homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie-23


#419 2011-07-04 14:33:58

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Kata am zis 10 ipotetic

Dae e discutabila si chestia asta, nu cred ca a vazut doar la tv , nu zic ca ar fi facut ei ceva de fatza cu copilul , dar cercul de prieteni in care se invarte familia si inclusiv copii acestor prieteni, e foarte important in educarea unui copil


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 



#420 2011-07-04 14:35:32

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pokemon a scris:

despre partea cu sexul, exact cum au spus si fetele, dupa nastere faci sex dupa ce culci copilul...indiferent ca il culci cu tine in camera sau in alta camera.....

faptul ca l-ai pus in patut sa doarma nu-ti garanteaza ca nu se trezeste intre timp, sau ca nu se preface ca doarme, curios sa vada ce se intampla dupa (asta dupa ce s-a prins ca parintii nu dorm si ei imediat). de asta eu sustin cu tarie ca e complet interzis sa faci sex in aceeasi camera cu copilul, iar pe langa camere separate, eu voi incuia si usa pt a fi sigura ca acel copil pe care il credeam dormind nu isi va surprinde parintii in ipostaze ce l-ar putea traumatiza.

pokemon, eu nu m-am referit la stat in chiloti, ci fara smile. evident ca n-are nimic daca te vede in chiloti si sutien, ca doar la plaja vede acelasi lucru, ba pe unele fara sutien.

alt subiect: cum ferim copiii de scenele de la tv de care s-a mentionat mai devreme?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2011-07-04 14:38:34)

Offline

 

#421 2011-07-04 14:35:49

daenarys
Vizitator

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel mai multe detalii nu stiu nici dar sunt oameni de familie buna ca sa zic asa.cine stie de unde a prins copilul smile

 

#422 2011-07-04 14:38:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

probabil copilul acela de 10 ani a vazut la tv scene asemanatoare (nu neaparat erotice, ci scene clasice de film) in care barbatul era deasupra si acum l-a surprins sa vada invers. nu cred ca stia ce fac cei doi sau ce e ala sex. pur si simplu a invatat un tipar care acum se contrazicea si era curios de ce.

Offline

 

#423 2011-07-04 14:43:04

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca90 a scris:

alt subiect: cum ferim copiii de scenele de la tv de care s-a mentionat mai devreme?

eu pe r cand sunt scene mai fierbinti intr-un film ii distrag atentia, incep sa il gadil, il iau in brate , il fac avionul , eu ma mai joc cu el un joc in care el imi pune mana la ochii si ma intreaba cine e el si cand sunt lucruri la tv pe care nu vreau sa le vada incep sa ne jucam jocul asta. Iar daca filmul exagereaza in scene pe care nu ar trebui sa le vada mut pe alt post tv .

Ultima oara a fost editat de cornflower (2011-07-04 14:43:32)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#424 2011-07-04 14:45:29

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Anca copilul ala avea 5 ani nu 10 daia mi s-a parut exagerat

cat despre cum ferim copilul de scene de la tv , e foarte greu, chiar si in desene animate de acum sunt tot felul de scene senzuale , clar v-a trebui sa alegem strict la ce se va uita copilul

iar despre sex cum ziceai ma inainte, pai nici noi nu am zis ca nu incuiem usa la camera si nici nu facem sex cu copilul in camera , nu stiu ce ai inteles tu ca mie mi se pare ca ai inteles aiurea


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#425 2011-07-04 14:46:10

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca feletelor.in tariile din vest la gradinita ii invata ca fetele au vagin si baietii au penis,ma rog poate nu in toate dar profii care  m-au scolit pe mine de au facut scoala acolo asa ne-au expliat. si inca ceva anca daca iti doarme copulul credema ca stii,la 2 ani sau 3 nu se preface 10 minute ca doarme fara a adormi la cat de enrgici sunt in timpul zilei.E cam aiurea sa crezi ca poti izola un copil mic din prima zi de la nastere,cand nu o sa mai poti de drumurile in timpu noptii de verificat si de dus la el o sa vad eu unde va ajunge pana la urma numai sa dormi si tu macar 3 ore legat.

eu va zic sincer am crescut cu un frate mai mare cu 11 luni decat mine,eu am vazut si fratemiu pe mama goala si pe tata la fel si nu am ra,as traumatizata in nici un fel.mi se parea normal ca baietii au altceva si asta e.vb lui kata in triburile acelea chiar ca toti copii sunt traumatizati chicot

referitor la scenele de la tv,pai mai frate inainte de a incepe un film nu scrie clar ca sub varsta de nu e recomandata,?nu cred ca se intampla asa ceva in filmele pt copii de 5 ani.


