homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yasmin


#1 2011-05-15 22:13:54

andreeax
Membru
Inregistrat: 2011-04-12
Mesaje: 4

Yasmin

Buna seara.Folosesc anticonceptionale Yasmin de 2 luni de zile ( de 7 zile am inceput a 2-a folie).Ieri seara , am uitat sa iau a6-a pastila.De obicei le luam la ora 19 in fiecare zi , dar ieri seara , am uitat sa o iau , si am luat-o tocmai a 2-a zi la ora 12 dupa-amiaza .Tin sa mentionez  ca inainte de a lua pastila la ora 12 , am avut contact sexual . As dori sa stiu daca exista riscul de a ramane insarcinata si daca este necesara protectia suplimentara de 7 zile.Inca un lucru care cred ca ar trebui sa mentionez este acela ca , in ziua in care am luat a 2-a pastila , s-a terminat si ciclul .Exista vre-un risc?Multumesc anticipat

Offline

 



#2 2011-05-16 12:38:25

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: Yasmin

pai, daca tu le iei in fiecare seara la ora 19, si intr-o seara ai uitat si au trecut 12 ore sau mai mult de atat de cand trebuia sa iei pilula, trebuie protectie suplimentara 7 zile, deci pana inghiti inca 7 pilule.
Avand in vedere ca trebuia sa iei pilula uitata pana in ora 7 dimineata, si tu ai luat-o la 12...eu zic sa te protejezi suplimentar 7 zile de acum, si cred ca ar trebui si sa iei pilula de a doua zi pentru contactul de la 12.

Offline

 

#3 2011-05-17 20:04:33

ioana deac
Membru
Inregistrat: 2011-05-17
Mesaje: 1

Re: Yasmin

salut...as vrea sa schimb yasmin cu alte pastile pentru ca yasmin sunt cam scumpe dar nu stiu cu ce.m-am cam ingrasat de la yasmin si as vrea ceva de la care sa nu ma ingras sau macar sa fie mai ieftine.am tot citit discutii legate de alte anticonceptionale dar nu stiu ce sa aleg.desorelle sunt prea tari? care ar fi mai bune? multumesc anticipat:)

Offline

 

#4 2011-05-18 23:53:33

roxy_crys
New member
Inregistrat: 2011-05-05
Mesaje: 6

Re: Yasmin

buna seara!
poate par ipohondra, dar as vrea sa mai aflu niste pareri va rog!
de ceva timp(o luna sau doua) am observat k mi se umfla gamba stanga si imi amorteste piciorul dupa ce stau mult timp pe scaun(fiind studenta am uneori cursuri de dimineata pana seara).umflatura nu e vizibila dar simt k ma strang blugii numai la gamba stanga si la palpare e mai tare comparativ cu dreapta(stiu k suna aiurea dar chiar am observat chestia asta care se petrece indiferent ce blugi am pe mn;poate unii or avea un defect dar totusi nu sunt toti defecti).   
   pana acum n-am dat importanta, dar astazi m-am speriat cand am observat k are tendinta de a-mi amorti si mana stanga! eu iau ac yasmin de 6 luni(momentan fac o pauza de o luna,asa mi-a recomandat medicul endocrinolog)...simptomele mele pot indica o tromboza venoasa cauzata de ac? (mentionez k am 22 de ani si nu fumez)
doctoressa va rog sa-mi spuneti parerea dvs!
va multumesc!

Offline

 

#5 2011-05-23 10:47:36

MariLen
Membru
Inregistrat: 2011-05-23
Mesaje: 1

Re: Yasmin

Buna fetelor! iau anticonceptionalele yasmine de 3 ani jumatate, nu au avut niciun efect rau asupra mea, nu m-am ingrasat, au fost perfecte pt organismul meu. Acum ceva timp am luat o cutie de yasmine de la farmacie (mentionez ca sunt in afara tarii) cutia contine 3 folii, si de cand iau aceste pastile am un miros insuportabil in gura, bineinteles nu am banuit ca poate fi de la acc, am facut tratamente de stomac, dar am observat ca saptamana trecuta nu am luat acc fiind saptamana de pauza, problemele cu mirosul si stomacul s-au oprit brusc, apoi am reinceput o alta folie si problemele au revenit... Iubitul meu s-a gandit ca pot fi acc-urile si mi-a spus sa le opresc, insa luasem doar 3 din noua folie, le-am oprit. Insa a aparut si sangerarea care este abundenta si sunt putin speriata, banuiesc ca are loc o dereglare. Trebuia sa le opresc la finalul foliei? Care sunt problemele de care ma voi lovi dupa aceasta oprire brusca a acc? Intentionez sa-mi fac o programare la ginecolog cand se opresc sangerarile sa-mi prescrie alte medicamente potrivite organismului meu. Le pot incepe pe cele noi oricand? Va multumesc !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-05-24 09:38:18

