homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Putin ajutor, daca se poate?


#1 2011-10-18 23:20:23

Mariluca
Membru
Inregistrat: 2011-10-18
Mesaje: 1

Putin ajutor, daca se poate?

Salut! Ma numesc Maria, am 17 ani, sunt noua pe aici si am nevoie de putin, sau ma rog, mai mult ajutor, daca se poate. Problema mea este legata de dereglarea menstruatiei. Prima menstruatie am avut-o pe undeva pe la 11 ani si de atunci tot imi venea cam o data la o luna jumatate - doua luni. Bine, am avut dati in care nu mi-a venit nici macar la 3 sau 4 luni, dar am inteles ca pana la varsta de 16 ani se regleaza. Odata cu menstruatia am inceput sa iau considerabil in greutate si a aparut si acneea. Ei bine,  facut si 16 ani si problema mea tot nu s-a rezolvat (cu toate astea menstruatia incepuse sa imi vina cam o data la 6 saptamani) asa ca mi-am facut niste analize in a doua zi a mentruatiei pentru a vedea daca am probleme endocrinologice. Daca imi amintesc bine, valorile prolactinei si a testosteronului au iesit putin mai mari. Asa ca am hotarat sa merg la un doctor endocrinolog care in urma unor intrebari si a unei ecografii la glanda tiroida m-a diagnosticat cu ovare polichistice si mi-a prescris Flutasin (cate jumatate de comprimat pe zi) si Meguan (cate un coprimat pe zi in primele 10 zile si apoi cate doua). In urma tratamentului trebuia, pe langa reglarea menstruatiei, sa mi se curete fata de acnee, sa mi se reduca pofta de mancare, implicit sa dau jos cateva kilograme si sa opreasca cresterea parului in zone nedorite. Nu am apucat sa duc tratamentul la bun sfarsit pentru ca am hotarat sa merg si la un medic ginecolog care a descoperit ca am un chist pe ovarul stang de 4 cm si mi-a prescris Yasmin pe o perioada de 3 luni. Am o saptamana de cand am inceput tratamentul cu Yasmin si astept rezultate, dar a inceput sa imi cada foarte, foarte mult parul si acneea mea s-a agravat. Am contactat endocrinologul si mi-a spus sa continui sa iau Flutasin, doar ca nu stiu ce sa fac. Astept parerile voastre si v-as fi recunoscatoare daca v-ati face putin timp pentru problema mea.

Offline

 



#2 2011-10-19 11:36:53

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Putin ajutor, daca se poate?

eu as zice sa urmezi sfatul doctorului si sa iei in continuare medicamentele

Offline

 

#3 2011-10-19 14:00:42

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Putin ajutor, daca se poate?

mai, sa ti se ingrase tenul si sa-ti cada parul de la anticonceptionale eu nu am auzit... nu cred ca este de la ele, din contra ac-urile iti pot curata tenul. eu zic sa asculti de medicul tau si sa mergi si la dermatolog cu acneea daca e asa grava si deranjanta si sa o tratezi local. iar cu pofta de mancare si ingrasatul, ai grija sa fie mereu ok dieta si sportul. daca ai probleme endocrinologice nu iti poti permite sa papi ce vrei cand vrei si sa nu faci suficient sport.

Offline

 

#4 2011-11-01 10:17:19

pasatn23
Membru
Inregistrat: 2011-10-18
Mesaje: 4

Re: Putin ajutor, daca se poate?

as avea si eu o intrebare la doctoreassa : eu folosesc pastile anticonceptionale exluton de la organon. Este slabit efectul anticonceptional al acestor pastile de pastilele homeopatice Coffea sau de valeriana in pastile?

Offline

 

#5 2011-11-01 12:30:35

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Putin ajutor, daca se poate?

eu sunt destul de convinsa ca nu, pentru ca sunt produse naturiste, nu medicamente.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-11-29 16:42:01

vane
New member
Inregistrat: 2011-11-28
Mesaje: 12

Re: Putin ajutor, daca se poate?

buna.raspundeti.mi va rog.am luat anticonceptionale luna trecuta, le.am terminat, am facut pauza de 7 zile(am avut ciclu 3 zile jumate, aproape 4)si ieri am inceput alt blister.problema e ca(le ascund de parintii mei intr.un loc anume)si azi cand am vrut sa.l iau pe urmatorul, am gasit o pastilutza din blisterul trecut,deci cel pe care credeam k l.am incheiat(primul implus a fost sa alerg repede la o pahar cu apa si sa.l iau.si l.am luat.nush daca am facut bine sau nu,dar a fost totul dintr.un impuls) problema e ca nush sigur din ce zi este.este numaru 20 sau 21(deci ultimul sau penultimul din blister.oricum n.am avut contact sexual timp de 3saptamani)am luat toate pastilutele aprox la aceeasi ora,diferenta fiind de 10 minute la unele.primul blister a fost yasmin,iar acum am inceput microgynon,pentru ca primul mi.a provocat dureri de cap.si era si km scump.ultimul contact l.am avut acum 3 sapt si urmatorul il voi avea pe1-2decembrie,pentru ca atunci se intoarce iubitul meu.voi putea avea contact cu ejaculare in interior?sau voi avea nevoie de alta protectie?mentionez ca am luat timp de 10 zile ciprinol pentru o infectie urinara si ceva nisip la rinichi,dar in timpul tratamentului si 8 zile dupa n.am avut absolut niciun contact sexual.ast rasp.ms

