homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rezus factor - importanta lui in cadrul sarcinii


#1 2011-03-10 11:44:41

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Rezus factor - importanta lui in cadrul sarcinii

Buna ziua, am citit mai multe pagini in acets forum, dar nu am gasit un topic unde sa pot plasa o intrebare referitor la rezus factor si importanta acestuia pentru o sarcina. Am 25 de ani, si suntem in incercari cu sotul de a face un copil. Recent am cazut ambii intr-o dilema. Eu cind am fost mica (1 an si 2 luni) am avut ceva grav la plamin si am necesitat o transfuzie de singe a unui donator cu grupa II Rh negativ. Respectiv pe parcursul vietii mele pina la 16 ani am stiut ca am grupa sanguina II negativ, La 16 ani mi-am perfectat primul buletin, unde trebuia de prezentat un document de la medic ce confirma grupa sanguina. Am facut testul si a iesit sprea marea mirare a mamei si a medicului - a II pozitiva.  Ne-am gindit ca poate a gresit medicul si am mai dat un test, intr-un centru specializat - unde a iesit acelasi rezultat: II pozitiva. In fine, in acte am ramas cu a II pozitiva si s-a uitat problema asta. Acum, venind timpul sa fac si eu un bebe a reaparut aceasta intrebare. EU stiu ca grupa si rezusul nu se schimba pe parcursul vietii, dar sunt exceptii?? Parintii mei au ambii grupa II Rh pozitiv, mama mamei (bunica mea) a avut Rh negativ. In caz ca ramin insarcinata, care ar fi testele primordiale care ar trebui sa le fac, este posibil de a afla rezus factorul bebelusului inca din primele saptamini de conceptie? Am citit ca daca tata are pozitiv, mama are negativ, bebelusul poate obtine ori negativ (ceea ce ar fi fara riscuri) ori pozitiv - ce implica un risc major pe toata perioada sarcinii si la nastere. Saptamina viitoare vo imai face un test intr-o clinica specializata sa ma asigur in final ce grupa sanguina am. Pina atunci, va rog sa ma informati - este posibil sa se schimbe rezus factorul pe perioada vietii? Este posibil sa se faca transfuzie de singe unei persoane cu grupa II pozitiv din partea unui donator cu II negativ? (ma gindesc ca poate de la inceput am a II pozitiv) Va multumesc foarte mult pentru raspuns.


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 



#2 2011-03-11 10:30:12

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Rezus factor - importanta lui in cadrul sarcinii

Tatiana resus factor nu se schimba pe parcursul vietii , nu stiu ce se intampla in timpul unei transfuzii , oricum am gasit un articol interesant , citeste-l cand ai timp

http://sanatate.md/?l=ro&a=2&i=4910

eu am rh negativ si sotul pozitiv, la prima sarcina de obicei nu prea apar probleme , la urmatoarele sunt riscuri in caz de nu iti faci imunizarea dupa ce nasti , oricum vei fi verificata lunar


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#3 2011-03-11 11:05:34

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: Rezus factor - importanta lui in cadrul sarcinii

Merci Angel, si de srticol merci, il citisem ieri inca smile  Am stat si rascolit netul cu info referitor la acest subiect. Si am aflat ca rezusul nu se schimba pe parcursul vietii, adica daca eu acum am pozitiv - nu are cum sa fi fost negativ cind eram mica. Si daca ambii parinti sunt cu Rh pozitiv - este exclus ca eu sa am Rh negativ, deoarece se transmite de la parinti chestia asta. De asemeni am gasit si "Deoarece globulele rosii ale persoanelor Rh negative nu contin factor Rh, sangele acestora poate fi transfuzat la persoanele Rh pozitive fara nicio teama, caci lipsind factorul Rh, nu pot lua nastere nici anticorpii (aglutinina anti-Rh)" Adica eu presupun ca atunci cind eram mica aveam Rh pozitiv si mi s-a facut transfuzie cu Rh negativ. Acum apare o alta intrebare: de ce parintilor mei li s-a spus sa caute anume persoana cu grupa II Rh negativ, daca eu aveam grupa II Rh pozitiv? Nu era mai simplu sa-mi doneze cineva cu Rh tot pozitiv??? De ce anume am necesitat negativ care este foaret greu de gasit (15% de pe glob au Rh negativ)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.