o respect, daca tot n-am voal

O sa tin foarte mult insa ca sotul sa nu ma vada imbracata in rochie de mireasa decat la starea civila smile


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#1491 2012-08-13 10:14:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

LadyPink, felicitari! sa fie intr-un ceas bun! goodluck

Gizeh a scris:

nu vreau sa am nici un cosulet sau posetuta cum au toate miresele....

mi-ai adus aminte ca eu mi-am cumparat posetuta pt nunta si in "ziua cea mare" am uitat-o acasa lol
eu nu pot sa vad rochitele supa

*joy* a scris:

Aici nu mai stiu cum e...e in regula daca raman cu voalul si dupa ce ies din biserica?

desigur. nu e vreo regula/obicei sa-l dai jos cand iesi din biserica. unele mirese il dau jos pt ca nu le place asa mult sa il poarte, si-au luat voal doar pt a-l purta la biserica. dar cum tie iti place, ramai linistita cu el pe cap. tu cand ai nunta? smile
de ce m-ar fi deranjat pe mine voalul: la fel ca si Emilya, il asociez cu ideea de puritate si nu era cazul. atarna de coc, tragea de par. il vad ca pe o carpa, basma prinsa in par fara rost.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-08-13 10:15:13)

Offline

 

#1492 2012-08-13 11:53:11

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Eu stiam ca tot 'ansamblul' (adica si rochia si voalul si tot) ar trebui sa semnifice puritate. Adica iti iei rochie alba, dar nu porti voal ca nu esti pura? smile Mai degraba nu porti ca nu vrei sa te traga de par, vorba Ancai sau ca pur si simplu ti se pare ca nu se potriveste cu rochia sau nu gasesti... eu n-am nicio treaba cu chestia asta, e evident ca puritatea aia simbolizata acum multi ani nu mai e valabila decat foarte rar in zilele noastre. Deci cred ca motivele pro sau contra ar trebui sa fie altele, nu puritatea smile

Offline

 

#1493 2012-08-13 14:40:49

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

cata.cata a scris:

mie mi se pare ca nu merge voal la al doilea model de rochie. a merge ceva, o floare mare, alba, sau ceva asa, aplicat.

tocmai din motivul asta nu vreau voal... ca si mie mi se pare ca nu se potriveste rochiei,dar pana atunci mai e oricum lol


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#1494 2012-08-13 15:36:17

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

anca,nu in viitorul apropiat  chicot  Dar am eu nite idei la care nu vreau sa renunt si care credeam ca toate miresele le au,dar vad ca nu big_smile
De exemplu,asta cu voalul. Credeam ca voalul e piesa principala a unei rochii de mireasa big_smile

Offline

 

#1495 2012-08-22 12:50:05

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

fetele, am nevoie de un sfat de la fete pricepute intr-ale modei, asorteuri.. smile

deci big_smile peste o luna sunt nasa. nu imi pot cumparat tot ce tine de tinuta, voi folosi si lucruri pe care le am deja (pantofi si bijuterii) dar nu stiu nca cum sa le combin..
rochia de seara va fi rosie (sau corai. si posibil cu o aplicatie aurie - un fel de banda de dantela in talie). bijuteriile sunt perlute ivoire. Ce culoare vor avea pantofii si poseta ?

Ultima oara a fost editat de adina84 (2012-08-22 12:50:59)

Offline

 

#1496 2012-08-22 13:04:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

adina, poate spun prostii, dar nu cred ca se potrivesc perlele ivoire cu banda aurie din talie. eu as ramane la 2 culori, as renunta la auriul din talie (dar sunt subiectiva, nu-mi place auriul) si as asorta gentuta si pantofii cu perlele.

poate n-ar da rau nici sa asortezi posetuta cu perlele (aceeasi culoare) si pantofii/sandalele cu banda aurie. mie mi se par cam mult 3 culori, dar poate arata bine.

Offline

 

#1497 2012-08-22 13:08:15

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

de acord cu anca..
nu ai o.poza sa vedem cat de tari sunt culorile? ma gandwsc ca poate banda din talie nu e asa tipatoare ai se apropie de perle


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#1498 2012-08-22 13:31:50

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

rochia inca nu am cumparat-o dar modelul pe care l-am vazut este asa cum descriam rochie rosie, stransa in talie, larga pe solduri in jos. nici mie nu-mi place auriul in general, dar dantela aia nu-i deloc kitsch-oasa, vine foarte bine. m-am uitat din nou pe bijuterii. sunt mai mult crem. hm... as renunta la bijuteriile astea, mi-as lua rochia cu auriul ala. sa imi iau bijuterii cu ceva auriu ?  hmm

nu am timp sa fac poze sa pun. nu ma lasa buburuza mica prea mult la comp.

Offline

 

#1499 2012-08-22 14:09:20

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

mai degraba niste cercelusi micuti rosii fix culoarea rochiei sa nu ft departe de rochie ..plus pantofi rosii + gentuta aurie ca dantela..


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#1500 2012-08-22 14:26:41

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

mykutza, suna bine.
mai revin cu intrebari.
mersi, fetele !

Offline

 

#1501 2012-08-22 15:50:32

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Topic pt nunti - organizarea de la a la z - 4

Si mie mi-ar place sa ma implic in organizarea nuntii si sa-mi fac singura diverse lucruri.
Ma uitam acum la niste marturii de nunta sa vad ce as putea improviza cand o sa vina momentul sau chiar cand imi voi ajuta vreo prietena. Si mi se par dragute ideile astea, plus sau minus anumite aspecte.

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/36332_lumanare.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/36332_melc.jpg

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/36332_saculet.jpg


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.