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#426 2011-07-04 15:12:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel, eu m-am referit la ce a scris pokemon (nu tu), ca doar de-asta am si citat-o pe ea:

pokemon a scris:

despre partea cu sexul, exact cum au spus si fetele, dupa nastere faci sex dupa ce culci copilul...indiferent ca il culci cu tine in camera sau in alta camera.....

czuky, eu n-am zis sa-l izolezi "din prima zi de la nastere", ci "sa-l inveti cu camera proprie deindata ce devine mai marisor si incepe sa inteleaga anumite lucruri".

iar legat de tv, intrebarea era mai mult pt situatiile ce nu pot fi controlate usor - atunci cand ramane la bunici, de exemplu. sau in timpul zilei: vrei sa asculti niste stiri si copilul aude "... a fost violata..." sau mai vine unul gen dinescu si tranteste o prostie pe post, iar copilul te intreaba... sau mai rau, memoreaza si reproduce cand nici nu te astepti. de posturile de muzica nici nu mai spun, la cate scene cu conotatii sexuale sunt in viedoclipuri... dar poate mergi cu el la dentist sau pe la raionul de televizoare si vede astfel de videoclipuri. cum e mai bine: sa fie obisnuit de acasa cu asa ceva, sau sa te chinui sa-i explici atunci cand inevitabil vede astfel de scene?

Offline

 

#427 2011-07-04 15:22:30

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca, dar eu nu am zis ca faci sex cu copilul in camera lol ci, ca in cazul lui kata, daca il culci cu tine in camera, iti iei talpasita altundeva, daca el doarme oricum in alta camera, inchizi usa si gata.
iar copilul..il stii imediat cand adoarme...chiar si la unul mare, cum e al lui ibui de 9 ani, eu il simt cand e adormit. isi modifica ritmul respirator, se simte cand e adormit...
cat despre scenele de sex de la tv, nu ai cum sa il feresti. decat daca nu ai tv. si atunci tot va vedea in unele jocuri de pe net. si daca nu ii dai voie la net, va auzi in cantece. si daca nici asta, atunci va sti de la copiii de la scoala.
eu vorbesc acum si din calitatea de mama a unui copil de 9 ani, care traieste in acest secol si care stie ce e ala sex, care stie  ce inseamna fuck si multe altele.
si care vede la stiri sau aude in melodii cuvantul sex si imediat ne atrage atentia... uite ce-a zis! sau alte cuvinte asemenea...
si, imi aduc aminte, ca si eu la 7 ani stiam ce e ala sex. nu stiu de unde, pt ca ai mei, din punctul asta de vedere erau niste pudici si niciodata nu am auzit in casa sau in grup vorbindu-se despre sex. dar vorbeam la scoala cu colegii despre asta, si era chiar in semestrul 2 al clasei intai.
deci nu ma mai mir ca el stie acum, ce e ala sex, cand eu stiam acum 15 ani ce e ala si eram in clasa 1...si eu ma uitam la tom si jerry, nu aveam pc si la radio inca se ascultau slagarele de acu' 30 de ani...

Ultima oara a fost editat de pokemon (2011-07-04 15:23:44)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#428 2011-07-04 15:23:00

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Anca am inteles, neatentia a fost la mine  chicot
cat despre ce ai zis , cu privitul la tv la bunici, nu prea ai cum , decat sa discuti clar cu bunici si sa ii educi pe ei intai
iar faptul ca mergi prin magazine si vede prin tv acolo , iar mi se pare aiurea, nu cred ca se pun astia sa dea scene fierbinti pe ecranul unui tv in magazin

a iar cu stirile iar fiecare cu parerea lui, eu prefer in timpul in care am un pic de timp liber sa il petrec jucandu-ma cu copilul nicidecum la tv , dar aici e la fel discutabil, fiecare cum a fost obisnuit
in timpul meu liber cat copilul doarme decat sa stau sa vad un film aiurit mai bine imi fac unghiile

