homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Bebeconsum?-2


#20 2011-05-19 12:11:39

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Bebeconsum?

eu din contra ma descurc de minune cu forfecuta cu margini rotunjite, are si unghiera in set dar nu am folosit-o niciodata....dar repet forfecuta aia e minunata pt mine smile..si pt ea....


9 ani de copilarie ....

Offline

 



#21 2011-05-19 21:57:33

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Bebeconsum?

la noi treaba sta cam asa:)

inutile: pompita pt nas Chicco (bani aruncati)
           forfecuta pt unghii Chicco (rupe, nu taie)
           setul perie/piaptan pt parut Chicco (inca e nedesfacut)
           toate cremele si uleiurile de corp pentru bebelusi
           sampoane, detergenti pt bebe (am multe primite/nedesfacute in dulapiorul din baie)

utile: MANDUCA (o ador)
        caruciorul - hm, chestiune discutabila-uneori se doarme bine in el,la orizontala, dupa ce mama ma cara in brate wink   
        steamer/blender Avent-legumele sunt aburite in 20 min (desi am o mare retinere in ceea ce priveste campul electric...)
        vasele de yena pe care le incarc cu de toate si le var la cuptor (fooooarte utile)
        boluri de portelan de toate culorile si marimile (din stocul vechi)
        lingurile de lemn (de mare ajutor in diversificarea bebelacusului naravas)
        2 lingurite cu capul moale de la Avent (ajung pana peste cap)
        caruselul cu proiectii si muzica (bebelacusul l-a adorat/acum l-ar demonta in cateva minute)
        centrul de activitati cu muzica/lumini/diverse obiecte/jucarii (a fost ffff util pt noi)
        cartile pt bebelusi (sunt la capitolul wooooow)

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2011-05-19 21:58:43)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#22 2011-05-23 10:34:15

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Bebeconsum?

inutile

forfecuta cu cap ridunjit(folosim unghera)
sac de dormit(am fost portnita sa ii cumpar si degeaba pana acuma..poate de acu incolo)


utile:
carucior (cand trebe adormita)
wrap ( e minunat)
patut tarc
pomap de san si acuma o mai folosesc..pt mine a fost ceva extraordinar la cat lapte am avut prima lunaaaaa si a doua si a treia
batista bebelusului
lingurita cu capat de silicon
scutece de finet(multifunctionale)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#23 2011-05-23 10:36:19

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Bebeconsum?

Pompa si eu o mai folosesc, chiar aseara m-am trezit cu sanul drept plin pana la refuz si a trebuit sa il mulg, am scos 150 ml si ar mai fi iesit dar imi era prea somn, deci pompa e UTILA pt mine...

Offline

 

#24 2011-05-23 10:37:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Bebeconsum?

utile: baticute/bandane (de alea unisex, eu le zic "de munte", nush cum sa va explic, sigur stiti la ce ma refer). bune de pus pe cap, la gat, pe sub vreo bluza daca se uda si nu am cu ce-l schimba, de sters la gura etc etc etc


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-05-23 13:33:12

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Bebeconsum?

katami a scris:

utile: baticute/bandane (de alea unisex, eu le zic "de munte", nush cum sa va explic, sigur stiti la ce ma refer). bune de pus pe cap, la gat, pe sub vreo bluza daca se uda si nu am cu ce-l schimba, de sters la gura etc etc etc

da da. f utile


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#26 2011-05-23 18:06:28

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Bebeconsum?

sa zic si eu :

utile :
- carut - din saptamana 1 fara comentarii majore .. big_smile (de curand a descoperit mersul pe jos )
- tot felul de prosopele - bebe a regurgitat pana la 5 - 6 luni
- body-uri cu 5 capse (pe fata) si salopetele intregi - natalia a stat f bine in ele pana cand a inceput s stea in fund, dar raman cam repede mici
- patut - natalia doarme noaptea numai la ea
- carusel pt patut,  i-a placut si acum innebuneste jucariile de la el
- salteluta de activitati ( o mai stimula sa se intinda, sa se agate, etc) - acum sta pe ea pe jos, e loc de joaca
-  marsupiu, sta bine in el, dar nu il pot purta f mult, regret ca nu am luat wrap din tot sufletul, dar sigur iau la bebe 2 big_smile
- pompita mica de nas ( prima raceala cu asta am trecut-o )
- batista bebelususlui - fff utila , de 10 ori utila !
- crema bephantene pt fundulet
- cadita  anatomica - natalia a plans groaznic can o spalam tinuta de unu dintre noi - cum am last-o in cadita cum a fost foarte incantata
-perie si pieptan de par
- bibe avent nr 1 - daca ma credeti eu am inca 2 bibe pe nr 1 si doua pe doi , natalina mea a avut tot timpul un supt eficient big_smile
- scoica auto (am plecat pana acum de vreo 7 ori cu ea din buc, sa nu mai zic ca in fiecare week de cand nu mai ninge suntem la iarba verde )
- lingurite multe ... cand nu mai are chef sa pape, schimb linguritza
- steamer/ sterilizator ) eu nu am si imi pare rau , ma chinui cu tot felul de oale , da' eram convinsa ca voi alapta pana la 10 ani big_smile
- suzi (buna ei prietena )


