homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dezamgita de prima ecografie....Pls help-5


#77 2011-04-14 20:21:06

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Da, tot arefam am si eu.
No spa sa mai iau? nu inteleg totusi rolul aspenterului.... nustiu


bebic

Offline

 



#78 2011-04-14 21:04:25

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Nu stiu de aspenter nimic...Iar nospa mie mi s-a recomandat s aiau doar daca ma doare burtica, daca am contractii...Eu nu prea am luat. Cred ca de vreo 3 ori in toata perioada am luat, atunci cand s-a impus, atat.


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#79 2011-04-14 21:26:16

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Nico imi pare tare rau sad

Rocsy aspemterul e pentru imbunatatirea circulatiei sanguine; sa ajunga nu trientii mai bine la bebe. Daca ti l-a dat ia-l cu incredere. Si eu am luat la inceput; acum sunt pe ceva injectabil. Tin pumnii sa ne arati prima pozica cu bebe goodluck


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#80 2011-04-14 21:27:42

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Multam de raspunsuri, si acum totusi cine imi zice si mie cum pot sa obtin si eu parerea doctoressei?


bebic

Offline

 

#81 2011-04-15 12:04:34

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

trimite mail unui moderator cu link-ul si roaga-l sa-i lase link-ul doctoressei
cred ca e ok asa


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2011-04-15 12:24:47

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

am inteles, rocsy... tine-ne a curent! eu de primul dr la care ai fost nu stiu nimic, asa ca nu te pot sfatui ce sa alegi.


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#83 2011-04-15 19:41:12

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Ma simt asa rau, nu am dureri in schimb mi-e frig si is ametita total, parca lesin, asa ma simt.....sunt putin ingrijorata dar incerc sa imi pastrez calmul......am o senzatie de palpitatii la inima parca si cred ca am si pulsul putin marit si senzatie de amorteala a mainilor, fetei....asemenatoare senzatic cu crizele de spasmofilie.

Ultima oara a fost editat de rocsyka (2011-04-15 19:43:24)


bebic

Offline

 

#84 2011-04-15 21:15:16

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

rocsy puss incearca sa te linistesti... stai in patuc si incearca sa dormi
sa iei aspenterul ca e foarte bun... cum a zis si smartuc... eu iau si in prezent si dr mi-a zis sa iau in cotinuare, ajuta sa nu se faca cheaguri de sange si placenta care acum se formeaza sa se alimneteze cu sange si sa il ajute pe bebe... sau asa ceva... arefamul e supliment de progesteron care ajuta la sustinerea sarcinii dar nu te ajuta si la durere... daca te doare burtica sa iei si nospa... mie dr mi-a zis sa iau si nospa si scobutil...

iti tin pumnii si ma rog pentru tine ca data viitoare cand mergi la dr sa vezi embrionasul si poate chiar sa ii vezi si bataile inimioarei hjarta puss


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

#85 2011-04-15 21:24:30

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Multumesc, da dea Domnul sa fie cum zici. Care este totusi raul de care ar trebui sa-mi fac griji in sarcina ?
Am stare profunda de slabiciune spre lesin parca, nu am forta, am ameteli parca si pierderea echilibrului putin, stare de voma mai toata ziua dar nu pot voma, nu am pofta de mancare.....Si simt bataile de inima si in gat. Ca sa nu mai zic ca ma iau niste dureri de san.......ma iau caldurile la fata, ba frigul, nici nu mai stiu ce sa cred. Ma rog la D-zeu sa fie bine. rugaciune
uitasem sa mentionez si faptul ca am temperatura putin mai ridicata decat de obicei, 36.3-36.8.

Ultima oara a fost editat de rocsyka (2011-04-15 22:44:08)


bebic

Offline

 

#86 2011-04-15 23:10:49

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

rocsy puss bucura-te ca ti-e greata si esti ametita, asta e semn clar ca sarcina evolueaza kram
eu pana pe la 8 saptamani nu am avut nici urma de greata sau ameteala si imi era ciuda ca nu imi da si mie bebe semne ca e bine, acum in fiecare zi mi-e greata happy si mi-e si foame in acelasi timp, daca mananc ma ia si mai rau la stomac dar sunt foarte fericita ca asa stiu ca bebele meu e bine hjarta happy nu am vomitat niciodata dar m-as fi bucurat din suflet sa iau buda in brate lol
temperatura acum e normal sa fie mai ridicata, e foarte bine ca e asa... e foarte bine ca te dor si sanii, inca un semn ca sarcina e in evolutie happy

nu te mai ingrijora, incearca sa te linistesti si bucura-te de perioada asta ca e unica hjarta mie perioada sarcinii mi se pare una dintre cele ami frumoase... cu toate greturile si starile care le simtim sunt momente unice care dupa ce vine bebe nu le vom mai simti decat la un alt bebe chicot
incearca sa mananci ce iti pica bine si odihneste-te, lasa-te rasfatata de sot si de cei apropiati puss


