homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efecte adverse,anticonceptionale yaz


#1 2011-10-07 13:50:32

ankuuu
Membru
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 1

efecte adverse,anticonceptionale yaz

buna ziua !..am o problema care ma macina..in urma unui control ginecologic mi-au fost prescrise anticonceptionalele yaz...am inceput tratamentul,am luat 5 pastile iar la a 6-a m-am simt rau si am varsat-o...am intrerupt tratamentul..in acesc caz exista vreun pericol si ma refer la intreruperea brusca a tratamentului fara acordul medicului..si vroiam sa mai adaug ca ma simt rau de la ele si ce ma sperie foarte tare e faptul ca s-a prelungit perioada de menstruatie..este a 7-a zi si inca nu s-a oprit..nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva...ma intreb daca aceste anticonceptionale contribuie la aceasta prelungire a menstruatiei..multumesc frumos !

Offline

 



#2 2011-10-07 19:49:30

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: efecte adverse,anticonceptionale yaz

eu stiu ca anticonceptionalele scad fluxul si durata menstruatiei, cel mai probabil nu de la prima menstruatie insa... poti sa intrerupi cand vrei din cate stiu eu nu e nimic rau in asta doar ca o sa-ti vina menstruatia cand le intrerupi... poate ti-a venit din nou. esti sigura ca ti-era rau de la ele, daca au fost prescrise de medic? oricum, le poti intrerupe cand vrei, numai ca in legatura cu menstra, nu sunt sigura daca teoria mea cum ca ti-a venit din nou pentru ca ai intrerupt e buna sau nu se poate. iti vor raspunde fetele care stiu mai bine, am vrut doar sa nu stai ca pe ace crezand ca ai facut ceva rau pentru sanatatea ta.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-07 19:50:22)

Offline

 

#3 2011-10-08 10:18:36

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: efecte adverse,anticonceptionale yaz

pai nu, nu prea le poate intrerupe cand vrea, ca da de belele; si da, frankie are dreptate: sangerarea aia e menstruatia provocata de intreruperea pastilelor, din pacate nu se stie cat va tine.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#4 2011-10-08 11:47:26

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: efecte adverse,anticonceptionale yaz

ce belele? ma intereseaza pentru mine, pentru ca eu asa stiu ca mi s-a spus ca le pot intrerupe cand vreau nu trebuie neaparat sa termin folia... sau era doar in cazul ei pt ca le ia ca tratament?

Offline

 

#5 2011-10-08 11:51:47

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: efecte adverse,anticonceptionale yaz

pai incepi sa iei ac, dupa care le intrerupi brusc si organismul se da peste cap complet; nu mai stie cand e cazul de menstra, de ce s-a trezit brusc fara doza de hormoni, daca e cazul sau nu sa-si reia functiile (bine, chestiile se remediaza, dar trece ceva timp, si mai ales daca organismul tau nu se adapteaza repede la schimbari, perioada creste);
de aia nici pauzele nu-s recomandate, pt ca organismului ii ia cateva luni sa se obisnuiasca complet cu hormonii din ac-uri, dupa care in momentul in care toate merg ca unse faci pauza, el se trezeste fara hormoni,  cand incepe sa-si reia functiile iar bagi hormoni, iar tre sa se adapteze si tot asa smile nu-i sanatos deloc sa te joci cu ac-urile.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-10-08 11:59:37

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: efecte adverse,anticonceptionale yaz

bine si eu m-am gandit ca din moment ca nu am nici o problema cu ele este absurd sa intrerup vreodata folia. dar voiam sa fiu informata. pauza am facut de 2 luni dupa ce abia le luasem 3 luni, si inca o data jumatete de an dupa inca 2 luni de pastile si nu am avut nici o problema vizibila, aveam chiar menstruatiile normale si cu durerile insuportabile obisnuite de pe vremea cand nu luam pastile:P am avut spotting o data cand le-am reinceput, cam atat. acum am zis ca nu mai fac pauza chiar si cand nu am un partener, dar daca iti este foarte rau si chiar e de la ele, sa te chinuiesti pana la sfarsitul foliei... oricum vad ca organismul meu se pupa foarte bine cu logestul  puss

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-08 12:01:06)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.