Poke cu cat creste copilul normal ca ii vei explica din ce in ce mai mult, cum am zis e o varsta pentru toate, dar nu imi zice tu mie ca te pui sa ii explici ce e ala sex unui copil de 4-5 ani

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-07-04 15:35:21)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#429 2011-07-04 15:33:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

si eu zic ca pokemon, ca nu prea ai cum sa-i feresti. clar, cat timp esti langa ei n-or sa vada nimic "interzis", dar nu poti fi 24/24 langa ei. plus ca nu e bine sa-i tii intr-un glob de sticla pt ca socul va fi mai mare atunci cand vor scapa la imagini cu "funduri si sani". mie mi se pare trist ca asta e realitatea in care traim, ca suntem nevoiti sa ne invatam copiii cu astfel de imagini de la 3-4 ani neutral.

Offline

 

#430 2011-07-04 15:39:04

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

Anca imi pare rau, eu nu zic ca tine, pana la varsta de 4-5 ani chiar ii poti feri sincer
da cu cat mai cresc cu atat vor auzi mai multe dar atunci altul va fi discursul
daca o luam de la inceput ca asta e societatea nu are rost sa ii ferim ca oricum vede , mie una mi se pare absurd

a si zicea Czuky mai devreme, de triburile respective, voi chiar sunteti sigure ca tot ce fac aia e bine? pai in foarte multe triburi de exemplu femeia e tratata ca sclava barbatului, sunteti sigure ca trebuie sa le urmam exemplu?


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#431 2011-07-04 16:03:32

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel, normal ca nu ii explic unui copil de 4 ani ca barbatul isi baga p*** in femeie si ala e sexul lol ma scuzati pt expresie, am ales-o pe cea mai dura, si nu stiu unde s-a inteles ca as vrea sa faca asa ceva.
dar, sunt foarte sigura, ca nu ai cum sa il feresti . oricum, la 3-4-5 ani daca aud fugitiv la tv un cuvant nu sunt ei asa de curiosi sa le explici. insa, pe masura ce cresc incep sa li se aprinda beculetele si nu mai merge sa te fofilezi, sa nu raspunzi la intrebari....
dar eu cred ca daca copilul stie ce e aia puta, ce e aia pasarica, sau in mare, ce e sexul, nu se apuca sa puna intrebari mai aprofundate. nu il va interesa pe un copil la 8 ani sa stie de pozitii si alte alea, cum il intereseaza pe unul la 15 ani, sa zic.
si zici tu ca nu il lasi sa se uite la tv. iti pot da nnn, exemple de raclame care au continut explicit sexual. ati vazut vreuna reclama aia la Fa, Rexiona, nu stiu ce deodorant in care o tipa aleaga pe plaja sau face baie si i se vad sanii? ala nu e explicit?
sau, sau, sau...sunt bannere prin oras care fac reclama la cluburi si in care apar fete sumar imbracate. sunt femei dezbracate prin ziare si reviste...eu nu stiu cum as putea sa protejez copilul de asa ceva.
si sincer, nici nu imi propun. eu merg pe ideea sa ii spun copilului atat cat ma intreaba. nici mai mult, nici mai putin. dupa cum am zis, la 3-4 ani daca ma intreaba ce*i cu cucul si cu pasarica o sa ii explic, la 8 ani daca ma intreaba ce-i ala sex o sa ii explic, iar la 15 ani daca ma intreaba ce-i aia 69 o sa ii spun. atunci cand ma intreaba el si atat cat simte el nevoia sa stie. nici nu o sa il mint, dar nici nu ma voi apuca sa ii spun la 3 ani despre scrot, vagin, penis si uter....

Ultima oara a fost editat de pokemon (2011-07-04 16:04:59)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#432 2011-07-04 16:13:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

pokemon a scris:

si zici tu ca nu il lasi sa se uite la tv. iti pot da nnn, exemple de raclame care au continut explicit sexual.[...]
sau, sau, sau...sunt bannere prin oras care fac reclama la cluburi si in care apar fete sumar imbracate. sunt femei dezbracate prin ziare si reviste...eu nu stiu cum as putea sa protejez copilul de asa ceva.

exact! oricat ai incerca sa-l feresti de asa ceva acasa, va vedea in alta parte. si nu-l poti izola in casa, cu televizorul si radioul oprite, inconjurat de papusi sau masinute, pt ca astea sunt potrivite varstei lui. de asta mi-e ciuda ca nu mai sunt vremurile de altadata...