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

#87 2011-04-16 10:54:55

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Fetelor, e normal ca de vreo 2 zile a inceput sa imi apara cosuri de alea dureroase si mari?


bebic

Offline

 

#88 2011-04-16 11:58:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

pare rau ca ai greturi asa violente sad
da, e normal, e treaba hormonala smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#89 2011-04-16 19:18:10

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Rocsya , nu vreau sa te panichez, dar eu de cand am ramas gravi sunt plina de cosuri . Cum ma bucur ca trece unul, in partea opusa apare altul de toata frumusetea sad . Si nu e numai unul.... . Oricum, asta e un fleac. Important e sa fie bebeii bine smile


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#90 2011-04-17 17:45:15

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Da normal ca e un fleac numai ca citisem ca poate fi vb de alte prostii, daca e normal nu pot decat sa ma bucur  wave


bebic

Offline

 

#91 2011-04-18 12:50:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

rocsyka a scris:

katami a scris:

nico, repeta b-hcg... bafta!!

rocsy, asta ti-a zis medicul cel NOU? ma gandeam aseara la tine, dar nu am putut intra. eu nu cred ca ai vreo extrauterina. Doamne ajuta!

da, asa mi-a zis doctorul cel nou, de langa billa, ca sa nu dau nume, stii tu wink
acu mi-a si explicat ca pur si simplu nu poate exclude si SEU pana nu vede embrionul in uter (asta din cauza lichidului din cavitatea douglas care zice ea ca e destul de mult cantitativ ca altfel nu ar fi  fost dubii de astea),nu numai sacul si ca sunt sanse minime sa fie si intra si extra cam ca la lotto (1 din nush cate milioane, asa s-a exprimat), exact asa mi-a zis......si ca nu a vazut niciun caz de 20 de ani de cand profeseaza.
Mi-a dat progesteron ovule (cica ptr durerile de burtica ca la CM , ptr asta e ?) si aspenter, asta ptr ce o mai fi? oare sa mai iau in conditiile astea si nospa?
Cum pot sa iau legatura cu doctoressa sa aflu si parerea dansei, mi-ar fi de mare ajutor.
Acu sunt in incurcatura, cu cine sa continui .............hm......
Am vazut pe prospect la progesteron ca e indicat intravaginal, dar se poate lua si oral.....nu stiu cum sa fac, un sfat pls, cine a mai luat si cum in primul trim de sarcina.

sper ca te-ai mai linistit intre timp.ia progesteronul ala, si ia si no-spa si stai calma pina la urmatoarea vizita la medic.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#92 2011-04-18 18:28:11

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Multumesc, vroiam sa stiu si parerea vis a zis de ce ar putea fi, intrauterina sau extrauterina, dar probabil timpul le va rezolva pe toate. In alta odine de idei astazi m-am simtit ca un balon, o senzatie de-a dreptul deranjanta, simteam ca imi explodeaza stomacul, burta, parca le umfla cineva cu pompa, iar mai devreme cand am ajuns acasa de la munca am constatat ca imi curge si sange din nas.........sunt putin panicata , ati patit asa ce in sarcina ?


bebic

Offline

 

#93 2011-04-18 18:33:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

eu nu, dar am auzit la ff multa lume chestia asta... e normal wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#94 2011-04-18 21:40:13

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

Am primit recomandare de la farmacista ptr greata - rennie spearmint - acum tot citesc pe diverse forumuri si vad ca unii zic ca se poate lua in sarcina, in alte parti ca nu se ia deloc in sarcina, hmmmm... am luat una si nu mai simt greata aia apasatoare, dar nu stiu daca sa mai iau daca o sa mai fie cazul.
Voi ati folosit asa ceva ?


bebic

Offline

 

#95 2011-04-18 22:20:25

nerama
Insomniac member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-11-18
Mesaje: 8269

Re: Dezamgita de prima ecografie....Pls help

rocsy puss si eu sunt de parere ca n-ar trebui luat nici un medicament in timpul sarcinii decat recomandat de medic... si atunci facute 'investigatii' daca este permis in sarcina sau nu... eu sunt foarte bucuroasa cand mi-e greata happy asa stiu ca bebe e bine smile si eu ma simt ca umflata cu pompa si parca imi sta ceva in gat... si chiar daca nu vomit nu mi-e bine... poate daca as vomita m-as mai usura... dar sunt fericita ca am simptome de sarcina si asa sunt linistita smile


din 10.10.2011 sunt cea mai fericita mamica hjarta bebe
un anisor si jumatate de fericire, implinire si bucurii

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.