inutile :
- hainutze fitzoase pt bebe mic ( pana la 4-5luni ) nu m-am stresat sa chinui copilu in ele
- haine prea groase - natalia e calduroasa ca mine
- carut/ landou special - eu am 1.50 , nici nu mi se vedea ciuful de ele big_smile
- nu prea imi vin in minte inutilele, pt ca multe noi le-am cumparat dupa ce s-a nascut ea, in functie de ce aveam nevoie smile , ceea ce cred eu ca e recomandabil smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#27 2011-05-23 22:42:49

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Bebeconsum?

parerea mea e ca difera de la om la om obiectele utile si inutile, m-am uitat numai ce s-a scris pana acum si fiecare avem pareri dif, deci nu e ceva standard smile
pt mine UTILE sunt:
- paturile de lemn si cele de voiaj
- caruciorul si scaunele de masina
- prosopele mici, in pr luni pt regurgitat, ulterior pt Clarisa, sa-si suga degetul
- prosop de baie
- bevetele cat mai multe, nu strica
- forfecuta / unghiera, in pr luni am fol numai forfecuta mea de pielite, acum le tai numai cu unghiera lor
- sampon
- cadita
- crema de fundulet
- batista bebelusului
- biberoane (dar nu multe, pt incep 2 sunt de ajuns)
- boluri de plastic mici si lingurite (alor mei le-a placut f mult sa roada linguritele si sa se joace in boluri cu linguritele)
- blender...cred ca este printre cele mai imp
- suzeta se poate sa fie la indemana, dar nu de pus de la incep
- ham de mers pt noi a fost f imp, de mana nu stateau, se lasae pe vine, iar sotul la 1.90m sa stea cu mainile in jos ...hamul a fost cel mai bun pt el wink

INUTIL:
- port bebe sau altele de pus bebe in fata/spate...e doar parerea mea...pt ca in pr luni nu  sta bine, iar dupa aia mi s-ar parea f incomod...am incercat si nu mi-a placut
- premergator, se apuca de toate din casa...mobila, usi...se trage de ele si cade, e intamplare adev big_smile
- carusel muzical
- sac de dormit

cred ca am mai scapat cate ceva big_smile


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#28 2011-05-23 22:46:51

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Bebeconsum?

La noi sacul de dormit este foarte util....si acum doarme in el.

Offline

 

#29 2011-05-24 08:05:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Bebeconsum?

fleurette a scris:

INUTIL:
- port bebe   sau altele de pus bebe in fata/spate ...e doar parerea mea... pt ca in pr luni nu  sta bine , iar dupa aia mi s-ar parea f incomod... am incercat si nu mi-a placut
D

depinde CE ai incercat big_smile daca e vorba DOAR de marsupriu.... atunci sunt de acord cu tine. dar "altele de pus bebe" pot fi ff comode pt tine si el din prima clipa de viata pana la 20 kile wink


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#30 2011-05-24 08:44:12

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Bebeconsum?

si pentru noi a fost util sacul de dormit, da gata si cu el ! big_smile

a si iar fff util : paturica absorbanta de la happy.... f buna pt lasat bebe in fundu gol big_smile

Ultima oara a fost editat de GeoGeo (2011-05-24 08:51:01)


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#31 2011-05-24 10:53:05

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Bebeconsum?

Da, paturica absorbanta a fost foarte utila si pentru noi mai ales vara trecuta cand il lasam fara pampers pe el.

Offline

 

#32 2011-05-24 11:37:42

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Bebeconsum?

La noi singurele chestii inutile au fost urmatoarele:

- foarfeca de unghii
- leaganul electric
- samponul pentru bebei
- peria de par (nu avem par)
- salteaua de activitati (plictisitoaaaareeee)

In rest, in top 10 al celor mai utile lucruri sunt:

- wrap/sling/ergo
- body-uri parte peste parte, fara numar
- paturica absorbanta
- scaunel tip rocker (am dormit multe nopti colicoase in el)
- periuta pentru gingii Nuk
- lampa de verghe
- sacul de dormit
- suzeta (din pacate)
- pompa de san (vitala in primele 3 luni, fara lapte mult)
- SNS-ul


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#33 2011-05-24 18:26:06

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Bebeconsum?

blue, ai folosit sns ? vazusem si eu chestia asta .. ma rog nu am mai apucat

scuze de  offtopic

Ultima oara a fost editat de GeoGeo (2011-05-24 18:27:02)


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#34 2011-05-24 20:02:21

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Bebeconsum?

