homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Bebeconsum?


#1 2011-05-18 11:44:08

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Bebeconsum?

Am vazut listutele din topicul propus de dana, cel cu calaltoriile... si mi-a venit o idee. sa scriem fiecare ce ni se pare util/inutil de cumparat la un bebe (fie ca am luat si ne pare bine/rau, fie ca vrem sa luam la urmatorul).

Atentie, NU vreau sa iasa polemici din faptul ca, inevitabil, vom scrie chestii diferite. DE CE ni s-a parut util/inutil e treaba fiecareia (adica normal, daca pe lista mea sterilizatorul si biberoanele sunt chestii absolut inutile, iar pe ale unei mamici care nu alapteaza sutn la minunate, nu e cazul sa ne paruim tongue)

Dar chiar ar fi util, zic eu, mai ales pt gravidute sa vedem cate dintre lucruile "absolut necesare" pt un copil sunt, intr-adevar... absolut necesare. Si cate sunt pura reclama.

Incep eu:

INUTILE:
Plimbare bebe: - carucior & accesorii de carucior
                         - premergator
                         - ham

Masa: - biberoane
           - sterilizator
           -  suzeta (nu e de mancare, dar nu stiam unde se incadreaza)
           - borcanele (minus concedii, unde hai, mai treaca mearga, desi io inca nu am apelat la ele, dar nu bag mana-n foc ca n-o voi face)
           - pompa de san (utila 1-2 zile dupa nstere, merita doar imprumutata)
           - scaun de masa

Baie: - orice lotiune/sampon/crema "speciala pt bebe"

Acasa: -patut, saltea patut si alte accesorii
            - tarc
           - detergent pt bebei (aceleasi chimicarii la pret dublu)

Mami: - sutiene de alaptat (eu e prefer pe astea normale)
           - burtiera (dupa nastere normala)
         
UTILE:

Plimbare bebe: - wrap/sling/mei tai/SSC (cea mai utila chestie pe care am putut-o lua pana acum pt cris a fost wrapul, sincer!)
                          - un rucsac de dim medii si o geanta textila mare si colorata, pt a pune lucruile lui cat il porti (geanta pt cand e bb in spate, colorata ca sa nu se vada ca tot atarna pe jos la fiecare aplecare big_smile)
                         - scaun de masina, safe (noi inca nu avem si e rau)

Masa: - un blender vertical, se curata super-usor, fara sa umpli chiuveta cu bucati de robot de fiecare data, poti sa-l bagi direct in castronul de plastic din care il hranesti
          - termos mancare (pt zile petrecute afara)

Hainute: - muuulte body-uri "de sacrificiu"
              - babetele (si le urasc, daa? lol dar sunt f utile mai ales cand sunt mici si balesc)
              - scutece lavabile (eh, asta la mine ramane un must have, dar nu stiu daca la cris sau doar la bb 2)
              - scutece finet, muuulte si muuuultifunctionale

Baie: - sapun natural fara uleiuri aromatice
           - detergent natural sau nui de sapun pt hainute, mai ales cand e mic mic mic


voi ce aveti pe lista de utile/inutile?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2 2011-05-18 11:56:31

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Bebeconsum?

A mea rar se joaca cu caruselul de la patut, noroc ca l-am primit, dar apreciaza jucariile care jornaie si intinde mana dupa ele dar dupa 3 luni.
Mi s-au parut foarte utile body-urile cu capse care se inchid parte peste parte si combinezoanele mai ales la nastere cand sunt asa mici si ti-e frica sa le bagi ceva pe caput.
Eu nici acum nu am batistuta bebelusului pt ca nu am avut nevoie de ea si nici de pompitele acelea manuale desi am primit vreo 2-3.
Betisoarele de urechi speciale cu opritor eu le folosesc doar ca sa ii curat pavilionul urechii, in ureche dupa baita bag decat coltul scutecului de finet cu care o sterg.
Folosim patutul dar doar cand nu sunt pe langa ea, de ex daca vreau sa ma duc la baie nu pot sa o las pe pat pt ca risc sa cada, o pun in patut ca stiu ca e mai safe decat pe patul mare.

