homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

De ce unele persoane se ingrasa de la pilula?


#1 2011-03-08 13:37:46

ccc
Membru
Inregistrat: 2011-03-08
Mesaje: 2

de ce unele persoane se ingrasa de la pilula?

Buna! am si eu o problema..am luat acum ceva vreme karissa in mai multe randuri, de fiecare data cateva luni si de fiecare data ma ingrasam de la ele. acum am fost la o doctorita noua care mi-a dat mercilon, pe care le iau din noiembrie. de atunci am luat 5 kg, in conditiile in care ma duc la aerobic si mananc moderat si echilibrat sad..am fost astazi iar la doctorita si mi le-a schimbat cu Artizia pe care trebuie sa le incep poimaine, dar nu sunt convinsa ca e o idee buna sa le iau, pentru ca nu am avut niciodata mai mult de 55 de kg si acum am 60 sad..as vrea parerea doctoressei..sa renunt la pilula si sa incerc alte metode sau sa iau si folia de artizia si mai vad apoi? imi e frica sa nu ma ingras si mai mult, mai ales ca sunt sigura ca sunt predispusa la a ma ingrasa de la ele de vreme ce colega mea ia tot de cand iau eu mercilon si nu a pus nici un pic, ba chiar a mai slabit.

Offline

 



#2 2011-03-08 13:50:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: de ce unele persoane se ingrasa de la pilula?

cred ca doctoressa nu te va sfatui sa renunti la pilule si iti va spune probabil ca nu de la ele te-ai ingrasat, sa mergi la planning, sa discuti cu un doctor si el ti le va schimba cu unele mai bune.

numai prin incercari poti afla daca exista vreun tip de pilule de la care sa nu te ingrasi. e decizia ta daca iti asumi riscul si vrei sa tot incerci sau te opresti aici.
personal, eu cred ca nu se merita sacrificiul.

Offline

 

#3 2011-03-08 20:45:07

ccc
Membru
Inregistrat: 2011-03-08
Mesaje: 2

Re: de ce unele persoane se ingrasa de la pilula?

eu sunt sigura ca de la ele m-am ingrasat pt k mereu ma ingras doar in perioada in care iau pastile, si cand le las slabesc. si asta s-a repetat de vreo 5 ori pana acum. deja am fost la planning si mi le-a schimbat dar as fi vrut si o a doua parere..cred ca nu o sa le mai iau..

Offline

 

#4 2011-03-09 05:49:46

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: de ce unele persoane se ingrasa de la pilula?

tu stii cel mai bine pentru ce le iei. daca le iei strict pt contraceptie poti trece la prezervativ. daca le iei pt altceva, mai bine le termini pana scapi de problema (gen ovare micropolichistice sau pt ce se mai iau).  In plus nu cred ca exista predispozitie pt a te ingrasa.. pur sis implu nu-ti priesc un anumit tip.. dar nu cred ca toate ingrasa.. parere personala


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#5 2011-03-09 08:55:40

Asd
Full member
Inregistrat: 2010-08-03
Mesaje: 731

Re: de ce unele persoane se ingrasa de la pilula?

Ai luat pastile cu aprox aceiasi cantitate?Daca da,in functie de ce cantitate au avut eu zic sa vb cu medicul tau si de ex daca ai luat cu cantitate mica sa iti recomande altcv cu o  concentratie mai mare sau in caz contrar,invers.Eu zic ca e posibil sa te fi ingrasat si de la ac,mai ales daca zici ca mananci la fel ca inainte eu cred ca tu sti mai bine,in orice caz mai am prietene care s-au ingrasat de la ele si mancau 1 pe zi...Incearca sa faci mai mult sport,bea ceai verde


Atunci cand o usa ti se inchide,alta se deschide!  partydance

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-03-09 10:06:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: de ce unele persoane se ingrasa de la pilula?

eu cred ca medicii care i le-au schimbat de 5 ori pana acum au stiut sa incerce diverse concentratii hormonale. parerea mea e sa le lasi, ccc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.