Offline

 

#7 2011-11-29 16:44:28

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Putin ajutor, daca se poate?

tu macar verifici sa vezi ca ti-am raspuns sau postezi la toate topicurile pe care le vezi???


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#8 2011-12-04 19:47:07

pasatn23
Membru
Inregistrat: 2011-10-18
Mesaje: 4

Re: Putin ajutor, daca se poate?

mersi mult, dar am aflat deja ca ierburile care au efect calmant slabesc efectul pastilelor anticonceptionale si in  special alea care le iau eu. Mersi mult

Offline

 

#9 2011-12-04 19:48:02

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Putin ajutor, daca se poate?

n-ai aflat bine, nici valeriana, nici remediile homeopate nu interactioneaza cu pastilele
doar sunatoarea

Offline

 

#10 2011-12-04 23:17:49

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Putin ajutor, daca se poate?

pasatn23 nu stiu cine te-a informat, daca e medic si ai incredere in el, fa cum spune pentru linistea ta, insa am cautat special pentru tine cand ai intrebat, si tot ce e naturist, homeopat, supliment alimentar nu interactioneaza chiar daca este calmant. si o spune si heimdall care daca nu ma insel a fost moderatoare cand am descoperit eu forumul.

Offline

 

#11 2014-04-07 15:53:09

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Putin ajutor, daca se poate?

In urma unei consultatii endocrinologice mi s-a recomandat Flutasin, un medicament pe al carui prospect scrie ca nu este indicat femeilor. Medicul mi-a spus ca este pt prostata, dar functioneaza bine si pentru acnee (problema pt care am ajuns eu la endocrinolog). Eu am acnee de cand am renuntat la anticonceptionale, dar nu as vrea sa ma apuc de un tratament ma scapa de acnee dar ma baga in altele. Voi ce stiti despre Flutasin? E ok sa iau?

Offline

 

#12 2014-04-07 15:58:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Putin ajutor, daca se poate?

dar ai facut niste analize hormonale in urma carora a rezultat ca ai avea un exces de testosteron ?

Offline

 

#13 2014-04-07 16:02:54

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Putin ajutor, daca se poate?

am facut analize, in a treia zi a menstruatiei. si au iesit bine:
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/23787_analize.jpg

Offline

 

#14 2014-04-07 16:04:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Putin ajutor, daca se poate?

in cazul asta pe mine personal nu ma duce capul de ce ar trebui sa scazi testosteronul... poate un medic te-ar lamuri mai bine
banuiesc ca endocrinologul a vazut rezultatele

Offline

 

#15 2014-04-07 16:06:29

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Putin ajutor, daca se poate?

Le-a vazut, da. O sa merg la medicul de familie, desi nici in ea nu am prea mare baza

Offline

 

#16 2014-04-07 16:06:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Putin ajutor, daca se poate?

dar la dermatolog ai fost deja ?

Offline

 

#17 2014-04-07 16:10:56

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Putin ajutor, daca se poate?

Am fost, si mi-a recomandat o sacosa de dermatocosmetice. A spus totusi sa merg la endocrinolog, ca avand ovare micropolichistice ar putea fi asta cauza problemelor cu tenul

L.E.: Ca tot te-am prins in discutie, sa-ti spun povestea, poate ai vreun sfat. Am inceput sa iau anticonceptionale acum 6 ani, timp de vreo 5 ani am luat Karissa, iar vreo 6 luni, pana in noiembrie am luat Zenadea. In iulie ginecologul, in urma unei eco, mi-a spus ca am ovare micropolichistice. In nov am renuntat la anticonceptionale, pentru ca in afara de protectie nu imi oferea niciun alt beneficiu (muulta celulita, lipsa lubrifiere, libidou etc). Totusi, de cand am lasat ac, mentruatia mi-a venit regulat, la 29 de zile, ceea ce e ciudat pt ovare micropolichistice, nu?

Am mers la dermato, ti-am spus ca mi-a recomandat. Acum am mers la endocrinolog pentru ca problema nu pare sa tina de mine (ma demachiez corect, mananc destul de ok).

As vrea in curand sa merg sa-mi mai fac o eco, ca poate renuntarea la ac nu face prea bine chisturilor mele.
Ce parere ai despre toata povestea?

Ultima oara a fost editat de sushi (2014-04-07 16:18:24)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.