Offline

 

#433 2011-07-04 16:51:28

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

ma voi realizati ce ziceti , pai imi spuneti mie ca pui un copil de 3 ani in fata televizorului? in loc sa il inconjurati de jucarii?

Poke eu am spus de mii de ori , vorbim de varste mici nu de 6-7-8 ani cand deja poti discuta altfel cu un copil
dar vad ca cititi printre randuri
si nu imi zice despre anii urmatori, ca stiu ce inseamna, clar nu ii poti feri sau pune in glob de cristal , dar fiecare varsta are intrebarile ei
voi ati sarit de la 3 ani la 8 ani , cu aceleasi tip de intrebari


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#434 2011-07-04 17:20:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel_sweety a scris:

ma voi realizati ce ziceti , pai imi spuneti mie ca pui un copil de 3 ani in fata televizorului? in loc sa il inconjurati de jucarii?

nu. spunem ca poate ajunge in fata televizorului, fara sa-l pui tu acolo sau sa poti evita asta.

Offline

 

#435 2011-07-04 17:31:04

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

angel, nu il pun in fata televezorului. doar ca o sa ma uit eu la tv, sau o sa mearga pe fundal tv in timp ce noi suntem cu musafiri si cu el in camera, sau nu stiu....vreo ipostaza din asta. si atunci apare reclama...si tanana!
si imi pare rau, eu nu am sarit cu acelasi tip de intrebari de la 3 la 8 ani.

pokemon a scris:

dupa cum am zis, la 3-4 ani daca ma intreaba ce*i cu cucul si cu pasarica o sa ii explic, la 8 ani daca ma intreaba ce-i ala sex o sa ii explic, iar la 15 ani daca ma intreaba ce-i aia 69 o sa ii spun. atunci cand ma intreaba el si atat cat simte el nevoia sa stie. nici nu o sa il mint, dar nici nu ma voi apuca sa ii spun la 3 ani despre scrot, vagin, penis si uter....

si ti-am zis, nuditatea e peste tot...nu doar la tv, ci si in ziare si reviste si pe strada prin intermediul diferitelor bannere si prin ambalajele unor chestii si etc....

Ultima oara a fost editat de pokemon (2011-07-04 17:32:26)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#436 2011-07-04 17:36:08

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

PoKe gandim diferit , e normal doar suntem diferiti

nuditatea e peste tot, dar pana la o anumita varsta putem evita anumite subiecte , eu ma refeream la sex nu la nuditate , ca sigur nu e reclama cu vreunul in p...a goala la tv

oricum eu consider ca atunci cand pleaca la gradinita , e deja zburat de sub aaripa parintilor, si abia atunci or sa inceapa sa isi puna anumite intrebari , deci clar vor fi mai maricei

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-07-04 17:42:03)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#437 2011-07-04 18:31:50

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Psihologia copilului - de la perioada prenatala la marea copilarie

anca90 a scris:

. de asta mi-e ciuda ca nu mai sunt vremurile de altadata...

eh, asta e "generation gap", fii sigura ca la fel ziceau si paritii nostri... si parintii paritilor nostri etc smile
eu nu cre ca trebie sa plecam de la premisa ca "oricum il va strica mediul". ok, e expus unor treburi, ok, trece prin criza adolescentei (am fost si noi pe acolo, nu? tongue) cand tot ce e "interzis" e interesant... dar, la un moment dat in viata, o educatie solida si gandirea critica pe care AM REUSIT NOI SA I LE DAM (aici arta noastra de a reusi - unde "noi"= noi direct, ca parinti, poi noi prin alegerea institutiilor de invatamant si a altor dascali pt ei) vor iesi la iveala si se vor afirma intr-un OM intreg wink
asa am fst si noi si parnti nostri si parintii parintilor nostri. sigur ca se schimba contextul. dar cel putin eu una cred in acea esenta buna din fiecare, existenta in afara oriarui context si pe care o putem "activa", cu... nitica atentie smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.