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-05-18 12:04:52)

Offline

 

#3 2011-05-18 12:03:02

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Bebeconsum?

eu am vrut sa trec caruselul si alte cateva jucarii la lista de "nu", dar apoi am zis ca, totusi, nu exista jucarie "inutila"... copiilor le plac jucariile, de orice fel smile dar da, si mie mi se pare caruselul un "moftulet" tongue

in schimb, daca tot am ajuns la jucarii, un maaare DA pt juariile pt nisip (lopatele, greble etc), pt mingi si bile de toate soiurile si, mi nou, pt cuburi

ref la body-uri: alea cu capse imi placeau si mie, nu pt ca mi-era frica sa-i bag ceva pe cap (curios, am mi auzit de asta pe la mamici, dar mie mi-a lipsit frica asta din decor lol ), ci pt ca il chinuiam pe el mai putin cu ele. in schimb nu am putut sa sufar salopetele/combinezoanele/whatever dintr-o bucata, pt simpul motiv a daca se uda, de ex, doar la gat sau la soseta, io trebuia sa-l schimb din cap pana in picioare. nu mi-au placut deloc deloc

in schimb betisoarele cu opritor sunt o chestie utila pt mine. are secretie ff abundenta, galbena (fara sa aiba otita, mi-a zis medicul ca asa au unii) si se foieste fff mult. fara alea... nu stiu ce s avea curajul sa-i bag in ureche big_smile

LE: nush cum uitasem, pe lista de NU: SERVETELE UMEDE   acklad nu e suffar nici pt mine, pt ei mi se par groaznice, mor cand vad in par mame stergand copiii la gura cu scarboseniile alea

Ultima oara a fost editat de katami (2011-05-18 12:08:06)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#4 2011-05-18 12:07:56

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Bebeconsum?

in mare parte sunt de acord cu tine kata. doar ca eu am si alaptat, dar a mancat si mananca si biberon. asa ca eu am sterilizator, incalzitor, biberoane, tetine- la mine sunt utile. pot sa spun ca sterilizatorul, as fi putut si fara el. incalzitorul e ok, e util, mai incalzesc apa direct in biberon. sau ceaiul, sau altele in recipiente.
suzeta e total inutila pt noi, repet. nu a vrut deloc. si ma bucur. si nu s-a inv nici cu degetele.

hamul total inutil, nu il folosim. o tin de manuta. carucior mi-a fost util, nu am stiut pana acum de wrap, sling si altecele. acu citesc pe aici. premergator, a stat in el vreo 3 luni, acu nu mai sta, acu merge aproape sg. se tine de diverse, de mana, pat etc.

scaun de masa e util. sta in el, cu noi la masa. acus at si pe scaun singura, dar pana acu , mai mult in scaunul de masa. imi e greu sa ii dau paap in brate la mine.

pompa de san- am imprumutat, am folosit in prima luna, pana a invatat fata sa traga bine, sa goleasca sanul.

patutul- la noi e util- doarme in el. mai doarme sic u mine cand e mai maraita, dar mai mult in pat. ziua numai in pat sau afara.

tarc nu avem.
hainutele fetei le spal cu detergentul nostru. asa a fost de la inceput si nu are nik.

pt spalat pe corp- la inceput am folosit sanosan pt corp, mustela pt cap, si ulei pt masaj. acu fol doar pt baie si cap. nu mai facem masaj.

si eu prefer sutienele obisnuite .

