homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Oare chiar isi doreste?


#1 2011-06-23 06:27:03

lucia.g
New member
Inregistrat: 2011-06-23
Mesaje: 41

oare chiar isi doreste?

Buna...am si eu o mare dilema..is de 6 ani cu sotul meu .de 2 luni ne-am casatorit , eu am 25 de ani el are 28..totul bine si frumos..ne dorim amandoi un copil...dar din pacate el nu este foarte cooperant ...adica, el niciodata nu a fost o persoana foarte activa sexual, pt el 1 data pe saptamana e suficient in conditiile in care atm in oarase diferite si ne vedem doar in weekend, eu ma gandeam cand am zis ca ne dorim amandoi copil ca poate devine mai activ dar ce sa vezi auma avem discutii de genu ca cica eu i obsedata ca, copilul are sa vina....ce parere aveti?eu incep sa cred ca parca ii e frica si inerac sa bata in retragere... grater

nu mai stiu ce atitudine sa iau, am vb cu el a zis ca ma considera atragatoare , deci nu e plictisit de mine dar ca el nu e prea activ dar ca e dispus sa faca orice sa ma multumasca..desi eu consider ca ii cer un lucru simplu...zic eu..voi ce ziceti, cum ar trebui eu sa abordez situatia? hopsieu

Offline

 



#2 2011-06-23 08:28:08

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: oare chiar isi doreste?

parerea mea e ca trebuia sa discutati lucrurile astea de la inceputul relatiei, nu poti schimba un om iar daca ai ales sa stali langa el se presupune ca il accepti exact asa cum este nu cum ai crezut ca este/ ai vrea sa fie

si eu as bate in retragere in locul lui din simplul motiv ca nu imi place sa mi se impuna o norma...fie ea de timp/sentimente si ...orice altceva...intotdeauna ma opun cand mi se impune ceva si fac pe dracu`n patru sa iasa ca mine deoarece eu nu am stapan (in sensul ca nimeni nu ma poate determina sa fac ceva ce nu imi doresc si cu cat este insistenta mai mare cu atat resping mai tare ideea)


in alta prdine de idei, sotul tau nu cred ca respinge ideea conceperii unui copil ci ideea de a face ceva deosebit in sensul asta, lasa-l in ritmul lui si va veni si bebe

Offline

 

#3 2011-06-23 08:47:03

lucia.g
New member
Inregistrat: 2011-06-23
Mesaje: 41

Re: oare chiar isi doreste?

sleeping_beauty a scris:

parerea mea e ca trebuia sa discutati lucrurile astea de la inceputul relatiei, nu poti schimba un om iar daca ai ales sa stali langa el se presupune ca il accepti exact asa cum este nu cum ai crezut ca este/ ai vrea sa fie

si eu as bate in retragere in locul lui din simplul motiv ca nu imi place sa mi se impuna o norma...fie ea de timp/sentimente si ...orice altceva...intotdeauna ma opun cand mi se impune ceva si fac pe dracu`n patru sa iasa ca mine deoarece eu nu am stapan (in sensul ca nimeni nu ma poate determina sa fac ceva ce nu imi doresc si cu cat este insistenta mai mare cu atat resping mai tare ideea)


in alta prdine de idei, sotul tau nu cred ca respinge ideea conceperii unui copil ci ideea de a face ceva deosebit in sensul asta, lasa-l in ritmul lui si va veni si bebe

da, din puctula sta de vedere nu ma-m gandit...
dar majoritatea oamniloc care zic:gata ne punem sa facem un copil..chiar fac un efort..adica daca iti doresti ceva ..tre sa faci eforturi sa il obtii...zic eu/....

Offline

 

#4 2011-06-23 08:52:42

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: oare chiar isi doreste?

nu mi se pare normal ca facutul unui copil sa fie un efort, o corvoada
daca nici nu v-ati apucat bine si deja va fi nevoit sa faca sex din obligatie, crezi ca va fi bine pentru relatia voastra ? in plus stresul chiar scade fertilitatea, asa ca relaxati-va

Offline

 

#5 2011-06-23 08:54:00

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: oare chiar isi doreste?

eu te inteleg si pe tine insa nimanui nu ii place sa fie pisat, lasa-l in legea lui, ati renuntat la metodele contraceptive...incarcati cum vrea el ...adica ca si pana acuma timp de sa zicem jumatate de an...daca nu ramai insarcinata in acest timp atunci dai militaria jos din pod si mergeti la doctor pt investigatii si il pisezi pana face ca tine

fa-i pe plac si nu schimba rutina in care el se simte bine/ amundoi v-ati simtit ok pana acuma macar pt o vreme

bafta puss



le: lasa majoritatea oamenilor si modul lor de actiune/gandire....in acest cuplu sunteti doar voi doi nu voi doi si restul lumii

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2011-06-23 08:55:42)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-06-23 09:00:02

lucia.g
New member
Inregistrat: 2011-06-23
Mesaje: 41

Re: oare chiar isi doreste?

multumesc de sfaturi fetelor.....eu va citesc demult dar mi-a fost mai greu sa ma decid sa scriu...

da rutina bat-o vina..dar cine stie ..vine concediu ...nu se stie never ce se intampla... goodluck

Offline

 

#7 2011-06-23 15:02:39

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: oare chiar isi doreste?

sleeping_beauty a scris:

parerea mea e ca trebuia sa discutati lucrurile astea de la inceputul relatiei, nu poti schimba un om iar daca ai ales sa stali langa el se presupune ca il accepti exact asa cum este nu cum ai crezut ca este/ ai vrea sa fie
el

daca ii vorbestii unui barbat decand il cunosti despre copii, maritat si alte lucruri de genul fuge mancand pamantul in majoritatea cazurilor , pentru ca pentru ei e mai greu in general sa isi asume atatea responsabilitati
Poate lui ii e frica de ideea de a avea un copil, poate ii e frica de responsabilitatile pe care le implica un copil, sau pur si simplu considera ca un copil poate sa apara si daca nu presteaza mult.. si pana la urma e important sa se intample in perioada potrivita (adica in zilele de fertilitate ale femeii)

Offline

 

#8 2011-06-23 17:29:56

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: oare chiar isi doreste?

cornflower nu stiu cum sa iti zic dar eu nu mi-am pierdut niciodata timpul sa cunosc o persoana de sex masculin pana nu am am avut o discutie din care sa reiasa daca gandeste in aceeasi directie cu mine sau nu, la ce mi-ar folosi sa descopar sa zic dupa 6 luni de relatie ca lui x ii e frica de responsabilitati? mai bine fuge de mine din prima saptamana decat dupa ce ajung sa simt ceva ptr el, eu dintotdeauna am fost mai familista asa si nu m-au interesat relatiile in care "sa ne simtim bine si sa vedem ce va mai fi"


si sa stii ca eu am discutat cu al meu iubit despre copii si tot ce inseamna viata in doi de la bun inceput (si discutam si in ziua de azi dupa 2 ani de zile despre tot felul de situatii si cum o sa le gestionam, cu ce e fiecare de acord si cu ce nu si am ajuns prin discutii si argumente sa impartasim aceleasi idei - pt noi a discuta despre copii si familie este un mod de relaxare nu de fuga si de infriscosare), nu stiu peste ce barbati ati dat voi ca eu nu m-am lovit inca de d-astia fricosi


in alta ordine de idei eu inteleg din postarea autoarei topicului ca omul se simte pisat ca ea vrea mai mult sex nu ca nu ar vrea copil...doar au stabilit deja ca renunta la met contraceptive

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.