homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interpretare rezultat secretie vaginala-3


#39 2011-08-27 18:45:12

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

ingerash06, ai warn pentru postare multipla. te rog sa citesti regulamentul si sa astepti raspunsuri unde ai postat prima data.

Offline

 



#40 2011-09-04 10:09:14

mirunel
Membru
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 1

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

buna!
am incercat sa imi dau seama daca analizele mele sunt ok dar nu am reusit. pe de o parte zice ca am leucocite frecvente si rari bacili doderlein deci infectie si pe de alta parte zice ca nu am culturi bacteriene sau fungice. nu stiu ce sa fac si parce nu as mai da 130 ron degeaba daca nu am nimic. va rog ma ajutati cu o interpretare mai amanuntita.
FRECVENTE EPITELII INTERMEDIARE. RELATIV FRECVENTE PMN. RARI BACILI DODERLEIN. ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS
CULTURA IN CONDITII AEROBE: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene la 48 ore
CULTURA FUNGI NEGATIV

Offline

 

#41 2011-09-04 11:08:34

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Probabil ai o inflamatie nespecifica minima. Nu e nimic grav dar poate ar trebui sa iei ceva pentru troficitate, imunitate. Mergi cu analizele la medicul care te-a consultat. E obligat sa te primeasca pentru rezultate fara sa platesti consultatia. Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#42 2011-09-04 15:54:40

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

pentru interpretare rezultate ar trebui sa-ti ia cel mult tarif de control care este mai mic decat cel de consultatie. oricum trebuie sa te intorci la medic.

Offline

 

#43 2011-09-04 23:58:39

anishk
Membru
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 1

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Buna!
am nevoie den ajutor pt intrepretarea analizelor secretiei vaginale:
frecventa flora poliforma,preponderent cocoidala ,relativ frecvente leucocite.
trichomonas:absent
candida spp.-prezenti chlamidospori
Ginecoloul(m-a cam speriat) mi-a spus ca am chlamydia -am acelasi partener de 5 ani si din cate ma citit  pe internet este BTS.
Iau cervucid,enteromicina,si flagyl
E corect diagnosticul?

multumesc!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2011-09-05 00:42:14

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

diagnosticul nu este corect. clamidosporii sunt semnul unei infectii fungice. chlamydia nu se diagnosticheaza la examenul secretiei vaginale. medicul tau a gresit destul de serios.

chiar daca ai fi avut chlamydia nu eritromicina era chiar de prima intentie, dar oricum nu avem dovada ca ai. flagyl chiar nu inteleg de ce ti-a dat.

ceea ce ai e cel mai probabil candida.

schimba ginecologul urgent, astfel vei primi tratamentul adecvat.

sanatate.

Offline

 

#45 2011-09-20 10:05:23

adri_ana2050
New member
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 6

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Intre timp mi-au iesit analizele de la Maternitatea Bucur:
Celule epiteliale: Frecvente
Leucocite: Relativ Frecvente
Levuri: Nu se observa
Flora microbiana: ..... Bacili Gram (+), nu se observa gonococi
Alte elemente : Nu se observa trichomonas
Doctorul mi-a spus ca nu a iesit infectie cu candida, ca era doar dereglat ph-ul vaginal si mi a prescris Gyniel ovule
As dori si o a doua opinie daca stie cineva pe aici pentru ca eu cred ca e prea simplu sa fie doar ph-ul dereglat la ce simptome am( scurgeri branzoase, urat mirositoare, mancarimi, iritatii)

Offline

 

#46 2011-09-20 10:09:05

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

adri_ana2050 ai warn pt postare multipla; citeste regulamentul si respecta-l.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#47 2011-09-20 16:16:01

adri_ana2050
New member
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 6

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

ok, scuze.

Offline

 

#48 2011-09-22 15:12:44

daniela75
Full member
De la: Rosiori de Vede
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 419

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Buna,

ma puteti ajuta cu interpretarea acestor analize? Am facut si Papanicolau, dar abia saptamana viitoare ajung la medic pentru interpretarea analizelor.

Microbiologie
Cultura flora totala din secretie vaginala*
- Microscopie+cultura
Frotiu Gram: relativ frecvente celule epiteliale, frecvente leucocite, rari cocobacili Gram -labili, rari coci
Gram-pozitivi.
Culturi: absente specii patogene de bacterii.
Au fost cautate urmatoarele specii bacteriene patogene: Neisseria gonorrhoeae, Gardnerella vaginalis,
Streptococcus agalactiae (grupB), Enterococcus sp., Staphylococcus aureus, Enterobacterii patogene,
Pseudomonas aeruginosa
Cultura fungi din secretii vaginale*
- Microscopie+cultura
Nu s-au izolat specii de fungi.

