homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare rezultat secretie vaginala-16


#286 2020-04-21 19:15:35

Seneda122
New member
Inregistrat: 2016-11-22
Mesaje: 7

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Bună.
Am facut cateva analize in urma cu o luna dar nu am mai ajuns la medic pentru interpretare, deoarece credeam ca nu dureaza mult izolarea asta smile

La secretia vaginala a ieșit la micoplasma+ureaplasma secretie:
Absența mycoplasma hominis, prezenta ureaplasma urealyticum
Monociclina, josamicina, eritromicina, roxitromicina,  clindamicina, ciprofloxacina, claritromicina, tetraciclina ( sensibil la toate astea ) si
Ofloxacina, levofloxacina,  ambele rezistent.

M-ar ajuta o interpretare, o parere.Multumesc pentru eventualele răspunsuri

Offline

 



#287 2020-04-22 19:59:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

aparent ai o infectie cu ureaplasma, nu e nimic grav, ea e de multe ori asimtomatica, tratamentul se da conform antibiogramei (cu unul din antibioticele la care e sensibila) si trebuie facut si de partener

Offline

 

#288 2020-04-23 23:16:25

Seneda122
New member
Inregistrat: 2016-11-22
Mesaje: 7

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Mulțumesc frumos

Offline

 

#289 2020-08-06 17:27:06

yolowell
Membru
Inregistrat: 2020-08-06
Mesaje: 2

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Buna ziua!
Am facut in ianuarie un examen microscopic pe frotiu colorat si am obtinut urmatorul rezultat:
-->Celule epiteliale poligonale Frecvente
Celule epiteliale rotunde Rare
Celule cu aspect de "clue cell" Absente
Leucocite Rare
Hematii Absente
Levuri Absente
Flora microbiana
Frecventa flora lactobacilara.Rari bacili Gram negativi.Relativ frecventi coci Gram pozitivi, izolati si in perechi.<--
Inainte de a vedea rezultatul, medicul mi-a prescris ovule Cervugid pentru durerea si discomfortul pe care le simteam.
Insa acestea nu au disparut, desi cura de 1 saptamana cu aceste ovule imi ameliorau pentru moment problema.
Recent am facut un nou examen microscopic pe frotiu colorat, obtinand urmatorul rezultat:
-->Celule epiteliale poligonale relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde rare
Celule cu aspect de "clue cell" absente
Leucocite rare
Hematii absente
Trichomonas vaginalis absent
Levuri absente
Flora bacteriana
Frecventa flora lactobacilara. Rari coci Gram pozitivi izolati si in perechi.<--
Mancarimea si discomfortul pe care le aveam doar la nivelul vaginului s-au extins si la nivel rectal, iar in acelasi timp simt ca am si o infectie urinara.
As fi vrut, daca exista cineva care cunoaste aceasta informatie, sa aflu ce ar trebui sa fac in momentul acesta. Citisem pe internet ca bacteriile astea (cocii gram pozitivi si bacilii gram negativi) se trateaza cu antibiotice gen penicilina, insa as vrea sa merg la un medic care sa imi spuna exact daca am asta. La ce tip de medic ar trebui sa merg totusi, daca eu simt mancarime si discomfort si la nivel vaginal, si rectal, si simt si o infectie urinara?

Offline

 

#290 2020-08-07 11:25:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

sunt foarte bune rezultatele, vaginul nu e steril, sa zici ca nu e urma de bacterie pe acolo, dar cat timp ai bacili doderlein, care sunt flora buna a vaginului, nu ai levuri, nu ai leucocite frecvente (care ar fi semn de inflamatie) nu e nimic in neregula
daca tii neaparat data viitoare cere niste culturi cu antibiograma (dar ma indoiesc ca va iesi ceva) + ureaplasma, mycoplasma si chlamydia (necesita o analiza separata)
fa si o urocultura pentru eventualitatea unei infectii urinare

Offline

 

 Publicitate


loading...

#291 2020-08-07 16:35:25

yolowell
Membru
Inregistrat: 2020-08-06
Mesaje: 2

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Multumesc!

Offline

 

#292 2020-11-24 11:03:11

DannaB78
Full member
Inregistrat: 2011-11-09
Mesaje: 399

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Buna fetelor. Ma puteti ajuta va rog cu o interpretare?
Celule epiteliale pavimentoase superficiale-Frecvente, izolate si in placarde
Celule epiteliale pavimentoase intermediare-absente
Celule epiteliale pavimentoase bazake si parabazale - absente
Leucocite polimorfonucleare- relativ frecvente, inflamatie moderata
Hematii- absente
Flora microbiana- frecventi bacili gram pozitivi, rari bacili gram negativi
Neisseria, trichomonas si candida- negativ.

Multumesc


"Ceea ce nu traim la timp, nu mai traim niciodata." - Octavian Paler.

Offline

 

#293 2020-11-24 11:05:53

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

e ok reultatul

Offline

 

#294 2020-11-24 11:12:54

DannaB78
Full member
Inregistrat: 2011-11-09
Mesaje: 399

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Multumesc Heimdall. Ma ingrijoreaza acolo la
Leucocite polimorfonucleare- relativ frecvente, inflamatie moderata...nu inteleg ce fel de inflamatie ar putea fi...


"Ceea ce nu traim la timp, nu mai traim niciodata." - Octavian Paler.

