homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Infertilitate masculina si streptococ .. va rog ajutati-ma!


#1 2011-04-23 18:54:05

iuscas
Membru
Inregistrat: 2011-04-23
Mesaje: 1

Infertilitate masculina si streptococ .. va rog ajutati-ma!

Buna ziua, sotul meu a fost diagnosticat cu oligozoospermie si mai nou i-a gasit in cultura din secretiile uretrale streptococ beta homolitic grup B. Are vreo legatura una cu alta? va rog ajutati-ma, nu stiu ce sa mai fac, mi s-a dat tratament pt sot cu proviron dar nu se mai fabrica si nici doctorul la care merg nu stie cu ce sa inlocuiasca. Puteti sa imi spuneti ce ar trebui sa fac mai departe? sau daca are vreo legatura una cu alta. Multumesc tare mult.

Offline

 



#2 2011-04-23 21:19:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Infertilitate masculina si streptococ .. va rog ajutati-ma!

este foarte posibil sa existe legatura. streptococul trebuie tratat cu antibiotic conform antibiogramei. tu trebuie deasemenea sa faci o cultura de secretie vaginala si daca ai si tu sa-l tratezi. la 3 luni dupa ce scapa de streptococ poate repeta spermograma. abia dupa aceea, daca ma este cazul, se poate orienta spre un preparat care imbunatateste calitatea spermei.

Offline

 

#3 2011-04-23 22:08:01

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: Infertilitate masculina si streptococ .. va rog ajutati-ma!

Garga, daca spermograma este buna, rezulta ca si spermocultura este buna?? Sau sa pun altfel intrebarea: daca spermograma este buna - calitatea spermoculturii mai poate influenta calitatea spermatozoizilor in a fecunda ovulul?


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#4 2011-04-24 00:26:05

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Infertilitate masculina si streptococ .. va rog ajutati-ma!

daca spermograma este buna, rezulta ca si spermocultura este buna??

nu

Sau sa pun altfel intrebarea: daca spermograma este buna - calitatea spermoculturii mai poate influenta calitatea spermatozoizilor in a fecunda ovulul?

da

daca voi ati facut doar spermograma, fara spermocultura, uita-te la numarul de leucocite.

Offline

 

#5 2011-04-25 16:30:41

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: Infertilitate masculina si streptococ .. va rog ajutati-ma!

Garga, sotul a facut doar spermograma, asa ii recomandase medicul.  La leucocite scrie in modul urmator: 1-2 onclo, sau enclx (scrie d emiina unitatea asta si nu pot deslusi), si nici o norma nu este stabilita in dreapta. La eritrocite este pusa o cratima, probabil ca nu au fost depistate, si la celule epiteliale scrie asa: 0-1 onclo, sau enclx (scrie d emiina unitatea asta si nu pot deslusi) Am citit pe net ca o la o sperma normala nu trebuie sa fie depistate leucocite, ca asta arata prezenta unei infectii. Este adevarat?? Si daca e asa ar putea fi chiar si gardnerella mea de vina pe care acum o tratam? sau ascunde ceva mai serios chestia asta?


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-04-25 17:11:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Infertilitate masculina si streptococ .. va rog ajutati-ma!

leucocite pot exista, dar in numar mic. mai mult de 1% leucocite inseamna infectie si trebuie facuta spermocultura.
Tatiana, din ce-mi spui nu-mi pot da seama, imi pare rau  nustiu
gardnerella ta nu cred ca afecteaza calitatea spermei.

Offline

 

#7 2011-04-25 17:20:00

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: Infertilitate masculina si streptococ .. va rog ajutati-ma!

Garga, iti multumesc oricum, daca ma concentrez mai bine vad ca la leucocite scrie 1-2 in %, asa ca probabil sunt 1-2%. Straniu, sa fie oare infectie? Vom da si spermocultura, de ce oare nu ne-a dat medicul deodata sa facem?? nustiu
Dar prezenta celulelor epiteliale 0-1% ce reprezinta?


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#8 2011-04-25 18:27:58

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Infertilitate masculina si streptococ .. va rog ajutati-ma!

nu stiu de ce nu v-a recomandat... eu cand am ocazia sfatuiesc sa se faca amandoua, caci recoltarea e una singura si in caz de nevoie nu trebuie sa mai repete omul operatiunea...
celulele epiteliale sunt celule normale din uretra, nu este nici o problema cu ele.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.