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Yasmin

ioana deac a scris:

salut...as vrea sa schimb yasmin cu alte pastile pentru ca yasmin sunt cam scumpe dar nu stiu cu ce.m-am cam ingrasat de la yasmin si as vrea ceva de la care sa nu ma ingras sau macar sa fie mai ieftine.am tot citit discutii legate de alte anticonceptionale dar nu stiu ce sa aleg.desorelle sunt prea tari? care ar fi mai bune? multumesc anticipat:)

nu exista anticonceptionale bune sau proaste. sunt bune pt tine cele care ti se potrivesc tie.
pe forum nu se prescriu anticonceptionale, mergi la un medic de planning.


roxy_crys a scris:

buna seara!
poate par ipohondra, dar as vrea sa mai aflu niste pareri va rog!
de ceva timp(o luna sau doua) am observat k mi se umfla gamba stanga si imi amorteste piciorul dupa ce stau mult timp pe scaun(fiind studenta am uneori cursuri de dimineata pana seara).umflatura nu e vizibila dar simt k ma strang blugii numai la gamba stanga si la palpare e mai tare comparativ cu dreapta(stiu k suna aiurea dar chiar am observat chestia asta care se petrece indiferent ce blugi am pe mn;poate unii or avea un defect dar totusi nu sunt toti defecti).   
   pana acum n-am dat importanta, dar astazi m-am speriat cand am observat k are tendinta de a-mi amorti si mana stanga! eu iau ac yasmin de 6 luni(momentan fac o pauza de o luna,asa mi-a recomandat medicul endocrinolog)...simptomele mele pot indica o tromboza venoasa cauzata de ac? (mentionez k am 22 de ani si nu fumez)
doctoressa va rog sa-mi spuneti parerea dvs!
va multumesc!

ii las link doctoressei


MariLen a scris:

Buna fetelor! iau anticonceptionalele yasmine de 3 ani jumatate, nu au avut niciun efect rau asupra mea, nu m-am ingrasat, au fost perfecte pt organismul meu. Acum ceva timp am luat o cutie de yasmine de la farmacie (mentionez ca sunt in afara tarii) cutia contine 3 folii, si de cand iau aceste pastile am un miros insuportabil in gura, bineinteles nu am banuit ca poate fi de la acc, am facut tratamente de stomac, dar am observat ca saptamana trecuta nu am luat acc fiind saptamana de pauza, problemele cu mirosul si stomacul s-au oprit brusc, apoi am reinceput o alta folie si problemele au revenit... Iubitul meu s-a gandit ca pot fi acc-urile si mi-a spus sa le opresc, insa luasem doar 3 din noua folie, le-am oprit. Insa a aparut si sangerarea care este abundenta si sunt putin speriata, banuiesc ca are loc o dereglare. Trebuia sa le opresc la finalul foliei? Care sunt problemele de care ma voi lovi dupa aceasta oprire brusca a acc? Intentionez sa-mi fac o programare la ginecolog cand se opresc sangerarile sa-mi prescrie alte medicamente potrivite organismului meu. Le pot incepe pe cele noi oricand? Va multumesc !

imi vine foarte greu sa cred ca anticonceptionalele ar avea vreo legatura cu mirosul din gura... mai degraba o afectiune de ordin stomatologic sau din stomac... asta ar trebui sa investighezi.
sangerarea aceea e menstruatia care a aparut pt ca ai intrerupt anticonceptionalele. trebuia sa duci folia pana la capat si apoi sa nu mai incepi alta. te poti astepta la o dereglare dupa renuntarea la anticonceptionale, mai ales asa, in timpul foliei.
daca ti se prescriu alte anticonceptionale, le incepi din prima zi de menstruatie.

Offline

 

#7 2011-05-24 11:49:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Yasmin

nici vorba de vreo vina a anticonceptionalelor...
in plus, zici ca mina stg incepe sa iti amorteasca in pauza...deci cum ar putea fi de vina o pastila pe care nu o iei
oricum, faptul ca iti amorteste piciorul doar dupa ce stai mult pe scaun ma face sa ma gindesc la un viciu de pozitie...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2011-05-26 14:55:07

roxy_crys
New member
Inregistrat: 2011-05-05
Mesaje: 6

Re: Yasmin

multumesc pt raspuns doctoressa!

Offline

 

#9 2011-05-27 16:09:22

iullia86
Membru
Inregistrat: 2011-05-27
Mesaje: 1

Re: Yasmin

mi-au fost prescrise ca si tratament pentru acnee anticonceptionalele yasmin acum 1 an jumate de catre ginecolog.pot spune k de 6 luni nu le mai iau pentru k pe langa efectul invizibil asupra acneei,am si slabit foarte mult si nu mai reusesc sa pun un gram pe mine.acum as dori sa reiau anticonceptionale dar in niciun caz yasmin.unde as putea sa ma adresez pentru k eu clar la medic nu mai merg!!!