Da, l-am folosit vreo 2 saptamani si mi s-a parut foarte utila!


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#35 2011-05-24 20:56:46

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Bebeconsum?

rux e bine ca doarme in sacul de dormit, eu am incercat cu ai mei, cert e ca aveau deja 3 luni si era cam tarziu, adk se invatasera cu cracii pe sus si sa vezi ce urlete cand s-au vazut in sac, asa ca a fost eliminat smile
da kata numai marsupiu am incercat, oricum mi-ar fi fost putin cam greu cu 2 in orice ar fi fost big_smile...tot mai bun a fost carutul pt noi wink

Ultima oara a fost editat de fleurette (2011-05-24 21:04:41)


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#36 2011-05-25 11:03:15

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Bebeconsum?

Fleur, eu prima data l-am bagat in sac la 6 luni si nu a zis nimic, a dormit si doarme foarte bine.

Offline

 

#37 2011-05-25 21:48:30

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Bebeconsum?

Utile:
- carucior 2 in 1
- scoica auto
- biberon
-sterilizator (fff util dupa ce era sa dau foc la casa rotfl
-suzeta
- pompa san (am folosi o scurta perioada de timp dar am avut una no name care nu prea a facut treaba daca as da timpul inapoi cred ca mi-as cumpara una ok inainte sa nasc)
-sampon+ lotiune sanosan (am cumparat ulterior unele bio)
- la inceput am avut nevoie de multi pantalonasi (niciodata nu puneam pampers-ul ak rotfl
- scutece finet (am avut aprox 10 si au fost suf)
-carusel la 40 lei ?(mechanic sa faca mama buba la deget ) cel pe baterii cah)
-salteluta activitati
-batista bebelusului
-betisoare urechi
-forfecuta unghii
-suzeta desi eram contra a fost de ajutor in multe situatii big_smile sper totusi sa scapam de ea curand
- paturica absorbanta dalin
-wrap/ergo
-cadita cu suport

Inutile:
- pompita
- salopeta dintr-o bucata
-cadita mica fara suport ? am folosit-o pana la 3 luni apoi a fost prea mica
-sac de dormit


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#38 2011-05-26 08:47:24

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Bebeconsum?

la noi au fost foarte utile următoarele:

- cărucior + marsupiu (cele mai utilizate accesorii de bebe) + umbrela de la căruț acum vara, care mă salvează mereu!
- pătuțul de lemn, ?ncă mai doarme singură ?n camera ei și pe măsură ce trece timpul se simte din ce ?n ce mai confortabil acolo, mult mai bine dec?t cu noi ?n pat, lucru pe care nu l-a acceptat nici măcar o singură noapte
- body-uri
- sterilizator + steamer/blender (neapărat combinația asta, pt că de c?nd cu diversificarea, mă scutește de mult timp pierdut ?n bucătărie, dec?t fierb legumele și carnea la abur, după care ?ntorc vasul și le blenduiesc)
- pompa de s?n electrică, ?n cazul meu a fost absolut minunată, at?t c?t am folosit-o, plus că-n 2 zile am și v?ndut-o după ce n-am mai folosit-o
- batista bebelușului
- săpun 100% natural bebe
- cădiță cu suporturi (mai ales pt 2 părinți care nu mai spălaseră ?n viața lor un bebe de 3 zile big_smile )
- scoica auto (god bless it, nu numai pt mașină, dar și pt a servi masa, că și acum tot ?n ea m?ncăm! lol )
- unghieră bebe
- biberoanele avent, mult, mult mai simplu de folosit la prepararea laptelui, din cauza capacului care se pliază perfect pe tetină, iar laptele poate fi amestecat fără să desfaci biberonul, să-i pui căpăcelul special pt asta, apoi să-i pui iar tetina
- sac de dormit, mai ales că dă non-stop din picioare noaptea și ar fi dormit mai mult dezvelită (0-6 luni, apoi 6-12 luni)
- bavețici fără număr și prosopioare mici, pătrate pt mesele solide
- pantaloni cu tot cu picioruș
- pălărioara de soare

inutile:
- suzeta
- carusel muzical la pătuț
- bluze cu m?necă lungă, pt că body-urile au fost baza, ori dacă ?i dădeam bluză trebuia neapărat ceva pe sub să-i țină la spate, iar ?n cazul ăsta copilul ar fi murit de cald
- sampon, săpun, ulei bebe din comerț + creme de orice fel (inclusiv funduleț)
- haine de stradă pt 0-3 luni ori chiar 2-4 luni, pt că v?rsta asta ne-a cam prins iarna, moment c?nd scoteam copilul doar ?n polar/f?ș etc, motiv pt care de multe ori pe sub avea haine de purtare
- scaun de masă, cel puțin momentan

Ultima oara a fost editat de anabella_n (2011-05-26 12:29:56)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.