Multumesc!

Offline

 

#49 2011-09-24 22:35:12

daniela75
Full member
De la: Rosiori de Vede
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 419

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

daniela75 a scris:

Buna,

ma puteti ajuta cu interpretarea acestor analize? Am facut si Papanicolau, dar abia saptamana viitoare ajung la medic pentru interpretarea analizelor.

Microbiologie
Cultura flora totala din secretie vaginala*
- Microscopie+cultura
Frotiu Gram: relativ frecvente celule epiteliale, frecvente leucocite, rari cocobacili Gram -labili, rari coci
Gram-pozitivi.
Culturi: absente specii patogene de bacterii.
Au fost cautate urmatoarele specii bacteriene patogene: Neisseria gonorrhoeae, Gardnerella vaginalis,
Streptococcus agalactiae (grupB), Enterococcus sp., Staphylococcus aureus, Enterobacterii patogene,
Pseudomonas aeruginosa
Cultura fungi din secretii vaginale*
- Microscopie+cultura
Nu s-au izolat specii de fungi.

Multumesc!

imi poate raspunde cineva? multumesc!

Offline

 

#50 2011-09-25 11:34:39

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

daniela75 a scris:

daniela75 a scris:

Buna,

ma puteti ajuta cu interpretarea acestor analize? Am facut si Papanicolau, dar abia saptamana viitoare ajung la medic pentru interpretarea analizelor.

Microbiologie
Cultura flora totala din secretie vaginala*
- Microscopie+cultura
Frotiu Gram: relativ frecvente celule epiteliale, frecvente leucocite, rari cocobacili Gram -labili, rari coci
Gram-pozitivi.
Culturi: absente specii patogene de bacterii.
Au fost cautate urmatoarele specii bacteriene patogene: Neisseria gonorrhoeae, Gardnerella vaginalis,
Streptococcus agalactiae (grupB), Enterococcus sp., Staphylococcus aureus, Enterobacterii patogene,
Pseudomonas aeruginosa
Cultura fungi din secretii vaginale*
- Microscopie+cultura
Nu s-au izolat specii de fungi.

Multumesc!

imi poate raspunde cineva? multumesc!

esti ok.

Offline

 

#51 2011-09-25 17:05:00

Fulghetz
Membru
Inregistrat: 2011-09-16
Mesaje: 1

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Buna ziua! Datorita unei secretii prea abundente si putin mirositoare am ajuns la medic.
Rezultatele analizelor au fost urmatoarele:
Citobacteriologie: Frecvente epitelii superfiaciale si intermediare. Rare PMN. Absenti Bacili Doderlein. Flora Polimorfa cu preponderenta ccobacililor gram negativ cu aspect sugestiv de vaginoza bacteriana (`Clue Cells`). Absent levuri. absent Tricomonas vaginalis.
CITOLOGIE: Sistem Bethesda 201/Frotiu conventional: Safisfacatr pt evaluare (da) celule endocervicale (da)
I. Negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme: Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili DA, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus Herpes simplex NU.
Altele: Flora microbiana polimorfa
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: Inflamatia DA, DIU NU.

Medicul ginecolog mi-a recomandat Metronidazol, Fluomizin, Diflucan si Gynofor, insa medicul de familie mi-a recomandat sa nu iau metronidazolul deoarece imi afecteaza ficatul. In plus, mi-a recomandat sa iau atat eu cat si partenerul, pe langa cele prescrise mai sus, Nizoral caspule.

Mai am o nelamurire. Din cat ma pricep si am citit, rezultatul analizei explica abundenta secretiei, insa nu si mirosul neplacut.

Asadar, intrebarile mele sunt:
1. Sa refac analizele la un alt laborator?
2. Trebuie sa iau antibiotic atat eu, cat si partenerul, asa cum mi-a recomandat medicul ginecolog sau sa ascult medicul de familie?

Multumesc anticipat!