FFfffffffffffffffffffffffff utile si avem si noi: mixez vertical, multe body-uri, bavete, scutece finet. cat de multe trebuie.

termos pt mancare nu avem, cred ac tre sa luam unul. cred ac e f util.

asta e doar parerea mea si modul ijn care lucram noi cu toate astea.

casruselul si noi l-am primit. da , e moft.

body-uri cu capse- f faine. erau mai usor de imbracat- pt bebe zic

salopete cu totul- ok- cand sunt mici. dar vb lui kata, cand se uda, trebuia sa o schimb total.

betisoare urechi- utile la noi. nu am curaj cu cele obisnuite

batista bebelusului- avem- am fol de 2-3 ori- e in casa in caz de urgenta. nu prea im8i place, dar na.

servetele umede, eu le folosesc- mai ales in deplasare. acasa spalam si cu apa.

la jucarii - si noi preferam mingile, cuburile, cartile cu pozeeeeeeeeeeee mariiiiiiiiiiiii

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2011-05-18 12:12:31)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#5 2011-05-18 12:15:25

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Bebeconsum?

in cazul lui r.
inutil :
Carut, marsupiu, ham, suzeta, borcanele, scaun de masa, patut, premergator
util:
biberon (pentru apa) , pompa de san, sterilizator. legan , tampoane de sani (chicco) , landoul de la carut ,
si ca jucarii r. le prefera pe http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/2565_2741.jpg     si pe
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/2565_vtech-moosical-beads1.jpg

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-05-18 12:18:55

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Bebeconsum?

Eu ma inteleg bine cu sutienul de alaptat, daaaar il folosesc doar in casa, acum ca s-a mai incalzit se vede destul de urat prin tricou (se vede si forma sutienului si protectiile de le pun in sutien) si pun sutien normal dar am preferat sa scot sarmele de la cupe pt confortul meu... Utile de asemenea si protectiile pt sani...

Ultima oara a fost editat de Papucica (2011-05-18 12:20:41)

Offline

 

#7 2011-05-18 12:19:50

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Bebeconsum?

cand am vreme am sa compun si eu lista sa va zic  big_smile  deci am sa revin la topic  big_smile  super idee kata  tummenupp

Offline

 

#8 2011-05-18 12:26:11

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Bebeconsum?

La noi treburile stau cam asa:

Utile: -carucior pentru plimbare (a stat in el de la inceput si sta si acum)
        - biberoane (si acum bea laptele tot cu biberonul)
        - patut (a dormit de la inceput in el)
        - tarc pentru joaca (nu are rabdare sa stea prea mult in el dar sta cat ii pregatesc masa si chiar imi este de ajutor)
        - scaun de masa (numai in el manaca)
        - inacalzitor biberoane (ii dau drumul sa se incalzesca apa si pana terminam baita e gata si ii fac direct laptele)
        - blender vertical (fff util)

Jucariile daca au cat mai multe butoane sunt fff ok.

Inutile: - ham (nu am luat si nici nu o sa luam)
           - premergator (mai mult de 10 minute nu a stat niciodata)
           - scutece de finet (am luat destule dar nu le-am folosit)
           - termos mancare (nu am avut nevoie pana acum)
           - sutiene alaptat (nu am alaptat dar sunt convinsa ca si daca as fi facut-o nu as fi avut nevoie de ele)
           - burtiera (mi-am luat, am dat o gramada de bani dar nu am purtat-o deloc pentru ca mi-a fost mare marimea S)
           - pompa san (si pe asta am dat banii, m-a ajutat la inceput dar era mai bine daca o imprumutam)

In rest eu ii spal hainutele cu detergentul nostru, pentru baita lui folosesc cosmeticele de la Boots (sampon, spuma de baie si lotiune de corp cu care il mai dau doar o singura data pe saptamana), body eu am folosit si folosesc fara capse si imi plac mult. Nu mi-au placut panatalonii cu botosei si am preferat sa-i dau panataloni normali si sosete. Betisoare pentru urechi folosesc normale.

Ultima oara a fost editat de rruxxy (2011-05-18 12:28:12)

Offline

 

#9 2011-05-18 22:22:47

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Bebeconsum?