Offline

 

#295 2020-11-24 12:48:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

daca ai si niste culturi din col si nici acolo nu a iesit nimic, nu ai nici simptome e ok, o oarecare inflamatie e normal sa existe

Offline

 

#296 2021-10-22 09:40:49

amiracurus
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 127

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Hello,

Am si eu rezultatul asta si pana iese PAP-ul as vrea si eu o opinie:

Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau colorat)
Trichomonas vaginalis absent
Hematii absente
Leucocite rare
Celule cu aspect de "clue cell" absente
Celule epiteliale rotunde rare
Celule epiteliale poligonale rare
Relativ frecventa flora lactobacilara.
Rari bacili Gram negativi

Cultura secretie col uterin (cu antibiograma dupa caz)
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza (Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus agalactiae,
Enterococcus spp., Staphylococcus aureus, Enterobacterales).


Multumesc! :-)


Amira C.

Offline

 

#297 2021-10-22 10:24:09

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Amira , esti ok. sanatate!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#298 2021-10-22 11:15:09

amiracurus
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 127

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Multumesc frumos! goodluck

sonia30 a scris:

Amira , esti ok. sanatate!


Amira C.

Offline

 

#299 2021-11-01 15:35:57

amiracurus
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 127

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Buna din nou,

Am nevoie de cateva opinii intrucat sunt groaznic de stresata, desigur, avand in vedere ca am refacut un set de analize la distanta de 4 ani.
Aveam programare pe 8 Nov dar e medicul in concediu si m-au reprogramat tocmai pe 24. Pana atunci, in baza rezultatului de mai jos, as vrea sa merg sa imi fac testul HPV. Ca sa scutesc timp, si la control sa cer deja reteta. In opinia mea, nu cred ca ar avea rost sa fac acum si colposcopia, banuiesc ca e mai important sa vad ce tip de celule ametite se vor regasi, ca sa alegem tratamentul potrivit. Si eventual dupa prima runda de tratament sa merg la colposcopie. Voi ce imi recomandati? Incerc sa grabesc lucrurile ca sa castig timpul irosit in astia 4 ani de neglijenta. Of! :-(

Citologie cervico-vaginala Babes Papanicolaou in mediu lichid
Celule scuamoase atipice cu semnificatie nedeterminata (ASC-US). Se recomanda testare HPV, examen colposcopic, repetarea
testului Pap peste 6-12 luni.
Scuamoase DA
Rep. colposcopie DA
Rep. testare HPV DA
Rep. la 6 luni DA
ASC-US DA
Satisfacator metaplaziate DA
Satisfacator celule endocervicale DA
Satisfacator DA

2017 - ASC-US (ultimul PAP facut, unde se recomanda tratament antiinflamator doar)


Amira C.

Offline

 

#300 2021-11-02 14:44:16

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Amira, fa genotiparea HPV intai. rana pe col ti-a aparut vreodata? eu am facut colposcopia din cauza ranii pe col cauzata de HPV.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#301 2021-11-02 15:15:56

amiracurus
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 127

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Nu am avut rana pe col niciodata, doar C2, inflamatie (de cand ma stiu, tratata cu antiinflamatoare).
De pilda, de vreo doua luni am avut spotting in ziua ovulatiei, ma gandesc sa nu fie vreun polip sau vreun chist desi la contact nu am niciun fel de disconfort. M-am gandit sa fac intai genotiparea, intr-adevar ca sa stiu cu ce am de a face. Din 2017 si pana in prezent nu am developat simptomatologii de niciun fel, sau scurgeri sau miros sau dureri; analizele de secretie de acum arata flora lactobacilara. Tot in 2017 colposcopia a iesit ok.
Problema mea majora in acest moment e ca la genotiparea din 2015 facuta prima data au iesit 2 tulpini prezente dar inactive, asa mi le-a prezentat medicul la acel moment, 16 si 52. Pentru care am luat ceva pastile de imunitate, apoi am refacut pap unde se recomanda doar tratament antiinflamator. Nu am mai reusit sa refac la un an distanta genotiparea iar acum stau cu frica ca s-au inmultit si ca e grav, desigur.
Nici rezultatul papului de acum nu mi se pare complet si concret, dar macar zice sa fac genotiparea si colposcopia. Pana pe 24 nov cand merg la medic o sa innebunesc de creieri. Planuiesc sa recoltez genotiparea saptamana viitoare, dupa ce trece menstra, la colposcopie nu prea vreau sa merg la oricine ca fiecare interpreteaza altfel, si mai degraba as astepta opinia medicului. Si da, sunt ipohondra si am impresia ca e sfarsitul lumii. Of!  dance


sonia30 a scris:

Amira, fa genotiparea HPV intai. rana pe col ti-a aparut vreodata? eu am facut colposcopia din cauza ranii pe col cauzata de HPV.


Amira C.

Offline

 

#302 2021-11-02 15:48:55

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Amira, capu'sus! fa genotiparea. va fi bine! apoi colposcopia la medicul tau daca e cazul. sanatate! capu'trebuie sa ni-l pastram sanatos.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#303 2021-11-02 16:36:21

amiracurus
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 127

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Sonia, multumesc mult pentru incurajari! Conteaza foarte mult pt mine! Revin cand am urmatoarele rezultate.  goodluck


Amira C.

Offline

 

#304 2021-11-02 16:49:27

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

astept sa revii  goodluck


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.