Offline

 

#10 2011-06-15 16:44:38

adela26
Full member
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 137

Re: Yasmin

Buna ziua..Azi am facut niste analize ,am avut o criza de fiere si mi s-a dat un tratament pt 10 zile cu ampicilina si no-spa..Eu iau si anticoncep Yasmine ..Sa opresc anticoncep in aceste 10 zile sau ce as putea sa fac ?Isi mai face tratament efectul daca iau anticoncep ?Multumesc

Offline

 

#11 2011-06-15 16:47:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Yasmin

ampicilina pentru ce e ?
oricum iei si AC in continuare si te protejezi pe durata tratamentului cu antibiotic + 7 pastile active dupa

Offline

 

#12 2011-06-15 16:57:25

adela26
Full member
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 137

Re: Yasmin

ampicilina pt criza de fiere pe care am avut-o ..ce inseamna 7 pastile active ?multumesc:)

Offline

 

#13 2011-06-15 17:12:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Yasmin

dupa ce termini cu antibioticele te protejezi inca 7 zile in care sa iei pastile (7 pastile consecutive), adica in caz ca ai mai putin de 7 pastile pana la pauza ori nu faci pauza, ori te protejezi inainte de pauza + pauza + 7 pastile din folia noua

Offline

 

#14 2011-07-06 16:22:50

Bianca Sima
New member
Inregistrat: 2011-07-06
Mesaje: 8

Re: Yasmin

Buna fetelor. Am uitat ieri sa iau a  17-a pastiluta de yasmin, si am luat-o abia azi , dar trecusera mai bine de 14 ore. Cum ar trebui sa procedez in continuare? Va rog  frumos sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat

Offline

 

#15 2011-07-06 16:43:51

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Yasmin

1. Incepi urmatoarea folie fara sa faci pauza si te protejezi suplimentar 7 zile
2. Iei inca 3 pastile (sau cate mai lipsesc ca sa ai 7 pastile luate in zile consecutive) de pe o alta folie, si te protejezi suplimentar pana iei aceste 7 pastile, dupa care faci pauza normal, iar apoi incepi alta folie completa
3. Duci folia la capat, te protejezi suplimentar pana termini folia + in pauza + primele 7 zile din folia urmatoare.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#16 2011-07-06 16:55:53

Bianca Sima
New member
Inregistrat: 2011-07-06
Mesaje: 8

Re: Yasmin

offf ce aiuria. Mersi oricum pentru raspuns  smile  Si daca aleg sa nu fac pauza intre blistere, e vreo problema pentru organism? imi e frica ca dupa sa nu mi se deregleze menstruatia, sau sa am dureri...

Offline

 

#17 2011-07-06 17:41:01

Bianca Sima
New member
Inregistrat: 2011-07-06
Mesaje: 8

Re: Yasmin

yoyolina a scris:

1. Incepi urmatoarea folie fara sa faci pauza si te protejezi suplimentar 7 zile
2. Iei inca 3 pastile (sau cate mai lipsesc ca sa ai 7 pastile luate in zile consecutive) de pe o alta folie, si te protejezi suplimentar pana iei aceste 7 pastile, dupa care faci pauza normal, iar apoi incepi alta folie completa
3. Duci folia la capat, te protejezi suplimentar pana termini folia + in pauza + primele 7 zile din folia urmatoare.

Dar daca ma protejez suplimentar pana la menstruatie, si incep o noua folie de yasmin din prima zi de menstruatie. Am auzit ca ar fi o posibilitate. Oare e bine asa? Chiar nu stiu ce sa fac sad Scuze insistenta

Offline

 

#18 2011-07-06 19:12:03

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: Yasmin

nu, faci cum ti-a spus yoyo. ori iei 7 consecutive, ori nu faci pauza. ori termini folia actuala si apoi pauza si pe perioada pauzei si 7 zile dupa pauza.
alta varianta nu exista. daca astepti menstruatia, apoi iar incepi, tot te dai peste cap. tu alegi ce sa faci.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#19 2011-07-06 19:53:03

br1liant1k
New member
Inregistrat: 2011-02-06
Mesaje: 51

Re: Yasmin

salut ,am luat 3 luni yasmin,dupa care am facut o pauza de 2 luni(avind 3 menstre: prima dupa cele 21 de comprimate,a doua deja peste 3 saptamini shi jumate,shi la a 3 am inceput din nou sa iau yasmin,insa din a doua zi ,insa mam protejat chiar 10 zile dupa)cind mai avem  6 pastile  shi terminam folia ,avem  nishte skurgeri roshiatice fix ca menstra insotite de nishte bukatele de singe (kuloare inchisa)si plus dureri la nivelul ovarelor, nu stiu ce-i aceasta... am luat  un test ,nu sunt insarcinata.ce poate fi aceasta?azi inchei blisterul shi deja nu mai am acea scurgere ambundenta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.