Super topic!! tummenupp
Din experienta de pana acum la 5 lunite mi-au fost utile multe chestii la care nu ma asteptam si invers lol

utile:
-patut&carusel -pe Ianis l-a captivat de la inceput caruselul cu lumini si cantece de bebei(cam 15 min dureaza minunea,dupaia trebuie sa gasim altceva  lol )
-bouncer (fisher price) eu zic ca si-a meritat banii ,sta f comfortabil acolo,isi gaseste de lucru cu jucariile,vibratiile il si calmeaza cateodata...pe noi ne-a ajutat.
-pijamalutele de noapte gen http://fl1.shopmania.org/files/poze-ima … 320027.jpg dar din bumbacel
-scutecele din finet(multifunctionale,cum a zis si Kata)/paturici subtiri
-carucior
-scoica auto(circulam destul de mult cu masina)...va urma scaunul auto(de la 9 luni oare stiam bine?)
-bavete plasticate
-ung cu galbenele(bun la toate)

inutile:
-inca alaptez deci n-am folosit:biberoane,suzete,sterilizator,tetine
-inele de dentitie...orice baga in gurita mai putin alea lol
-pompa de san(ma gandesc ca m-o ajuta daca o sa vreau sa-i dau cereale cu laptele meu-pana acum n-am folosit-o decat in spital)
-sutienul de alaptat-nu-l suport(credeam ca-mi va fi indispensabil dar mai bine fara,e bun si unul normal ptr cine poarta,pe mine m-au ajutat bustierele sport)

Cam atat imi amintesc acum,mai editez pe parcurs...


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#10 2011-05-19 07:29:58

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Bebeconsum?

inutile :

- patutul
- salteaua de la patut si lenjeria
- loc de joaca pt copii ( a stat in el 20 min. si gata )
- pompa de san ( bb e cea mai buna pompa big_smile )
- biberoane + sterilizator de biberoane ( nu suporta nici ceaiul din bibe, recipientul in sine il enerveaza )
- sutien de alaptat
- wrap  grater
- forfecuta pt bebei, cu margini rotunjite ( ii tai unghiile cu a noastra ca fac treaba mai buna. o dezinfectez in prealabil )

utile :


- scutece de finet ( fff utile, vitale, multifunctionale )
- suzeta, desi initial a refuzat-o, acum adoarme cu ea cand iesim afara la plimbare. in continuare in casa nu o suporta big_smile
- carut
- combinezoane
- canita cu 2 manere, bolul de papa si lingurita de silicon
- servetele umede si pampersi
- sampon pt copii pt corp si par sanosan



( s-a trezit sebi asa ca revin cand ma lasa ...lol )

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-05-19 09:49:32)

Offline

 

#11 2011-05-19 09:06:16

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Bebeconsum?

utile:
-carut
-patut
-scaun de masina
-sacun de masa
- combinezoane
-babetele
- tot ce inseamna suzete, bibe, pompa, sterilizator, incalzitor bibe, etc
- premergator
- jumperoo
- salteaua de joaca

inutile:
-tarc
- bluzele pt ca i se ridica de pe burta big_smile
- port-bebe, sling, wrap
- bouncer - desi sor-sa a stat in el pana spre 10 luni
- cadita - a incaput in ea pana pe la 3 luni
- jucariile zornaitoare pt bebe - daca nu are butoane e degeaba rotfl


mami de minuni hjarta

Offline

 

#12 2011-05-19 09:27:26

sanca
Hero member
Inregistrat: 2005-09-13
Mesaje: 3053

Re: Bebeconsum?

la noi lucrurile stau asa:
utile: patut, saltea
        salopete de alea intr-una cat a fost mica mica si acum pt somn
        biberoane, sterilizator, suzete cat de multe ca in deplasari le aruncam pe jos si trebuie sa am de rezerva.. acum e mai bine (plecam si fara - problema a fost cat era mica mica)
        scaun de masa
        scoica
        scaun de masina
        carucior
        bavete cat de multe
       tarc, premergator
        jucarii in special sa faca zgomot, de orice fel - mai nou ne plac mingile.. insa nu numai.. se joaca cu mingi, cutii, papucii nostri de casa daca ii prinde
      lampa de la chicco care proiecteaza stelute pe tavan si adorme seara cu ea singurica
       multe body-uri
       cadita pana pe la 6 luni.. acum suntem f multumiti de un scaunel de baie
       blender vertical
     

