homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3-14


#248 2011-05-04 15:40:25

ionelia.alina
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 52

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

doctoressa a scris:

ionelia.alina a scris:

ma simt ok de la ele...am avut cva ameteli....sap astea...intradevar  pofta de mancare am cat un lup...dar incerc sa ma abtim.... si yasmin mi-a recomandat dr pt ca am cva prb cu tenul...nu fff grave....dar e tenul destul de gras...in rest alte prb n-am... si de subiectivismul asta al doctorilor???voi ce ziceti???

cu tot respectul pentru doamna asistenta de la cabinetul de planning insa DINSA NU E MEDIC!!!!!!
Medicul de familie, cu tot respectul pentru dinsul, are cohorte de pacienti la usa, trebuie sa citesca despre toate problemele tuturor si e absolut de inteles ca nu are timp sa se aplece si asupra problemelor de contraceptie.
De asta exista medic de planning, cu timp si disponibilitate sa te asculte si sa te indrume....Eu nu stiu de ce ti-au fost recomandate Diane-35, informatiile furnizate de tine aici sunt absolut insuficiente...nu stiu nici de ce ai schimba Diane cu Yasmin(din fix acelasi motiv) insa e bine sa stii ca, atunci cind un medic decide asupra unui produs el se bazeaza si pe nevoile tale de pacient dar si pe experienta lui clinica(subiectiva daca vrei tu)...si asta e perfect normal

in primul rand  nu am fost la medicul de fam, k sa imi recomande  el ac....ci pt un sfat...k nu stiam unde sa merg.....in al doilea rand....nu am schimbat yasmin p diane...ci  asisteanta de la planning  a obs k aam un ten gras....si cva acnee si mi-a zis kk ar fi trebuit sa  am tenul umpik mai frum ...si  dea ceea a considerat k ar fi fost mai bun diane pt mn....insa eu nu am luat nici o decizie....doar k ...nush ce sa cred depre asta...si atunci knd am postat ma simteam  descurajata....pt k sunt umpik cam pesimista si  tot ce e negativ parca are un impact mai dur asupra mea decat ceea ce e pozitiv...
insa va multumesc mult pt sfat..... par

Ultima oara a fost editat de ionelia.alina (2011-05-04 15:45:56)

Offline

 



#249 2011-05-04 16:27:38

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

fetelor  wave  de 2 zile beau ceai de galbenele +sunatoare pt stomac influenteaza ac? multumesc puss


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#250 2011-05-04 16:33:54

ionelia.alina
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 52

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

fluturascrys a scris:

fetelor  wave  de 2 zile beau ceai de galbenele +sunatoare pt stomac influenteaza ac? multumesc puss

si eu am luat cva pastilute care aveau  in componentza lor  sunatoare...si stiu k afecteaza ac...asa k ,  cat am luat pastilele plus 7 zile dupa m-am protejat.. suplimentar.. ceea ce te sfatuiesc si p tine... tummenupp

Ultima oara a fost editat de ionelia.alina (2011-05-04 16:40:17)

Offline

 

#251 2011-05-04 17:14:14

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

este adevarat ca daca iei diane,nu trebuie sa te expui la soare? as vrea sa stiu parerea doctoressei despre diane 35... eu chiar ma inteleg bine cu ele...trebuie sa le iau timp de 3 luni,dupa care daca vreau pot sa continui sau nu cu ele...chiar nu m-am ingrasat deloc de cand iau ac,pot spune ca am slabit aproape 2 kg si chiar nu ma deranjeaza...astazi iau ultima pastiluta din blister....si cu toate ca le iau de 21 de zile s-au vazut efecte vizibile...nu am mai avut dureri de spate,nu mai am asa multe cosuri si nici parul pe fata(mustacioara) nu a mai crescut asa repede ca inainte...in schimb mi s-au umflat sanii...spotting am avut dupa menstruatie cateva zile...m-a durut in schimb mai rau dupa ce am terminat menstruatia...am vazut pe protejslip in perioada in care ma durea ingrozitor spatele o urma de membrana...apoi am terminat si cu spottingul...in schimb am sanii mult mai tari (ii aveam tari si fermi si inainte sa iau diane) dar acum sunt mult mai fermi si ceva mai mari...sunt foarte curioasa de maine cum o sa ma simt,ca de maine fac pauza de 7 zile...aaa...si inca am o stare de greata uneori de la ele...nu mereu...inh afara de asta inainte sa iau ac..aveam o oarecare problema in sensul ca atunci cand venea vorba de sex nu prea ma puteam controla si aveam o viata sexuala oarecum dezordonata,insa acum ma simt mult mai bine si sunt mult mai relaxata....pana si prietenul meu a observat ca m-au ajutat destul de mult pilule contraceptive...


