homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3-18


#324 2011-05-17 21:09:15

ioana20bv
New member
Inregistrat: 2008-11-01
Mesaje: 54

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

salut.de cateva zile sunt racita cobza  mornincoffee   si de  azi am luat de la farmacie nurofen pt raceala si gripa. si tantum ..verde.au acestea vre-un efect asupra antibebe???? nustiu intreb k nu iau antibebe de mult timp si pastile iau destul de des.... cesafac .

Ultima oara a fost editat de ioana20bv (2011-05-17 21:25:31)

Offline

 



#325 2011-05-18 13:54:26

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

ioana20bv a scris:

salut.de cateva zile sunt racita cobza  mornincoffee   si de  azi am luat de la farmacie nurofen pt raceala si gripa. si tantum ..verde.au acestea vre-un efect asupra antibebe???? nustiu intreb k nu iau antibebe de mult timp si pastile iau destul de des.... cesafac .

Nu interactioneaza.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#326 2011-05-18 14:00:48

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

buna am o intrebare de astazi o sa incep sa iau antibb..desorelle...si mi-a explicat doctorita sa iau cum sa iau cele 21 de pastile ceea ce nu am inteles este ..daca mie imi vine..menstra in a 2a sau a3a zi de pauza din alea 7..incep o noua folie cand apare sangerarea sau astept 7 zile de pauza chiar dak nu va tine menstra 7 zile..e prima oara cand iau..;-s plsz  help


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#327 2011-05-18 14:06:41

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

incepi o noua folie dupa 7 zile de pauza, indiferent de cand vine/ se termina menstruatia

Offline

 

#328 2011-05-18 14:06:56

Artemis86
Full member
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 129

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Pastilele le iei toate cele 21, faci pauza de 7 zile, apoi in a 8-a zi incepi noul blister, indiferent de ziua in care ti-a venit(a 2-a, a 3-a sau oricare alta din cele 7 zile de pauza) .


"There is nothing more frightening than ignorance in action."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2011-05-18 15:08:47

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

am luat anticonceptionale 3 luni, luni trebuia sa incep a 4-a folie dar nu am inceput-o. Pot sa incep azi folia (ar fi omise primele 2 pastile) sau sa astept urmatoarea menstruatie si dupa sa le incep iar ?
In caz ca incep pastilele azi trebuie protectie 7 zile sau pana termin folia ?

Offline

 

#330 2011-05-18 15:10:40

Artemis86
Full member
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 129

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Parerea mea e ca mai bine incepi acum noua folie si te protejezi suplimentar pana inghiti 7 pastilute.


"There is nothing more frightening than ignorance in action."

Offline

 

#331 2011-05-18 15:26:32

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Dar se poate ca de la anticonceptionale sa iti amortesca picioarele (mie imi amortesc si daca stau in picioare, daca stau jos in maxim 5-10 min incep sa amortesca) sau sa ma doara gambele (fara sa ma lovesc,sa fac prea mult efort) senzatia de durere nu tine foarte mult (1-2 minute) dar imi dau lacrimile de la ea ... si mi s-a intamplat si sa ma trezesc din somn cu o asemena durere

Offline

 

#332 2011-05-18 15:34:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

nu prea e bine, cornflower, iti faci analizele regulat (la 6 luni sau macar la un an) ?
ar trebui sa mergi de urgenta la planning si sa faci niste analize (Timp Quick mai ales), dupa cum scrie si in prospect tromboza poate fi un efect secundar al lor si nu e deloc de glumit cu asta

Offline

 

#333 2011-05-18 17:14:21

Gygyat21
New member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 27

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Salut am si eu o intrebare.Sunt noua pe aici..La inceputul anului mi s-a pus diagn de ovare polichistice.Mi sa dat ca trat printre altele si yasmin 6 luni de zile..dar ma casatoresc peste 1 luna si as vrea sa stiu daca yasmin tine si de rol anticonceptional in situatia asta deoarece mi sa prescris din a 5 zi de ciclu,21 de zile apoi 7 pauza si din a 8 zi iara...ptr un efect antic mai bun ar trebui sa iau din prima zi de ciclu sau pot sa continui asa?Va multumesc.

