homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebare


#1 2011-06-22 01:04:28

amy_cute
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-06-22
Mesaje: 9

Intrebare

Buna tuturor,  wave

Sunt noua pe forum si as dori si eu sa incep sa iau anticonceptionale, insa nu stiu care ar fi mai bune (sa nu aiba reactii adverse severe si sa nu ma ingras) - mentionez k nu am luat niciodata anticonceptionale. O prietena mi-a recomandat Diane35 deoarece acestea sunt pastilele pe care le ia ea, insa din ce am citit pe internet nu sunt tocmai bune ca si anticonceptional. Menstruatia mea nu este deloc regulata (imi intarzie cam 1 saptamana, uneori si 2), este foarte abundenta (in primele 3-4 zile), iar uneori in prima zi ma simt rau si ma doare burta foarte tar.

As vrea sa-mi spuneti care pastile credeti ca sunt cele mai bune deoarece as vrea sa incep sa iau din prima zi a menstruatiei care se apropie vertiginos.
Am gasit pe net pastilele Yasmin - ar fi bune acestea?

Va multumesc din suflet si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
Ana


Ce rost are timpul, daca nu suntem noi
Pentru iubire-i nevoie de doi.
http://www.youtube.com/watch?v=GMy5wrkZ130

Offline

 



#2 2011-06-22 08:19:08

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Intrebare

aici nu se recomanda anticonceptionale. mergi la planning familial


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#3 2011-06-22 11:08:21

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: Intrebare

Amy, mergi la un cabinet de planning, acolo ti se vor recomanda anticonceptionalele potrivite tie in functie de "istoricul tau medical" - si mai mult de atat iti va explica o persoana specializata cum sa le iei, si cum sa te protejezi suplimentar la nevoie, si ce analize sa faci dupa 6 luni etc.
puss

Offline

 

#4 2011-06-22 12:55:16

denise_dd
Full member
Inregistrat: 2011-04-17
Mesaje: 923
Site

Re: Intrebare

Da, asa e , trebuie sa mergi la un planning . Acolo doamnele sunt foarte dragute si iti vor spune exact ce trebuie sa iei si cum si tot ce vrei sa afli despre ele . Nu este bine sa iei asa de capul tau sau din ce iti spun prietenele tale sau vezi pe internet. puss

Offline

 

#5 2011-07-20 14:08:21

amy_cute
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-06-22
Mesaje: 9

Re: Intrebare

Buna,

Multumesc pt raspunsurile prompte si am sa va mai deranjez odata cu cateva intrebari puss 

Am fost la ginecolog din cauza unor dureri de burtica si mi-a dat Diane 35 (chiar au atractie pt aceste AC), am luat 1 folie si m-am simtit cam rau cu ele. Asa ca am fost la doctoressa care a fost ffffff dragutza si care mi-a recomandat Karissa (pe care treb sa le incep de maine - a 8-a zi dupa pauza de 7 tongue).
Acum insa as avea si eu cateva intrebari...
1. eu pe 12 aug plec in concediu, iar dupa calculele mele folia sa termina pe 10 aug - as putea sa imi iau alta folie din care sa iau cam 10 pastilute (cat sa nu imi vina menstra in concediu) si apoi sa fac pauza de 7 zile? Este vreo problema ca prelungesc asa multe zile avand in vedere ca ar fi a 2-a luna din viata mea in care iau AC? 
2. menstra mi-a venit in a 5-a zi dupa ultima pastiluta...este ok nu? Nu a mai fost asa abundent cum aveam si nici dureri n-am avut deloc, insa in prima zi m-am speriat putin deoarece mi-a curs un fel de chegulet (nu prea stiu exact cum sa-l explic) si nu stiu daca e ok...voi ce ziceti?
3. eu prima luna cand am luat AC (respectiv dianele recomandate de gineco), am avut spotting pe toata durata foliei si pana la menstra...acum daca schimb cu Karissa (cum mi-a explicat doctoressa) exista o posibilitate mai mare sa nu mai am spotting deloc deoarece aceste AC contin mai putini hormoni?

Va multumesc ink o data pentru raspunsuri si sper ca m-am exprimat destul de clar legat de nelamuririle mele tongue

puss


Ce rost are timpul, daca nu suntem noi
Pentru iubire-i nevoie de doi.
http://www.youtube.com/watch?v=GMy5wrkZ130

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-07-20 14:17:21

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Intrebare

Nu stiu de ce iti daduse diane initial, astea nu prea se recomanda ca si contraceptive, ci mai mult ca tratament hormonal puternic, dar in fine, e ok ca le-ai schimbat. In legatura cu prelungirea foliei, eu stiu ca daca o prelungesti, o iei pe toata urmatoarea, nu doar 10 pastile, dar mai asteapta pareri. In legatura cu spottingul si simtomele...nu avem cum sa stim cum reactionezi tu, poate sa-ti fie mai bine sau poate sa-ti fie mai rau.

Offline

 

#7 2011-07-20 16:07:15

amy_cute
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-06-22
Mesaje: 9

Re: Intrebare

heart_breaker a scris:

Nu stiu de ce iti daduse diane initial, astea nu prea se recomanda ca si contraceptive, ci mai mult ca tratament hormonal puternic, dar in fine, e ok ca le-ai schimbat. In legatura cu prelungirea foliei, eu stiu ca daca o prelungesti, o iei pe toata urmatoarea, nu doar 10 pastile, dar mai asteapta pareri. In legatura cu spottingul si simtomele...nu avem cum sa stim cum reactionezi tu, poate sa-ti fie mai bine sau poate sa-ti fie mai rau.

Merci frumos  puss
Si mai astept pareri in acest caz  wink


Ce rost are timpul, daca nu suntem noi
Pentru iubire-i nevoie de doi.
http://www.youtube.com/watch?v=GMy5wrkZ130

Offline

 

#8 2011-07-20 19:37:54

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Intrebare

poti sa iei cate vrei, nu e obligatoriu sa o iei toata.. poti sa iei 1 pastila, 2..3..10..sau 21, iar acea folie o lasi de rezerva, faci pauza de 7 zile si incepi alta folie.


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#9 2011-07-20 19:39:21

heart_breaker
Sr. member
Inregistrat: 2010-05-12
Mesaje: 1870

Re: Intrebare

Scuze, mea culpa, n-am stiut. big_smile De-asta am zis sa mai astepte o parere...

Offline

 

#10 2011-08-01 09:29:23

amy_cute
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-06-22
Mesaje: 9

Re: Intrebare

Neatza,

Multumesc mult pentru raspunsuri...m-ati ajutat fff mult  puss

Am citit pe forum ca daca uiti o pastiluta mai mult de 12 ore trebuie protectie suplimentara 7 zile, dar este sigur ca apoi nu poti ramane insarcinata? Ajung 7 zile sa isi refaca pastilutele efectul?

Va pupic  puss


Ce rost are timpul, daca nu suntem noi
Pentru iubire-i nevoie de doi.
http://www.youtube.com/watch?v=GMy5wrkZ130

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.