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#252 2011-05-04 20:00:30

rox178
New member
Inregistrat: 2011-05-04
Mesaje: 8

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Buna ! Vreau sa aman menstruatia dar am intrat deja in pauza de 7 zile intre folii, daca ma apuc de  a 2 folie dupa 3 zile de pauza aman menstruatia sau nu are nici un efect daca nu le am luat imediat?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2011-05-05 08:22:11

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

ionelia.alina a scris:

fluturascrys a scris:

fetelor  wave  de 2 zile beau ceai de galbenele +sunatoare pt stomac influenteaza ac? multumesc puss

si eu am luat cva pastilute care aveau  in componentza lor  sunatoare...si stiu k afecteaza ac...asa k ,  cat am luat pastilele plus 7 zile dupa m-am protejat.. suplimentar.. ceea ce te sfatuiesc si p tine... tummenupp

ms voi tine cont puss


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#254 2011-05-05 08:51:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

rox178 a scris:

Buna ! Vreau sa aman menstruatia dar am intrat deja in pauza de 7 zile intre folii, daca ma apuc de  a 2 folie dupa 3 zile de pauza aman menstruatia sau nu are nici un efect daca nu le am luat imediat?

absolut nici un efect nu are...trebuia sa nu faci pauza deloc

rocssana.nana adica de ce sa nu te expui la soare????nu e adevarat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#255 2011-05-05 10:17:04

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

multumesc frumos....eu asa am auzit...nu mai stiu exact de la ce medic pe la tv... :


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#256 2011-05-05 11:18:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

sa nu te expui fara o crema cu SPF, dar asta e valabil si cand nu iei AC
cand iei AC iti pot aparea mai usor pete pigmentare de la soare

Offline

 

#257 2011-05-05 11:22:12

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

nea caisa ala spunea ca nu tre sa te expui deloc lol  dumbom oricum unii sunt medici doar asa de impresie  bang

Ultima oara a fost editat de rocssana.nana (2011-05-05 11:23:06)


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#258 2011-05-05 13:05:10

rox178
New member
Inregistrat: 2011-05-04
Mesaje: 8

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

doctoressa a scris:

rox178 a scris:

Buna ! Vreau sa aman menstruatia dar am intrat deja in pauza de 7 zile intre folii, daca ma apuc de  a 2 folie dupa 3 zile de pauza aman menstruatia sau nu are nici un efect daca nu le am luat imediat?

absolut nici un efect nu are...trebuia sa nu faci pauza deloc

rocssana.nana adica de ce sa nu te expui la soare????nu e adevarat

ms frumos  big_smile

Offline

 

#259 2011-05-05 15:13:07

ionelia.alina
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 52

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

rocssana.nana a scris:

nea caisa ala spunea ca nu tre sa te expui deloc lol  dumbom oricum unii sunt medici doar asa de impresie  bang

de aceeasi parere sunt si eu.....smile box     sa mentionam ...vbm de acei medicii carora nu le pasa si "trateaza"totul superficial.....pt ca sunt si medici pt care...jos palaria..... dance

Ultima oara a fost editat de ionelia.alina (2011-05-05 15:18:52)

Offline

 

#260 2011-05-06 10:12:12

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

just... fetelor..in pauza de 7 zile trebuie sa vina menstruatia,nu ? ( este a2a zi din pauza) am emotii...


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#261 2011-05-06 10:27:38

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

@Rocssana.nana - relax, poate veni si in ultima zi de pauza...la mine apare in a patra zi.

SI...Fetelor, daca incep folia urmatoare cu o zi -doua mai devreme, pentru a schimba data menstruatiei luna urm...e ok, sunt protejata in continuare?
deci nu le incep din a 8-a zi, le incep din a 6-a, sau a 7-a ...
ms

Offline

 

#262 2011-05-06 10:49:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

da, esti protejata

Offline

 

#263 2011-05-06 12:25:33

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

fluturascrys a scris:

fetelor  wave  de 2 zile beau ceai de galbenele +sunatoare pt stomac influenteaza ac? multumesc puss

dac am baut marti si miercuri cate o  cana de cele doua ceaiuri combinate, diseara trebuie obligatoriu sa ma protejez suplimentar? nustiu


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

#264 2011-05-06 12:38:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

nu cred ca poate sa-ti spuna nimeni singur, ca nu se stie cantitatea exacta care interactioneaza si chiar si asa nu stim cate sunatoare a fost in ceai... eu m-as proteja, just in case
nu poti inlocui sunatoarea cu altceva ?

Offline

 

#265 2011-05-06 13:08:01

marcelutza
Membru
Inregistrat: 2011-05-06
Mesaje: 1

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

SALUTARE  am si eu o intrebare am luat pana acum microgynon mai am inca 6 pastile de luat din  21 si am semne ca imi vine menstra.ce fac iau in continuare pastilele? problema e ca as vrea sa schimb ac sa ma dau pe regevidon imi puteti  da un sfat va rogg

Offline

 

#266 2011-05-06 16:35:17

fluturascrys
Hero member
De la: Stuttgart
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 3486

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

heimdall a scris:

nu cred ca poate sa-ti spuna nimeni singur, ca nu se stie cantitatea exacta care interactioneaza si chiar si asa nu stim cate sunatoare a fost in ceai... eu m-as proteja, just in case
nu poti inlocui sunatoarea cu altceva ?

am baut pur si simplu fara sa imi dau seama, ca in mod regulat beau doar de galbenele  forgetit ms mult heim


Iarta-ti dusmanii, dar niciodata nu uita numele lor !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.