Offline

 

#52 2011-11-03 19:09:02

sandyb3ll3
New member
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 26

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

ma puteti ajuta cu o interpretare a analizelor?d fapt doar o parte din analize..pt ca in rest sunt ok

Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA
Descriere citologica: Intens fond inflamator acut si hemoragic. Alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare si matura.
Flora microbiana POLIMORFA

din cate inteleg e o inflamatie..voi ce ziceti..ct de grav e?
tratamentul cu iaurt chiar e bun pt flora? pt ca, sincer, am incercat mai multe tratamente...dar degeaba
Concluzie: Frotiu de tip inflamator-reparator.

Offline

 

#53 2011-11-04 11:04:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

pt tratarea inflamatiei e nevoie de mult mai mult decat banalul iaurt. mergi cu rezultatul la medic sa iti prescrie tratament. analiza de secretie ori culturi, ai facut?

iaurtul functioneaza in cazul celor care fac des candida. in caz de infectii bacteriene, mai mult rau faci cu iaurtul.

Offline

 

#54 2011-11-04 15:18:50

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

sandyb3ll3 a scris:

ma puteti ajuta cu o interpretare a analizelor?d fapt doar o parte din analize..pt ca in rest sunt ok

Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA
Descriere citologica: Intens fond inflamator acut si hemoragic. Alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare si matura.
Flora microbiana POLIMORFA

din cate inteleg e o inflamatie..voi ce ziceti..ct de grav e?
tratamentul cu iaurt chiar e bun pt flora? pt ca, sincer, am incercat mai multe tratamente...dar degeaba
Concluzie: Frotiu de tip inflamator-reparator.

Trebuie facuta un ex de secretie plus cultura sa vezi ce bacterii ai pe acolo.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#55 2011-11-08 11:45:54

danielaM27
New member
De la: BRAILA
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 16

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

buna ziua.ma puteti ajuta cu o interpretare a analizei secretiei vaginale?celule epiteliale=relativ frecvente,celule polinucleare=relativ frecvente,flora microbiana=bogata,polimorfa(gram pozitiva si gram negativa),elemente miceliene=nu se observa,gonococ=nu se observa,trichomonas=prezent.am inteles ca am trichomonas dar celelalte nu inteleg ce inseamna.

Offline

 

#56 2011-11-08 11:50:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

mai e o infectie cu bacterii. ar trebui sa faci o cultura cu antibiograma, ca sa stii exact ce e si cu ce se trateaza.

Offline

 

#57 2011-11-08 15:22:30

IoanaD
New member
Inregistrat: 2009-06-16
Mesaje: 10

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Buna ziua.  Va rog din suflet sa ma lamuriti si pe mine in privinta acestui rezultat.
Citodiagn. secretii vaginale    FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. FRECVENTE PMN. ABSENTI BACILI DODERLEIN.
FLORA POLIMORFA CU PREPONDERENTA COCOBACILILOR GRAM NEGATIV CU ASPECT SUGESTIV DE FLORA ANAEROBA.
FRECVENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS

As vrea sa precizez ca mi se pare foarte suspicios faptul ca in urma cu doua luni am facut aceasta analiza iar rezultatul a fost urmatorul: FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. RARE PMN. FRECVENTI BACILI DODERLEIN. ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS.    In urma  cu doua luni mi-a fost detectata ureaplasma, pentru care am luat tratament si refacand analiza, am vazut ca am scapat de ea. As vrea sa mentionez ca nu am facut absolut nimic ca sa aiba loc o schimbare intre aceste analize, nu am o relatie sexuala decat cu sotul meu si am fost amandoi cu toate analizele in regula.  Din  actualul rezultat pare sa existe candida ( cu care nu m-am confruntat niciodata) si de asemenea Gardnerella daca nu gresesc.  Exista posibilitatea ca aceste analize sa fie gresite, cele actuale? Ca altfel nu gasesc nici o explicatie. Secretia este normala, ca intotdeauna, nu miroase si nici nu am mancarimi. Sunt sceptica pentru faptul ca nu imi explic cum, nefacand nimic de acum 2 luni si pana in prezent sa ma trezesc ca am candida si gardnerella...contactul sexual are loc cu prezervativ si de asemenea, nu merg la toalete in locuri publice.  Ma feresc ca nimeni altcineva de bacterii si microbi. Ma gandesc daca aceastea au putut aparea in urma tratamentului pt ureaplasma, desi am luat pe perioada acestuia si nistatina...oare s-a dereglat flora? Sau sunt analizele gresite?    Va multumesc si scuzati-ma pentru ca v-am rapit timpul smile

Ultima oara a fost editat de IoanaD (2011-11-08 15:37:02)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.