inutile: jucariile de plus - doar le molfaie si isi face greata mai nou cu ele plus ca sunt unele (le-a primit) care cand le baga in gura ramane cu puf  de la ele si am preferat sa le scot din uz
           pompa de san - nu mi-a fost de nici un folos
           carusel - nu a fost prea incantata si ce-am avut noi ma incomoda cand o luam/puneam in patut
           centre de joaca - nici alea nu pot sa spun ca au fascinat-o
           marsupiu.. am avut l-am folosit de vreo 2 ori in total
           aveam in casa ditamai robotul cu toate functiile posibile insa pt papa ei era un chin ca pt o mana de mancare trebuia sa spal de ma acream
           burtiera.. am avut-o n-am putut-o suporta de cald ce era fiind august cand am nascut
           

poate ar mai fii insa atat imi aduc si eu aminte acum


Daria Ioana - 06.08.2010

Offline

 

#13 2011-05-19 09:44:33

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Bebeconsum?

o'hara a scris:

inutile:

- port-bebe, sling, wrap
)

din pacate si eu trebuie sa trec wrap-ul la lucrusoare inutile  grater  nu sta in el sub nicio forma....

Offline

 

#14 2011-05-19 10:21:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Bebeconsum?

offtopic o'haraaa, ce faaaci? mi-e dor de o barfa, pe mess nu mai apari?

eu uitasem sa trec la inutile "bolurile" speciale pt bebei (iar ligurite de silicon 1 ajunge si ras-ajunge). dar in doemniu de boluri (di alea "profi", de farmacie lol ) chiar nu stiu ce minte mi-o fi lipsit ca am dat bani pe ele... cand am casa plina de castroane de plastic zdravene si amri, in care bag direct blenderul si gata circul. chestiile alea miiici si super-compartimentate nu m-au ajutat cu nimic, acum sunt la jucarii de nisip (ok, deci poate sunt totusi utile la ceva lol dar clar nu pt rolul pt care sunt vandute, zic eu)

forfectut de bb nici eu n-am folosit, in schimb unghiera de bb e vitaa big_smile n-as avea curjul sa-i tai cu altceva unghiile, ami ales ca nu e tocmai mutumit de aceasta activitate rotfl

Ultima oara a fost editat de katami (2011-05-19 10:26:41)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#15 2011-05-19 10:26:59

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Bebeconsum?

pai una de silicon avem si noi si buna.
boluri pt pus marul ras si ce mai papa bebe. cum sa nu fie utile? eu fol. de portelan, nu le suport pe cele de plastic sau de ultra-canceroasa melamina  neutral

eu i le tai afara cand doarme in carut. odata m-a vazut un nene si a ras pe sub mustatza dar ce sa fac daca doar in carut afara e cuminte si nu da din maini? big_smile

Ultima oara a fost editat de passenger (2011-05-19 10:28:21)

Offline

 

#16 2011-05-19 10:29:51

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Bebeconsum?

eu nush e ai tu, ma ref la alea de plastic "speciale pt bebei", din farmacii... un soi de farfurii fff plate, mcii si compartimentate de zici ca ii dai 3 felucri de mancare odata... pt mine, repet, total inutile.

eu fol plastic (alimentar, nu de ala cu flori si fructe ca la pomenire big_smile), stiu ca nu e tocma bun, dar sa fie cel mi periculos lucru pe care i-l dau smile ca in rest nu prea fol tampenii


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#17 2011-05-19 10:30:32

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Bebeconsum?

aaaaa.... acum stiu ce zici. pai alea nu-s de jucarie?  lol

Offline

 

#18 2011-05-19 10:34:40

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Bebeconsum?

eh, unii se prind mai tarziu dumbom


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#19 2011-05-19 10:53:30

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Bebeconsum?

Eu ii dau sa manance din castronele din portelan, din alea speciale pentru bebei nu am fost tentata sa iau. Linguritele de silicon au fost bune pana pe la 7 luni apoi am trecut la cele normale.

Unghiile si eu i le tai tot cu forfecuta noastra, alea pentru bebei cu capetele rotunjite sunt niste porcarii, eu n-am reusit sa tai macar o unghie cu forfecuta aia.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.