Offline

 

#334 2011-05-18 17:22:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

are si efect contraceptiv
daca il incepi din a 5a zi de menstruatie esti protejata dupa ce iei primele 7 pastile, dar il poti incepe din prima zi de menstruatie si esti protejata chiar de la prima pastila
apoi faci 7 zile pauza, incepi folia noua in a 8a zi si tot asa

Offline

 

#335 2011-05-18 21:15:36

ioana20bv
New member
Inregistrat: 2008-11-01
Mesaje: 54

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

kdeea a scris:

ioana20bv a scris:

salut.de cateva zile sunt racita cobza  mornincoffee   si de  azi am luat de la farmacie nurofen pt raceala si gripa. si tantum ..verde.au acestea vre-un efect asupra antibebe???? nustiu intreb k nu iau antibebe de mult timp si pastile iau destul de des.... cesafac .

Nu interactioneaza.

mc fain......dar neo-angin?e pt gat roll

Offline

 

#336 2011-05-18 21:53:35

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

heimdall a scris:

nu prea e bine, cornflower, iti faci analizele regulat (la 6 luni sau macar la un an) ?
ar trebui sa mergi de urgenta la planning si sa faci niste analize (Timp Quick mai ales), dupa cum scrie si in prospect tromboza poate fi un efect secundar al lor si nu e deloc de glumit cu asta

cele de sange le fac anual  si imi ies toate in limite normale , iar pentru anticonceptionale urmeaza sa ma duc luna asta , pentru ca m-a chemat dupa 3 luni (dar mie anticonceptionalele mi-au fost recomandate de dermatolog si endocrinolog pentru o problema cu acnea) acum pentru asta iau diane 35 .
dar am mai luat acum 2 ani logest  (atunci la recomandarea dr de planning) si tot asa aveam amorteali la nivelul membrelor inferioare, dar le-am pus pe seama altui tratament pe care il faceam in timp ce luam pastile .

Offline

 

#337 2011-05-18 22:07:35

Gygyat21
New member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 27

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

heimdall a scris:

are si efect contraceptiv
daca il incepi din a 5a zi de menstruatie esti protejata dupa ce iei primele 7 pastile, dar il poti incepe din prima zi de menstruatie si esti protejata chiar de la prima pastila
apoi faci 7 zile pauza, incepi folia noua in a 8a zi si tot asa

aha.am inteles.am luat din a 5 zi.eu acum sunt pe la a 6 pastila.sa termin blisterul asta si apoi dupa 2 zile vine menstr.si sa incep un nou blister din prima zi de menstra sau sa iau o luna pauza??nu mi se deregleaza ciclul dupaia?scuze ca intreb atat dar e prima oara cand folosesc antic si nah...ma cam tem oleaca.Multumesc mult.

Offline

 

#338 2011-05-19 01:33:42

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

Gygyat21 a scris:

heimdall a scris:

are si efect contraceptiv
daca il incepi din a 5a zi de menstruatie esti protejata dupa ce iei primele 7 pastile, dar il poti incepe din prima zi de menstruatie si esti protejata chiar de la prima pastila
apoi faci 7 zile pauza, incepi folia noua in a 8a zi si tot asa

aha.am inteles.am luat din a 5 zi.eu acum sunt pe la a 6 pastila.sa termin blisterul asta si apoi dupa 2 zile vine menstr.si sa incep un nou blister din prima zi de menstra sau sa iau o luna pauza??nu mi se deregleaza ciclul dupaia?scuze ca intreb atat dar e prima oara cand folosesc antic si nah...ma cam tem oleaca.Multumesc mult.

dupa ce iei si a 7-a pastila esti protejata dpdv contraceptiv. faci 7 zile pauza, in a 8-a incepi o folie noua si tot asa.
intr-una din cele 7 zile de pauza va veni menstruatia, nu exista o regula sa vina intr-o anumita zi.
nu face pauze de cate 1 luna sau mai stiu eu cum, asta va provoca dereglari nu faptul ca le iei...

Offline

 

#339 2011-05-19 13:14:35

Gygyat21
New member
Inregistrat: 2011-05-18
Mesaje: 27

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

camysh a scris:

Gygyat21 a scris:

heimdall a scris:

are si efect contraceptiv
daca il incepi din a 5a zi de menstruatie esti protejata dupa ce iei primele 7 pastile, dar il poti incepe din prima zi de menstruatie si esti protejata chiar de la prima pastila
apoi faci 7 zile pauza, incepi folia noua in a 8a zi si tot asa

aha.am inteles.am luat din a 5 zi.eu acum sunt pe la a 6 pastila.sa termin blisterul asta si apoi dupa 2 zile vine menstr.si sa incep un nou blister din prima zi de menstra sau sa iau o luna pauza??nu mi se deregleaza ciclul dupaia?scuze ca intreb atat dar e prima oara cand folosesc antic si nah...ma cam tem oleaca.Multumesc mult.

dupa ce iei si a 7-a pastila esti protejata dpdv contraceptiv. faci 7 zile pauza, in a 8-a incepi o folie noua si tot asa.
intr-una din cele 7 zile de pauza va veni menstruatia, nu exista o regula sa vina intr-o anumita zi.
nu face pauze de cate 1 luna sau mai stiu eu cum, asta va provoca dereglari nu faptul ca le iei...

Da am inteles astea.eu iau de 4 luni antic din ziua a 5,dar vreau sa schimb sa iau din prima zi de menstruatie si aici nu intelegeam eu daca pot sa schimb asaa direct sa incep chiar dupa ce teerm blisterul sau sa iau pauza si apoi sa iau din prima zi.Mersi mult.

Offline

 

#340 2011-05-19 13:17:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

NU are legatura ziua in care incepi blisterul cu menstruatia
termini blisterul, faci 7 zile pauza, in a 8a il incepi pe cel nou si tot asa

Offline

 

#341 2011-05-19 15:08:29

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

cornflower a scris:

heimdall a scris:

nu prea e bine, cornflower, iti faci analizele regulat (la 6 luni sau macar la un an) ?
ar trebui sa mergi de urgenta la planning si sa faci niste analize (Timp Quick mai ales), dupa cum scrie si in prospect tromboza poate fi un efect secundar al lor si nu e deloc de glumit cu asta

cele de sange le fac anual  si imi ies toate in limite normale , iar pentru anticonceptionale urmeaza sa ma duc luna asta , pentru ca m-a chemat dupa 3 luni (dar mie anticonceptionalele mi-au fost recomandate de dermatolog si endocrinolog pentru o problema cu acnea) acum pentru asta iau diane 35 .
dar am mai luat acum 2 ani logest  (atunci la recomandarea dr de planning) si tot asa aveam amorteali la nivelul membrelor inferioare, dar le-am pus pe seama altui tratament pe care il faceam in timp ce luam pastile .

diane 35 au reactii adverse ceva mai severe,daca nu iti trece starea asta dupa 3 luni de administrare dute inapoi la doctor si roagal sa iti schimbe anticonceptionalele.sunt si altele care au acelasi rol ca si dianele si sunt ceva mai slabe


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#342 2011-05-20 08:26:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 3

rocssana.nana a scris:

cornflower a scris:

heimdall a scris:

nu prea e bine, cornflower, iti faci analizele regulat (la 6 luni sau macar la un an) ?
ar trebui sa mergi de urgenta la planning si sa faci niste analize (Timp Quick mai ales), dupa cum scrie si in prospect tromboza poate fi un efect secundar al lor si nu e deloc de glumit cu asta

cele de sange le fac anual  si imi ies toate in limite normale , iar pentru anticonceptionale urmeaza sa ma duc luna asta , pentru ca m-a chemat dupa 3 luni (dar mie anticonceptionalele mi-au fost recomandate de dermatolog si endocrinolog pentru o problema cu acnea) acum pentru asta iau diane 35 .
dar am mai luat acum 2 ani logest  (atunci la recomandarea dr de planning) si tot asa aveam amorteali la nivelul membrelor inferioare, dar le-am pus pe seama altui tratament pe care il faceam in timp ce luam pastile .

diane 35 au reactii adverse ceva mai severe,daca nu iti trece starea asta dupa 3 luni de administrare dute inapoi la doctor si roagal sa iti schimbe anticonceptionalele.sunt si altele care au acelasi rol ca si dianele si sunt ceva mai slabe


rocssana.nana
un singur comentariu am de facut la ce ai spus tu:NU ESTE ADEVARAT.

cornflower durerea pe care o descri tu nu e de cauza vasculara, mai precis nu e semn de tromboza...nu as pune-o pe seama contraceptivelor dar ma rog, e de discutat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.